13e Janrir. Donderdag 26 Juni I860. No. 3716. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E 39. I'rijs van dit Itlud Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 F ranco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 ALGEMEEN OVERZICHT. AMERIKA. Het voorloopig bewind van Brazilië heeft eergisteren eene nieuwe constitutie uitge- ^aatdigd, waarbij de federatieve staatsvorm bestendigd wordt. Berichten uit Entre-Rios belden, dat de opschudding daar voortduurt de voorteekenen eener oproerige bewe- Sl|ig menigvuldiger worden. l'-ene dépêche uit San Salvador meldt dat president der republiek, generaal Fran cisco Menendez, na een banket waarop hij genoodigd was, plotseling overleden is. Deze gebeurtenis bracht eene paniek te weeg, Waarin generaal Marchia en eenige andere Vinvoerders in de kazerne gedood werden, eneraal Carlos Tzata, opperbevelhebber der i "epen, heeft de leiding der zaken in han- e,i genomen en de rust hersteld. Het blad Republic zegt vertrouwbare be- C'chten uit San Antonio ontvangen te heb- e", volgens welke er oproerige bewegingen v* de Mexicaansche staten langs de Rio rande plaats hebben. De beweging zou Zlc'i uitstrekken over alle grensstaten en n'et tot eene enkele plaats bepaald wezen. Indirecte dépêches uit Mexico melden, dat een komplot bestaat, 't welk met eene revo- u'ie dreigt tegen den president Diaz, die beschuldigd wordt dat hy dictatoriale macht z°ekt te veroveren. DUITSCHLAND. He Rijksdag heeft in derde lezing, zonder beraadslaging, de voor Oost-Afrika aange vraagde credieten toegestaan. Voor de stemming verzocht de secretaris van staat, ais|hal|, dat de Rijksdag voorloopig zou a Hen vari een debat over liet Engelsch- Uitsch tractaat, omdat daarover nog di- h'oinatieke onderhandelingen gevoerd wor den. Het verzoek om ontslag van den Pruisischen minister van financiën, den heer Von Scholz, Aannemende, heeft de Keizer hem het groot- '"mmandeurskruis van de orde van Hohen- Zo"ern verleend. Tot zijn opvolger is be- noemd de oberbürgemeister van Frankfort a/d Main, het bekende lid der nationaal- 1 erale partij, von Miquel, die reeds meer malen als toekomstig minister werd genoemd. His teren sprak een der directeuren van 1 e Deutsche Ost-Afrik a-Gesellschaft, Vohser, *lch 'n meer hoop vollen zin óver het Duitsch- "gelscli tractaat uit, omdat hij verwacht, at de handel zicli van het eiland Zanzibar ('e Duitsche kuststreek zal laten over- "gen. Dergelijke voorspiegelingen zijn "mwens noodzakelijk, opdat de door de (l I'rijs der Adverteutiëii: Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Gesellschaft uitgeschreven leening van 3 millioen mark niet geheel schipbreuk lijde. ENGELAND. Het Lagerhuis beeft met 237 tegen 170 stemmen het tweede artikel aangenomen van het wetsontwerp betreffende de vergunningen tot drankverkoop. De Times verneemt uit Durban, dat de Transvaalsche Volksraad het dubbele Kamer plan heeft bekrachtigd. De grondwet be paalt, dat de kiezers voor het Hoogerhuis mede kiezen den staatspresident en den op- per-leger-bevelhebber, terwij! de Eerste Kamer de andere regeeringsleden benoemt. De Pall Mall Gaiette deelt mede, dat zij een agent naar Helgoland heeft gezonden, om er eene soort van volksstemming te houden over den afstand van het eiland aan Duitschland. Reeds heeft hij getelegrafeerd, dat de meerderheid blijkbaar tegen den af stand, zelfs er over verontwaardigd is. De Standard verneemt, dat de overdacht van Helgoland geschiedt op 1 October. Prins Heinrich komt met een smaldeel het eiland namens den Keizer overnemen. Helgoland zou als zelfstandig rijksland bestierd worden, gelijk