ENGELAND. In het Lagerhuis is gisteren mededeeling ontvangen, dat Ed. Bradfort benoemd is tot hoofd der politie te Londen. De minister Fergusson heeft aangaande de onderhandelingen over afstand van Helgoland gezegd, dat in het stadium waarin de zaak thans verkeert, het niet voegzaam zou zijn, reeds nu de stukken over die zaak open baar te maken. Jl. Donderdag heeft Stanley in eene rede voering te New-Castle gehouden, opnieuw aan lord Salisbury hulde gebracht voor de voortreffelijke overeenkomst die hij met Duitschland heeft getroffen. De Daily Chro nicle valt Stanley daarover hevig aan, uiteen zettende dat het oordeel van dezen vreemde ling over Engeland's politiek geen waarde heeft. De Chronicle schrijft de frontverande ring van Stanley uitsluitend daaraan toe, dat zijne ijdelheid gestreeld is, omdat Salisbury twee bergen welke Stanley beweert ontdekt te hebben, niet aan Duitschland heeft afge staan. Stanley zeide o. a., dat Pemba alleen, ongerekend Zanzibar, Helgoland tienvoudig waard is. Jl. Woensdag brachten de Iersche leden van het Parlement allen ook Parnell was medegegaan een bezoek aan kardinaal Manning om hem geluk te wenschen met zijn zilveren bisschopsfeest. De heer Sexton las een adres voor, waarin o. a. dankbaar herdacht werd, wat de Kardinaal voor de arbeidende klasse heeft gedaan, en vooral een woord van dank gesproken werd voor de bemoeiingen van Z.Em., waardoor hij den vrede tusschen Engeland en Ierland tot stand trachtte te brengen. In antwoord op het adres zeide de Kardinaal, dat hij met nieuwe hoop voor Ierland bezield is, omdat de ar beidende klassen van Engeland het land met oprechte genegenheid gadeslaan. Z.Em. geloofde dat de Ieren thans over't algemeen in betere conditie waren, dan zij sedert de algemeene berooving waren geweest. Of schoon hij met het indertijd door Gladstone ingediende home-rule- ontwerp niet was ingenomen, geloofde hij toch, dat Engeland wel 150 millioen p. st. voor Ierland mocht uit geven, want het land was door de Engel- schen inderdaad uitgeput. Volgens telegrammen uit Madrid te Lon den ontvangen, heeft de Spaansche regeering de inenting tegen cholera volgens de me thode van dr. Ferrans verboden. FRANKRIJK. De minister van marine heeft onverhoeds naar Cherbourg, Brest, Lorient en Roche- fort bevel gezonden tot wapening van vier pantserschepen en zeven torpedobooten bin nen den tijd van tien dagen, teneinde zich op 1 Juli aan te sluiten bij het smaldeel in de Middellandsche Zee en bij het gepantserde noordersmaldeel ter reede van Brest. Deze divisie zal alsdan geheel op oorlogsvoet aan de manoeuvres in volle zee op 5 Juli moeten deelnemen. Het bericht, dat in de groote Engelsche bladen voorkomt, dat nl. de Fransche pers zeer gekant is tegen de Duitsch-Engelsche overeenkomst betreffende Afrika is geheel onjuist. Het eenige waar een paar bladen over schrijven, is de mogelijkheid dat Duitsch land elders zal trachten zijn koloniaal gebied uit te breiden, en b. v. van koning Leopold den Congo zou kunnen koopen, waardoor de Duitsche en Fransche bezittingen in Afrika aan elkaar zouden grenzen en dus gemakke lijk kwestiën over de grens zouden kunnen ontstaan. De heer Delinch wijst in zijn verzoek om de Regeering te mogen interpelleeren over den toestand te Zanzibar in 't leven geroe- pen door de Engelsche en Duitsche regeling, op een overeenkomst in 1882 gesloten en waarbij de onafhankelijkheid der beide sul tanaten van Masgate en Zanzibar wordt ge garandeerd. ITALIË. De Senaat heeft de begrooting voor bui- tenlandsche zaken goedgekeurd. De heer Crispi verklaarde, dat niemand meer dan het Parlement den vrede wenscht te zien handhaven, maar dat men zich toch omtrent den algemeenen toestand geene illusiën moet maken, daar de gebeurtenissen dage lijks bewijzen opleveren, dat de vrede op een gegeven oogenblik kan worden gestoord. Dit vermindert echter in niets onzen plicht om alle mogelijke middelen tot handhaving des vredes aan te wenden. OOSTENRIJK—HONGARIJE. De Oostenrijksche delegatie heeft de ge wone en de buitengewone legerbegrooting goedgekeurd. In de bijeenkomst der Hon- gaarsche delegatie heeft Szapary verklaard, dat de Regeering, gehoor gevende aan de kenbaar gemaakte bezwaren, van haar plan heeft afgezien, om de Bosnische troepen in Hongarije over te brengen. Blijkens berichten uit Sofia in Oostenrijk- Hongarije ontvangen, heeft het hof van cas satie het onderzoek in de zaak-Panitza ten einde gebracht en het vonnis van den krijgs raad bevestigd. Het openbaar ministerie had tegen Panitza de doodstraf geëischt, met uitsluiting van verwisseling in een minder zware straf, en tegen Kalobkoff levenslange gevangenisstraf. SPANJE. Het Spaansche Aardrijkskundig Genootschap heeft een telegram uit Manilla ontvangen, volgens hetwelk een agent van de Duitsche regeering pogingen aanwendt om eenige tot de Carolina-groep behoorende eilanden voor Duitschland in te lijven. Daarmede worden dezelfde eilanden bedoeld, waarover in 1885 het bekende geschil tusschen Spanje en Duitschland geloopen heeft. BINNENLAND. Schiedam, 21 Juni 1890. