13e Jaarg. Zaterdag 5 Juli 1890. No. 3724. V E R S C H IJ N T DAGEL IJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Klad: ^oor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 l'rijs der Adverteutiën Van 1—6 regelsƒ0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. BELGIE. De internationale anti-slavernij-cönferentie te Brussel is geëindigd met het teekenen Vln het protocol alsmede de additioneele Verklaring over het heffen van invoerrechten 'n den Congo door alle Mogendheden, behalve door Nederland en Turkije. De Turksche gevolmachtigde, Caratheodory-Eflendi, ont hield zich enkel voorloopig, omdat het voor hem noodige zegel der Porte nog niet was aangekomen, maar de Nederlandsche verte genwoordiger, baron Gericke van Herwijnen, Weigerde de onderteekenmg ter oorzake van r'e bedoelde tolrechten aan den Congo. De Britsche gemachtigde, lord Vivian, wees er op, dat het protocol geen kracht zal nebben, zoolang het niet door alle Mogend heden geteekend is. De voorzitter, baron ainbermont, ste'''e daarom voor, den Ne- audschen gevolmachtigde nog zes maanden tijd te laten tot overleg met zijne regeering. Aldus werd besloten. DUITSCHLAND. De Keizer vertoeft thans in Noorwegen, v^aar hij door den koning van Zweden en oorwegen met groote hartelijkheid is ont vangen. Een correspondent der Köln Zeitung, die een onderhoud met koning Oscar had, Vernam van Z. M., dat hij zeer ingenomen vvas met het bezoek van zijn keizerlijken Vr'end. Duitschland, verklaarde de Koning, heeft geen beter vriend dan ik, maar ik ver- hh'g altijd mijn eigen heer en meester te 'ijven (rn. a. w. hij treedt niet toe tot de tiiple-ulliantie). Wanneer Duitschland door vijand bedreigd wordt, blijft Zweden welken toekomstigen oorlog. Ten slotte bracht hij een Hochuit op het officierenkorps, 'twelk door de officieren beantwoord werd met een Hochop den Bisschop. De Germania maakt de opmerking, dat het ongevraagd advies, hetwelk Bismarck dezer dagen in koloniale zaken, speciaal het Üuitsch-Engelsch tractaat, heeft gegeven, gemakkelijk te geven is als men geen ver antwoording draagt. Inderdaad eigenlijk han Bismarck niet zeggen, wat hij zou ge daan hebben, want was hij nog Kanselier, dan ware ook hij wellicht door hem thans onbekende redenen tot een andere conclusie gekomen. Bij de Kolonial-Menschen is nu echter Bismarck de groote mar., niettegen staande hij vroeger herhaaldelijk hun ijver moest temperen en uitdrukkelijk aan Windt- horst de verzekering gaf, dat hij, voor zich, volstrekt geen Kolonial-Mensch was. Ook zijn zoon Herbert laat door de Hamb. Corr. tegenspreken, dat hij indertijd aan Salisbury den afstand van Helgoland zou hebben voor gesteld. In koloniale kringen zijn geruchten in omloop, volgens welke de Keizer voornemens zou zijn met groote sommen in de exploi tatie van Duitsch Oost-Afrika deel te nemen, ongeveer gelijk de Belgische koning aan den Conjzo. «en Neutraal. Het zal zeker nooit de wapens tegen Duitschland keeren. Ook in Denemar- moet het bezoek des Keizers bij het hof eer> allergunstigsten indruk hebben gemaakt. Fe Limburg in Nassau werd eergisteren °or het daar in garnizoen liggende offi- V'erenkorps een serenade gebracht aan den 'sschop, mgr. Karl Klein, die daarna dankte f"et een hartelijke toespraak, waarin hij o. a. gewaagde van de vereering en het yertrou- Wen> waarmede het leger en het volk lla'ü' ''en Keizer opzien en die zich in alles °ver geven aan zijn leiding. Hij herinnerde Ve'der aan de geestdrift, waarmede in den 'J'ieidsoorlog in het begin dezer eeuw het "usisehe volk op de roepstem des Konings eo''ü de Franschen ten strijde trok. Als 'janden