In den loop van de ontvangst der leden van de Oosten rij ksche delegatie heeft de Keizer herhaaldelijk zijne groote ingenomen heid uitgesproken met het vergelijk tusschen de Czechen en Duitschers in Bohemen. »Het is mijn uitdrukkelijk verlangen, heeft de Kei zer o. a. gezegd, dat het vergelijk ten volle tot uitvoering wordt gebracht." Tot den afgevaardigde Stöhr zeide de ke.zer»Ik verheug mij van harte dat de Duitschers weder in den Boheemschen Landdag zitting hebben genomen." Ook onderhield de Kei zei- zich met dr. Rieger, dien hij geluk wenschte met zijne laatste redevoering. De Keizei- gaf ook zijne tevredenheid te kennen over den toestand in Bosnië en de Herzego- wina. In de zitting der commissie van de Oos- tenrijksche delegatie zette gisteren de kan selier Kalnocky de politiek der regeering uiteen. Hij legde er nadruk op, dat de al- gemeene richting, de grondslag van de staatkunde van Oostenrijk-IIongarije volstrekt niet veranderd was. Deze grondslag, welke steunde op een verbond van centraal-Euro- pa, onderging niet alleen geene verandering, maar werd nog meer versterkt, gezuiverd en dieper gemaakt. Hiertoe droeg voorname lijk bij de persoonlijkheid van den hoog begaafden en werkzamen keizer van Duitsch- land. De verandering van rijkskanselier veroorzaakte geene stoornis de betrekkingen tot de overige mogendheden zijn in een volkomen bevredigenden toestand. De in den laatsten tijd te Berlijn en te Rome van de meest bevoegde zijde afgelegde verklaringen bewijzen, dat men ook daar doordrongen is van de ongeschokte vastheid van het verbond. Men mag hopen, dat even tueel opkomende vraagstukken in gemeen overleg zullen worden opgelost. De betrekking tusschen Oostenrijk-Hongarije en de het rijk nader beroerende staten is onveranderd. Vervolgens ging Kalnoky tot de details over. BINNENLAND. Schiedam, 10 Juni 1890. Bij kon. besluit is den heer M. Heiligers eer vol ontslag verleend als 2e luitenant bij de dd. Schutterij te Schiedam, en zijn bij die schut terij benoemd tot 2e luitenant de heeren A. Gouka en E. M. Beukers, beiden thans sergeant. Onze vroegere stadgenoot, de heer J. M. M. C. Beukers, heeft gisteren aan de rijksuni versiteit te Leiden, met goed gevolg het doctoraal examen in de geneeskunde afge legd. Alsdan treden afin Noord-Brabant de heeren mr J. B. Hengst en mr J. G. De Bruijnin Gelderland de heeren jhr. F. X. J. Van Nispen tot Pannerden en mr. W. C. baron Van Pallandt van Waardenburg en Neerijnen in Zuid-Holland de heeren Hendrik Muller Scz., mr S. A. Vening Meinesz, mr. J. Van Gennep en mr. B. M. Vlielander Hein in Noord-Holland de heeren jhr. mr. D. Van Akerlaken, mr G. Van Tienhoven en J. Prins in Utrecht de heer mr B. Melvil baron Van Lijndenin Friesland de heer mr W. J. Van Weideren baron Rengers in Overijsel de heer A. J. Blijdensteinin Groningen de heer D. K. Welt, in Drente de heer mr. A. E. J. Nijsingh, en in Limburg de heer L. H. A. Magnee. In Zeeland treedt ditmaal geen lid af. De Koloniale Staten van Suriname zijn den 13n Mei 11. door den gouverneur De Savornin Lobman geopend met eene rede, waarin over 't geheel zeer gunstige mede- deelingen omtrent den financieelen toestand der Kolonie worden gedaan, tengevolge waar van het subsidie uit 's Rijks schatkist slechts f215.347.36 voor 1891 zal bedragen, zijnde f90.993.25 minder dan in 1890 is toege staan. Ook op verschillend ander gebied open baren zich teekenen van vooruitgang, die hoop geven voor de toekomst. De kolonisatie uit Java levert goede vooruitzichten op. In het Para-district is de volksgeest veel ver beterd. De verordening op de personeele belasting, die aan de Boven-Para tot wan ordelijkheden aanleiding gaf, zal op sommige punten worden herzien. Het voorloopig bestuur in de districten Boven-Cottica enz. en Bovén-Para en Boveri- Suririame heett plaats gemaakt voor een eigen bestuur, op denzelfden voet ingericht als vroeger. De Londensche correspondent van de N' R. Ct. meldt, dat de onderhandelingen tus schen de Britsche en de Nederlandsche re geering over de grensregeling in Oostelijk Borneo thans te Londen hervat worden op den grondslag eener scheidsrechterlijke uit spraak. De bij deze zaak belanghebbende sultan van Balangan neemt, als vazal dei- Indische regeering, daarmede genoegen. Graaf H. De Vilders, secretaris voor de zaken van het groothertogdom Luxemburg, is gister-middag per Rijnspoor van vijf ure naar Berlijn vertrokken, waar hij eenigen tijd in zijne hoedanigheid van zaakgelastigde van het groothertogdom zal verblijf