13e Jan po-. Bü dit Nummer klooit oei BpoepeL Zondag 6 en Maandag 7 Juli 1890. No. 3725. VERSCHIJNT DAGELIJKS. De nieuwe Legerwet. Bureau: Boterstraat, E 39. l'rijs van dit Mud: Prijs der Advertentiëu ALGEMEEN OVERZICHT. NIEUWE SCHEDAMSCHE COURAN Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van (len inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsiI. no. 124.Ï) Van 46 regelsƒ0.00 Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Het zoolang verwachte, door velen met Vrees verbeide ontwerp tot Regeling van den Krijgsdienst, heeft deze week het licht gezien en is aan de leden der Tweede Kamer in druk rondgedeeld. Het wetsontwerp vormt met de uitge leide memorie van toelichting een lijvig boekdeel,, dat gewis de boekerij sieren zou van menig militairist, bij\ wien het dan ook lieer eigenaardig thuis behoort, en in wiens 0og het alleen genade kan vinden jmmers ^en moet wel een geweldige oorlogsman ZlJi) om in dit product van den ijver en de werkkracht van onzen minister van oorlog en den arbeid der betrokken staatscommissie behagen te vinden. Het is inderdaad geene kleinigheid, die 'Ie militairisten ons willen opleggen per soonlijke dienstplicht, jaarlijks 4700 soldaten flaeer naar de kazerne, 8 jaar dienst in Plaats van 5, om daarna nog 5 jaren, zoo n'et langer, bij zee- ot landweer te dienen, de dienst van den landstorm, allerhande ▼oordeelen voor de steden ten nadeele van bet platteland, en last not least jaarlijks 1| Wiillioen meer op de begrooting (met de we tenschap dat zulke ramingen altijd tegen vallen.) Wat kunnen de volbloed oorlogs kannen nog meer verlangen? Inderdaad b'j dit alles ontbreekt oog slechts het Spar- taansche stelsel, dat de kinderen van hun Prilste jeugd af den ouders ontnam, om ze a,s kinderen van den Staat tot soldaten op te voeden. Het is ons, alsof wij, aldus sprekende, ons reeds de verwachte tegenwerping zien ma- ben, dat er toch zoo vele, op zoo uitgebrei- schaal vrijstellingen zullen worden ver- ieend. Inderdaad wordt het getal vrij stellingen bij deze wet belangrijk uitgebreid, b ijstel ling telkens voor een jaar, of voor don tijd van vrede wordt 0. a. verleend, nevens den eenigen zoon en den student in de godgeleerdheid, aan den kostwinner voor coders, grootouders of ouderloozen broeder cf zuster en aan den R. K. ordebroeder. Hjstelling voor altijd wordt 0. a. verleend, naast den geestelijke of den bedienaar van den godsdienst bij een Kerkgenootschap, aan den R. K. ordebroeder en aan hem die Rodeerde voor militair officier van gezond- e'(l, militair apotheker of paardenarts, en voor het ophouden der vrijstelling als zooda nig wérd benoemd. Maar buiten deze gevallen van vrijstelling zijn er nog tal van andere gevallen, waarin het den betrokkene moeilijk, zoo niet on mogelijk is, zijn dienstplicht te vervullen. Die gevallen kunnen niet bij de wet be paald worden, maar blijken met onmisken bare duidelijkheid bij de toepassing der mi- litiewet. En voor zulke gevallen moet de mogelijkheid van plaatsvervanging blijven bestaan. Die mogelijkheid wordt echter bij deze wet niet gegeven en daarmede ons het eenige correctief op de harde wet der conscriptie ontnomen, 'twelk ons tot heden was gelaten. De dienstvervanging van den eenen broeder door den anderen zal toch slechts in enkele gevallen toepassing kunnen vinden. Brengt aldus de nieuw ontworpen wet over 't algemeen reeds eene ontzaglijke ver zwaring van lasten, door ons den persoon lijken dienstplicht op te leggen, de dienst plichtigen vooral zullen haar in al hare zwaarte gevoelenzij die van eene nieuwe regeling met recht eene verlichting van las ten mochten verhopen, worden integendeel