1.3e J aan Woensdag 18 Juni 1890. No. 3710. V E R S C H IJ N T DAGEL IJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Blad: Yoor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommersy> 0.05 Kflfk mjMm v Prijs der Advertentie»; Van 16 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. DUITSCHLAND. De in Duitschland verspreide geruchten, dat prins Albrecht van Pruisen om gezond heidsredenen als Prins-Regent van Brunswijk Zou aftreden, worden, als geheel ongegrond, tegengesproken. De militaire commissie van den Rijksdag heeft Rickert's voorstel om de legersterkte vredestijd ieder jaar vast te stellen, met tegen 9, en Richter's voorstel om den diensttijd op twee jaar te bepalen, met 18 tegen 10 stemmen verworpen. Zij nam met 17 tegen 11 stemmen de legersterkte in vredes tijd van 486,983 man aan. De andere para grafen en de geheele wet werden met 16 tegen 12 stemmen aangenomen. (Tegen de vrijzinnigen, de volkspartij, de socialisten en 4 centrum-leden). Het reeds bekende voorstel van Windthorst is met groote meer derheid aangenomen. De Norddeutsche zegt, dat zij wil daarla ten of de mededeelingen van de James Gazette betreffende de scheiding tusschen de Duitsche en Engelsche belangen in Afrika geloot waardig of ongeloofwaardig zijn. Het Zov' echter eene staatkundige fout zijn, mctien men ten koste van zekere concessiën 111 Afrika de goede betrekkingen met Enge- land niet verzekerde, de punten van geschil, die geschikt zijn eene groote verkoeling tus schen de beide bevriende staten te weeg te hrengen, niet uit den weg ruimde. De Messagero te Rome wil weten, dat een dozijn Italiaansche bladen te Eriedrichsruhe <,:u interviews met Bismarck gevraagd heb- 'eib en dat slechts een blad ftwelk in Oauwe betrekking staat tot Crispi) een be- vledigend antwoord heeft gekregen, mits het geduld hebben tot in het laatst dezer 'uaand. Te Berlijn is intusschen nog bekend geworden, dat de Russische correspondent Van de Novoie Wremia onlangs het bekende verslag van zijn onderhoud met den ex-kan- So,'er enkel maar te vertalen had, daar Bis marck zelf het had opgesteld In den toestand van den heer Von Lutz s eenige verbetering gekomen, die voortdu- reiid blijft toenemen. De prins-regent Luit- P°ld heeft hem een bloemruiker gezonden. 'e den zieke veel vreugde deed. Keizer ''helm en het Pruisische ministerie lieten !Gl 'laahlelijk per telegraaf vragen naar den ocstand des patiënten. De aartsbisschop van 'nichen bracht dezer dagen den zieke een Jangdurig bezoek. Volgens de Norddeutsche Allgemeine Zei- ln'J kan men weldra de bekendmaking der verloving van prinses Victoria, zuster des j Keizers, met prins Adolf van Schaumburg I Lippe tegemoet zien. ENGELAND. In het Lagerhuis zeide de minister Fergus- son, dat uit de laatst ontvangen berichten uit Newfoundland schijnt te blijken, dat het comité uit de beide Kamers van Newfound land bereid was, uit eerbied voor de Bntsche regeering, de voornaamste bepalingen van den modus vivendi in de practijk aan te nemen. De bekende Pers, Cowasjee Jehang, te Lon den, heeft Zaterdag II. aan lord en lady Reay eene avond-receptie aangeboden, welke'door Gladstone, lord Ripon en andere voorname personen werd bijgewoond. Uit naam van de Britsch-Indiërs in Engeland werd aan lord Reay (onze vroegere landgenoot, baron Mackay) een adres aangeboden van hulde en dank voor hetgeen hij en zijne echtgenoote te Bombay gedaan hebben. Te Londen wordt verteld, dat er een Fransche expeditie naar de binnenlanden van Afrika zal gaan onder bevel van gene raal Boulanger waartoe het plan is uit gegaan van Noord-Amerika. Te Manches