No. 372 Woensdag 9 Juli 1890. 13e Jaarg. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E 39. I» rijs van dit lllad: 'Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentiëu Van 16 regelsƒ0.60 Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. AFRIKA. Fit Cairo wordt het bericht bevestigd, dat Osman Digna met 5000 volgelingen, Vr°uwen en kinderen, van Tokar Nijlwaarts °prukt, naar het schijnt, voornamelijk om den hongersnood te ontgaan, door de sprinkhanen 611 hunne verwoestingen veroorzaakt. Dar- f°er en Kordofan verkeeren in opstand door het schrikbewind van Bagarrasstan, den '-énige den Mahdi getrouw geMevene. Fe Times verneemt uit Durban, dat het Ministerie Spriggs zal aftreden, wegens de geleden nederlaag op de sporenkweslie. Rho des Sauer en Hofmeyer worden als vermoe delijke opvolgers genoemd. Naar het heet, •staat Hofmeyer's zending te Pretoria in ver hand met deze crisis. Hij zou trachten de Fransvaal te bewegen, zich bij het groote ^nidafrikaansche tolverbond aan te sluiten, a's Hofmeyer premier wordt. Kruger hield eene krachtige rede, waarmee hij de her nieuwde oppositie tegen zijne concessie-plan nen overwon. Aan de Times wordt uit Zanzibar gemeld, dat de waarnemende Duitsche rijkscommis- Saris en de Oostenrijksche consul vertrokken 2lJn met eene groote expeditie, om zekere huststammen te tuchtigen. Peters wordt, met eene groote karavaan uit Oeganda, den lOden M Bagamoyo verwacht. AMERIKA. Het officieele blad van Mexico bevat een telegram van generaal Ezeta, waarin hij nfkondigt dat hij het presidentschap der re publiek San Salvador aanvaard heeft na het °verlijden van generaal Menendez, die ge- d°od is, terwijl hij het presidentgebouw ver- dedigde. Generaal Diaz heeft aan generaal Ezeta akte gegeven van de ontvangst dezer dépêche. Naar de Times verneemt, heeft de Brazi- haansche regeering besloten, haar decreet, Waarbij uitheemsche vennootschappen, in Brazilië gevestigd, gedwongen zouden worden van haar kapitaal in Brazilië te beleggen, °ntoepasselijk te verklaren op de bestaande Vennootschappen. DUITSCHLAND. Het bericht in de bladen, dat de Keizer °P zijn reis naar Kiel op het station Schwar- Zenbeck eene ontmoeting met Bismarck zou hebben gehad, wordt thans uit Hamburg (Friedrichsruhe bij Hamburg 1), als zijnde ge- leel uit de lucht gegrepen, beslist tegenge sproken. Keizer Wilhelm begaf zich Zaterdag-och tend ten half twaalf uit het koninklijk paleis te Christiania (Noorwegen) naar de haven om aan boord der Hohenzollern zijne reis voort te zetten. Een groote menigte had zich op den weg geschaard en juichte hem geestdriftig toe. Koning Oscar, die de Duitsche admiraalsuniform en de Kroonprins, die de uniform van zijn Pruisisch regiment droeg, vergezelden den Keizer. Na een zeer harte lijk afscheid vertrok de Keizer naar het noorden. Na een overtocht onder vrij stormachtig weer en regen zoo wordt van Zondag uit Christansand geseind is gisteren-middag te kwart vóór tweeën het Duitsche eskader aangekomen, aan boord hebbende den Duitschen keizer, die zich zeer wel bevindt. