snapt. Een bende van 25 goedgewapende mannen had het voornemen, den prins, die op 27 Mei 1.1. met gevolg zich met den trein van Yamboli naar Burgas zou begeven, aan het tusschenstation Bellova aan te houden en als gijzelaar gevangen te nemen, totdat de majoor Panitza en zijne mede-veroordeel den op vrije voeten werden gesteld. De heer Stambouloff, die lucht van de zaak gekregen had, zorgde, dat de expres- trein vijf uren later vertrok, dan aanvanke lijk was bepaald, en doorstoomde zonder te Bellova stil te houden. Een 800-tal Arnauten (Turksche nomaden) vielen Dinsdag 11. in het departement To- plitza om te plunderen. Er volgde een ge vecht tusschen Servische boeren, de grens wachters en de Arnauten. Laatstgenoemden werden teruggedreven naar het zuiden. Velen aan beide kanten werden gedood en gewond. Ehem-pacha en Sali-pacha zijn van Pren- tina opgerukt met 4 bataljons en een esca- dron, om de Ottomanische troepen, die te Dewitch door de Arnauten zijn ingesloten, te hulp te komen. OOSTENRIJK—HONGARIJE. De Keizer is gisteren uit Weenen naarBuda- Pesth vertrokken, waar thans ook al de Oosten- rijksche en Hongaarsche ministers in confe rentie vereenigd zijn. Naar aanleiding der bloedige botsingen tusschen politie en werkstakers in April II. te Weenen voorgekomen, heeft de Oosten- rijksche regeering besloten tot invoering van bereden politie (naar het model der repu- blikeinsche garde te Parijs) in alle groote steden des rijks. Op de Oostenrijksche Staatsspoorwegen worden te beginnen met 6 dezer de tarieven voor de derde klas aanmerkelijk verlaagd en die der eerste klas gelijktijdig verhoogd. Buitendien zullen de naar en van het werk reizende werklieden half geld betalen, terwijl het tarief der sneltreinen verdubbeld wordt. Mgr. Strossraayer, bisschop van Diakovir, be vindt zich te Rome, waar hij volgens het Journal der Débats met het Vaticaan on derhandelt over een concordaat tusschen Servië en den H. Stoel. BINNENLAND. Schiedam, 7 Juni 1890. De Burgemeester van Schiedam, voldoende aan het verlangen van den Heer Commissa ris des Konings in deze Provincie Brengt het volgende extract uit een aan dezen gerichten brief van den Heer Minister van Binnenlandsche Zaken, ter openbare kennis 's-Gravenhage, 22 Mei 1890. Herhaaldelijk komt het voor dat Neder- landsche werklieden door berichten in de nieuwsbladen of door daartoe uitgezonden agenten, soms met verstrekking van reisgeld voor de heenreis, naar Duitschland ten be hoeve van industrieele ondernemingen wor den gelokt, terwijl bij hun aankomst ter plaatse blijkt, dat zij daar niet gebruikt kun nen worden. Het. is daarom geraden, dat die werklie den, alvorens op zulke berichten en voor spiegelingen der agenten af te gaan, óf zelf óf door tusschenkomst van den Burgemeester hunner woonplaats, zich tot den Nederland- schen consul in de streek, waar die onder nemingen zich bevinden, om inlichtingen wenden omtrent de vooruitzichten in het bekomen van werk, de loonen en de huur prijzen der woningen aldaar. Ik enz. De Minister van Binnenlandsche Zaken, (get.) De Savornin Loijman. Voorts deelt hij mede, dat hij bereid is de door den Minister bedoelde tusschenkomst te verleenen. Van wege de Schiedamsehe Kunstvereeni- ging is gisteren verschenen het rapport van beoordeeling der Tentoonstelling van voor werpen van Kunstnijverheid en vrouwelijke fraaie handwerken, van 6 tot 13 April 11. in de groote zaal der Officieren-Vereeniging gehouden. Het rapport omvat, in twee afzonderlijke brochures, het verslag van de taak der jury voor de beoordeeling van de op de Tentoon stelling ingezonden werkstukken, en dat van de jury ter bekroning der fraaie handwerken van vrouwen, op de tentoonstelling inge zonden. De overvloedige ansjovisvangst in de Zui derzee geeft ook eenige kuiperijen te dezer stede overvloed van werk. Het Schiedamsehe vaat- of fustwerk is blijkbaar zeer gezocht. Reeds zijn honderden ansjovisankers afge leverd. Ook te dezer stede moeten zich in de laatste dagen onder verschillende verschijn selen weder gevallen van influenza hebben voorgedaan. De Staatscommissie voor den Landbouw heeft drie langdurige zittingen gewijd aan plaatselijke landbouwtoestanden en zal den 25n Juni hare afdeelingswerkzaamheden her vatten. