13e Jnnr^-. Woensdag H*> Juli VERSCHIJNT DAGELIJ KS. o. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Blad: Prijs der Advertentiëu ALGEMEEN OVERZICHT. cl 0 Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant ïb ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsblno. 124^) Van 16 regels Elk gewone regel meer Voor herhaalde plaatsing worden overeenkomsten aangegaan. ƒ0.60 »0.10 billijke AMERIKA. President Harrison zond aan het Congres eene boodschap ter aanbeveling eener wet geving om uitvoering te geven aan het be sluit van het Amerikaansch Staten-congres urn eene eenheid van munten, maten en ge wichten voor Noord-Amerika en Zuid-Ame- rika in te voeren. De Amerikaansche Senaat bekrachtigde liet wetsontwerp tot het ver- leenen van premiën aan de Amerikaansche scheepvaart. Diensvolgens zullen Amerikaan sche vaartuigen boven 500 ton dertig cen ten per ladington ontvangen, voor elke dui zend mijlen naar het buitenland en terug vervoerd, Na tien jaren zou de premie tot drie centen verminderen. Mailstoomers wor den afzonderlijk gesubsidieerd, en deze sub sidie varieert tusschen één en zes dollar per mijl naar het buitenland, overeenkomstig vier scheepsklassen. De duur der subsidie s minstens vijf en hoogstens tien jaren. De schepen der drie hoogste klassen moeten desnoods kruisersdienst verrichten, tegen bil lijke vergoeding. Het bericht dat de president der Ver- eenigde Staten zich in zijn antwoord aan bet landbouwcongres te Pennsylvanië vóór bet protectionistische tarief uitgesproken zou bebben, wordt gelogenstraft. De heer Har rison heeft alleen het bestuur bedankt voor de uitnoodiging om het congres bij te wonen en zijn leedwezen betuigd, dat hij daarin verhinderd was. DU1TSCHLAND. He Keizer moet voornemens zijn aan de Huitsche kolonie in Oost-Afrika, zoodra deze definitief aan het Duitsche rijk is overge gaan, een geregeld zelfstandigbestuurtegeven, in vorm overeenstemmende met de bestuurs inrichting van Algerië, met een stadhouder aan het hoofd, terwijl hij zelf den titel «Kei zer van Oost-Afrika" zal aannemen. In Wissmann's toestand is in de laatste dagen een verandering gekomen. De asth- matische aandoeningen hebben afgenomen, doch hebben plaats gemaakt voor aanvallen van rheumatiek. Zijn toestand boezemt ech ter geene ongerustheid in. Volgens de ge- neesheeren is absolute rust voldoende om de krachten van den zieke weer te herstellen. ENGELAND. Berichten uit Amerika, te Londen ont vangen, gewagen van geweldige orkanen in Minnesota, die groote verwoestingen aan richtten, vooral op de meren, waar ver scheidene stoombooten omsloegen. Daar onder was de boot Seawing, waarbij ver moedelijk ongeveer 150 toeristen omkwamen. Een aantal huizen en logementen zijn om gewaaid het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Ook sprong de ketel van de rivier stoomboot Tioga bij Chicago, hetgeen aan veertig werklieden het leven kostte. De Times verneemt uit Pekin, dat de En- gelsche kapitein Lang, adviseur bij de Chi- neesche regeering voor marinezaken, zijn ontslag heeft genomen wegens kuiperijen, waardoor zijne adviezen en bevelen onopge- volgd bleven. De naijver tegen vreemdelin- hen schijnt deze kuiperijen te hebben veroor zaakt. De toestand der Chineesche marine heet jammerlijk. EGYPTE. Uit Cairo wordt een veldslag gemeld tus schen het Tunesische opperhoofd Senoessi en de troepen van den Mahdi, waarbij deze geslagen werd. Senoessi moet daarna Elobeid veroverd hebben. Dépêches uit Cairo maken melding van rustverstoring aldaar en te Alexandrië naar aanleiding eener beweging van Europeesche winkelbedienden tegen Zondagsarbeid. De geheele politie-macht moest de straten door kruisen en de orde gewapenderhand her