Genoeglijke Kermis GROOT 111 Prof. HENRI DE BRUXELLES M. P. OKHUIJSEN, Leve Schiedam! Te koop aangeboden, B I N N E N LAND. ADV'ERTENTIEN. aan allen toegewenscht Uui tijding pijnlijk geweest, dat, toen generaal Caprivi onlangs bij de behandeling der leger- wet in de commissie van den Rijksdag het vermoeden uitsprak, dat de afgevaardigden gaarne Bismarck aan het hoofd der zaken terug zouden zien, hiertegen algemeen werd geprotesteerd. Zelfs de nationaal-liberalen en conservatieven deden aan dit protest mee, en Bismarck heeft dus alle reden, zich door dien zwarten ondank gekrenkt te achten. Be Amerikanen te Berlijn hebben gisteren het Onafhankelijkheidsfeest gevierd in de feestelijk versierde zaal van den Kaiserhof. Meer dan 500 personen namen er aan deel en het feest had een schitterend verloop. Aan den Keizer te. Christiania en aan den Presidentte Washington werden telegrammen verzonden. Prins Bismarck had per telegraaf voor de uitnoodiging bedankt, doch noodtgde de feestvierenden tot een bezoek naar Frie- drichsruhe uit. ENGELAND. Het Huis der Lords heeft gisteren in eerste lezing de bill betreffende den afstand van Helgoland aangenomen. In het Lagerhuis heeft Fergusson verklaard, dat de Regeering geenerlei bevestiging heeft ontvangen van het gerucht dat de Russen naar de Armenische grenzen opgemarcheerd zouden zijn of dat Rusland in Armenië zou wenschen te intervenieeren ter verdrijving van de Kurden. In derde lezing heeft het Huis de bill goedgekeurd, welke aan West-Australië eene zelfstandige constitutie verleent. FRANKRIJK. De Senaat heeft gisteren de geheele wet betreffende het invoerrecht op maïs, rijst, enz. aangenomen. Met 479 tegen 24 stemmen heeft de Ka mer alle artikelen en de wet in haar geheel aangenomen, tot wijziging van het algemeen tarief ten gunste van voortbrengselen, af komstig uit Tunis. In het rapport van Lebouteux wordt voor gesteld een recht te heffen op den invoer van slachtvee in Frankrijk. Een bijzonder recht wordt voorgesteld op vee dat bestemd is in Frankrijk in het leven te blijven." Bij het ministerie van buitenlandsche za- kens is geenerlei bevestiging ontvangen van het bericht omtrent eene omwenteling te Sofia. ITALIË. Het heeft in de laatste dagen zeer de aan dacht getrokken, dat er tusschen Berlijn, Weenen en Rome onophoudelijk kabinets koeriers heen en weer trekken. Hieruit maakte men op dat er iets bijzonders over den drievoudigen bond werd verhandeld, en met het oog op den aanstaanden vervaldag van het tractaat was de conclusie niet zoo moeielijk te trekken. Het gold zeer waar schijnlijk de vernieuwing der triple-alliantie, die naar het gerucht liep tot 1895 zou wor den verlengd. Eenige afgevaardigden der linkerzijde in de Italiaansche Kamer hebben zich dienten gevolge naar den heer Crispi begeven en hem opmerkzaam gemaakt op hetgeen van hem verteld werd, hem tevens verzoekende de onjuistheid dier geruchten openlijk bekend te maken ter geruststelling van het radicale gedeelte des volks. In plaats echter van die geruchten te loochenen, moet de eerste mi nister verklaard hebben, vast overtuigd te ayn, dat Italië het hoogste belang had bij eene vernieuwing der triple-alliantie. »Als afgevaardigde," zeide hij, »zou ik wellicht denken evenals gij, als minister heb ik een ander gezichtspunt. Wy kunnen onze tegemoetkoming jegens Frankrijk niet verder uitstrekken, zonder een bewijs van zwakheid te geven. Hoewel de vrede thans niet be dreigd wordt, zijn er op het oogenblik te veel geschilpunten in Europa en Afrika in 't spel, dan dat wij aan onze bondgenoot schappen en bewapening zouden kunnen verzaken. Indien gij in mijne plaats waart, zoudt ge eveneens oordeelen." SPANJE. De ministerieele crisis te Madrid is in vollen gang. Sagasta is bij de Koningin ge weest en heeft haar als de eenige weg voor gesteld een liberaal of een conservatief Ka binet. De Regentes neeft ook de maarschal ken Concha en Jovellar en Alonzo Martinez geraadpleegd, die allen vóór handhaving der liberale partij zijn, en Canovas, die zijn partij tot de aanvaarding van het bewind bereid heeft verklaard en een conservatief bewind noodig oordeelt voor het land. Over Sa- gasta's besluit om der Koningin gelegenheid te geven het land te raadplegen door het bewind neer te leggen, liet Canovas zich gunstig uit. Sagasta heeft aan allen aandrang weerstand willen bieden, maar zijne colle ga s achten het beter af te treden. Canovas zal ongetwijfeld met de vorming van een nieuw Kabinet worden belast. Uit St. Sebastiaan wordt geseind De ministerieele crisis baart veel zorg. Men vreest den terugkeer der conservatieven. De pers alhier velt een scherp oordeel over de woelingen van sommige generaals, wier houding het aftreden van Sagasta heeft ver haast. Volgens dépêches uit Madrid neemt de spanning toe, en zouden er openlijke betoo gingen plaats hebben tegen de conservatie ven. Castellar zou hebben aangekondigd, dat hij naar Duitschland vertrekt, indien de reactie mocht triomfeeren. De Regentes zal hier spoediger, dan men verwacht had, aankomen. Schiedam, 5 Juli 1890. