13e Jaarir. Vrijdag 4 Jnli 1890. No. 3723. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommersy> 0.05 Prijs der Advertentie» "Van 16 regelsf 0.60 Elk gewone regel meersOJO Voor herhaalde plaatsing worden billijke ik overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. AMERIKA. Uit Buenos-Ayres wordt van den ln aan ('e Times gemeld, dat de betaling op dien datum van 3 millioen, zijnde het saldo Va" den koopprijs der provinciale spoorwe- §eib een einde heeft gemaakt aan de pa niek op de goudmarkt. De heer Whitervay, minister in Terra Nova ls te Queenstown aangekomen. In een in terview heeft hij verklaard, dat de berich ten omtrent het bestaan eener agitatie in ïerra Nova overdreven zijn. Hij hield zich overtuigd, dat de moeilijkheden aangaande de visscherij opgelost zullen worden ten ge noegen van de beide partijen. DUITSCHLAND. He zitting van den Rijksdag is verdaagd, nadat de voor gisteren aan de orde gestelde onderwerpen waren afgedaan. He Rijkskanselier heeft een parlementair atscheids-diner gegeven, waaraan alle partijen, met uitzondering van de sociaal-democraten, deel hebben genomen. De Rijkskanselier is zeer tevreden over de zitting. Hij gaf de hoop te kennen, dat de gemeenschappelijke at'beid van de Regeering en de Volksvertegen woordiging verder heilrijke vruchten moge dragen. Uit Kaiserslautern wordt gemeld, dat de nationaal-liberalen thans aan Bismarck de kandidatuur voor den Rijksdag hebben aan geboden. Anderzijds wordt bericht, dat Bis marck zich nu tegen conservatieve afgevaar digden heeft uitgelaten, dat hij voorloopig liever niet eene kandidatuur aanneemt en °ok geen groote reizen, b. v. naar Engeland, wil doen. Uit nadere berichten omtrent de verga dering van de Duitsche Kolonial-Gesellschaft te Keulen blijkt, dat zij zich scherp afkeu rend heeft uitgelaten over het Duitsch- Fngelseh tractaat. Het meeste opzien wekte het, dat Eugen Wolff, die vroeger als koop man Wissmann ter zijde stond, gisteren mededeelde, dat Bismarck, toen hij hembe- zocht had, gezegd heeft»tot zulk een verdrag zou ik nooit mijne pen gebruikt heb ben". He rijkscommissaris Wissmann is, zoo het schijnt, ziek geworden, om niet eene veel bewogen zitting der vergadering bij te wo nen. ENGELAND. Lord Hamilton heeft verklaard, dat de ver anderingen, die door andere naties aan de bouw van hun oorlogsschepen wordt aange bracht, niets aan zijn beweren afdoen, dat de Engelsche vloot in 1894 even sterk zal zijn als die van twee andere staten, onver schillig welke, te zamen. Eene vergadering van invloedrijke koop lieden op, en andere belanghebbenden bij, Zuid-Afrika, door sir Donald Currie gepre sideerd, kwam eergisteren bijeen in de City te Londen. De vergadering, over welke de dagbladen zwijgen, besloot eene deputatie naar lord Salisbury te zenden, om te protes teeren tegen de vergrooting van Duitsch- land's gebied in Zuid-Afrika, krachtens de Engelsch-Duitsche overeenkomst, alsmede tegen net prijsgeven van Engeland's rechten en belangen op Madagaskar aan Frankrijk, waarvoor lord Salisbury Frankrijk's berusting in de genoemde overeenkomst moet gekocht hebben. Sir Donald Currie presideerde daarna eene samenkomst van leden van het Lagerhuis, 'in welke een comité benoemd werd, om eene memorie tegen de overeenkomst op te stel len en te doen circuleeren. HET OOSTEN. De Servische consul te Pristina is in den nacht van den ln Juli door de zwervende stammen der Arnauten vermoord. De Servische regeering heeft haren gezant te Constantinopel last gegeven, aan de Porte het instellen van een onderzoek te vragen omtrent den moord van