Visscherij-Bericliten. Rechtszaken. GEMENGDE BERICHTEN. LAATSTE BERICHTEN. Het was 12£ jaar geleden, dat de eerste grondslagen gelegd waren van de nu zoo bloeiende St. Jozefs-Gezellen-Vereeniging, gesticht door den zeereerw. pater A. L. M. Jansen, die moeite noch offers ontzien beeft om de Curagaosche jeugd te vormen mannen van deugd en godsdienst. He leden der Vereeniging waren voor- ereid door een dried aagsche oefening, die door de zeereerw. heeren C. Blommerde en Jansen, onvermoeid in hun arbeid, werd geleid. Schoone vruchten voorzeker werden er geoogst, en indrukwekkend was het, te zien boe onder de plechtige Hoogmis, geassisteerd door Z. D. Hoogw. Mgr. H. A. M. Joosten, een talrijke mannenschaar met innige godsvrucht naderde tot de H. Tatel. Zoo wordt er voor Guragao een geslacht gevormd van mannen V°1 geloof en vol moed, om alle gevaren te Botseeren onder de banier van hun patroon, den H. Jozef. Na de H. Mis vereerde Mgr. het gebouw van de Vereeniging met een bezoek, waar U. Hoogw. allen leden, als onderpand van den zegen van den Allerhoogste, zijn bis schoppelijke n zegen gaf, waarna zijneerw. IJ. C- Blommerde hen nogmaals opwekte tot ijver 'o de vervulling van hun plichten, 's Avonds ia een plechtig Lof en predikatie was er weder gi'oote reünie in het geïllumineerde gebouw der Vereeniging. Alle leden namen in hartelijke vreugde deel aan een feestmaal, dat opgevroolijkt werd door het militaire muziekkorps. Lang zal dit feest in het geheugen blijven der leden, en veelvuldig zullen de vruchten zijo, die het zal afwerpen. Voor het nieuwe door de E.E; P.P. Car- 'oelieten te Osch gebouwde klooster, dat beden (Maandag) wordt betrokken, zijn be noemd: tot prior de zeereerw. pater B. ebker, thans prior te Zenderen tot sup- pfior de zeereerw. pater Bonifacius Groot *ot prior te Zenderen de zeereerw. pater °zefus Kersten en tot supprior de zeer- eerw. pater Stanislaus van Wamel. L' de eerste dagen dezer maand ver- Bekt de haringvloot naar de Shetlandsche j 'anden, zoodat binnenkort de nieuwe Hol- ar>dsche haring kan worden verwacht. He zalmvangst is in de maand Mei weder B'j Schraal geweest; er werden aan 't-Kra- ^'^Sc'le Veer 2864 zalmen aangevoerd; in ei 1889 werden aangevoerd 4438 stuks en 111 Mei 1888 7415 stuks. 1 'e ambtenaar van het O.M. bij het kanton- ted echt te Groenlo heeft hooger beroep aange rekend tegen het vonnis van dat kantonge- 1 edit, waarbij de zeereerw. heer J. v. L., pastoor e Buurlo, is vrijgesproken van het als be- 'enaar van den godsdienst, vóórdat partijen badden doen blijken, dat haar huwelijk ei' overstaan van den ambtenaar van den U'stand is voltrokken, eenige godsdien- sLge plechtigheid daartoe betrekkelijk ver achten. Hen vrouw in Den Haag, verdacht van g°01zware mishandeling den dood van een Ju' 'gen buurjongen te hebben veroorzaakt, is m verzekerde bewaring gesteld, terwijl 5 bar e dochter in de vervolging is betrokken. De fraaiste buitenplaats in de gemeente Kralingen, »Woudestein" geheeten, gelegen nabij de Oude Plantage ter groote van 6'U Hektaren zal in de volgende maand publiek worden verkocht. Een jongen moest Donderdagavond in de Sarphatistraat te Amsterdam zijn lust tot dierenplagerij met den dood bekoopen. On verwachts sloeg hij een paard, dat door een heer geleid werd, met een stok. Het beest sloeg met de pooten achteruit en trof den knaap tegen het hoofd, zoodat hij dood ter neder viel. Hij werd naar de ouderlijke woning in de Valkeniersstraat gebracht. Verleden week Dinsdag had een gelijk geval, eveneens met doodelijken afloop, op de Geldersche kade aldaar plaats. Een oudachtig heer, blijkbaar een liefheb ber van statistieke opgaven, maar met een zeer vriendelijk gezicht, keek aandachtig om zich heen en sprak toen een heer aan, die op den Dam te Amsterdam bij een tramwagen stond. »Neem mij niet kwalijk, mijnheer, maar hebt u ook een tientje laten vallen en te zelfder tijd liet hij hem het goudstukje zien. De heer keek er een oogenbhk naar en doorzocht toen ontsteld en haastig zijn zak ken. »Bewaar me, jasprak hij toen, sen ik zou het niet eens bemerkt hebben." En hij stak zijn hand uit, om het geld in ont vangst te nemen. De oude heer nam een notitieboekje uit zijn zak en zeide »Dat dacht ik al". Toen schreef hij den naam en het adres van den verliezer op, stak het tientje in zijn zak en ging heen. »Hoe nu sprak de ander, krijg ik mijn geld niet terug sik hoop van ja," was