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat de verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal in het hoofd kiesdistrict Meppel zal plaats heb ben op Dinsdag 24 Juni en de herstemming, zoo die rioodig is, op Dinsdag 8 Juli. De minister van binnenlandsche zaken heeft het afbreken van het historische Waterpoortje te Maastricht verboden. De Eerste Kamer zal waarschijnlijk niet voor 7 Ju1' terugkeeren. De heer De Ranitz is eergisteren op het Loo door den Koning beëedigd als Raadsheer in den Hoogen Raad en zal Dinsdag worden geïnstalleerd. Woensdag zal de comparitie voor raden en commissarissen van den Hoogen Raad plaats hebben in zake de smrséance-aanvraag van de koninklijke fabriek van stoomwerktuigen. Door den gouverneur van Suriname is con cessie verleend aan een Amerikaansche maatschappij tot het aanleggen van een tele graafkabel naar Curacao voor 60 jaar met een subsidie van f24.000 gedurende 20 jaar. Twee snelzeilende Hollandsche »coopers" of drijvende drankwinkels, beladen met tabak, sigaren, rum, brandewijn, jenever enz., hebben een uitgebreiden en winstgevenden handel gedreven op de zuidwestelijke kusten van Ierland, niettegenstaande de groote waakzaamheid der Engelsche douane-beamb ten. Groote hoeveelheden goederen werden aan land gebracht en verkocht voor een vierde hunner waarde in Engeland. De talrijke vloot van visschersvaartuigen, die thans nabij de kust vischt, handelt op groote schaal met de brutale Hollanders. Aldus meldt een bericht van Dalziel's agentschap. Een Reuter-telegram meldt dat het En gelsche schip Cambrian Princess, gisteren te Queenstown aankomende, rapporteerde dat Maandag-avond op 10 mijlen afstand van Kaap Browhead (Iersche kust) gezien is een Hollandsche schoener omringd van veertien visschersvaartuigen. Deze schoener heeft den steven gewend naar het Zuid-Oosten, ach tervolgd door den kruiser Hearty, die hem hield voor een smokkelaarsvaartuig, dat be zig was ruilhandel te drijven in tabak, si garen en sterken drank. Een recht gezellig volksfeestje zal op 18 Juni a. s., den 75sten verjaardag van den slag bij Waterloo, te Vlaardingen gevierd worden. 's Morgens zal van wege de harddraverij- vereeniging »De Eendracht" een harddra verij gehouden worden van paarden, die nog geen prijs gewonnen hebben boven de f 200. De prijs zal zijn f150, de premie f50. Na den middag zullen volksspelen worden uitgeschreven, afgewisseld door meer ver makelijkheden. Tot deze volksspelen zullen in hoofdzaak behoorenMastklimmen naar prijzen door mannelijke personen boven de 16 jaar, Boegsprietlooopen door id. van 14 tot 18 jaar. Turfrapen door id. van 10 tot 12 jaar. Tobbetje rijden floor id. van 12 tot 16 jaar. Driebeen loopen door id. van 12 tot 16 jaar. Hardloopen met hindernissen door id. van 12 tot 16 jaar en stroophappen door id. van 10 tot 14 jaar enz. enz, Tot bestrijding der onvermijdelijke kosten zal den gegoeden ingezetenen door inteeke- ning gelegenheid gegeven worden hun bij dragen daartoe aftedragen. RN.) De heer Keizer, evangelist" bij het Red- dingsleger, maakte eergisteravond te Delft be kend, dat de bijeenkomsten aldaar, tengevolge van de slechte opkomst van het publiek, geen voortgang zullen hebben. Sedert eenige dagen heeft, met achterla ting van vrouw en kinderen, de echtelijke woning verlaten, de bode bij het Departe ment van Justitie, A. R. Men vermoedt, dat hij zich in België ophoudt, van waar brie ven ontvangen zijn, die zouden doen ver moeden, dat hij aan verstandsverbijstering lijdt. De man was in den laatsten tijd een ijve rig bezoeker van de bijeenkomsten van het »Leger des Heils." In de laatste avonden hebben te 's-Hage ongeregeldheden plaats gehad voor het lokaal van de bijeenkomsten van het heilsleger. Donderdag-avond moest de politie een groep van 20 personen uiteendrijven. (Zie verder liet Bijvoegsel). ADVERT E.N T i E N. Ondertrouwd Dr. Th. SCHAEPMAN JOHANNA MEIJER. ZwoLLE' 1 7 Juni. 1890. Schiedam, - Hartelijk dank aan allen, die ons ter gele genheid onzer 25-jarigo Echtvereeniging, op den ln Juni 11., blijken van belangstelling en vriendschap gaven. P. L. NEDERPELT. M. NEDERPELT, Kramers. Schiedam, 7 Juni 1890. EN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2