SPANJE. De minister-president Canovas heeft in de Kamer een decreet voorgelezen, bij hetwelk de zitting der Kamer geschorst wordt. Het ministerie-Canovas heeft dadelijk na zijn optreden aan de gouverneurs in de pro vinciën een telegram gezonden, om hun te doen weten, dat zij elke manifestatie en elke vergadering hebben toe te laten, mits de orde op de openbare straat er niet door ver stoord of bedreigd wordt. Ook moet er volledige vrijheid aan de drukpers worden gelaten, doch onder voorbehoud, dat de rol, die de Koningin-Regentes gedurende de mi- nisterieele crisis heeft vervuld, geen voor werp van discussie zij. Wat het buitenland aangaat, zal Canovas zijn oude politiek van onzijdigheid voortzet ten. Het protectionisme vindt in hem een krachtig voorstander. BINNENLAND. Schiedam, 8 Juli 1890. De Kermisvermakelijkheden in den Offi cieren-tuin hebben zich tothiertoe niet bij zonder in de gunst van het weder mogen verheugen. Het booze weer van Zaterdag 11. deed reeds weinig voor den volgenden dag verhopen. Zondag-ochtend vertoonde zich de zon even, doch tegen den middag werd aller hoop weder den bodem ingeslagen door de onheilspellende teekenen, die de zwart be wolkte lucht te zien gaf. Toen dan ook in het middaguur de dagelijksche buitjes ons weer kwamen besproeien, was er aan fees telijkheden in de open lucht geen denken meerde aangekondigde vermakelijkheden moesten diensvolgens worden uitgesteld, zeker tot groot verdriet van zoovele kleint jes, die van het oplaten der luchtballons in den »Tuin" zooveel schoons gedroomd hadden. Maandag was het weder iets gunstiger de voor dien dag vastgestelde kinderspelen konden dan ook in den tuin plaats hebben, waar eenige ruimte voor deze spelen was afgesloten. Het jonge volkje was in grooten getale present en de ouderen lieten zich daar eveneens in menigte vinden. Als altijd was het koektrekken voor de kleintjes een zeer gewenscht spel, waarbij zij zich uitnemend vermaakten. De grooteren vonden op hunne beurt veel pleizier in het blokjesrapen, dat eerst voor de jongens van 6 tot 8, daarna voor de meisjes van 6 tot 10 jaar plaats had. In vlugge pakjes gestoken, plaatsten zich telkens een viertal kleinen aan het einde der baan in het gelid, en nadat het teeken was gegeven, vlogen zij onder de opwekken de tonen der muziek als de pijl uit den boog vooruit, trachtende het eerst met hun taak gereed te zijn en aldus den prijs te be halen. Wat een gloed teekent zich op dat gelaatwelk een vreugd straalt er uit dat kinderoog als een dier kleinen met het laat ste blokje komt aanloopen en zich den prijs verzekerd zietGelukkige onschuld, die dit eenvoudig spel een werk van gewicht acht, onbewust van de komende ernstige zorgen des levens 1 Nadat deze spelen waren afgeloopen, had de achterwaartsche wedloop voor jongens van 8 tot lOjaar plaats, waarbij menige koddige scène de vroolijkheid van het publiek opwekte en waarbij vooral de jongens-zelf zich naar hartelust vermaakten. Tot afwisseling dezer wedstrijden waren nog verschillende amusementen in den tuin aanwezig. De vertooningen der Oud-Holland- sche Poppenkast vielen als altijd in den smaak der kleintjes, terwijl de groote ren ruimschoots gelegenheid hadden hun kracht op verschillende instrumenten te be proeven. Zoo werd het geheele publiek voort durend aangenaam bezig gehouden tot het oogenblik gekomen was, dat den kleinen spelers de behaalde prijzen zouden worden uitgereikt. Hoe fier stapten zij niet de trap naar de muziektent op om daar boven bij de heeren den eerlijk gewonnen prijs te gaan afhalen! Maar ook al kregen lang niet alle kleinen een prijs, gewis mag van allen getuigd wor den, dat zij in ruime mate genoten hebben op deze plaats van uitspanning, waar hun steeds de eerstelingen van de Kermisvreugde worden gewijd. Z. M. de Koning heeft benoemd tot ridder le kl. van den Gouden Leeuw van Nassau, de generaal-majoor J. H. F. graaf Du Mon- ceau, HD. adjudant in gewonen dienst. De Enquête-commissie voor den arbeid heeft gisteren hare verhoorenin Twente aangevan gen. Stenografen van de Staten-Generaal zijn derwaarts vertrokken. Het Dagblad zegt dat het gerucht, als zou baron Gericke zijn ontslag willen nemen als Nederlandsch gezant aan het Belgische hof, ongegrond is. Naar wij uit vertrouwbare bron verne men, heeft de Fransche Regeering aan de onze medegedeeld, dat de last is verstrekt om het status quo in het Surinaamsch grens gebied, waarover het geschil loopt, dat aan de uitspraak van een arbiter is onderworpen, weder geheel te herstellen. Dagbl Volgens het Utr. Ddl. zal, met het oog op de Zondagsrust, zeer spoedig