het antwoord, smaar niet van mij, want ik heb niets gevonden. Het viel mij echter op, dat er in zoo'n groote stad veel geld verloren moet worden, en ik had gelijk. U is nu al de een-en-dertig- ste, die vanochtend een tientje heeft verlo ren." Een treurig voorval heeft te Zwaagwest- einde (Friesland) plaats gevonden. Bij ge legenheid van een huwelijksfeest zond men een paar knapen om sterken drank, Een dier knapen, 12 a 13 jaar oud, schijnt de ver leiding om daarvan onmatig te gebruiken, niet te kunnen hebben weerstaan, althans hij dronk een volle llesch ongeveer ledig. Den volgenden dag is hij aan de gevolgen overleden. De politie heeft zich de zaak aangetrokken. Last gever en tapper zullen zich in deze hebben te verantwoorden. Donderdag nacht werd er ten nadeel e van den herbergier v. D. te Horst, door middel van binnenbraak diefstal van geld gepleegd. Toen v. D. Vrijdag nacht andermaal in zijne woning hoorde breken, stond hij op, snapte den inbreker en liet de maréchaus sees roepen. Behalve de ontvreemde voor werpen, vond men bij den dief een scheer mes en eenige inbrekers-instrumenten. Hij gaf voor te heeten Johan Schrott, en voor heen kantoorbediende te Stuttgart te zijn geweest. Hij is gevankelijk naar Roermond overgebracht. De wonderdokter, die II. week de markt te Gulpen bezocht en voor f 3U uit zijn smeerpot aan den man wist te brengen, was Vrijdag weder daar aan de markt met zijne twee opgesmukte wagens, doch thans belette hem de politie, zijne geneesmiddelen van de hand te doen. Hij reisde dan ook spoe dig af. Nabij het spoorwegstation te Kaipidis, bij Helsingfors, is een buskruitfabriek in de lucht gevlogen. Vijf personen kwamen er bij om, terwijl het bosch, waarinde fabriek geplaatst was, in brand geraakte. Het kruitmagazijn, dat zich eveneens in het bosch bevindt, loopt daarom groot gevaar. In een telegram uit Palermo wordt ge meld dat een rijke handelaar op zijn tocht door struikroovers is opgelicht, en dat zij 400,000 lire als losgeld voor zijn invrijheid stelling eischen. De katholieke bevolking der stad Boiogne, die sedert de Piëmonteezen in 1859 in haar middenkwamen,reeds zoovele harer heiligdom men van de oorspronkelijke bestemming heeft zien vervreemden, werd dezer dagen weder gegriefd door de annexatie van het rijke archief der kerk van den H. Petronius door den staat. Behalve de geschiedenis in hare offlcieele bescheiden registers en oude fa milie-documenten, bevat het archief een me nigte schetsen van origineele teekeningen der kerk. Men is ten hoogste ontevreden over dezen nieuwen hatelijken maatregel der Italiaansche regeering. Het uitzet van aartshertogin Marie Valerie. Honderden dames uit Weenen brachten de vorige week een bezoek aan den Hofburg, aldaar, om het uitzet van aartshertogin Marie Valerie in oogenschouw te nemen. Niet minder dan vier salons waren met al het schoons gevuld, terwijl in een vijfde vertrek de huwelijksgeschenken werden ten toongesteld, waaronder zich schitterende di amanten, parures, gouden en zilveren servie zen, enz. bevinden. De theatrofoon heeft deze week te Parijs voor het eerst gewerkt. Men behoeft in dit vernuftig uitgevonden toestel slechts 50 centimes te werpen, en onmiddellijk is men in verbinding met een opera- of concertgebouw. De illusie is zoo volmaakt, dat als men de oogen sluit, men werkelijk meent zich in het gebouw te be vinden, waar de uitvoering plaats heeft. De aanleg van een volledig net, waardoor de theatrofonen met de voornaamste theaters verbonden worden, zal weldra gereed zijn. Het nieuwe toestel zal in de voornaam ste clubs, hotels en restaurants worden ge plaatst. De toestellen in de vestibule van het thé- ótre des Nouveautés zijn reeds in werking. Op weinige na zullen de uitvoeringen in alle groote Parijsche theatres gehoord kunnen worden, en reeds is er sprake van, dat men door het toestel in vijf minuten zal kunnen vernemen, wat overdag en des avonds is voorgevallen. Keizerin Eugenie heeft een kostbaar kleinood besteld, dat zjj aan keizerin Frederik wenscht te overhandigen. Het is een fraai matzilve- ren medaillon, met het wapen van Monty® in email, rijk versierd met robijnen, smarag den en turkoozen. Het medaillon zal een haar lok van de Keizerin bevatten. Een te 's-IJage ontvangen regeeringstele- gram uit Indië meldt, dat de toestand in Edi ernstiger geworden en het aantal vijanden

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3