BINNENLAND. goten mag, dat de veiligheid van het rijk en den troon op het spel staat, en de mo narchie zich in haar leger niet door andere mogendheden mag laten overvleugelen. Schiedam, 6 Juni 1890. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 5 Juni. De minister van financiën beloofde aan den heer Van Gijn overlegging van de gegevens betreflende de opbrengst der registratierech ten bij den verkoop van koopmansgoederen. Met 69 stemmen tegen 15 zijn aangeno men de overeenkomsten tot afschaffing der rechten op het Noordzee-kanaal en de over dracht van het entrepotdok aan Amster dam. Behandeld is ook de vaststelling der betrekkingen, die benoembaar maken tot lid van de Eerste Kamer. Dinsdag zijn de spoorweg-overeenkomsten aan de orde, daarna de interpellatie over het adres-Tindal, de regeling van het militair on derwijs, en de bepalingen omtrent de rijks waterstaatswerken. Voor het wetsontwerp betrekkelijk het Surinaamsche grensgeschil zijn door de af- deehngen tot rapporteurs benoemd deheeren Brantsen v. d. Zijp, Van Kerkwijk, De Beau fort, Keuchenius en Michiels van Verduijnen. Bij gunstig weder zal aanst. Zondag, des namiddags ten 1 ure, inde Plantage de tweede uitvoering door het muziekkorps der dd- schutterij alhier worden gegeven. Heden is hier ter stede het treurig be richt ontvangen, dat een zoontje van schipper Van Eijk te Ruhort het ongeluk heeft gehad overboord te vallen, en verdronken is. Juist was schipper Van Eijk met zijn vaartuig de gebroeders Van Eijk te Ruhort aangekomen, en was men bezig het anker op te draaien om verder te sleepen, toen een der kinderen, die voor de roef zaten te spelen, de vierja rige Klaas Van Eijk, naar achter wilde gaan om te drinken. Nauwelijks had hij daartoe een paar schreden gedaan, of hij viel over boord en vond trots alle pogingen tot hulp, die o n- middellijk werden aangewend, zijn dood in 'twater. Het lijkje van het kind was bij het afzenden van het bericht nog niet opgevischt. Gisteren is te Leiden met gunstig gevolg het theoretisch apothekers-examen afgelegd door den heer H. P. Heederik, van Schiedam. Bij kon. besluit is benoemd tot rijksont vanger te Vlaardingen de heer H. J, Lamo raal Wichers, thans te Naarden. De minister van oorlog heeft, na gehouden overleg met het bestuur van den sAlgemeenen Nederlandschen Wielrijdersbond", eenige wijzigingen gebracht in de regeling voor de opleiding tot en het gebruik van militaire wielrijders bij vredesoefeningen en bij eene eventueele mobilisatie van het leger. Ten behoeve van de ansjoviszouterij, die door den aanvoer van soms millioenen stuks per dag alle beschikbare werkkrachten vordert en een langeren werktijd dan de Arbeidswet als regel voor vrouwen en j eugdige personen toelaat, is naar De Avondpost meldt door den minister van Justitie voor enkele gemeenten aan de Zuiderzee vergund, dat door de be voegde autoreit toestemming worde verleend om twee uren langer per dag te doen wer ken gedurende veertien dagen achtereen. De heer Keuchenius, die door de afdee- lingen der Tweede Kamer benoemd is tot rapporteur over het tractaat met Frankrijk over Suriname, heeft als minister van koloniën het eerste tractaat in December 1888 mede onderteekend. De heeren Gebroeders Scheuer te Amster dam zijn voornemens zich tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal te wenden met een adres, waarin op de aanneming der aanhangige spoorwegovereenkomsten wordt aangedrongen. Zij meenen, dat de Kamer van Koophandel en Fabrieken, al daar, niet de meening heeft uitgesproken van den Amsterdamschen handel in het al gemeen, toen zij met 12 tegen 5 stemmen een adres aannam, waarbij verwerping van bedoelde overeenkomst werd verzocht. Dezer dagen werd door de Dolfijn, com mandant kapitein-luitenant ter zee Krabbe, een der Nederlandsche oorlogskruisers in de Noordzee, eer, Engelsch visschersschip be keurd, wegens het visschen in Nederl. terri toriaal water. Daar dë bij de wet vereischte waarborgsom, bij betaling waarvan het vaar tuig wordt vrijgelaten, niet door den schip per kon worden gestort, werd de vreemde bodemop sleeptouw genomen en te Delfzijl binnengebracht, waar die nu zal moeten ver blijven tot. de cautie zal zijn gesteld of de strafzaak zal zijn afgeloopen. Uit de pas verschenen naamlijst der ha- ringreederijen blijkt, dat het aantal visch- schepen te Maassluis 73 en te Vlaardingen 80 bedraagt. Verder varen van Schiedam 2, van Scheveningen 216, van Katwijk a/Zee 66, van Noordwijk a Zee 16 en van Amster dam 6, te zamen 463 schepen. Er zullen, zooals reeds gemeld is, 2-jager- stoombooten van Lerwick afvaren. Beide jagers