bijvoegsel Binnenlandsche Berichten. behoorende bij de van 8 en 9 JUNI 1890. {Vervolg.) De eerste Aalsmeersche aardbeziën zijn eei gisteren naar de Amsterdarnsche marKt ver bonden. Ofschoon het weder zich minder sünstig ]aat aanzjen fJaii verleden jaar, kan !"-t vrÜ veel zekerheid worden verwacht, a °ver het algemeen een rijkere oogst de oeite van den kweeker zal beloonen. tie Provinciale Overijselsche en Zwolsche v'ert haar honderjarig bestaan. Van het 1" oef nummer van het Overijsselsch Weekblad zooals het blad aanvankelijk heette, dd. 22 1 <ly "1790, geeft het blad thans thans een acsimile, in druk en papier overeenstem mende met het oorspronkelijk blaadje. Donderdag-namiddag na een drukkende Warmte brak een onweder over Maastricht 0's- Een electrische ontlading trof, gevolgd °or een oorverdoovenden donderslag, de v'aggestang der Kon. Ned. Papierfabriek, s °eg den mast aan splinters, baande zich vervolgens door het dak een weg naar een er zolders en verdween, zonder verdere Scbade aan te richten, door een klein raam- PJe- De barometerstand was op het oog- genblik tamelijk hoog, 766 m.M. De schok was zoo hevig, dat hij in ster- 'ere 0f geringere mate door de geheele a'jriek gevoeld werd. De navolgende Processiën worden dit jaar, tot het bezoeken der graven van de H. H. Martelaren van Gorkum, te Brielle ver- Wacht: In Juni. D. Gouda. Rotterdam, Steiqerskerk D Kaatsheuvel. 18. Weesp. D. Dekenaat Alphen. ^3- Utrecht. Rozendaal. J' Moerdijk. Delftshaven en Overschie. In Juli l' 'sHage. Kralingen. 's-Bosch. Brielle en Hellevoetsluis. Overflakkee. J- Delft. ■'^sterdam. Rotterdam. (Houttuin.) '15. Rotterdam. Wülïbrord.) '16. Rotterdam, (Houttuin.) '17. Geertruidenberg 21. Leiden, (O. L. Vr. H.) 22. Leiden, H. Petr. 23. Dordrecht. 21. Haarlem. 28. Oudewater en Haastrecht. 29. Zoeterwoude. 30. Westland. 31. Schiedam. In Augustus 4. Breda. 5. 's-Hage. 6. Vlaardingen. 12. Schipluiden. 13. Ronde Veenen. 18. Schoonhoven en Kabauw. Kerknieuws. Den 3n Juni is te Velp overleden de zeer- 6rvv' Pastoor jhr. F. Van Sasse van IJsselt. Men schrijft uit Sittard van 3 Juni 1 v* gnooten luister is het jaarfeest van O. i ouw van het H. Hart in onze stad heden gevierd. Per extra-trein arriveerden gisteren namiddag de Pelgrims van Bergen-op-Zoom en omstreken, die aan het station plechtig werden afgehaald hun aantal bedroeg onge veer 1000 personen. Des avonds bracht men processiesgewijs een bezoek aan de II. Rosa, de patrones dezer stad, wier kapel op een der hoogste punten van Limburg is gelegen. In de nabijheid bevindt zich het Hofje van Olijven, daar knielden de vrome vereerders van Maria neder, daar baden zij en hieven lofliederen aan te midden eener nachtelijke stilte, het was een indrukwekkend schouw spel tusschen de bergen, omgeven door een zee van licht. Nog altijd vermeerderde het aantal pel grims naar gelang het middernacht werd, de stad was vol pelgrimstoen om 12 ure 's nachts de feestdag in de Basiliek werd geopend met eene plechtige H. Mis, toen reeds kon de heerlijke Basiliek de ontelbare pelgrims niet meer bevatten, allen wilden eene schuilplaats zoeken tegen zieleleed en smarten in de woonplaats van O- L. Vrouw van het H. Hart. De zeereerw. heer F. Herben, pastoor te Lutterade-Krawinkel, hield de feestrede, waarin bij Maria noemde de ladder die de aartsvader Jacob in een droom zag en van de aarde tot den hemel reikte, zij immers ook heeft den Hemel met de aarde verbon den en langs die ladder is de goddelijke Ver losser op de wereld gekomen. Achtereenvol gens werd om 6 uren, 10 uren en 3 uren namiddag de lof van Maria van den kansel verkondigd. Ten 12 ure 's nachts begonnen de H. Missen en duurden 12 uren onafgebroken voort. Om 8 uren arriveerde onze geliefde kerk voogd Mgr. F. A. H. Boermans, bisschop van Roermond, die er prijs op stelt telken jare op dien dag hulde te komen brengen aan de machtige Vrouwe van Jezus hart, op dien dag wil hij een voorbeeld geven van veree ring tot Maria, door zich aan het hoofd te stellen van het katholieke Limburg, dien dag met geheel Nederland vereenigd en neerge knield aan de voeten van het