No. 3720. m 13eJaarg. Dinsdag 1 Juli 1890. VERSCH IJ N T DAGE li IJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs der Advertentiën ƒ0.60 ALGEMEEN OVERZICHT. NIEUWE SCHIEDAM COURANT. Prijs van dit Blad: Noor Scliiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van Ren inhoud derer courant is ver teken! volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl. no. 124?) 1 "Van 1—6 regels Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 30 Juni '90. Reeds meermalen hebben wij er op ge lezen, dat de Italiaansche regeering er zich kortdurend op toelegt, der stad Rome het Pauselijk cachet dat haar nog altijd eigen is, ontnemen, en de hoofdstad der christen wereld geheel het uiterlijk van eene onzer tioderne Europeesche hoofdsteden te geven. Om tot dit doel te geraken, waren onder blijkbare begunstiging der Regeering kolos sale bouwplannen ontworpen, waartoe de ge beente Rome ruimschoots het hare moest bijdragen. Het onvermijdelijk gevolg daarvan is geweest, dat niet alleen vele bouwonder nemers financieel geheel ten gronde zijn ge gaan, maar dat ook de financiën der stad geheel in het ongereede zijn geraakten een stadsbankroet voor de deur staat. Re Regeering, die uit politieke oogmerken tot deze bouwwoede den eersten stoot gaf, en dus op de eerste plaats de schuld van den treurigen toestand draagt, ziet zich ver- Pbcht de stad Rome financieel te hulp te bomen, maar wil dit doen op zoo bezwarende en voor het godsdienstig gevoel der Romei nen krenkende voorwaarden, dat het fiere Romeinsche karakter daar tegen in levendig Verzet komt. Crispi beoogt, het stedelijk be stuur nagenoeg geheel door den Staat te doen Uitoefenen, en wil daarenboven, om het enorm tekort op de gemeente-begrooting te dekken, bet vertreding van alle wetten van recht en bil- bjkheid verschillende vrome stichtingen of bstellingen van weldadigheid in beslag nemen. Raar de faillissementen te Rome elkaar met schrikbarende snelheid opvolgen en dienten gevolge het particulier initiatief tot bouwen steeds minder wordt, wil Crispi eenige bouw werken door den Staat-zelf doen uitvoeren. Saterdag is bij de Kamer een wetsontwerp inge komen, waarbij de Staat de uitvoering van ver schillende bouwwerken, den aanleg van straten eri het maken van twee bruggen, op zich neemt. Re Romeinsche correspondent der Ger- rnania schrijft omtrent deze plannen der Regeering het volgende Het wetsontwerp- Rfispi j.s een sarcasme. Voor alles wil Crispi een groot deel van het beheer der gemeen tel jke financiën aan den Staat overdragen. neemt ook de tollen der stad en geeft daarvoor 12 millioen 's jaars. Nu echter be draagt de gemiddelde opbrengst der tollen enz. 14 a 15 millioen. De stad verliest dus bij de inmenging der Regeering. Deze eigent zich verder alle godvruchtige instellingen der stad toe, schaft de meesten af en met haar geld worden de meeste schulden betaald. Een zeer gemakkelijk middel voorzeker. Men verspilt het geld der weldadigheidsinstellin gen het groote gasthuis S. Spirito wordt opgeheven en afgebroken, evenals verschil lende andere zieken- en armenhuizen. Met het geld, dat hiermede verkregen wordt, zal een nieuw groot gasthuis met armenhuis worden gebouwd. De Regeering wordt bij al deze plannen ongetwijfeld geleid door het verlangen het echt katholieke karakter, dat Rome nog altijd bezit, zooveel mogelijk weg te nemen. De gemeenteraad had hiertegen te groote be zwaren, en de heer Crispi neemt hem daarom het werk uit de handen. Dat de inmenging van de Regeering der stad veel voordeel zal opleveren, kan terecht betwijfeld worden, daar de heer Crispi verzuimt op te geven, hoe men het tekort van 6 millioen kan dek ken, waarmede de gemeente-begrooting sluit. Had onlangs de Oostenrijksche mimster van oorlog zich verpraat en liep hij daardoor gevaar zijne portefeuille'te verliezen, ook de Duitsche rijksminister