waarschijnlijk eene verhooging van de leger- sterkte in vredestijd in overweging moeten nemen. Ieder moet medewerken om de mili taire kracht des rijks te versterken. Oosten- rijk-Hongarije mag niet achteruitgaan. De begrooting is een minimum, en niet voor vermindering vatbaar. BINNENLAND. Schiedam, 11 Juni 1890. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 10 Juni. De Kamer heeft in deze zitting met de behandeling der spoorwegovereenkomsten een aanvang gemaakt. De heer Farncombe Sanders ont wikkelde breedvoerig zijn denkbeeld van staats-exploitatie als het beste middel om tot een voldoend en voor het publiek meest zuinig beheer te geraken. Voorts ontkende hij de juistheid der becijferingen op welke de vergoeding van de Rijnspoorwegmaat schappij berust. DeheerMees stelde zich twee hoofdvra gen lo is het voorgestelde gemeenschappelijk gebruik op de lijnen uitvoerbaar 2o zijn de voorwaarden voor de overneming der Rijn spoorwegen aannemelijk Beide vragen werden door spr. ontkennend beantwoord. Concentratie van krachten is over 't alge meen wenschelijk, maar hier zal het stelsel der Regeering of tot voortdurenden strijd aanleiding geven of tot samensmelting van eigen belangen. Het debat over de spoorwegovereenkom- sten zal heden worden voortgezet. In den loop der zitting heeft de heer Seyffardt verlof gekregen om den Mi nister van Oorlog op een nader te bepalen dag te interpeileeren over de wijze van voor ziening in liet opperbevel en de leiding des legers in tijd van vrede. De audiëntie van den minister van water staat, handel en nijverheid zal aanst. Zaterdag niet plaats hebben. Bij het litterarisch-mathematisch examen te Leiden is gisteren o. a. geslaagd de heer J. II. Roelants, van Schiedam. De katholieke gemeente te Delftshaven viert heden feest mèt en ter eere van een harer meest verdienstelijke leden immers de heer J. C. van Nierop viert heden den dag, waarop hij met ware voldoening op zijne 50- jarige werkzaamheid als organist van de kerk van den H. Antonius-Abt mag terug zien. Grootsch was de plechtigheid, waarmede dit zeldzaam jubilee in de kerk werd gevierd. Door twee leden van de feestcommissie afge haald, nl. den heer v. d. Vloodt, president van hetzangkoorendenheerD. Wolters, werd de ju bilaris per vigelant naar de kerk geleid. Toen hij met zijne echtgenoote het altaar betrad, werd door het zangkoor, flink geassisteerd door het koorgezelschap «Lof en Stichting" van de St. Janskerk te Schiedam, het schoone Veni Creator, van den heer Beltjens, aangeheven. Daarna nam de plechtige H. Mis een aan vang, welke door den zeereerw. pastoor Brou wer werd opgedragen. De vereenigde koren brachten op uitmuntende wijze de 4 stemmige missa van G. Hamm ten gehoore, terwijl door den heer A. H. de Leur van Schie dam, het orgel werd bespeeld. Nadat het H. Misoffer ten einde was gebracht, werd na het 4-stemmig Tantum Ergo van H. G. Marinus de eigenlijke plechtigheid met de Benedictie besloten. Door de vereenigde koien werd echter alsnog den jubilaris een feestcantate toegezongen, door den heer Joh. van Leeuwen, organist te Rotterdam, ge componeerd volgens den tekst van den heer P. I'. B. Musly. De dichter deed hierin uit komen, hoe de heer Van Nierop, door zijn belangloozen arbeid voor den meerderen luister van onze godsdienstviering, zich een troon heeft verworven, die met geen goud is te koopen en zich een eerezuil heeft ge sticht, die nooit vergaat. Na afloop der plechtigheid in de kerk werd de jubilaris weer door twee heeren uit de feestcommissie naar zijne woning teruggeleid, waar de heer Steeneman hem in eene schoone feestrede namens de koren en allen die tegenwoordig waren, hulde en dank bracht, en hem reeds hier, maar vooral hierna in Gods schoonen hemel, eene overvloedige be looning voor zijne belanglooze en met zorg verrichte taak toewenschte. De heer B. H. P. limmerhaus, directeur van Schiedam's koorgezelschap »Lof en Stichting" vulde dezen gelukwensch nog met eenige vereerende woorden namens zijne corporatie aan. Van vele zijden ontving de jubilaris verder nog blijken van belangstelling en waardeering. Vele ingezetenen van Delftshaven hadden de vlag uitgestoken ter eere van den feestelijken dag, die heden-avond met een feestmaaltijd zal besloten worden. Het recht voor het afhalen van brieven en verdere stukken van de postkantoren is van af 1 Juli a. s. bepaald op Voor Amsterdam en Rotterdamf3.75, voor de overige postkantoren f2.50 per kwartaal. Voor het afhalen van couranten is per kwar taal f 0.75 verschuldigd, lvostelooze afgifte geschiedt van stukken voor militairen be stemd portvrije dienstbrieven; brieven enz., welke des Zondags aankomen en dan niet besteld wordenpostabonnementen op cou ranten. Het