haren consul te Pris tina, en eene schitterende voldoening te eischen voor de beleediging der Servische vlag aangedaan. Omtrent de terechtstelling van majoor Pa- nitza, welke Zondag 11. te Sofia heeft plaats gehad, worden via Weenen aan de Daily News eenige bijzonderheden gemeld. De echt- genoote en eenige bloedverwanten van den majoor waren tegenwoordig. Panitza bekende, dat hij stellig gerekend had op gratie van den Vorst en ook dat de koopakten van zijn eigendom vervalscht waren. Hij wenschte nu dat zij vernietigd wierden en het onrecht vaardig goed aan de wettige eigenaars terug gegeven wierd. Zijn jongste kind beval hij in de zorgen van prins Alexander van Bat- tenberg, die er peet over is. Het Journal de St. Petersbourg is ten hoogste,verontwaardigd over Panitza's terecht stelling en meent dat prins Ferdinand, door zijn gratierecht ongebruikt te laten, opnieuw getoond heeft, dat niet hij, maar de minis ter-president Stambouloff over Bulgarije re geert, en dat hij slechts een speelbal is in de handen van zijn eersten minister. Men beschouwt het te Sofia als een zaait van zeker gewicht, dat de Russische gezant te Constantinopel bevel heeft gekregen aldaar te blijven, en dat de Engelsche gezant, die voor veertien dagen vertrokken is, instructie heeft gekregen, om naar Constantinopel te rug te keeren. Tusschen Montenegrijnen en Muzelmannen heeft er weer een gevecht plaats gehad aan de grenzen van het district Ragevo. Zondagswet. Velen vatten de Zondagswet zoo op, alsof de Dag des Heeren alleen bestemd ware om aan hun verlangen naar rust, maar ook naar uitspanning en genoegen voldoening te schenken. Niet het minst op den Zondag kan men getuige zijn van de hedendaagsche uithuizigheid en voor zeer velen bestaat de Zondagsrust enkel in zich te vermaken, in te reizen en zijn genoegens na te jagen. Weinig wordt er op gelet, dat zoodoende honderden beambten bij de sporen en booten en bedienden op plaatsen van uitspanning, tot ingespannen Zondagsdienst veroordeeld worden. Dit punt werd naar aanleiding van de in terpellatie van het Kamerlid den heer Don- ner, die aandrong op beperking van den Zondagsdienst voor de spoorwegbeambten, door de N. Prov. Gron. Ct. ter sprake ge bracht. Zeer terecht zegt o. a. het blad »Een van beide, de rustdagis de dagdes Hee ren door ons te heiligen, omdat God dien gehei ligd en gezegend heeft, óf hij is een rustdag van menschelijke vinding. Is hij het laatste, dan mag hij dien gebruiken om te reizen, om zich te ver maken, om uitte slapen voor de geheele week, om te arbeiden, indien hem dat goeddunkt, is het daarentegen de dag des Heeren, dan moet de arbeid voor het levensonderhoud rus ten en moet de bezigheid bestaan in de be moeienis met God en goddelijke zaken. Maar dan mag ik, die zelf niet mag arbeiden, ook mijn ondergeschikten niet aan het werk zet ten, omdat ik of een ander zich kunne vermaken, en moet mtn de heiliging van den dag mogelijk maken voor de geheele maat schappij zóó dat alleen de werken der nood zakelijkheid, of wil men met een ander woord, de werken der liefde overblijven." Een matige uitspanning op Zondag is on getwijfeld niet af te keuren, maar het is zeker niet overeenkomstig het gebod der Zon dagsheiliging dat men juist dien dag bij voor keur aan vermaak en uitspanning wijdt, vooral als de Zondagsrust van velen er onmogelijk door wordt. (Ned. Kath. Stemmen.) NIEUWE SCHIEUAMSCHE COURANT. Het auteursrecht van Ren inhond dezer courant is ver rek erd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsblno. J24.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1