houden. ben zich vereenigd, om na te gaan, of de door de Staatsspoorwegambtenaren gestelde eischen tot verbetering hunner maatschap pelijke positie al dan niet door de directie zullen worden ingewilligd. Is dit niet het geval, dan stellen zij zich voor, met het oog op de aanstaande orga nisatie dier Spoorwegmaatschappij, de aan dacht der Hooge Regeering hierop te vestigen, daar het niet kan uitblijven, dat dergelijke teleurstellingen een bepaalde nonchalance onder het personeel moeten te weegbrengen, waaronder èn de veiligheid van het ver keer èn de behandeling van het goederen vervoer zullen te wenschen overlaten. Om te trachten tot lotsverbetering te ko men, is voor eenige dagen te Utrecht eene vergadering gehouden van Staatsspoorweg ambtenaren. Men besloot den directeur-ge neraal der maatschappij te verzoeken, de winst voortaan volgens een andere maatstaf te verdeelen. Men achtte het raadzaam, te trachtende noodige verbeteringen langs dezen, en niet langs den weg van werkstaking te verkrijgen. De afgevaardigde met de over brenging van dit besluit belast en de leider der vergadering zijn geen ambtenaren. Men schrijft ons uit Apeldoorn Door den heer H. C. Offenberg ismeteen honderdtal kinderen in studie genomen de teestkindercantate van Carel Bouman, woor den van M. v. Zanten, beiden te Dordrecht. De tekst dezer cantate is aan H. M. de Koningin aangeboden, met het verzoek dit werk op den verjaardag van H. K. H. voor H. D. te mogen uitvoeren. De componist heeft de toezegging gedaan persoonlijk zijn cantate te komen dirigeeren. RN.) Te Arnhem zijn Zaterdag op het politie bureau de draaiorgels gekeurd. Er was in den laatsten tijd algemeen zeer geklaagd over den invloed, dien deze instrumenten op de gehoorzenuwen uitoefenden. De Ver- eeniging tot bevordering van het vreemde lingenverkeer zag zich daarom genoodzaakt, voor het reisseizoen aanbrak, zich met deze aangelegenheid te bemoeien, en ten slotte is het hoofd der politie er toe overgegaan, de gedwongen keuring in te voeren, Een aantal draaiorgels werden afgewezen. De Zutph. Ct. verneemt, dat er ook bij de manufactUriers te Zutphen ernstig over ge dacht wordt om hun winkels des zomers te 9 en des winters te 8 uren te sluiten, met het oog op de wensclielijkheid om aan de meestal vrouwelijke bedienden dier winkels meer rust te gunnen. In den morgen van 9 dezer is het huis van den heer A. Rovers, notaris te Asten, geheel afgebrand. De notarieele akten en andere kantoorbescheiden schijnen grooten- deels gered te zijn. Te Bergen-op-Zoom is tegen een potten bakker proces-verbaal opgemaakt, wegens het laten arbeiden van een jongen beneden 16 jaar na den bij de arbeidswet toegestanen tijd. Terwijl de wet bepaalt, dat die arbeid te 7 uur 's avonds moet geëindigd zijn, werd de jongen des nachts te één uur nog bezig gevonden. Reeds vóór dat het bericht in de pers de ronde deed, dat de minister van binnen- landsche zaken het afbreken van het histori sche Waterpoortje te Maastricht verboden Blijkens een opgave in de Staatscourant van gisteren bestond de bevolking van Noord- Holland op 1 Jan. 1890 uit 403.365 m. en 428,030 vr., totaal 831,395, tegen 819,283 op 1 Jan. 1889. Amsterdam telde op 1 Jan. 1890 191,671 m. en 214,645 vr., totaal 406,316. Bij de Regeering is in bewerking genomen een wetsontwerp, strekkende om de Provin ciale wet in overeenstemming te brengen met art. 136, 2de lid der Grondwet (ten aanzien der regelen over de heffing der personeele belastingen en der vaststel ling van de daartoe betrekkelijke verordenin gen). De verkiezingen van leden der Eerste Ka mer, tengevolge van de periodieke aftre ding van een derde gedeelte der leden, zullen dit jaar op Dinsdag 8 Juli geschie den. De influenza begint ook in Zevenbergen opnieuw te heerschen, meest onder de kinderen. Verscheidene zijn er door aangetast, waarbij zij met een soort hoofd- en oogziekte gepaard gaat. Ook te Heinkenszand en te 's Heeren- hoek doen zich weder gevallen van influenza voor. Dezer dagen werd gemeld, dat een elf jarige knaap te Haarlem was gestorven on der omstandigheden, die aan de justitie aan leiding gaven een onderzoek van het lijk te gelasten. Men dacht aan vergiftiging. Thans kan liet Haarl. Dagbl., op gezag van den officier van justitie, mededeelen, dat de jus titie uit het onderzoek geenerlei aanleiding heeft gevonden eene strafvervolging in te stellen. Eenige heeren, behoorende tot den deftigen handelsstand te Rotterdam en Utrecht, heb-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2