zijn bestemd voor Vlaardingen. De eerste zal dea!9den Juni te Lerwick ter lading gereed liggen en hoogstens 400 tonnen haring medebrengen, de tweede ligt den 26 Juni aldaar gereed en zal hoogstens 1500 tonnen inne men. Het uitvoerend comité voor de oprichting van een «herstellingsoord voor drankzuchti gen" heeft, nu gebleken is, dat de daarvoor ontvangen geldelijke steun lang niet voldoen de is om aan het oorspronkelijk plan van oprichting gevolg te geven, besloten de inrichting op kleiner schaal tot stand te brengen. Om een begin van uitvoering te geven, zal zij in de eerste plaats een ge neesheer-directeur benoemen, en daartoe spoedig eene oproeping doen. Te Sliedrecht is tot lid der Provinciale Staten (voor Zuid-Holland)gekozeri de heer W. H. Van Haaften, kandidaat der antirevo lutionairen, met 1069 stemmen. De heer W. M. Van Haaften, kandidaat der liberalen, kreeg 989 stemmen. Door deze verkiezing winnen de antiliberalen een zetel in de Staten dezer provincie. Dezer dagen zijn uit het Missiehuis te Haaren Gerrade zeven eerste Broederspostulanten naar Afrika vertrokken, naar het Moederhuis te Maison- Carreé bij Algiers, om daar hun no viciaat te beginnen. De goede God zegene hun moedige onderneming en geve hun veel navolgers, wijl de behoefte aan Broeders zoo groot is in de missiën van Afrika Hun plaat sen in het postulaat te Haaren werden spoe dig aangevuld, wijl meer dan 30 aanvragen wegens plaatsgebrek hadden moeten uitge steld worden. Moge de goede God dus de harten en beurzen der Katholieken nog meer openen, opdat spoedig met den bouw van het nieuwe postulaat te Boxtel kunne be gonnen worden. Ook het postulaat van Missiezusters voor Afrika te Maastricht gaat bijzonder vooruit. In Maart 11. waren reeds 60 postulanten (on der welke zeer veel Nederlandsche) daaruit vertrokken naar het Moederhuis te Carthago in Noord-Afrika, en van Maart tot I Juni zijn weder twaalf postulanten ingetreden, nl. zeven Nederlandsche, vier Duitsche en één Bel gische. Mocht haar getal nog steeds toene men! (J1.) In het Nederlandsch Museum van het Rijksmuseum te Amsterdam wordt geplaatst een geschenk va» baron Snouckaert, opper stalmeester van den Koning, bestaande uit eene uitgebreide verzameling uniformen in deze eeuw bij de verschillende wapens in ge bruik. Men vindt er onder van de lanciers, ku rassiers, de oude huzaren. Een overleden dienstpaard van baron Snouckaert is opge zet en draagt nu een huzaar in een uniform van zestig jaar geleden. Dinsdag-ochtend had te Sloterdijk, in het lijkenhuis, een gerechtelijke schouwing plaats op het lijk van den heer K. uit H., voor veertien dagen ter aarde besteld en gisteren op last der politie opgegraven. De heer K. was plotseling dood gebleven. Men vermoedt dat vergiftiging heeft plaats gevonden. Te Boskoop zal de Waterloo-dag feestelijk herdacht worden. Twee muziekkorpsen zul len op het feestterrein zich doen hooren. De kinderen der beide scholen en de verpleeg den van het oudemannenhuis zullen onthaald worden. Des avonds zal een geïllumineerde boot varen en tot slot balchampêtre op het feestterrein. De totale opbrengst van de te Utrecht gehouden fancy fair heeft bedragen f25,433.47, waarvan na aftrek van alle onkosten een bedrag van f22.331,896 aan regenten van het Nederlandsch gasthuis voor behoeftige en minvermogende ooglijders is overhan digd. In 1615 werd hier te lande de eerste ta bak geteeld, in de omstreken van Amersfoort het is dus dit jaar 275 jaar geleden, dat de tabaksteelt in ons land werd ingevoerd. In de gisteren te Enschedé gehouden ver gadering der fabrikanten-vereeniging is be sloten om den op 18 April genomen maat regel, »dat aan de arbeiders van de firma ter Kuile en Morsman die het werk op 5 Mei a. s. niet hebben hervat, geen werk zou worden gegeven vóór den 5 Mei 1891" in te trekken. Door dit besluit zijn de 9 niet weder aangenomen arbeiders in de gelegen heid werk bij de andere fabrikanten te be komen, voor zooverre zij daartoe bereid zullen zijn. De kantonrechter te Apeldoorn heelt C. M. 17 jaar, loodgietersknecht te Apeldoorn, die op 29 Maart jl. als loodgieter werkzaam geweest is op het dak der Hervormde Kerk te Apeldoorn, veroordeeld tot 2 geldboe ten van f 10, ter zake van het aanleggen van een vuur op zoo korten afstand van een gebouw, dat daardoor brandgevaar kon ontstaan. Zooals men weet, brandde op dienzelfden dag de Kerk te Apeldoorn af. MAASLAND. Gisteren-namiddag ontstond alhier brand in de bergplaats van een wa genmaker. Binnen enkele oogenblikken ver hieven zich de vlammen huizenhoog. Ge-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2