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 4 Juli. De Voorzitter heeft medegedeeld, dat de heer Van Houten is benoemd tot Voorzitter van de Commissie van Voorberei ding voor de Krijgswet. Daarna erlangde de minister Lobman het woord. Hij verklaarde den heer Domela Nieuwenhuis rekenschap te hebben gevraagd van een gisteren aan het slot der zitting door hem gebezigd gezegde, dat ook de Minister een oproermaker ot onruststoker was. De heer Nieuwenhuis heeft die uitdrukking volgehouden. Daarna achtte de Minister zich verplicht daarentegen in het openbaar te protesteeren. Als Minister des Konings mag hij zich zulk een aantijging niet laten wel gevallen. Hij heeft nooit, hetzij in private, hetzij in openbare betrekking, zich aan zulk een rustverstoring schuldig gemaakt. Dit ware geheel in strijd met het Christelijk be ginsel, dat geen verzet wil tegen de ge stelde machten. Mocht de beschuldiging herhaald worden, zoolang hij Minister is, dan hoopt hij dat het in zoodanigen vorm zal geschieden, dat de Minister kunne ge volg geven aan zijn plan om de zaak bij den rechter aan te brengen, opdat de waarheid geconstateerd worde. Het incident liep hiermede af. De Kamer heeft achtereenvolgens aange nomen o. a. de suppl. begrooting van Wa terstaat, waarbij afgekocht wordt het recht van de Erven van der Made, om een houten brug te exploiteeren over de Donge bij 's-Hertogenboschvoorts de suppl. be grooting van Oorlog (aanmaak van geweren); het ontwerp tot afstand van duinen en duingronden aan de gemeente Middelburg hierbij deelde de Min. van Finan- cien mede, dat hij zich met dieHeidemaat schappij in betrekking heeft gesteld voor de bebossching van de duinen. Onder de aangenomen ontwerpen behoo- ren nog dat tot bekrachtiging van een ruiling van het gedeeltelijk verlande Zuiddiepje enz. In zake het verzoek der gemeente Ópster- land om vergoeding van inkwartieringskosten werd, in strijd met het voorstel-Domela- Nieuwenhuis, afwijzend beschikt met alge- meene stemmen op 1 na, die van den heer Nieuwenhuis. In den loop der zitting werd o. arapport uitgebracht over een adres van de vereeni- ging Maatschappelijk Belang, verzoekende herziening van de Coöperatieve wet. De heer Van Kempen steunde dit ver zoek in 't belang van vele neringdoenden. De vergadering werd daarna gesloten. Bij Kon. besluit is. op hun verzoek, eervol ontslag verleend bij de dd. Schutterij te Schiedam: den heer A. B. Meilink, als lste-luitenant, en den heer H. J C. Roelants als kapitein. Heden wordt alhier op de gebruikelijke wij ze herdacht de (49e) verjaardag van H. K. H. prinses Maria, dochter van wijlen prins Frederik der Nederlanden, gemalin van Z. D. H. den prins Von Wied. Onder de Kermisvermakelijkheden mogen wij tot ons genoegen ook weder het groot cag- liostro-theater van de heeren prot. Henri de Bruxelles en M. P. Okhuijsen tellen. »Ok- huijsen" treedt dit jaar op met een geheel nieuw programma. En ook het program voor de kinderfeesten is zeer origineelhet is hetzelfde dat met zooveel succes voor de koninklijke familie op Het Loo meermalen werd vertoond. Okhuijsen bewijst door een en ander, dat hij, hoewel een oude bekende, steeds altijd nieuwe verrassingen weet te be reiden. Een buitengewoon succes zij hem ook in deze Kermisweek weder verzekerd. Zie verder het Bijvoegsel.) Bevallen van een DOCHTER N. W. WITTKAMPF, Hopp. Schiedam, 4 Juli 1890. DOOR EN van Botterdam. door verandering van woonplaats, een op den besten stand dezer gemeente, waarin sedert 30 jaren wordt uitgeoefend een ZAAK in Meubelen, Spiegels, etc., benevens Be- hangerij en Stoffeerder ij. Het huis bevat 8 Kamers, Zolders enz., Gas- en Waterleiding. Adres: Hoogstraat E 317, alhier.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2