FEUILLETON. BINNENLAND, f GEMENGDE BERICHTEN. waarvan er 52 overleden. Te Almeda was één geval met^doodelijken afloop en te Mon- tichelvo zijn 5 personen overleden. De minister van binnenlandsche zaken heett in den Senaat gezegd, dat de berichten over de cholera overdreven zijn. De minister gelooft niet, dat het de echte Aziatische cholera is. Schiedam, 17 Juni 1890. B'j gelegenheid van het vijfjarig bestaan derkolfvereeniging «Schiedam", zal op Dins dag 24 Juni a. s. in de sociëteit «Harmonie" een Provinciale Korpswedstrijd, tevens per- soneele kolfwedstrijd, plaats hebben tusschen de in de provincie Zuid-Holland gevestigde Vereenigingen, Leden van den Nationalen Kolfbond. Ook zal een gemeenschappelijk feestmaal worden gehouden, terwijl aan dele den der sociëteit «Harmonie" ook een wedstrijd in verschillende spelen aangeboden wordt. Een en ander zal ongetwijfeld bijdragen tot eene waardige viering van dit kolversfeest. Nader vernemen wij, dat de persoon wien gisteren het bekende ongeluk trof, niet He- gelmeijer heet, zooals ons abusief was op gegeven, maar dat zijn juiste naam is W. B. Heggelman. Na een onrustigen nacht was heden-ochtend de toestand van Heggel man minder bevredigend. Door den directeur-generaal der Maat schappij tot Exploitatie der Staatsspoorwe gen is een gestreng onderzoek gelast in zake de klacht van de «Vereeniging ter bevordering van Zondagsrust" in Friesland, als zou op Hemelvaartsdag jl. het arbeids- personeel van een station in genoemde pro vincie zijn gebezigd voor de jaarlijksche schoonmaak van dat gebouw. Door het bestuur der «Ned. Vereeniging van liefhebbers en fokkers van rashonden" is een circulaire verzonden met uitnoodiging tot toetreding. Zij stelt zich ten doel: het organiseeren en steunen van hondententoon stellingen, het houden van een register der rashonden van de leden der Vereeniging, het houden van bijeenkomsten ter bespre king van de belangen der Vereeniging en der kennis van honden, het samenstellen van een raspunten-boek van zoo mogelijk alle A> Familienaam. Vrij gevolgd naar het Franscli van Henri Malin. Vervolg en Slot.) II. De schuld van Camille werd betaaldDe eer was geredMaar de heer Sauvallier be zat niets meer. Door een getroffen schikking bleef hij eige naar van de ijzergieterij. Ondanks zijn zestig-jarigen leeftijd ging hij met nieuwen moed en jeugdig vuur aan het werk. Nacht noch dag gunde hij zich rusthij verminderde zijne uitgaven, verliet zijn prachtig gemeubeld huis om bij zijn zoon te gaan inwonenhij verkocht zijne rijtuigen en paarden en liet zijne bedienden gaan. Ook het kantoorpersoneel werd ver minderd August nam de plaats van den eersten boekhouder inzijne echtgenoote hield de correspondentie bij. Alle drie werkten wat zij konden, zonder een oogen- blik te aarzelen, sterk door het gevoel van den zwaren plicht, de teruggave der geleende gelden, welke op hen rustte. Het gedrag van den algemeen geachten grijsaard, die zoo trots was op zijn eerlijken naam, die zoo moedig zijn ongeluk droeg, wekte de algemeene bewondering op. Allen, erkende hondenrassen met afbeeldingen van de schoonste exemplaren. De afdeeling Rotterdam der Vereeniging Pax Humanitate heeft in hare vergadering van den 12n Juni de volgende motie aange nomen De afdeeling Rotterdam der Vereeniging Pax Humanitate, vernomen hebbende dat op verscheidene plaatsen de dag waarop 75 iaar geleden de slag bij Waterloo plaats had, feestelijk zal herdacht worden, meent te moeten protesteeren tegen deze zoogenaamde feestviering, omdat zij in strijd is met de beginselen der ware humaniteit." Fax Humanitate is een jonge vereeniging, meerendeels van onderwijzers, die zich onge veer gelijk doel voor oogen stelt als de «Vre debond en voor dit doel onder de jeugd propa ganda wil maken. De commissie tot exploitatie der Scheve- ningsche wielerbaan heeft een zilveren me daille uitgeloofd voor de beste instantanée, te nemen door een amateur-photograaf op den a. s. wielerwedstrijd op 29 Juni. Men meldt ons, dat de door een buiten- landschen fabrikant voor de Leidsche maske rade vervaardigde kostbare ridderhandschoe nen aan het grenskantoor van inklaring (Arnhem) zijn benaderd. (jV. II. Ct.) Jl. Zondag werd het 25-jarig bestaan her dacht van den eersten aanleg van het Von delspark te Amsterdam, maar nagenoeg zon der eenig feestelijk vertoon voor de wan delaars was ten minste niets meer te zien dan vlaggen aan den ingang op het huisje van den concierge, op het gebouw der melk inrichting en op het Paviljoen, ziedaar alles. Evenwel worden pogingen in het werk gesteld om in Amstels Tuin een blijvend aandenken aan dezen dag op te richten, in den vorm van een monumentale fontein. De vereeniging tot bevordering van het vreem delingenverkeer schonk den eersten steen, na melijk een gift van f 1000, en de burgerij zal, hoopt men, het overige doen. Gisteren-middag is te