aan de chefs der kleine stations en die der halten des Zondags meermalen vrijaf worden gegeven. Door het hoofdbestuur der schippers-ver- eeniging Schuttevaêr is een adres verzonden aan den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, met verzoek, van regeeringswege een sleepboot beschikbaar te stellen aan de spoorwegbrug te Dordrecht, wijl de schepen daar ook niet mogen doordrijven. Gisteren zijn op de Hollandsche spoorlijn in doorloopend verkeer tusschen Rotterdam Scheveningen en terug, de nieuwe tramrij tuigen in gebruik gesteld, welker doelma tigheid en nette inrichting algemeen wordt geroemd. In Den Haag zijn sedert 1 Juni 257 ge vallen van mazelen voorgekomen. De Scheveningsche bom »Sch. 125" kwam Zondagavond omstreeks halt zeven aan het Scheveningsche strand aan met een vangst van 210 kantjes haring. Toen de bomschuit in 't gezicht kwam, liep de heele visschers- bevolking uit, nieuwsgierig als men was, welke bom ditmaal met den eerepalm zou strijken. Zooals weldra bleek, was het de bom »Sch. 125", die nu reeds voor de vierde maal alle andere bomschuiten vóór was. Het lid der Tweede Kamer voor Schoter- land, de heer Domela Nieuwenhuis, heeft Za terdag in een openbare vergadering van de Amsterdamsche afdeeling van den Sociaal- Democratischen Bond, aan zijn partijgenoo- ten de redenen opgegeven, die hem geleid hadden, om den minister van oorlog eenige vragen te stellen over de mobilisatie en con centratie van het Nederl. leger bij onver hoopte verwikkeling. In het slot van zijn rede betoogde spreker de wenschelijkheid van een democratisch leger in Nederland, gelijk Zwit serland bezit, waardoor jaarlijksch niet alleen ettelijke millioenen zouden bespaard, mag ook de ware volksgeest over het land vaar- dig zou worden. De legers van vrijwilligers toch waren ten allen tijde de meest geduchte geweest. De Tijd zegt«Indien men uit de sa- I menstelling der commissie van voorbereiding iets omtrent het lot der ingediende legerwet J mag afleiden, dan heeft deze weinig kans om steun te vinden bij de meerderheid der Tweede Kamer." Met 1 Januari a. s. wordt te Edam eene katholieke school geopend, ze zal vermoede lijk al dadelijk 100 leerlingen tellen. De hoofdonderwijzer is reeds benoemd. Het hooge water, gevolg van het Zater dag en Zondag heerschende ruwe weder, heeft langs de geheele rivier de Maas veel schade aan de landbouwers berokkend. Al het op de Uiterwaarden gewonnen hooi, dat nog te velde stond, is geheel weggedreven zoodat er totaal niets van zal terecht komen- Dit is nu het eerste nadeel, dat de ongun stige weersgesteldheid den landbouwers be rokkent; verandert het niet spoedig, dan is zeer te vreezen, dat dit niet het laatste zal zijn. VLAARDINGEN. Voor rekening van de firma Joost Pot alhier is gisteren op hare werf de kiel gelegd voor een nieuw te bouwen logger, bestemd voor de haringvisscherij. DELFT. De door de commissie voor de adres-beweging in zake het verontreinigde grachtwater alhier, bij Z. M. den Koning aangevraagde audiëntie ter aanbieding van het adres (bevattende ruim 4000 handtee- keninger.) moet uithoofde van gezondheids redenen niet zijn toegestaan. DEN HAAG. De vrouw en hare dochter in de Bloemstraat alhier, verdacht geweest van door mishandeling den dood te hebben veroorzaakt van een knaapje, zullen waar schijnlijk buiten vervolging gesteld worden, omdat uit een deskundig onderzoek moet gebleken zijn, dat de dood niet het gevolg was van mishandeling. VOORBURG. In een druk bezochte bij eenkomst is, naar aanleiding van de verpes tende atmosfeer, die ook in deze gemeente bijna ondragelijk is, eenparig besloten Z. M- te verzoeken, met het oog op art. 189 der grondwet, zoodanige maatregelen te nemen, als in het belang der inwoners dienstig wor den geoordeeld. Van dat adres zullen af schriften worden gezonden aan de Provin ciale Staten van Zuid-Holland, aan den ge meenteraad van 's-Gravenhave, aan dien van Voorburg, en aan mr. A. H. M. VanBerckel; afgevaardigde ter Tweede Kamer voor het district Loosduinen. MAASTRICHT. Door de heeren Ubaghs, geoloog, Eussen, ingenieur, en Hustinx-Ro- berti, grondeigenaar, allen alhier, is conces sie aangevraagd voor de ontginning van kalk-phosphaatvelden in 28 gemeenten van Zuid-Limburg. GEMENGDE BERICHTEN. De bemanning van de Prins Frederïk wordt voor het meerendeel in Indië op (le Soenda geplaatst, die tijdelijk in de vaart komt. Te Woudricher» is Zaterdag-middag de bliksem geslagen in eene schuur van den lieer Kakebeen. Ongeveer 30,000 pond hooi was daarin geborgen, zoodat het vuur gelegen-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2