ter werd gisteren een volksvergadering ge houden met het doel om tegen het toeken nen van het eereburgerschap der stad aan Stanley verzet aan te teekenen. HET OOSTEN. Uit Constantinopel wordt gemeld, dat er in Bulgarije eene algemeene opgewondenheid heerscht en er verscheidene Turksche batal jons heen gezonden worden. Het wordt bevestigd, dat Chakir naar Creta terug zal keeren. Ten gevolge van het vermoorden van eer Christen door een Turkschen majoor heeft er te Apokorina bij Canea (Creta) een ge vecht plaats gehad. De dorpsbewoners zijn te wapen geloopen en hebben de Nizams aangevallen. Daarna hebben zij zich tot een korps van opstandelingen vereenigd. Het bericht hiervan heeft op Creta groot opzien gebaard. Te Belgrado loopt een gerucht dat de Regeering voornemens zou zijn den doorvoer in Servië te verbieden van alle uit Oosten rijk met bestemming naar Bulgarije verzon den koopwaren, ingeval de beschikking van eken Hongaarschen minister van landbouw niet wordt ingetrokken. De Servische ge zant te Weenen is door de Regeering op geroepen om over den toestand te raadple gen en te Belgrado aangekomen. OOSTENRIJK—HONGARIJE. Uit Weenen wordt van 16 dezer geseind De aartshertogin Valerie heeft heden uit hoofde van haar voorgenomen huwelijk af stand gedaan van hare eventueele aanspra ken op den troon. De plechtigheid had plaats in de zaal van den geheimen raad op den Ilofburg. In de parlementaire kringen wordt beweerd, dat de minister van oorlog, baron Bauer, voornemens is zijn ontslag te nemen. Als zijn opvolger wordt de Hongaarsche minister voor de nationale verdediging genoemd. De reden van het verzoek orn ontslag zou zijn de ongunstige indruk, door de verklaringen van baron Bauer, aangaande de noodzake lijkheid om de oorlogsbegrooting te verhoogen, teweeggebracht. In de katholieke kerken van Oostenrijk is Zondag 11. een gemeenschappelijk schrijven van het Episcopaat voorgelezen, waarbij de Bisschoppen hun standpunt in de school kwestie, hetzelfde als van den Paus en den Katholiekendag, blijven handhaven, en den kiezers aansporen om alleen mannen af te vaardigen, die krachtig en onverdeeld voor S de confessioneele school strijden. PORTUGAL. Uit Lissabon wordt aan de Times geseind, dat blijkens de jongste tijdingen uit Oost- Afrika, de plaatselijke overheden te Quili- mane eenen geregelden guerilla-krijg voeren tegen de Engelsehen. In eene door drie honderd personen bijgewoonde, onder voor zitterschap van den gouverneur Machada gehouden, volksbijeenkomst, werd besloten de Engelsche munten te weren en andere boycott-maatregelen te nemen. De Britsche vice-consul werd uit zijn domicilie verjaagd en moest de hulp van den Italiaanschen consul inroepen. Het vindt bevestiging dat Buchanan sepoys heeft laten doodschieten en de Portugeesche vlag heeft laten verbran den. De Regeering besloot eene batterij ge schut alsmede 150 mariniers naar Quiiimane te zenden. SPANJE. Uit Madrid wordt van 16 dezer geseind De bladen bevestigen, dat de in de omstre ken van Valencia heerschende ziekte de cholera is. Aan Le Temps wordt gemeld dat de Spaansche regeering den prefect van Valen cia heeft aangeschreven, met verdubbele waakzaamheid maatregelen in het belang der gezondheid te nemen. De maire van Puebla de Ruga zal gerechtelijk vervolgd worden, dewijl hij bij het uitbreken der epidemie zijnen post verlaten heeft. Van den 5en tot den 15en Juni zijn er te Puebla de Ruga 120 personen aangetast, SCHIEDAMSC Het auteursrecht vau den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl. no. 124.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1