De Minister van F i n a n c i n verde digde nog meer m 't bijzonder het contract met de Rijnspoorwegmaatsch., en deelde o. a. mede, dat deze indertijd voor de overneming reeds voordeelige aanbiedingen heeft gekre gen van de Exploitatie-Maatsch. Hij durfde overigens ook financieel met gerustheid voor de toekomst de aanneming der contracten, in hun geheel beschouwd, aanbevelen. De heer Gleichman critiseerde sterk de financiëele regeling met de Rijnspoor wegmaatsch., die hij als zeer nadeelig voor den staat schetste, terwijl hij vooral ook wees op de onzekerheid waarin de Kamer met betrekking tot de gevolgen verkeert. De heer Farncombe Sanders kwam nog terug op vroeger door hem behandelde punten en vroeg speciaal antwoord op dein zijne reden gestelde vraag, hoe 'tgaan zal met nieuw aan te leggen lijnen en met de maatschappijen welke tot dien aanleg over gaan. Hij blijft voornemens tegen deze wet ie stemmen. De heer Mees repliceerde ook kortelijk, nogmaals wijzende op het gewicht der te nemen beslissing. De voorgespiegelde con currentie zal eene illusie blijken en de Rhijn- spoorwegmaatsch. krijgt het leeuwendeel. De heer Heldt betreurde het gemis van bepalingen omtrent den werktijd van het per soneel bij de spoorwegen, en wees aan dat voor het lot der voorgaande beambten en werklieden onvolledig én slecht is gezorgd, terwijl de verzekering tegen ongelukken ge heel is verwaarloosd. De heer A. van Dedem deed nogeenige speciale vragen betrekkelijk het baanvak ZwolleHattem en betreffende de belangen dei' scheepvaart bij de brugopeningen. Het debat wordt heden voortgezet. DE OVERWINNING BIJ WATERLOO, 1815 18 Juni 1890. Heden 18 Juni 1890 herdenken wij den roemrijken dag, waarop vóór 75 jaren de heirscharen der Verbonden Mogendheden in de velden van Waterloo de overwinning bevochten op de krijgsmacht van den over weldiger, die opnieuw Europa met zijn mach tigen arm bedreigde en voor zijne rust en vrijheid vreezen deed. Nauwelijks herademde het verdrukte en vertrapte Europa onder de zegeningen der vrijheid, of als een donder slag bij helderen hemel bracht schrik en ontsteltenis het berichtdat de Corsicaan- sche avonturier van Elba was ontvlucht en 1 rankrijk hem weer als keizer huldigde. Weldra trok hij weder aan het hoofd zijner oude legioenen de Fransche hoofdstad binnen en bedreigde van daar uit het onstelde Europa, in congres vergaderd om de midde len te beramen, die de geslagen wonden zouden heelen. In dien hachelijken toestand herleefde de oude geest van verbroedering tusschen de vol keren, die zich in de laatste jaren zoo krach tig had geopenbaard; het werk der diploma tie werd afgebroken en het zwaard opnieuw ten strijde gegord. Geheel Europa liep te wapen, en in de velden van Waterloo vond Napoleon zijne vijanden, niet verdeeld, maar vereenigd, vereend in eenen edelen kamp voor de vrijheid en de rust der volken, voor al wat heilig en dierbaar is aan het vader landlievend hart. Daar streden de fiere Brit en de groothartige Duitscher naast den kal- men en vastberaden Nederlander daar werd het lot van Europa beslist en de vrijheid zijner volkeren van den haar dreigenden on dergang gered. En het schitterend, het hoogst verblijdend resultaat van dien strijd o, wat doet het goed aan het vaderlandsch hart het te mogen zeggenis voor een niet gering deel aan ons Nederlanders te danken. Immers het waren Nederlandsche bevelhebbers, die de vereeniging van Welling ton's leger te Quatre-Bras bewerktenhet was de Prins van Oranje (later koning Wil- r lem II), die op het slagveld van Waterloo zijn bloed voor de vrijheid vergoot. Het was de Nederlandsche ruiterij, die te Waterloo zich meermalen met den vijand mat en over winnend uit dien kamp terugkeerde het was het geschut der Nederlanders, dat in de rijen van Napoleon 's lijfwacht zoo groote verwoestingen aanr.ehtte; het waren de Neder landsche bataljons van Chassé, die in den kamp tegen de laatste aanvalskolonne dier lijfwacht overwinnaars bleven. Dat dan heden, op dezen roemvollen dag, vrij de Nederlandsche driekleur vroolijk wap- pere! Verkondige zij van de torenspitsen en de openbare gebouwen, van de huizen der ingezetenen en de schepen in de havens, waar zij heden hare glorievolle banen ont plooit, den roem van ons Nederlandsch voor geslacht, van die helden vooral, die op de velden van Waterloo gevallen zijn in den edelen kamp voor de vrijheidDit vlag- genvertoon drukt gewis de vreugde uit, d'e elk rechtgeaard Nederlandsch hart bij de herdenking van den roem der vaderen bezielt, En daarbij sluiten zich waardig aan de in spectie over de dd. Schutterij, die heden middag onder begunstiging van schoon weder in het Exercitieveld wordt gehouden, en de uitvoering welke heden-avond door het mu ziekkorps der dd. Schutterij in de Plantage zal worden gegeven, en waarbij ook de muziek het hare tot herdenking van den grooten volkerenslag zal bijdragen. Zoo viert Schiedam op waardige, hoewel bescheiden wijze, den 75n verjaardag van de roemrijke overwinning bij