Elzas-Lotharingen. Van Helgoland wordt aan de Standard ge- meld, dat Duitschland aangenomen heeft, op dat eiland geen defensie-werken te maken zonder toestemming van de Engelsche re- FR ANKRIJK. In de Kamer verklaarde gisteren de mi nister Ribot zich bereid tot antwoorden op de interpellatie van Brisson over liet verge lijk tusschen Engeland en Duitschland met betrekking tot Zanzibar, hoewel het oogen- blik hem slecht gekozen dacht, daar de gedachtenwisseling met Engeland nog niet is afgeloopen. Brisson verklaarde vertrouwen te hebben in de waakzaamheid van liet gou vernement. Hij wilde slechts de Kamer in de gelegenheid stellen om hare eensgezind heid ten opzichte van deze aangelegenheid aan den dag te leggen. Hierop trok hij zijne interpellatie in. De minister Etienne deed mededeeling van een telegram van den gouverneur van Mar tinique, houdende bevestiging van de ver nieling \an Port de France door brand. Er zijn 5000 menschen zonder dak. Een door Etienne aangevraagd krediet van 200,000 fr. tot liet verleenen van hulp werd toegestaan. Dubreuil richtte eene interpellatie tot de Regeering over het gebeurde (e Vincq (dep. Haute Maine) bij de vervanging van gees telijke onderwijzeressen door burgerlijke. De Kamer heeft met 310 tegen 160 stemmen eene motie aangenomen, waarbij de handel wijze der Regeering wordt goedgekeurd. OOSTENRIJK—HONGARIJE. De Keizer verklaarde eergisteren op een diner te Pesth, waaraan leden van de dele gation deelnamen, dat hij de delegatiën er kentelijk was voor den spoed waarmede zij aan het verlangen van het legerbestuur vol daan hebben. De Keizer erkende zelf, dat de door de delegatiën aan den dag gelegde meening ten aanzien der financiën van den staat gerechtvaardigd was. Het offlcieele orgaan te Belgrado bevat eene ministerieele circulaire, waarin aan de tolkantoren wordt gelast, alle huiden die uit Oostenrijk worden ingevoerd, aan eene ge neeskundige visitatie te onderwerpen en in geval van verdenking ze terug te zenden. Dezelfde maatregel is toepasselijk gemaakt op Oostenrijksche sterke dranken. ROME. In het eergisteren gehouden consistorie heeft Z. H. de Paus de volgende prelaten tot kardinaal benoemd mgrs. Vanutelli, nun tius te Lissabon, Haleati, aartsbisschop van Ravenna, Mermillod, bisschop van Genève, en Durajewsky, bisschop van Krakau. JUNNENLAND. Schiedam, 25 Juni 1890. \Vij meenen Schiedam's Katholieken (e moeten opwekken, Vrijdag aanst., den dag waarop Z. D. H de Bisschop van Haarlem in onze stad het H. Sacrament des Vormsels komt toedienen, de Vaderlandsche driekleur, zoo mogelijk met Pauselijken wimpel, uit hunne woningen te doen wapperen. Een dergelijk vreugdebetoon is gewis al leszins gepast bij dit tweede bezoek, dat het geëerbiedigd Hoofd van ons diocees der stad onzer inwoning binnen een kort tijds verloop brengt; en dat gekenmerkt wordt door de mededeeling der hemelsche genade van het H. Sacrament waarvan Hij de hoogver heven bedienaar is. Blijkens een bij het departement van Ko loniën van den gouverneur-generaal van Ne- derlandsch-Indië ontvangen telegram is op 13 dezer opgerukt tegen Kwalabagoh en Olehgadja, met het gevolg, dat de vijand verdreven en Olehgadja genomen werd. Drie militairen werden licht gewond. De kolonne was 17 dezer in Edi terug. St.-Ct Een tiental r.amen van leden der Eerst* Kamer zijn reeds genoemd, die betrokken zijn bij de spoorwegovereenkomsten e* derhalve aan de beraadslagingen over dit NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT. Het auteursrecht van deu iuhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl. no. iz4.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1