genadebeeld. Onder het bulderen van het geschut en het spelen der Muziek, deed Z. D. Hoogwaardig heid, voorafgegaan van de bruid jes en de ver schillende geestelijken, zijne intrede in de Basiliek. Daar knielde de grijze kerkvoogd neder, daar bad hij vurig en alle harten vereenigden zich met hem in een vurig gebed tot O. L. Vrouw, om kracht en sterkte in den strijd des levens, daar bad men voor Z. H. den Paus van Rome, en voor het katholieke Ne derland. Om 10 uren had de plechtige Hoogmis plaats met pontificale assistentie, terwijl het feest om 3 uren met een plechtig Lof en »Te Deum" werd gesloten. (C.) Aan het college der Minerva te Rome is tot licentiaat in de H. Godgeleerdheid be vorderd de weleerw. heer Joan J. J. A. Haanebrink, geboren te Utrecht. GEMENGDE BERICHTEN. Als een bijzonderheid kan van Middelsluis gemeld worden, dat Jan Brand met zijn hond, op één stuk aardappelland 37 mollen heeft ge vangen. De in het Entrepotdok te Amsterdam ge vangen arend was van een in het Oosterdok gelegen zeilschip ontvlucht. Hij werd dooreen matroos van de Middellandsche ze# medege bracht. Te Edam heeft de vrouw van zekeren S., die plotseling krankzinnig is geworden, bij de buren brand pogen te stichten, door de schut ting met petroleum te besmeren, en er bran dende zwavelstokken bij te leggen. De brand werd gelukkig tijdig gebluscht. De ongeluk kige vrouw wordt door de zorg van den bur gemeester bewaard en naar een gesticht voor krankzinnigen opgezonden bisteren vierde te Groningen de weduwe Betje Cohen haren honderdsten verjaardag. Het oude vrouwtje voorziet, zoo goed zij dit nog kan, in haar dagelijksche behoeften door handel te drijven bij de straat. Gedoken in een warmen pijekker en ge wapend met een paar groote wanten stond de stuurman van de Venloosche boot op den 1 van Zomermaand, bij het passeeren van Gennep, op den uitkijk, 4 dagen later za ten de musschen op het dak te gapen. Te Beek (Limburg) geraakte eergisteren tengevolge van het op hol slaan der paar den de brouwersknecht Lelkens uit Valken burg onder zijn bierwagen. Een wiel ging hem over''t lichaam. Zijne hem begeleidende vrouw werd mede ernstig gekwetst en brak een been op twee plaatsen. Per rijtuig wer den ze naar Valkenburg overgebracht. De verwonden waren voor 14 dagen in 't huwe lijk getreden en hadden de bruiloft nauwe lijks achter den rug. Van Zondag op Maandaghebben hongerige dieven van een bakker aan den Ginneken- schen steenweg te Breda alles meegenomen, wat hij in gereedheid had gebracht voor een bruiloftsmaal. Uit Gennep wordt aan een der bladen het volgende gemeld Een eenvoudig manneke van het land kwam vóór eenigen tijd 's morgens vroeg in een Duitsche garnizoensstad. Als man van den ouden stempel richtte hij zijn eerste schreden kerkwaarts. Op zijn tocht ont moette hij een flink soldaat. Het spraak zame boertje zeivGoeje mergen, mijnheer saldaot, is het nog vreug genog um nao de mis te goan *Ja, baas," zei de sol daat, »dat zal wel gaan, ik wou ook naar de kerk." De oude man verwonderde zich ten hoogste, dat de soldaat zoo vroom was hij bekeek hem van onderen tot boven en zei met een vergenoegd gelaat»Zie zoo dè kan me in ouw bevallen, dè gij zoo mooi an onzen lieven Heer denkt." Toen zij de kerk genaderd waren, zei de soldaat»Ik wensch u veel devotie, baas," en ging daarna langs den zijbeuk in de sacristie. De oude man bleef geruimen tijd verwonderd staan en dacht: wat toch zou die soldaat in de sacristie te doen hebben, ik wil even wachten, of hij er niet uit komt. Hij wachtte en bleef wachten, doch de soldaat kwam niet te voorschijn. Toen ging hij eindelijk dieper de kerk in tot dicht bij de communiebank. De mis was reeds aange vangen, maar toen de priester zich aan het altaar omkeerde, overviel het boertje een geweldige schrikhet scheelde weinig, of hij had hardop geroepensSoldaot, wè doe de gij aan 't altaor, daor horde nie." Het boertje had echter goed gezien, het was de soldaat van zooeven, die als jong geestelijke ingelijfd was, om naar de nieuwe wet als eenjarig on-vrijwilliger den hanenpas en het

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 5