door dit ontwerp maatschappelijk belangrijk bij de niet-dienstplichtigen ten achtergesteld. Terecht klaagden zij over eene telkens ten hunnen laste verlengden diensttijd. Bij de nieuwe regeling vinden zij echter niet het minste baatintegendeelin plaats van v ij f zullen zij voortaan bij de landmacht acht, bij de zeemacht zes jaren onder dienst zijn, terwijl zij dan nog voor vijf jaren bij land- of zeeweer gedetacheerd worden. Alzoo heeft bij deze nieuw ontworpen re geling van den Krijgsdienst niemand eenig voordeel maar ook de weerbaarheid van het Land zal er niet mede gebaat zijnimmers ook al voerden wij de organieke sterkte van het leger op tot het hoogste getal dat met eenige mogelijkheid te bereiken is, dan nog zou onze krijgsmacht zich niet met de Fransche en Duitsche kunnen meten het streven naar eene legermacht, zooals onze machtige naburen die hebben, moet als eene utopie en dwaasheid geacht en ter zijde ge steld worden. Neen, niet in het bezit van een groot leger ligt onze weerkracht, maar de weerbaarheid van ons Land is veeleer gelegen in den eigenaardigen toestand van dat Land-zelf. Dat Land, zoo rijkelijk met water bedeeld,s vindt ook in dat water zijn grootste weerkracht. Bij tijdige inundatie zou alleen een strenge winter (die in onzen tijd zoo zeldzifam is) een vijand onze vesting Holland kunnen binnen voeren en aldus vin den wij in het water een machtigen bond genoot, die ruimschoots aanvult wat wij in numerieke legersterkte bij onze naburen ten achter zijn. Die omstandigheid maakt het mogelijk dat de eischen voor de weerbaarheid des Lands bij ons veel lager dan hij onze naburen kun nen gesteld worden, en dat voor onze verde diging slechts een betrekkelijk klein getal troepen voldoende is. Te meer moet men er zich dan ook over verbazen, dat bij dit ontwerp zulke hooge eischen worden gesteld, en |dat men een toestand in 't leven tracht te roepen, zooals in geen anderen staat van onzen rang in Europa bestaat, zelts niet in staten, die op het punt van verdediging in veel minder gunstige positie zijn dan wij. Het ontwerp dat thans bij de Kamer is in gediend, kon dan ook slechts opkomen in het brein van een volbloed militairisthet gezond verstand van het Nederlandsche volk verwerpt het reeds bij voorbaat, zoo als het eerlang door zijn vertegenwoordigers als eene utopie en eene dwaasheid verwor pen wordt. DUITSCHLAND. De Duitsch-Engelsche overeenkomst betref fende Afrika is Dinsdag te Berlijn geteekend door den rijkskanselier von Caprivi, den En- gelschen ambassadeur sir Edward 'Malet als mede door de speciale onderhandelaars sir Peter Anderson en geheimraad dr. Krauel, zoodat de openbaarmaking van den tekst nu wel eerstdaags te verwachten is. Het gerucht, dat majoor Von Wissmann zijn ontslag vraagt als rijkscommissaris, wordt bevestigd. Hij moet niet te vreden zijn met den post, die hem in Oost-Afrika wordt aan geboden. Dezer dagen heette het nog dat hij bij het nieuwe departement van koloniën zouden worden aangesteld, maar ook dat schijnt niet waarschijnlijk meer. Het bericht, dat prins Bismarck te Kaiser- lantern in de Paltz tot kandidaat voor den Rijksdag zal worden gesteld, bevestigt zich. De nationaal liberale Pfalser Curier de Prins zal de kandidaat der nationaal-liberalen zijn meldt, dat nog wel geen besluit in dien geest genomen is, maar dat de kandi datuur van den ex-kanselier toch boven allen twijfel verheven is. Volgens sommige berichten moet de oud-kanselier tegenwoor dig in zeer neerslachtige stemming verkeeren. Het grieft hem diep, dat men hem zoo spoe dig vergeten heeft, en vooral is hem de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1