stellen. HET OOSTEN. Door een soldaat van het garnizoen te Sofia is om den boom, tegen welken majoor Pa- nitza gefusilleerd is, een linnen strook ge wikkeld gevonden, waarop in de Bulgaarsche taal, met groote roode letters geschreven, stond «Rust in vrede, waarde vriend Panitza, het graf van Ferdinand zal in 1890 hier zijn." Het blijkt, dat de positie van prins Fer dinand meer en meer onhoudbaar wordt. Van verschillende zijden is verzekerd, dat het alleen aan de dringende betoogen van den Bulgaarschen minister-president Stam- boeloff te danken is geweest, dat de Prins niet reeds als vorst van Bulgarije is afge treden. Slechts door Stamboeloff's beroep op 's Prinsen eer en mannenmoed heeft prins Ferdinand afgezien van zijn plan om van zijn buitenlandsche reis niet naar Sofia terug te keeren. Thans is het bekend seworden, dat dezelfde kwestie het onder- O werp der beraadslagingen is geweest van een familieraad uit het Coburgsche Huis, die Vrijdag te Carlsbad is bijeengekomen in de woning, waar prins Ferdinand tijdelijk zijn intrek heeft genomen. De geheele familie zou bij den Prins hebben aange drongen op zijne abdicatie wegens de on overkomelijke moeielijkheden en groote ge varen zijner positie, die het gevolg zijn van Rusland's verzet om hem als rechthebbende op de Bulgaarsche kroon te erkennen. Ook hertog Ernst van Saksen-Coburg was aan wezig, en daar de hertog een zeer intiem vriend is van den Duitschen keizer, heeft deze omstandigheid aanleiding gegeven tot het gerucht, dat hij door Wilhelm II belast was met het overbrengen eener bijzondere boodschap aan prins Ferdinand. Deze bood schap zou bestaan hebben in een krachtig aandringen op abdicatie, daar de Keizer ten zeerste eene goede oplossing der netelige Bulgaarsche kwestie wenscht. Ook te Belgrado is het lang niet pluis en wellicht zijn ook daar eerlang verrassende voorvallen te wachten. Ondanks alle op hem uitgeoefende pressie weigerd de afgetreden koning Milan de hoofdstad van Servië te ver laten, en het heeft er allen schijn van, dat hij daar om geheel andere redenen ver toeft, dan de opvoeding van zijn zoon, den veertienjarigen koning Alexander. Zooals men weet, voert Milan openlijk oppositie tegen de radicale regeering en een telegram uit Bel grado meldt thans, dat de aftreding van het Kabinet zeer waarschijnlijk wordt geacht. De gewezen koning schijnt dus nogal invloed te hebben. Dit blijkt ook uit de omstandigheid, dat, volgens een be richt van de Daily News, koningin Nathalie zich gereed maakt de hoofdstad te verlaten om zich in Bessarabië te vestigen. De ex- koningin moet dit besluit genomen hebben op aanraden der Russische regeering. Ook uit de andere Balkan-staten komen voortdurend min of meer onrustbarende be richten, terwijl Rusland weer op dreigenden toon van de Porte de afdoening der nog on betaalde oorlogsschatting vordert, wat mede een veeg teeken is. Zelfs zou het voornemens zijn aan dien eisch door eene maritieme de monstratie kracht bij te zetten. Het schijnt, dat er in 't Oosten weer iets broeit. ROME. De Moniteur de Rome bericht, dat de door den H. Stoel in het concordaat met Montene gro toegelaten wijziging hierin bestaat, dat het missaal, hetwelk in de Oud-Slavische taal is gesteld, voortaan met glagolitische karak ters in plaats van met cyrillische zal worden geschreven. De orthodox-Russische liturgie bedient zich nl. ook van cyrillische, en nu vreesde de aartsbisschop van Antivari, dat zulks verwarring onder de geloovigen zou veroorzaken. Zijn wensch tot verandering is door den H. Stoel in overeenstemming met de Montenegrijnsehe regeering toegestaan. In de maand Juni van het volgend jaar

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1