13e Jaarg. Dinsdag 17 Juni 1890. No. VERSCHIJNT HAGEL IJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Klad Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 ALGEMEEN OVERZICHT. 16 Juni '90. Reeds meermalen is gezegd dat de voort durende leger-versterking in de verschillende landen van Europa eigenlijk een financieelen oorlog beteekent, waarbij men tracht, elkan der zonder bloedvergieten in het verderf te storten. Totnogtoe was dit door geen der leidende staatslieden van Europa beaamd, veeleer luiden hunne verklaringen omtrent de internationale verhoudingen zoo vriendschap pelijk mogelijk, thans echter komt de Oostenrijksche rijksminister van oorlog bo venstaande opvatting van den huidigen poli- tieken toestand onbewimpeld bevestigen. Men heeft dikwijls gesproken zeide de minister Von Bauer over den gewapenden vrede, maar eigenlijk is de tegenwoordige toestand veeleer een voortdurende oorlog, waarbij men er op uit is, elkander tinancieel ten gronde te richten. Meer dan ooit is »geld de ziel van den oorlog"; wie het langst de militaire lasten kan dragen, is in 't eind de baas, wijl dan alle tegenstanders bankroet zullen zijn. Bovenstaande ont boezeming liet de rijksminister van oorlog zich ontvallen in de begrootirigscommissie van de cisleitaansche delegatie, waar Vrij dag U. de nieuwe leger-kredieten behandeld werden. De commissie had bezwaar tegen die nieuwe kredieten en nam zich voor ze zooveel mogelijk te beknibbelen; te eerder kon zij dit doen, wijl keizer Frans Jozef zelf gezegd had, dat nieuwe offers ,voor het leger moesten gebracht worden, voor zoover «e financieele draagkracht des Rijks zulks toeliet. Daar stond echter eensklaps de heer Von Bauer op, die minister van oor- l°g is in het gemeenschappelijk rijksminis terie van Cis- en Transleitanië of m. a. w. van Oostenrijk-Hongarije. Op het be drag der voorgestelde kredieten zoo be toogde de minister mocht niet beknibbeld Worden; zelfwas hij reeds zoo zuinig mogelijk geweest. De verzwaring der militaire lasten Was nu eenmaal niet te vermijden de inter nationale wedstrijd in de bewapening is nog steeds in vollen gang en deze toestand kan niet veranderen, tenzij door een oorlog of door oen definitieve verzekering van den vrede. Re woorden van den minister maakte een Pijnlijken indruk en deden voor een goed deel den gunstigen indruk, dien graaf Kalnoky's vredelievende verklaringen hadden teweeggebracht, verdwijnen. De heer Plener maakte naai' aanleiding van de rede4van den minister eenige opmerkingen; maar generaal •Bauer herhaalde zijne verklaring, dat de ver- Prijs der Advertentiëii Van 1--6 regels0.60 Elk gewone regel meer0A 0 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. meerdering van het effectief onmisbaar is. De «Europeesche Staten", zeide de minister, «wikkelen zich in een financieelen oorlog. Men schiet elkander niet dood, maar tracht elkaar financieel ten gronde te richten." liet is inderdaad een opbeurend vooruitzicht voor Europa, onder de militaire lasten gebukt te gaan zoolang tot het er onder bezwijkt. In de Engelsche hoofdstad dreigt eerie werkstaking vande politie. De politie beambten vragen sedert eenigen tijd vermeer dering van loon, instelling van den achturigen werkdag en pensioneering met twee derden van het salaris na 24-jarigen dienst. Van liberale zijde was bij het Lagerhuis een wetsontwerp in dien geest ingediend, en de directeur der Londensche politie, de heer Monro, verzocht zijn onmiddellijken chief, den minister van binnenlandsche zaken, dit voor stel te willen steunen. De heer Matthews weigerde zulks tot groot misnoegen van den bevelhebber der Londensche politie, die, toen hij zag dat op de eischen der politie-beamb- ten geen acht werd geslagen, zijn ontslag verzochten verkreeg. Deze tijding verwekte eene groote beweging onder de ontzaglijke politie-macht der wereldstad