gesteld, verkeert onder de gevallen boven, dus 2, 4, 5 en 65o. hij die boven den leeftijd van 18 jaar twee jaar of langer bij de zeemacht, het leger of het krijgsvolk in de koloniën als vrijwilliger heeft gediend. Vrijstelling voor altijd wordt verleend lo aan hem die kleiner is dan 1.55 meter2o aan hem die wegens ziekte of gebreken van eiken militairen dienst ongeschikt wordt ge oordeeld 3o. die studeerde voor militair off. van gezondheid, militair apotheker of mili tair paardenarts en voor het ophouden der vrijstelling als zoodanig werd benoemd. 4o. geestelijken en bedienaars van den godsdienst bij een kerkgenootschap, bij K. B. te bepa len 5o. den R. kath. ordebroeder, die 27 jaar is 5o. die wegens verzuim of vergissing der overheid niet werd ingeschreven en 32 jaar oud is7o. omtrent wien door den Raad voor den dienstplicht bij vergissing geen uitspraak is geschied8o. hem die door omstandigheden van zijn wil onafhan kelijk niet voldaan heeft aan de oproeping ter inlijving en 32 jaar oud is9o. hem wiens aangifte tot inschrijving is verzuimd en dit na zijn 40e jaar blijktlOo. hem die, voorloopig van den dienst uitgesloten, wordt aangewezen na zijn 40e jaarllo. hem die is vrijgesteld op valsche stukken als dit ont dekt wordt na zijn 40e jaar en 12o hem die niet voldaan heeft aan de oproeping ter in lijving als dit blijkt na zijn 40e jaar. Voor altijd of vooiioopig zijn van den dienst uitgesloten veroordeelden tot zware of lichte straffen. Dienstvervanging is toegelaten door een broeder, mits deze behooren tot de aanvul- lingsreserve, niet is uitgesloten van den dienst, nog geen 30 jaar zij, ongehuwd of kinder loos weduwnaar zij en lichamelijk voor den krijgsdienst geschikt en ten minste 1.57 me ter lang is. Het Rijk wordt verdeeld in recruteerings- districten met een hoofdofficier, den district- commissaris en een officier als dienstdistrict- adjudant. In elk district is een Raad van den dienstplicht, saamgesteld uit een lid der Provinc.-Staten, een lid van den raad der meest bevolkte gemeente, een hoofdofficier of officier van de landmacht. Door loting wordt bepaald de volgorde waarin zij, die tot den dienst zijn aangewe zen opgeroepen worden ter inlijving voor volledige of korte oefening ot voor aanvul lingsreserve. Bij de actieve zeemacht is de eerste oefe ning 12 maanden, met mogelijkheid van ver lenging. De werkelijke dienst voor eerste ver blijf onder de wapenen der tot volledige oefening der ingelijfden bij de landmacht is 12 maanden bij de onbereden, 18 maanden bij de bere den korpsen. Zij die na hunne inlijving blij ken aan bij kon. besl. gestelde eischen te voldoen, kunnen met verlot huiswaarts wor den gezonden voor een gedeelte van den tijd tot eerste verblijf onder de wapenen. Voor korte oefening worden de afgeleverde manschappen 3 maanden in werkelijken dienst gehouden. Ingelijfden bij het leger kunnen ook wor den bestemd tot dienstverkeer van anderen aard dan die met de wapens als in 't belang van den dienst. In sommige gevallen kan door den Koning aan aangewezenen tot den dienst ontheffing van werkelijken dienst worden verleend, hetzij van den geheelen duur van den dienst tijd, hetzij voor een gedeelte daaraan. Daar mede wordt vooral rekening gehouden met de belangen van kunsten en wetenschappen. Tot de aanvullingsreserve behooren zij, die daartoe door den Raad zijn aangewezen bij vrijstelling voor tijd van vrede, die in de koloniën zijn geplaatst of nerplaatst, zij, wier dienst-vervangen wordt door een broeder zij die aangewezen zijn en ingeschreven in of na het jaar waarop zij 28 jaar waren, zij die voor den geheelen duur van hun dienst tijd ontheven zijn, en zij die óf wegens verzuim of bij vergissing niet werden ingeschreven en op hun 28e jaar nog niet werden ingelijfd. De vermeerdering der jaarlijksche kosten ten gevolge der nieuwe regeling wordt ge raamd op f 1.550.500; daartegenover staat dat thans de kosten der Schutterijen ver vallen of f220.000, zoodat f 1.330.500 meer zal worden vereischt. Op 23 Juni werd te dezer stede het plaat selijk telefonisch verkeer geopend met 46 aangesloten geabonneerden, terwijl een 4-tal geabonneerden nog moet worden aangesloten. De inrichting van het centraal-bureau had met groote zorg en volgens het nieuwste systeem plaats. Het dradennet, geheel uit koperdraad bestaande, werd grootendeels op palen gebouwd 112 palen en 8 stellingen werden daarvoor geplaatst, terwijl in het geheel 70 geleidingen werden gespannen. Op heden (1 Juli) wordt de intercommu nale dienst geopend en zal Schiedam opge nomen zijn in het telefonisch verkeer met de gemeenten Amsterdam, Rotterdam, Dor drecht, 's-Gravenhage, Haarlem, Zaandam, Utrecht en Arnhem, waardoor eene indus- trieele stad als Schiedam slechts kan gebaat zijn. Met den aanleg van dit telefoonnet werd 27 Maart begonnen; de Nederlandsche Bell-Telefoon-maatschappij heeft hier dus in zeer weinig tijds en wel binnen drie maanden dat werk tot stand gebracht. Het biljard-concours, van 2 tot 30 Juni in het café »De Maas" alhier gehouden, liep Maandag-avond tot genoegen van alle deel- nemenden ten einde. De uitslag was, dat door den heer