Waterloo. Voorzeker had de viering grootscher kunnen zijn, had zij meer uitdrukking kunnen geven aan de vreugde, die alle ware minnaars der vrijheid bij de herdenking van het we reldfeit van 1815 bezielt. Maar de benarde tijdsomstandigheden in aanmerking genomen, mogen wij zeggen, dat deze viering der stad onzer inwoning niet onwaardig is. Veel meer echter dan door uiterlijk feestvertoon zullen Schiedam's burgers door ruime deelneming aan de godsdienstige viering van den Water- loo-dag hunne dankbare vreugde betoonen. In onze katholieke tempels zal Zondag e. k. in blijde feeststemming het Te Deum lau- damus weerklinken, den Allerhoogste ten dank, Die Nederland redde en Europa op nieuw de zegeningen der vrijheid bood De Provinciale Staten van Zuid-Holland zullen in hunne aanstaande zomervergadering geroepen zijn, behalve tot de verkiezing van leden der Eerste Kamer en de behandeling der begrootingen en de daarop betrekking hebbende subsidie-aanvragen, tot de overwe ging van verschillende zaken. Zoo zijn door Gedeputeerde Staten voorgedragen een wij- ziging der provinciale verordening op het leggen van spoorstaven in de openbare we gen en haar gebruikeene in overleg met Gedeputeerde Staten van Noord-Holland vast gestelde wijziging van het Reglement voor het Hoogheemraadschap van Rijnland, een bijzonder reglement voor den polder het Noordveen (gemeente Alkemade) wijzigin gen van reglementen voor den Veender- en Lijkerpolder (gemeenten Alkemade enWou- brugge) den Zusterpolder (gemeente 's-Gra- venhage)den Blauwen polder (gemeenten Alkemade en Woubrugge) en de polders Oud en Nieuw Goudriaan (gem. Goudriaan). Voorts ontwerp-besluiten tot bestendiging der heffing van sluisgelden aan de schut sluis aan den Leidschendam en van rechten voor het gebruik van het jaagpad langs den Vliet, tusschen Leiden en den Leidschendam en voor het overzetten aan den Hofweg zoomede een adres van het Hoofdbestuur der schippersvereeniging Schutte vaer", om op ruiming eener ondiepte bij de spoorwegbrug aan de Vink, nabij Leiden. Uit het verslag van de Ned. Werldieden- vereeniging te Brussel blijkt, dat de ver eeniging reeds ongeveer 550 leden telt, die door de goede zorgen van het bestuur in het bezit zijn gesteld van een eigen lokaal, met vergaderzaal en biljartzaal met twee biljarts, een piano enz. Zij heeft een af- deeling voor tooneel en zang, een arbeids beursde leden, hun vrouwen en kinderen hebben gratis geneeskundige hulp en medi cijnen en zijn dan ook recht dankbaar voor het vele goede, dat ten hunnen behoeve tot hun geestelijk en tijdelijk welzijn, en voor hun nut en uitspanning wordt ver richt. Bij kon. besluit van 15 Juni is, met wijziging van Z. M. besluit van den 5n Mei 11., bepaald, dat mr. F. W. van Riemsdijk, als ambtenaar van het openb. min. bij de kantongerechten in het arrond. Rotterdam voor de kantons Schiedam, Brielle en Sommelsdijk, zijne standplaats zal hebben te Schiedam. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat de uitrusting van de infanterie zal ver meerderd worden met een blauwen, katoe nen werkkiel, van het model bij de vesting- art. in gebruik. Met de verstrekking van dit kleedingstuk, dat bij korveeën en bij sommige oefeningen binnen de kazerne-ge- bouwen zal worden gedragen, wordt beoogd het sparen van de laken kleeding van den man, welke bij de vele oefeningen zooveel te lijden heeft. De bevolking des Rijks bedroeg op 1 Ja nuari 1889 2,232,183 mannen en 2,273,749 vrouwen, te zamen 4.505,932 op 1 Januari 1890 2,252,742 m. en 2,295.853 vr., te za men 4.548,596, en is alzoo toegenomen in den loop van 1889 met 20,559 m, en 22,105 vr., te zamen 42,664. Men schrijft ons uit Brussel Het is nooit te laat o.m moed en dapperheid te vereeren. Wij zagen dit jl. Zondag te Quatre- Bras, waar men het monument inhuldigde, gewijd aan de nagedachtenis van den liertog Frederik Willem van Brunswijk, die den 16en Juni 1815, twee dagen vóór den slag van Waterloo, sneuvelde. De hertog had zich aan het hoofd gesteld van een klein legerkorps, om ter hulp te snellen aan de Nederlandsche en Belgische troepen die te Quatre-Bras slaags waren ge raakt met de Fransche kavalerie. Na een hevigen tegenstand te hebben geboden, be gonnen deze troepen te wankelen de hertog, dit ziende, wierp zich als het ware alleen op den vijand om zijne troepen moed in te boezemen, maar moest zijne stoutmoedigheid met den dood bekoopen'; hij ontving een schot midden in de borst, en stierf des avonds. Deze dappere daad is nu vereerd gewor den. Eene delegatie van Brunswijksche officieren was bij de plechtigheid tegenwoor dig, evenals de graaf d'Alvensleben, gezant van Duitschland, en de graaf Schmethau, militair attaché. Twee redevoeringen werden er gehoudende eerste door den luitenant generaal von Wacholtz, en de tweede door den heer von Müller, die den Koning van België bedankte voor zijne vergunning tot oprichting van het monument. Op eene der zijden van het monument

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2