een aantal sub alterne officieren en agenten weigerden Vrij dag II. reeds hun dienst te vervullen, en mén vreest dat wellicht binnen een maand al de hoogere beambten der politie hunne betrekking zullen nederleggen. Op eene vergadering besloten zij reeds een protest aan het Kabinet te zenden. Eene algeheele werkstaking der politie wordt geenszins voor onmogelijk gehouden; en wat deze te beteekenen heeft in een stad, waar roof en misdaad in sommige wijken nagenoeg vrij spel hebben, behoeft niet nader uiteen gezet te worden. De openbare meening is dan ook geheel op de hand der politie; de pers neemt het beslist voor den heer Monro tegen den minister op. De graaf van Parijs heeft te Sheenhouse bij Londen, ten aanhoore van een aantal mo narchale notabiliteiten, ter verwelkoming van den hertog van Orleans eene rede ge houden, waaraan door de Fransche bladen de beteekenis van een staatkundig document wordt gehecht. De graaf zei daarbij o. m. het volgendeWat geeft meer vreugde aan een vader, dan te zien, dat zijn opvolger zich de taak ten volle waardig toont, welke hij eens zal hebben te vervullen. Is bij (de hertog) stoutmoedig geweest in zijn woorden, de oprechtheid, de nobele eenvoud van al wat hij gezegd of geschreven heeft, hebben evenals zijn handelwijze zelf het hart van de Fransche natie getroffen. De gevoe lens, welke oude militaire tradities bij haar levendig houden, hebben beantwoord aan de houding van den Prins, die met den randsel op den rugachter de militaire vlag wil marcheeren. De democratische neigingen zijn door den Prins opgewekt, daar hij aan het recruteeringsbureau de vervulling derzelfde plichten kwam vragen, welke op de zonen van den landbouwer en den ambachtsman rusten. Eindelijk is ook de familiegeest, die God zij geloofd, bij ons niet is verdwenen, gestreeld door de ver klaring van den Prins, die met één woord de gevaren welke zijn optreden kon opleve ren, verwijderde, door zich op loyale wijze te scharen achter zijn vader, het hoofd der partij. Hij heeft deze partij versterkt door de eerbiediging der erfelijke opvolging, welke artikel I moet zijn van het monarchaal pro gram. Door de vaderlandsliefde, waarvan hij blijk heeft gegeven, deed hij eene frissche hoopwekkeride strooming gaan door alle gelede ren, welke des te krachtiger was, daar de poli tiek, waarvan men bij ons spoedig verzadigd is, hier niet in 't spel was. Hij wekte geestdrift en hoop, zelfs bij hen, die door een ernstige twijfelzucht waren aangetast, en hij heeft de jonge generaties, in wier harten wij met span ning da toekomst des Vaderlands lezen, tot ons getrokken." Deze redevoering is in eenige conservatieve bladen van Paiijs opgenomen en hare open baarmaking zal zeker spoedig de geruchten beschaamd maken, welke melden dat tusschen den graaf van Parijs en zijn zoon geschil van meening zou bestaan De hertog van Or leans heeft trouwens herhaaldelijk zelf ver klaard, dat hij niet aan politiek doet en zich in alles voegt naar zijn vader. Naar men meldt, zal binnenkort een nieuw manifest door den graaf van Parijs worden uitgevaar digd. AMERIKA. De jongste berichten uit Chicago beves tigen, dat er een algemeene oorlog met de Indianen op til is. De ware oorzaak van den opstand blijkt gebrek aan voedsel te zijn' De Cheyenne-Indianen hebben den veldtocht geopend en trachten de Sioux- Indianen over te halen om ook de wapens op te vatten. De Indianen zijn welbewapend met Winchester-geweren en in het bezit van een aantal paarden, zij hebben reeds eene menigte runderen van Europeanen ge dood. De majoor Carroll rukt met bonds- troepen op om de Cheyenne's in te sluiten en naar hun gebied te drijven. De Euro- peesche' kolonisten wapenen zich overal en Het auteursrecht vau den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Sfsblno. 124..)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1