VERSCHIJNT DAG E L IJ K S. !3e Janrgr. Donderdag 12 Jnni iO. Bureau: Boterstraat, E 39. I*rijs van (lit Blad: Prijs der Advertentie» ALGEMEEN OVERZICHT. O T Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsblno. 124.') i1 l:,ijili ffVan 16 regels0.60 K. Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AMERIKA. Uit New-York wordt gemeld, dat Peil Schuldig is bevonden aan den ondergang der zesde nationale bank aldaar, en diensvolgens veroordeeld is tot jaar tuchthuisstraf. Voorts dat er nog steeds arrestatiën plaats hebben wegens sluikerij met Transatlantische stoomschepen. Het Congreslid Cahn heeft voorgesteld, den president der republiek uit te noodigen, onderhandelingen aan te knoopen met de Spaansche regeering over eene wijziging van het tractaat betreffende den invoer van vee fit de Vereenigde Staten in Cuba, met het doel, de drukkende inkomende rechten te doen afschaffen en gelijke voorwaarden te bedingen voor de Vereenigde Staten en voor Cuba. Aan de Times wordt uit Ottowa gemeld, dat de regeering te Canada heeft besloten tot dadelijke aanbesteding van een Transat- lantischen stoomvaartdienst, met eene vaart van 18 mijlen. BELGIE. De uitslag der verkiezingen voor de Kamer van afgevaardigden is eene overwinning voor de katholieke staatspartij. Ondanks de hoop der liberalen om te Gent de overwinning te behalen, is de geheele katholieke lijst bij eerste stemming herkozen met 500 stemmen meerderheid. Dus is ook de liberale burge meester Lippens niet herkozen, zoodat de liberalen te Gent een zetel verliezen. Te Verviers hebben de katholieken een zetel verloren. Te Soignies en te Doornik zijn de liberalen, te Aalst, Audenaarde, Waremme en Hasselt de katholieken herkozen. Te Bergen is de geheele liberale lijst ge kozen met 700 stemmen meerderheid. De socialistische kandidatuur van Léon Defuis- seaux verwierf 400 stemmen. Te Charleroi zijn alle liberale kandidaten gekozen, zoodat de katholieken daar twee zetels verliezen. De algemeene uitslag is, dat de liberalen dr e zetels winnen (2 te Charleroi en 1 te Serviërs) en daarentegen een (te Gent) verliezen. Te Thuin alleen is herstemming noodigdaar is een liberaal terstond her kozen, terwijl de beide andere aftredende liberalen met twee katholieken in herstem ming komen. DUITSCHLAND. De zitting van den Rijksdag verkreeg gis teren politieke beteekenis door de interpel latie van Eugen Richter, eindigende met de Vaaghoe denkt de nieuwe rijkskanselier over den bestaande» pasdwang en de be perkingen van het ongestoord verblijf in Elzas-Lotharingen. Richter lichtte zijne in terpellatie toe met de bekende grieven der Elzassers, dat door deze maatregelen niet slechts het verkeer tusschen familieleden, maar niet minder ook handel en nijverheid schade lijdenniet met eenigerlei vriend schappelijke bedoelingjegens Frankrijk richtte hij zijne vraag tot den rijkskanselier, maar uitsluitend wegens het Duitsch-nationaal be lang, dat alles uit den weg worde geruimd, wat eene innige aansluiting van dit oud- Duitsche gebied aan het Duitsche vaderland belemmert. Hierop antwoordde Caprivi ongeveer Ern stig en herhaaldelijk had hij de zaak over wogen, maar hij is tot de slotsom gekomen, dat de maatregel noodzakelijk is geworden door de menigte processen wegens hoogver raad, maar voornamelijk wegens militaire redenen. Bovendien was het doel, de ver bindingen der Elzassers met Frankrijk moei lijker en de verduitsching van het land ge makkelijker te maken. De militaire autori teiten zijn tegen de afschaffing der passen, dewijl hierdoor dezelfde velden tot jacht- gronden gemaakt zouden worden, die in oorlogstijd als slagvelden zouden moeten die nen. Het stelsel werkt goed, doch kan zijne vol ledige uitwerking eerst op den langenduur too- nen. De