No. 3721. 13e Jaarg. Woensdag 2 Juli 1890. VERSCHIJNT DAGELIJKS. o Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ4.50 Franco per post door geheel Nederland y> 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentie»: Van 46 regelsƒ0.60 Elk gewone regel meer0.4 0 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. AMERIKA. De Canadasche commissaris voor de vis- scherijen verklaart, dat de berichten omtrent <le misnoegdheid der Newfoundlanders over dreven zijn. Volgens den New- York Herald is het uit gelekt, dat de Amerikaansche gezanten bui tenlands aan de regeering der Unie geseind hebben, dat de Eurogeesche mogendheden het aanhangige tarietontwerp als eene com- mercieele oorlogsverklaring opvatten. Onder Duitschland's leiding zouden Frankrijk, Spanje en Oostenrijk overeengekomen zijn verbods rechten te heffen van de Amerikaansche hoofdproducten, zoo Mackinley's tariefont- tverp mocht worden aangenomen. De stad Corbon, in de Vereenigde Staten, "werd gedeeltelijk door brand vernield. De schade bedraagt een millioen dollars. BELGIE. Uit Brussel wordt van 30 Juni geseind De afkondiging der verloving van prins Bou- dewijn, zoon van den graaf van Vlaanderen, met prinses Clementine, dochter des Konings, zal binnen eenige dagen ten paleize alhier plaats hebben. Het hof van appèl te Luik heeft Zaterdag het vonnis bekrachtigd, gewezen tegen den Brusselschen advocaat Alard wegens doodslag door onvoorzichtigheid, en alleen de schade vergoeding, aan de civiele partij toegekend, van 450.000 frank op 440.000 frank vermin derd. Allard heeft, zooals men zich herinneren zal, op een drijfjacht in het Luxemburgsche zijn vriend Bergmann, lid van het gerechts hof te Brussel, door een ongelukkig schot doodelijk getroffen. DUITSCHLAND. De Reichs-Anzeiger meldt, dat dr. Krauel, als chef der koloniale afdeeling bij het de partement van buitenlandsche zaken is af getreden en voor een buitenlandschen post is gedesigneerd. In zijne plaats is tot chef van genoemde afdeeling benoemd de geheim- legatieraad dr. Kayses. De minister van oorlog, generaal Verdy du Vernois, laat het gerucht zijner aftreding te genspreken maar toch blijft men gelooven, dat zijn ontslag slechts een kwestie van tijd is. Von Wittich, die als zijn opvolger was ge doodverfd, bevindt zich thans op reis met den Keizer naar Denemarken, die met een eskader derwaarts gestoomd is. In den herfst, meent men, zal Verdy bepaald aftreden. Te Keulen wordt thans een vergadering gehouden, welke belegd is door de Kolonial Gesellschaft. De reiziger Zintgraff sprak gis teren over Kameroen, en dr. Hindorf over Nieuw-Guinea. lieden zal Wissmann over Oost-Afrika spreken. ENGELAND. In het Kristallen Paleis te Londen had gisteren een groot feest plaats van liberale unionisten en conservatieven. Verscheidene ministers waren er bij tegenwoordig en de toeloop was verbazend talrijk. Er werd een votum van vertrouwen op de Regeering uit gebracht. Gosenen ontkende, in antwoord hierop, dat de Regeering verzwakt was. Spre kende over het tractaat met Duitschland, zeide hij, dat daardoor elke mogelijkheid Was uit den weg geruimd van een conflict met Duitschland, aan hetwelk zoovele banden En geland binden. Behalve Nederland en Engeland zullen Bel gië, Denemarken, Duitschland, Frankrijk, Spanje en vermoedelijk ook Scandinavië ver tegenwoordigd zijn op de internationale con ferentie, die heden te Londen gehouden wordt ter behandeling van het vraagstuk omtrent het vangen van onvolwassen visch. ITALIË. Koning Humbert heeft een besluit getee- kend, waarbij de gemeenteraad te Rome ontbonden wordt. De afgevaardigde Finnoc- chiaro is voor het beheer der stad Rome benoemd tot koninklijk commissaris. HET OOSTEN. De Russische nota over de oorlogsvergoe ding, waarvan per telegraaf reeds melding werd