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 20 Juni. In de behandeling kwam heden het wets ontwerp tot regeling van het Militair On derwijs bij de Landmacht. De heer Van VI ij men waardeerde de voorgestelde verbetering van de practische opleiding, wilde echter voor de infanterie vooral, detacheering gedurende het eerste jaar bij den troep (de school te Haarlem,) teneinde zoodoende practische vorming voor het soldatenleven te bevorderen. De deta cheering bij de groote manoeuvres is zeer goed. Maar met de kadettenschool dweept hij niet. Vooral op de zedelijke eigenschap pen van den soldaat komt 't aan. Dit houde men wel in 't oog. De heer Seijffard had bezwaar tegen de kadettenschool als militaire kostschool; tegen gemis aan waarborgen voor voldoende krijgstucht; tegen de te ruime plaats aan het wiskundig vak toegekend, voor zooveel althans de hoogere wiskunde betreft. De Minister, hoopte hij, zal wel toegeven aan het verlangen om practische en militaire op leiding wat meer op den voorgrond te stellen. De heer Seret miste ook in dit ontwerp de strekking van paedagogische vorming, doordien de Regeering te veel heeft gestreefd naar hervorming in den zin van een vak school. Hij wilde behoud van den artillerie cursus te Delft en van de Militaire-school te Haarlem. De kadettenschool keurde spr. af uit een paedagogisch en een principieel oog punt. Er is te sterke aansluiting aan het middelbaar onderwijs en de kadettenschool zal te sterk neutraal zijn. De heer Schimmelpenninck van der O ij e wenschte eenige verbetering in de overigens juiste hoofdbeginselen van het ontwerp. De heer Vermeulen achtte het be staande vrij goed en spoorde tot groote voor zichtigheid bij eene hervorming aan. De heer Rooseboom apprecieerde de belangrijke verbetering die de Regeering in de bestaande wet heeft voorgesteld. De heer Zaaijer achtte het juiste be ginsel der scheiding tusscnen het voorberei dend en het eigenlijk militair onderwijs hier niet goed uitgewerkt. Meerdere aansluiting aan het middelbaar onderwijs is noodig. Het debat zal Dinsdag worden voortgezet. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, doen te weten, dat op morgen (Zon dag), na het eindigen der Voormiddag-Gods dienstoefeningen, aan de huizen der ingezetenen eene algemeene Collecte zal geschieden ten behoeve van het Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nedertanden metuitnoodiging om, naar vermogen, daartoe bij te dragen, en alzoo mede te werken aan de verzorging van ver minkte krijgslieden en de tegemoetkoming in de behoeften der betrekkingen van hen, die in den strijd voor het Vaderland gesneu veld zijn. Wjj vernemen, dat Maandag a. s. voor de geabonneerden van de Bell-Telefoon-maat- schappij de gelegenheid tot telefoneeren zal opengesteld worden. De publieke telefoon aan het bureau zal eerst met 1 Juli e. k. in werking worden gesteld. Onder de vele vakken, die in de laatste jaren zijn vooruitgegaan en met de nieuwste vindingen dezer eeuw hun voordeel deden, mocht tot heden het bakkersvak ternauwer nood genoemd worden. Dat echter ook hier vooruitgang en verbetering op den duur niet konden uitblijven, bewijst het feit der uit vinding van een verbeterden oven, die reeds m vele bakkerijen werd aangebracht. Met genoegen namen wij gisteren een kijkje in de eenige bakkerij te dezer stede, waar deze oven is aangebracht, n.l. in die van den brood- en besehujtbakker, den heer F. J. Smit, aar. het Broersveld. In een frisch, licht en tochtvrij lokaal zagen wij de »Hee- te-lucht-oven" in 't midden opgesteld, een geheel vrij staand steenen gevaarte, uit niet minder dan 9000 steenen en 3000 kilo ijzer samengesteld. In het front bevinden zich boven elkander twee ovens de onderste, die door middel van een bascule-deur wordt ge opend, voor het bakken van brood; de andere, die 80 gr. minder warmte ontwikkelt, voor lich ter gebak. Onder beide ovens bevindt zich een waterketel, die in verband staat met de leiding. Ter zijde van den ovenbouw bevindt zich de pyrometer, die zeer correct den warmtegraad van beide ovens aanwijst op 200 gr. wordt brood, en op 250 gr. be schuit gebakken. Daar naast heeft men eene opening, waar door eene petroleumlamp, in ijzeren omhulsel met lens geplaatst, haar licht in den oven verspreidt. De stookplaats van den oven bevindt zich aan de achter zijde de vuurhaard is niet ongelijk aan die van de ketels onzer branderijen; zij verspreidt, door de opene ruimte ter weerszijden, hare warmte door kanalen naar voren in één dwarskanaal, dat tot verwarming van de bakruimte dient. De geheele ovenbouw wordt door stevige ankers, die naar welge vallen aangeschroefd kunnen worden, ge steund. En nu het voordeel van zulk een oven 1 De Heete-lucht-oven, waarvoor door de hee- ren Kaiser Uldert, te Antwerpen, octrooi is genomen, heeft het voordeel dat de bak ruimte geheel vrij van brandstoffen en dus zonder eenigen arbeid voortdurend zuiver blijften daarbij geeft zij eene belangrijke

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2