BINNENLAND. Kerknieuws. Land- en Tuinbouw. gelijks bad voor de Koningin-Regentes, je gens wie hij groote achting en sympathie koestert. Schiedam, 17 Juli 1890. EERSTE KAMER, Zilting van Woensdag 16 Juli. Het eerst was heden aan de orde het wetsontwerp tot verzekering van de toepas sing der Vrijheidsbeneming. JJe heer Vlielander Hein bestreed het, omdat het de vrijheid meer schaadt, dan dat liet de belangen baat,.welke hetheette be schermen. Üe vrijheid om een anders erf te betreden, bij loutere onderstelling dat een verdachte zich daar bevindt, is zeer afkeu renswaardig. Vooral in art. 3 is de schen ding van het woningrecht zeer sterk. Van dit alles is de noodzakelijkheid door de er varing niet gebleken. Dit is een gevaarlijk antecedent voor onze volks vrij hedenhet is anti-nationaal en ongrondwettig. De Minister van Justitie ver dedigde het ontwerp. Het heeft de vroegere klippen ontweken, beschermt den huisvrede en wordt gemotiveerd door de bekende uit spraak van den Iloogen Raad, die aan de politie- en justitie-ambtenaren eene bevoegd heid ontnam, welke zij vroeger hadden. Voor genoegzame waarborgen is hier gezorgd, maar de veranderende tijdsomstandigheden maken het noodig dat de overheid gewapend zij tegen hen, die zich aan de uit voering van strafvonnissen onttrekken. De heer Van Royen verklaarde over zijne bezwaren te zullen heenstappen in het vertrouwen op een beleidvolle en voorzichtige toepassing van de wet door de ambtenaren van het Openbaar Ministerie. De Minister verklaarde, dat in dat opzicht alle reden tot geruststelling be staat. Het wetsontwerp5 werd aangenomen met 35 tegen 9 stemmen. Na een kort debat is het wetsontwerp mili tair onderwijs aangenomen met 39 tegen 3 stemmen. De Spoorwegovereenkomsten kwamen daarna in behandeling. De heer V e r h e ij e n verdedigde met warmte de hoofdbeginselen en waarschuwde tegen politieke gevolgen eener verwerping. De heer Prins bestreed de voordracht buiten verband met de politiek, maar met het oog op het internationaal verkeer. De heer Van Swinderen zag evenmin als de vorige spreker in den bestaanden toe stand aanleiding voor deze regeling. De heer Van Li er achtte haar daaren tegen zeer voordeelig voorhet binnenlandsch verkeer. De beraadslaging zal heden worden voort gezet. Aan het commissariaat van politie zijn als op straat gevonden aangegeven een porte- monnaie met 3 dubbeltjes, twee 1/20 loten van de le klasse der a. s. staatsloterij, een portemonnaie met f 2.55, een bezem, een ladder, een paar fantaisie-oorbelletjes en een stalen horlogeketting, een vrouwenzak inhou dende o. a. een zilveren knipje, een vrou wenzak inhoudende o. a. een bloedkoralen ketting met gouden slot, een fantaisie-horlo- geketting, een zakmesje, een ledige porte monnaie, een keeshondje, en een bok rret bruine lange haren, en als achtergebleven in een winkel een zwarte damesparapluie met hoornen knop. Een bediende in een schiettent, welke tijdens de Kermis aan de Westerkade stond, heeft zich ten nadeele van de kinderen van zijn baas Zondag-ochtend schuldig gemaakt aan diefstal van verschillende kleedingstuk- ken en voorwerpen. Nog in het bezit van het gestolene, is hij te Rotterdam door den in specteur van politie Norenburg aangehouden en naar hier gebracht, waarna hij in het huis van bewaring te Rotterdam is opge sloten. De heer J. M. A. Zoetmulder, adjunct ingenieur bij de werken tot verlegging van den Maasmond te 's-Bosch, is benoemd tot adjunct-ingenieur der stad Maastricht, met ingang van 1 September a. s. Uit Den Haag wordt ons geschreven: Zooals vrij algemeen bekend is, was het eene afspraak dat bij de behandeling der spoorwegovereenkomsten in de Staten-Gene- raal