te betalen recht moet bijvooruitbeta ling voldaan worden. Zooals men weet is vrijdom van port verleend aan besturen van bijzondere scholen voor hunne correspondentie met openbare autoriteiten, 't Is ons gebleken, dat bij sommigen hieromtrent misverstand bestaat. Niet aan de besturen van vereenigingen maar van scholen is de vrijdom toegestaan. Wanneer eene vereeniging scholen bezit, moet haar bestuur zich op het adres zijner brieven noemen bestuur der school en niet bestuur der vereenigingIn het eerste geval gaat de brief kosteloos door, in het laatste geval niet. Ook de Groninger Kamer van Koophandel heeft een adres aan de Tweede Kamer ge richt ter zake van de aanhangige spoorweg overeenkomsten. Zij komt tot de conclusie: lo. dat de bestaande toestand vrij bevredi gend is2o. dat bestendiging van dien toe stand mogelijk schijnt3o. dat de voorge stelde hervorming niet zal zijn in het belang van het publiek en van den handel. Is de Indépendance Beige wélingelicht, dan lit eft de Nederlandsche Regeering haar gezant te Brussel gemachtigd zich te ver eenigen met het voorstel tot invoering van inkomende rechten aan den Congo. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de toezegging van verbeterde verkeerswegen en van 't behoud van vrijen doorvoer de Nederlandsche Re- geering tot de overtuiging heeft gebracht, dat zij haar toestemming niet langer kon onthouden. Thans wordt nog slechts gewacht op de nadere instructies van den vertegen woordiger der Vereenigde Staten, die, naar verwacht wordt, eveneens toestemmend zul len luiden. De Vereeniging tot behartiging der stoorn- vaartbelangen in Nederland, te Nijmegen r gevestigd, heeft zich tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal gewend met een adres, waarin de noodzakelijkheid wordt betoogd om in de Wet op de Spoorwegovereenkom sten, in het belang der binnenlandsche stoom- en zeilvaart, bepalingen vast te stellen be treffende het gebruik der lage bruggen. Worden de gestelde grenzen overschreden, dan heeft de Regeering de macht in handen, het verkeer binnen de perken terug te bren gen of verbetering van den toestand te eischen, zonder in langdurige processen gewikkeld oftot schadeloosstelling verplicht te worden. Gisteren zijn uit het Postulantenhuis der missionarissen van Afrika te Haaren de ze ven eerstelingen der Broeders, die daar een voorloopigen proeftijd doorbrachten, naar het zwarte werelddeel vertrokken. Door den rijksveldwachter te Pernis is proces-verbaal opgemaakt tegen een vlasboer te Hoogvliet, die in zijne zwingelkeet een jongen beneden de 16 jaar oud aan het werk had, zonder dat in die werkplaats de bij de wet gevorderde lijst was opgehangen. In den Haag wordt verwacht de dochter van «generaal" Booth, Eva Booth. Zij zal aldaar de oefeningen van het Leger des Heils op 15 en 17 dezer leiden. Te Rotterdam treedt zij Vrijdag a. s. op. De opening van het badseizoen te Katwijk 's bepaald op Maandag 16 Juni e. k. Een officieele baddokter wordt aldaar voorloopig nog niet aangesteld. Jl. Maandag is te Leiden aanbesteed de hei-bouw van de Stadsgehoorzaal. Ingekomen waren 23 bilj. Het minst was ingeschreven door de heeren Van der Kamp en Van Leeu wen, aldaar, voor f115.900. De sociëteit Momusvan Maastricht, welker streven op het gebied van verbetering van sociale toestanden en armenzorg algemeen bekend is, zal op de tentoonstelling te Am sterdam ook vertegenwoordigd zijn. In groep '17 worden door haar geëxposeerd een tabel larisch overzicht harer soepkokerij (ln 1846 opgericht en reeds bekroond met gouden medaille op de Tentoonstelling van voedings middelen in 1887), benevens een keurig uit gewerkt plan van haar thans nieuw opge richt Oude-mannenluiis. Beide inrichtingen, van ontegensprekelijk nut in eene stad die onder hare inwoners een zoo groot aantal fabriekarbeiders telt, zullen ongetwijfeld de aandacht van belangstellenden trekken. Men meldt ons uit Waddingsveen van 10 Juni. Heden voormiddag ontstond er brand in de boerderij van den heer M. Oudijk in den Zuidplaspolder. Hoewel twee brandspuiten spoedig op het terrein des onheils kwamen, mocht het loch niet gelukken woning, schuur of hooiberg te redden. Slechts een deel van den inboedel werd gered. Huis en inboedel waren verzekerddoch dit was niet het geval met eene aanzienlijke partij kaas. Er zal dus aanmerkelijke schade geleden wor den. De oorzaak van den brand is niet be kend. (N. R. Ci.) Naar de Arnh. Ct. verneemt is het kasteel Maasbommel te Maasbommel, bij de te Dreu- mel gehouden veiling, door den heer Ed. Van der Sluys te Arnhem ingezet voor f 46.000. Dit landgoed heeft geschiedkundige waar de. Het is afkomstig uit de nalatenschap

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2