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft gisteren de minis ter Stanhope verklaard geenerlei bericht te hebben ontvangen uit hetwelk blijken zou, dat eene compagnie van de garde gisteren-morgen geweigerd heeft naar de parade te gaan. Fergusson verklaarde, dat Portugal in be ginsel de voorstellen van Engeland en de Vereenigde Staten heeft aangenomen, strek kende om door middel van scheidsrechter lijke uitspraak de som vast te stellen welke als compensatie voor den Delagoa-Baai spoor weg betaald moet worden. Het antwoord van Portugal werd nog in den loop van den avond verwacht. Omtrent het geval van insubordinatie, waar op de minister Stanhope doelde, wordt door Reuter het volgende geseindGisteren-och tend weigerden de soldaten van het tweede bataljons grenadiersin de Wellington-kazerne (te Londen) te gehoorzamen aan het appèl, om hunne randsels te laten onderzoeken. Na dat de kolonel met de officieren van den staf de zaak overwogen had, richtte hij ver- toogen tot de troepen, die hem uitjouwden en uitfloten. Naar aanleiding van de ernstige insubor dinatie Zaterdag jl. betoond door de politie agenten in het politie-station in Bow-street reed de nieuwe oppercommissaris van politie gisteren-middag daarheen. Hij liet een vijf tigtal muiters, die den dienst geweigerd hadden omdat één hunner, Beevers, naar een ander district overgeplaatst was, elk afzonderlijk voorkomen, waarop hun gezegd werd»gij hebt eene ernstige plichtverza king gepleegd, waarvoor gij vervolgbaar zijt, Intusschen wordt gij onmiddellijk uit de I politie-macht weggezonden." 1 Toen de aldus summier ontslagenen bui ten kwamen, stonden honderden agenten van verschillende disticten hen op te wachten. Er heerschte algemeene verontwaardiging. Men gelooft dat heden avond eene algemee ne werkstaking onder de politie-agenten zal uitbreken. Alsdan zou het grootste gedeelte der stad onbewaakt zijn. HET OOSTEN. De toestand in Bulgarije blijft nog steeds zeer gespannen, maar de berichten daarom trent loopen zeer uiteen. Tijdingen van Servische of Russische zijde stellen den toe stand gaarne zoo zwart mogelijk voor, en als gewoonlijk maken dan zekere Fransche bladen het telkens nog erger dan erg, daar de Russische agent of consul-generaal Hittro- wo te Bucharest voor de noodige valsche rapporten of correspondentiën pleegt te zor gen. Zoo wordt thans uit Belgrado nogmaals geseind, dat werkelijk in Bulgarije eene omwenteling is uitgebroken en de XIXième Siècle haast zich er bij te voegen, dat prins Ferdinand voornemens is af te treden en dit reeds aan Stambouloff te kennen heeft gegeven, terwijl volgens een ander bericht van hetzelfde blad prins Alexander van Bat- tenberg zal worden uitgenoodigd de kroon weder te aanvaarden en aan de regeeringloós- heid een einde te maken. Uit de Bul- gaarsche hoofdstad zelve wordt echter ge meld, dat er noch van een opstand, noch van revolutie, noch van den staat van beleg sprake kan zijnen dit geldt zoo wel voor Rutschuk als Sofia. Al wat daaromtrent is be richt, is niets dan een verzinsel. Eene bende van 600 Rumeniërs uit het dorp Kornyenza heeft een inval gedaan over de grens van Hongarije en de te veld staan- den graanoogst weggeroofd. Den volgenden dag kwam de bende terug, maar toen werd zij door de Hongaarsche grenspolitie opge wacht en teruggedreven. Bij die gelegenheid is er een doode gevallen. Verscheidenen wed den gewond en een aantal in hechtenis ge nomen. Het telkens voorkomen van dergelijke voorvallen op de grenzen geeft tot levendige klachten aanleiding. ITALIË. De nieuwbenoemde konisklijke commissa ris van Rome benoemd naar aanleiding va# het collectief ontslag van den gemeenteraad, de afgevaardigde Finocchiaro-Aprile is een bekend vrijmetselaarzijn naam komt sinds 1878 voor op blz 8 van den almanak Liber0 Muratore op den 14n rang van de lijst der leden 33 van den grooten Raad der Orde. Men kon moeilijker aan de Eeuwige Stad een grooter kaakslag geven. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT. Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 2S Juni 1881 (S/sil. no. 124.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1