van oorlog heeft het aan de overdreven rapheid van zijn spreek orgaan te danken, dat hij de portefeuille van oorlog zal moeten nederleggen. Generaal Ver- dydu Vernois had nl. eene groote onhandig heid begaan, door in naïve openhartigheid in de commissie voor de legerwet zijne ver reikende toekomstplannen te onthullen, het geen bijna het geheele ontwerp deed mis lukken. Al het beleid van Windthorst was noodig om te redden wat nog te redden viel, en toen eindelijk Von Caprivi bij wijze van toenadering eene uitbreiding der jaarlijksehe herfstverloven toezegde, scheen de storm be zworen. Maar Caprivi vergat het den minister van oorlog niet, dat deze die concessie door zijne onhandigheid noodzakelijk had gemaakt. En wijl nog steeds een groot deel van het Cen trum uit vrees voor de toekomstplannen bleef aarzelen, liet Caprivi zijn collega in den steek en verloochende hem openlijk door te zeggen, dat hem als kanselier niets van die plannen bekend was. En als hem geantwoord werd, dat toch iedereen wel wist, wat er inde Commissie was medegedeeld door den minister van oorlog, zei Caprivi nogmaals: swat ik als mensch Weet, doet niets ter zake, maar als kanse lier is mij omtrent die plannen niets bekend. Voor Verdy bleef er na deze openbare ver loochening door den Rijkskanselier niets anders over dan zijn ontslag aan te vingen, en die ontslag-aanvrage moet ook bereids zijn ingewilligd. Volgens verschillende bla den is Von Wittich, chef van het keizerlijk hoofdkwartier, bestemd om Verdy's opvol ger te worden. Nu de verkiezingen in Belgie geheel zijn afgeloopen, treedt de verdeeldheid die in het kamp der liberalen sedert lang heerscht, te meer aan 't licht. Maar terwijl de strijd in de rangen der liberalen steeds heviger en de scheuring al grooter wordt, sluiten de Katho lieken zich des te vaster aaneen en organi- seeren zij hun strijdkrachten met 'toog op de toekomst. Verleden week is in het gebouw der katholieke vereeniging te Brussel een druk bezochte vergadering belegd van gedelegeerden der katholieke kiesvereenigingen van Luik en Henegouwen, in welke twee provinciën de libe ralen nog altijd heer en meester zijn. Op deze vergadering is beraadslaagd over den politie— ken toestand in genoemde provincies en over de middelen om daarin verbetering te brengen. Practische maatregelen zijn voorgeschreven, om het terrein te effenen en een ernstigen aan val op de posities der liberalen voor Ie be reiden. Wat ook vooral niet weinig tot versterking der katholieke partij zal bij dragen, is de omstandigheid dat vele con sequente liberalen, die de verwantschap tus- schen hunne theoriën en die der socialisten inzien, zich steeds nauwer bij de laatsten aansluiten. Te Gent is de samenwerking tusschen die geavanceerde liberalen en de socialisten bij de jongste verkiezing reeds tot stand gekomen, weldra zal zij op vele plaatsen een feit zijn. De gematigde mid denpartijen vallen meer en meer weg de groote kamp onzer dagen toont zich steeds duidelijker wat hij werkelijk is een strijd tusschen geloof en ongeloof. AFRIKA. De wetgevende raad van Natal heett be sloten, koningin Victoria te verzoeken, de invoering van parlementaire instellingen in Natal toe te staan. Te Bagamoyo is Mohammed-bin-Cassin met drie medeplichtigen krachtens vonnis van den Duitschen krijgsraad opgehangen wegens een vroeger op eenen Duitschen koopman gepleegden moord. Hierdoor is groote opgewondenheid en algemeene rouw onder de Arabieren veroorzaakt, dewijl Mohammed een hooggeplaatst Arabier was. Omtrent het zendingswerk in Afrika ver klaarde dezer dagen Wissmann aan een re porter van de Munchener Allgemeine Zeitung, dat de Engelsch-protestantsche en Duitsch- evarigelische zendelingen zich onbevoegd en op onheilbarende wijze met de politiek be moeien en zijn werk zeer bemoeilijkt had-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1