hardheid er van kan door zachtheid in de uitvoering verminderd worden. Of er in die richting verdergegaan kan worden, hangt af van de houding der betrokkenen. In de betrekkin gen tusschen Frankrijk en Duitschland zijn verblijdende teekenen van verbetering waar te nemen; het zou den kanselier leed doen, indien daarin weder verandering kwam. In geen land zijn de internationale verhoudingen zoo moeilijk en is de noodzakelijkheid 0111 met verschoonende gematigdheid te werk te gaan zoo groot als in Duitschland. De interpellatie is niet in 's lands belang. Ze wekt in de Rijkslanden nieuwe illusiën, doch dit blijft ter verantwoording voor den interpellant. Ca privi verzocht intusschen aan het eind zijner herhaaldelijk toegejuichte rede beleefd, in het vervolg interpellatiën, welke de buiten- landsche politiek raken, niet in te dienen dan na vertrouwelijke mededeeling en overleg. Na Caprivi spraken nog vier Elzassers, die allen zich op dezelfde wijze over den pas dwang beklaagden, terwijl de laatste, de El- zasser sociaal-democraat Hickel, groote vroo- lijkheid wekte, toen hij op klagenden toon zeide, dat zulke dingen het volk ontevreden maken en in de armen der sociaal-democra ten drijven. Windthorst zeide, dat Richter's interpellatie wellicht achterwege had kunnen blijven, maar dat de Regeering wel in overwe ging gegeven mocht worden, de intrekking der bedoelde maatregelen, die natuurlijk niet met een pennestreek afgeschaft konden worden, toch van lieverlede voor te bereiden. De spre kers der midden- en der conservatieve par tijen bevolen een zoo zacht mogelijke toe passing der bestaande voorschriften aan, doch natuurlijk slechts voor zoover als de Regee ring daarvoor de verantwoordelijkheid meent te mogen dragen. OOSTENRIJK—HONGARIJE. In zijn exposé aan de Hongaarsche dele gatie heeft gisteren de rijkskanselier Kalno ky verklaard, dat de algemeene richting der Oostenrijksch-Hongaarscne politiek onveran derd is geblevendat het verbond van Ber- ijn en Rome zoo hecht is als voren, en dat de persoonsverwisseling in de Duitsche rijks kanselarij evenmin als vroeger de verwisse ling van souverein ook maar in eenig opzicht aan de innigheid van het drievoudig verbond heeft kunnen afbreuk doen. De vriendschap pelijke betrekkingen met de overige Euro- peesche Staten wettigen de hoop, dat men elk gevaar zal kunnen afwenden in overeen stemming met het algemeen verlangen naar het behoud des vredes. "Wat Servië aangaat, zeide Kalnoky, dat, hoewel het mogelijk was, dat de goede wil tot behoud der vriendschappelijke betrekkin gen bij het regentschap niet ontbreekt, de weinig vriendschappelijke of juister de vij andige gevoelens jegens Oostenrijk-Hongarije, op dit oogenblik krachtiger zijn dan het ge zag van het ministerie en van het regent schap, die machteloos staan tegenover de agi tatie in de pers. Kalnoky voegde er bij. dat de vriendschapsbetrekkingen van Servië met Rusland niet zullen leiden tot vijandelijke be toogingen jegens de Monarchie. De betrek kingen met Rumenië zijn zeer vriendschap pelijk. Van de erkenning van Bulgarije sprekende, zeide Kalnoky, dat het gemis der formeele erkenning zich in Bulgarije niet doet gevoelende vorst schijnt zonder te genspraak in het land als zoodanig erkend en hoe wenschelijk het nu ook zij, dat Bul- garije's toestand wettelijk worde geregeld, dit hangt niet van Oostenrijk-Hongarije al leen af. In de militaire commissie van de Hongaar sche delegatie heeft de minister van oorlog- gezegd, dat de eischen voor het krijgswezen thans niet verminderd kunnen worden. De grondslagen zijn alleen gelegd, op welke men voort moet bouwen. Belangrijke vermeerde ringen zullen onvermijdelijk zijn. Men zal

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1