gemaakt, eindigt als volgt: »Ik heb derhalve de eer, met aandrang aan Uwe Excellentie het verzoek te herhalen, uitgedrukt in mijne nota van 10 Mei, name lijk dat de Verheven Por te zonder verwijl de boven bedoelde schuld moge regelen, bij ge breke waarvan de Keizerlijke Regeering zich in de noodzakelijkheid zou bevinden, zelve te voorzien in de afbetaling uit de geldbedragen, welke het Ottomanische gouvernement in het buitenland te ontvangen heeft ingevolge zijne jongste financieele operation." BINNENLAND. Schiedam, 4 Juli 4890. TWEEDE KAMER. Regeling van den Krijgdienst. Het wetsontwerp tot regeling van den krijgsdienst bestaat uit 362 artikelen. Daaraan ontleenen wij het volgende Er is een zee- en landmacht, hieronder begrepen een landstorm die alleen in geval van oorlog tot dienst kan worden geroepen. De zeemacht bestaat uit actieve zeemacht en zeeweer; de landmacht uit leger, land weer en de aanvullingsreserve en in bui tengewone omstandigheden vrijwilliger- korpsen. De organieke sterkte van het leger op voet van oorlog bedraagt niet meer dan 416.000. Zee- en landmacht bestaan uit vrijwillig dienenden en uit dienstplichtigen. Tot vrijwillige vervroegde vervulling van den dienstplicht wordt onder bijzondere voor waarden gelegenheid gegeven. Het maximum dienstplichtigen bij de actieve zeemacht is 3100jaarlijks worden daarbij niet meer dan 600 dienstplichtigen ingelijfd. Bij het leger worden jaarlijks ingelijfd ten hoogste 13200 dienstplichtigen voor volledige en ten hoogste 2500 dienstplichtigen voor korte oefening. De dienst duurt voor de ingelijfden bij de actieve zeemacht 6 jaar, bij de landmacht 8 jaar. Daarna gaat de dienstplichtige naar zee- of landweer over en dient daarbij 5 jaar. Tot langeren diensttijd kan bij de wet worden verplicht. Dienstplichtig is ieder minderjarig manne lijk Nederlander die binnen het Rijk ver blijf houdt, of wiens vader, moeder of' voogd aldaar woont; ieder meerderjarig mannelijk Nederlander die binnen het Rijk woont en ieder mannelijk ingezeten, niet-Nederlander, die op 4 Januari het 20e levensjaar was in getreden, behoudens de bij de wet gemaakte uitzonderingen. Vrijstelling wordt verleend telkens voor één jaar. lo aan die voor zijn 24 jaar klei ner dan 4.57 meter doch een lengte heeft van 1.55; 2o wegens ziekte, of gebreken waarvan genezing waarschijnlijk wordt ge acht; 3o. aan hem die eenige zoon is en geen halven broeder of halve broeders heeft; 4o. den zoon, kostwinner voor zijne ouders of voor vader of moeder als een van dezen is overleden5o. den kleinzoon, kostwinner voor zijn grootouders 6o. den ouderloozen kost winner voor broeders of zusters of broeder of zuster 7o. den weduwnaar, eigen kind of kinderen hebbende; 8o. den gehuwde die drie of meer eigen wettige kinderen ten zijnen laste heeft; 9o. aan de van Rijkswege aan Rijksinrichtingen of met Rijkssubsidie opgeleiden voor den militairen geneeskundige of phamaceutischen dienst of tot militairen paardenarts; 40o. den student in de god geleerdheid, die binnen het Rijk aan een erkende inrichting van onderwijs tot geeste lijke of bedienaar van den godsdienst wordt opgeleid; 41o. den R. Katli. ordebroederbe- hoorende tot een binnen het Rijk gevestigde kloosterinrichting. De vrijstellingen 28 worden ten hoogste tweemaal verleend. Vrijstelling wordt verleend voor tijd van vrede aan lo. die op zijn 21e jaar of later kleiner is dan 4.57 meter2o. die wegens ziekten of gebreken, wier genezing niet waarschijnlijk wordt geacht, voor den krijgs dienst ongeschikt wordt geoordeeld 3o. den eenigen zoon die een halven broeder heeft, als de beide ouders overleden zijn4o. hem die na tweemaal voor een jaar te zijn vrij- NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsblno. 124.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1