A. Bryan met 52 punten de prijs werd behaald, en de heer J. A. J. Nolet Jr. met 50 punten de premie had verworven. De minister Lohman heeft zijn memorie van antwoord ingezonden op het Kamerver slag, betreffende de voorgestelde wijzigingen in de kieswet, waarvan, zooals men weet, de voornaamste is de verdeeling der vijf groote steden in enkelvoudige kiesdistricten. De Minister handhaaft zijn voorstellen met enkele veranderingen, o. a. een kleine wij ziging der grenzen van de districten VII, VIII en IX van Amsterdam, Het bericht, dat Ged. Staten van Zuid- Holland de besturen der gemeenten, waar huwelijken op Zondag worden gesloten, zou hebben uitgenoodigd daarvoor een anderen dag te bestemmen, is onjuist. De Staten ver zochten alleen den gemeentebesturen te willen bevorderen (voor het geval er slechts op Zondag gelegenheid bestaat tot kostelooze huwelijksvoltrekking) dat alsnog eenige uren van een anderen dag der week daartoe be schikbaar worden gesteld, en hun die dan mede te deelen. De Indépendance Beige meldt, dat in een zeer belangrijke zitting van de anti-slavernij- conferentie, welke Vrijdag werd gehouden, baron Gericke van Herwijnen, minister van Nederland, namens zijn Regeering heeft medegedeeld, dat deze zich, behoudens en kele reserven van ondergeschikt belang, neerlegde bij het beginsel van het heften van invoerrechten aan den Congo, op de voorwaarden, gestipuleerd in de verklaring, ter teekening voorgesteld aan de gevolmach tigden van de verschillende Staten, die heb ben deelgenomen aan de conferentie te Berlijn. Het gunstige antwoord van baron Gericke werd gevolgd door redevoeringen van den baron Lambermont, president van de confe rentie, den heer Bourée, minister van Frank rijk, en lord Vivian, minister van Engeland, waarin deze gevolmachtigden namens allen de voldoening uitspraken, dat Nederland zich ten slotte bij het ontwerp tot heffing van invoerrechten had aangesloten. Nog enkele formaliteiten moeten de defi nitieve onderteekening van het algemeen protocol voorafgaan, waarna de conferentie haar werkzaamheden zal besluiten. Naar aanleiding van de krijgsverrichtingen in Atjeh gedurende het tijdvak van 12 De cember 1889 tot 1 April 1890 is bij Konink lijk Besluit van 26 Juni de sergeant der in fanterie N. J. Oldendorp benoemd tot ridder 4e klasse der Millitaire Willemsorde aan den kapitein van den genëralen staf J. B. Van Heutsz toegekend de eeresabel met het ge bruikelijke opschrift en bepaald, dat de fu selier P. A. Janssens bij afzonderlijke dagor ders, zoo in Indië als in Nederland, eervol zal worden vermeld. Aan de Penang Gazette werd uit Edi ge meld, dat al de gewonden beterende zijn kapitein Bijleveld is bijna geheel hersteld en dokter Van de Wal doet weder dienst. Volgens het loopend gerucht zou de 1ste compagnie van het 4de bataljon van het 2de regiment infanterie van Maastricht naar Venlo verlegd worden. Ook zou het voor nemen bij de Regeering bestaan, na verloop van tijd 100 man infanterie in garnizoen te leggen te Roermond en Gennep. Men brengt deze plannen in verband met de bruggen over de Maas te Roermond en Gennep, welke men ingeval van oorlog zoo noodig wenseht te vernietigen. In ons land openbaart zich een beweging om de invoering van een octrooiwet te ver krijgen. Prof. D'Aulnis de Bourouill wijdt daaraan een artikel in den Economist, waar in hij zijn bezwaren uiteenzet tegen een ont werp eener octrooiwet, door de vereen iging van voorstanders opgemaakt, hoewel hij zelf een octrooiwet nuttig en noodig oordeelt. Het verleenen van octrooien, het geven van een voorrecht aan uitvinders om gedu rende langer of korter tijd de vruchten hun ner vinding alleen te genieten, is een zeer moeielijk vraagstuk, daar in theorie ieder de billijkheid daarvan inziet, terwijl in de prac- tijk eerst de veelvuldige bezwaren zich doen kennen. Heeft men wel eens nagegaan, hoe zelden in de practijk de oorspronkelijke uitvinder het voordeel geniet, verbonden aan een uit sluitend recht Zou het de kostbare inrichting van een octrooibureau loonen, wanneer het aantal uit vindingen, dat hier te lande geschiedt, be schermd moet worden binnen de enge gren zen van ons rijk Hoe weinig waarde de vreemdelingen, buiten de theoretici, hechten aan de waarde van het octrooi hier te lande, blijkt reeds daaruit dat het land overstroomd wordt met reizigers, die hier het nieuwste, wat elders uitgedacht is, te koop presenteerenzij we ten uit ondervinding, dat zij wegens de be perkte consumptie hier geen namaak te duch ten hebben. (R. N.) Het stoomschip Soenda is bestemd om de beurt der Prins Frederik van Java op 27 Aug. te vervullen. Alle goederen, bestemd voor de passagiers van de Prins Frederik, die op de Sumatra overgaan, kunnen worden bezorgd vóór Vrij dag 4 Juli met duidelijk adres (gemerkt passagiersgoed) aan de Stoomvaart-Maat schappij Nederland, Handelskade, te Rotter dam, en worden dan gratis overgevoerd. Naar men wil, zal aan het plan van eenige geneeskundigen te Rotterdam tot het stichten van een inrichting tot ziekenverpleging in zooverre uitvoering gegeven worden, dat een

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2