weer het land mochten bedreigen, ^an zou hij, bisschop, het dappere officieren- liet' S' met ^6" 'n"'g'er' wensch begroeten, dat ïich met roem overladen moge in hetzij handeling nemen en de openbaarmaking der onderhandelingen wordt eerstdaags verwacht. FRANKRIJK. In de Kamer had gisteren eene interpella- tie-Delafosse plaats over de Fransche kolo nisatie in Tunis. In zijn antwoord herinnerde minister Ribot aan den vooruitgang der Franschen in Tunis. Eene motie, door de Regeering goedge keurd en de wenschelijkheid van bevordering der Fransche kolonisatie in Tunis uitspre kende, werd bij opsteken der handen aan genomen. De urgentie van het voorstel vanLeveille, om eene enquête te houden naar den toe stand der marine, werd met 337 tegen 118 stemmen verworpen. ITALIË. De Kamer van afgevaardigden heeft art. 78 van het wetsontwerp op de liefdadige stichtingen, zooals het door den Senaat was aangenomen, goedgekeurd. Al de overige artikelen werden vervolgens aangenomen. Blijkens berichten uit Milaan is aldaar een« epideme van diphteritis ontstaan en zijn aldaar ook eenige gevallen van typ heuse koorts voor gekomen. ENGELAND. De verkiezing te Barrow-in-Furness, uit gelokt door het aftreden van Caine, liberaal- dissident, die de kiezers wilde laten ooulee- len over de regeeringspolitiek, heeft tot een heftigen strijd aanleiding gegeven. De partij van Gladstone behaalde eene schitterende overwinningde liberaal Duncan verkreeg 199-4 stemmen, Wainwright conservatief, 1862 en de afgetredene Caine 1280. Naar de Londendensche New-York Herald meldt, zou eene zoogenaamde politie-macht, 600 man sterk, door de Britsche Zuid-Afrika- kompagnie in de Kaapkolonie geworven, gisteren de grenzen van Matabeleland over schrijden, om tegen den koning van Mata beleland op te rukken. Aangezien deze ongeveer 20.000 krijgers en twee verschanste kraals heeft, zal deze politiemacht weinig kunnen uitrichten en den bijstand minstens van 4000 man Engelsche staatstroepen met geschut behoeven, om 's Konings verzet te overwinnen. Sir Percy Anderson is te Londen aange komen met de oorkcnde betreffende de overeenkomst met Duitschland, aangaande Afrika, te Berlijn voltrokken. Het parlement zal de overeenkomst reeds spoedig in be- OOSTENRIJK—HONGARIJE. Uit Weenen wordt van gisteren geseind: j In de bijeenkomst te Triest van deafgevaar- j digden der steden, waarin het Italiaanse!) j element overheerschend is, werd besloten zich tot den Keizer te wenden met een adres tot oprichting van eene inrichting van hooger onderwijs te Triest, waar de colleges in dë Italiaansche taal gehouden zouden worden. De ministers te Belgrado zijn op bezoek bij den ex-koning Milan geweest en hebben hem dringend uitgenoodigd zich buiten in menging in politieke zaken te houden. Milan beloofde, dat hij de achting verschuldigd aan de grondwettige regeering niet uit het oog zou Verliezen. SPANJE. Uit Madrid wordt van gisteren geseind Er is eene ministerieele crisis uitgebroken. Sagasta en de overige leden van het Kabinet hebben hun ontslag ingediend, dat de Ko ningin-Regentes aannam. De Regentes heeft verscheidene personen geraadpleegd over de samenstelling van een nieuw ministerie. In de Kamer werd gisteren mededeeling gedaan van het ontslag van het Kabinet. De zitting werd daarna opgeheven. Men ge looft, dat een nieuw ministerie uit de con servatieve partij zal gevormd worden en dat de heer Canovas del Castillo er het hoofd van zal zijn. NIEUWE SCHIEDA SCHE COURANT. Het auteursrecht van den inhoud derer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl. no. 124.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1