Amsterdam de internationale veiligheidstentoonstelling ge opend in tegenwoordigheid van vele genoo- digden met hunne dames, o. a. de ministers die daartoe in de gelegenheid waren, hielpen mede om de zaak te doen vooruitgaanvan alle kanten kwamen er commissies en de werkzaamheden vermeerderden zoo snel, dat de zaak een nog grooteren omvang kreeg dan ooit te voren en bij den heer Sauvallier de hoop meer en meer levendig werd, dat hij het ongeluk zon te boven komen. Slechts ééne angst bleef bij hem bestaan, verstoorde zijne nachtrust en vervulde zijne gedachten gedurende zijn werkzaamheden. Hij vreesde op zekeren dag te zullen ver nemen dat Camille zich nogmaals aan het spel had overgegeven en nogmaals schulden had gemaakt. Hij had verboden dat er in zijne tegenwoordigheid over zijn zoon mocht gesproken wordenhet was de slechte zoon, waarover men zich schaamt en waarvan de herinnering als een ongeneesbare smart op het ouderlijke huis drukt en de gemeenschap pelijke maaltijden treurig doet zijn. Maanden verliepen; een jaar ging voorbij, nog een De ijzergieterij te Grenelle was voortdurend uitgebreid en de zaak had een ongekende» bloei bereikt; de vuren werden nacht noch dag uitgedoofdstoomhamers deden den geheelen omtrek dreunenspoorwagens rolden af en aan om de voortbrengselen dezer industrie naar alle deelen van Frankrijk en het buitenland te vervoeren; honderden werk lieden losten zich des avonds en des morgens af en nog kon men niet voldoen aan de menigte aanvragen die regelmatig inkwa men. van binnen- en buitenlandsche zaken en justitie, den minister van Staat, Heemskerk, en jhr. Schorer, commissaris des Koningsin de provincie Noord-Hollandvoorts verte genwoordigers van enkele naburige landen, bur gemeester en wethouders van Amsterdam, vele civiele en militaire autoriteiten, dr. Schaepman, enz. De burgemeester van Amsterdam, mr, Van Tienhoven, heetten al len welkom en hield eene rede over de aanleiding en het doel der Tentoonstelling, waarbij hij tot uitgangspunt nam, dat nijver heid en hygiène, die te lang van elkander vervreemd waren, zich thans nauwer mochten aaneensluiten «nijverheid en gezondheidsleer hebben elkaar beter leeren kennen, en zoo staan zij hier hand aan hand voor u en heeten u welkom op haar bruilofsfeest" aldus be sloot mr. Van Tienhoven zijne rede. Ter gelegenheid van het Waterloofeest wordt te Alkmaar een groote gecostumeerde historisch allegorische optocht gehouden. Deze optocht zal uit ca. 180 personen be staan, waarvan ca. 60 te paard en allen in zeer fraaie kostuums. Hij zal gesloten wor den door «het schip van staat" waarop o. a. de beeltenis van ons prinsesje prijken zal. Vóór den aanvang van den optocht zal er in de groote Kerk eene buitengewone gods dienstoefening gehouden worden onder leiding van dr. Oort. 's Avonds is er muziekuitvoering op het Waagplein. Het geheel belooft een echt na tionale feestdag te worden. (IV. R. Ct.) PERNIS. Het aantal processen-verbaal, door den rijksveldwachterVerkerk tegen vlas boeren opgemaakt wegens het laten werken inhunne werkplaatsen van jongens beneden de 17 jaar, zonder de bij de wet vastgestelde lijsten voorhanden te hebben, isreedstotl7 geklommen. Het middel om den lintworm door de kokosnoot te verdrijven, blijkt probatum te zijn. Verschillende personen hebben het reeds met goed gevolg toegepast. Bij de ontgravingen in de kerk te Suste- ren heeft men een graf gevonden, dat ge- III. De expeditie naar Tonkin was in vollen gang. De Fransche soldaten vochten moedig tegen vijanden die zich maar zelden in het open veld vertoonden, maar onverwachts te voorschijn kwamen in een onbekende land streek waar het terrein met zoo menigvul dige hindernissen is doorsneden. Elke kleine overwinning vuurde de vaderlandsliefde der troepen aan; reeds sedert maanden duurden de krijgsbedrijven welke Frankrijk schatten gelds en bloeds hebben gekost en met onge duld werd de tijding verbeid dat men einde lijk het land zou veroverd hebben. Op zekeren morgen kwam Auguste doods bleek op het kantoor van zijn vader en reikte hem een courant over. Deze las onder de «laatste berichten" het volgende telegram: «Uit het kamp van Dong-Song 12 Februari 1885. Heden deed kapitein Sauvallier met ongekende dapperheid een aanval op den vijand. Geheel den dag gevochten tegen groote overmacht. Veroverde achtereen vol gens vier versterkingen. Bij de laatste moes ten zijn manschappen voor het moorddadig vuur des vijands wijken; hoewel aan het hoofd gewond en met een kogel in zijn been het hij zich door twee soldaten naar het terrein dragen, verzamelde zijne compagnie en liet de versterking bestormen en innemen. Schit terend was zijne houding maar zijn toestand is hopeloos. Ik heb hem het kruis op de borst gehechtdoor dit prachtige wapenfeit kan ik morgen mijn intocht houden te Lang-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2