alle leden, die commissaris zijn bij eene der spoorwegmaatschappijen, zich onthouden zouden van deelneming aan de discussie en de stemming. Thans verneemt men, dat de heer Pijls, afgevaardigde voor Limburg in de Eerste Kamer en commissaris van de Exploi tatie-maatschappij, ondanks die afspraak zijn voornemen te kennen heeft gegeven aan de stemming deel te nemen. (N. li. Ct.) Naar het Vad. verneemt, zal de 3e afdee- ling der staatscommissie van arbeidsenquête voor hare eerstdaags beginnende verhooren te Leiden gebruik maken van de bevoegd heid, haar bij art. 4 der enquête-wet gege ven. De bevoegdheid namelijk om tot het bijwonen van hare zittingen uit te noodigen iemand buiten haar midden, die met het onderwerp van het af te nemen verhoor bij zonder vertrouwd kan worden geacht, en die alsdan aan het verhoor mag deelnemen. De i bedoelde uitnoodiging is gericht en aangeno men door den werkman aan het observatorium te Leiden, C. H. Kouw. Door den heer llenry Tindal is een »Open Brief" gericht aan den heer W. Rooseboom, lid van de Tweede Kamer en majoor van den generalen staf op non-activiteit, naar aan leiding van diens jongste interpellatie. De heer Tindal, wiens optreden in zake ons defensiewezen door den heer Rooseboom onvaderlandlievend is genoemd, verklaart op nieuw op grond van zijn onwraakbare en deskundige getuigen, dat zijn bewering om trent de niet-verdedigbaarheid des lands, noch door den heer Rooseboom, noch door de Re geering is weerlegd en herhaalt, dat alleen zijn gevoel van plicht en vaderlandsliefde hem verbiedt te berusten in den toestand. Afdrukken van het uitvoerig maar ook voor den niet-militair zeer bevattelijk ge- j stelde schrijven zijn, voor zoolang de voor- j raad strekt, gratis te bekomen bij de firma j Ellerman Harms Co., te Amsterdam. de 3e klasse 350 Mark, voeding daaronder begrepen retourbiljetten 20 pCt. minder. Zendelinggenootschappen en vereenigingen tot ziekenverpleging genieten voor het ver voer van personen en goederen 20 pet. re ductie. Jaarlijks moeten op de hoofdlijn Ham burgDelagoa-baai en op de kustlijn Zanzi bar— Inhambane ten minste 13 heen-en weer reizen met tusschentijden van 4 weken, en op de kustlijn Zanzibar—Lamu ten minste 26 heen- en weerreizen met tusschentijden van 2 weken gedaan worden. Na drie of vier proefreizen op de hoofd lijn, met tusschenruimten van ten hoogste acht weken, begint de geheele vaart, die uiterlijk in Maart 1891 in haar geheel een aanvang genomen moet hebben. De thans gemaakte regeling duurt tien achtereenvol gende jaren. Ten gevolge van de afschaffing van de kanaalrechten te Amsterdam, zijn de vrachten van meel van Hamburg naar Amsterdam 10 pet. gedaald, waardoor zij nu met Rot terdam gelijk staan. (Ned. Bakk. Crt.) Te Craubeek, gem. Klimmen, woedde Dins dagavond omstreeks 9 uur een hevige brand, waardoor de aanzienlijke landbouwers wonin gen van H. Horstmans en Bruis eene prooi der vlammen werden. Verscheiden stuks vee verloren daarbij het leven. Naar men zegt werd de brand veroorzaakt door het inslaan van den bliksem op de huizing van Bruis voornoemd. ««rtaooB» OVERSCMIE. Als een bijzonderheid kan worden medegedeeld, at er in deze gemeente na 26 Mei jl. tot en met 10 Juli geen sterf geval heeft plaats gehad, en dat toen op den elfden Juli de oudste ingezetene, Leendert De Bruijn,in den ouderdom van ruim 94 jaar is overleden. SOETERWOUDE. In de gisteren gehouden vergadering heeft de gemeenteraad met al- gemeene stemmen, zich vereenigd met het rapport van den voorzitter, waarbij de bezwa ren worden uiteengezet tegen een annexatie van een deel dezer gemeente door Leiden. Aan de Kölnische Zeitung worden van Rotterdam de volgende bijzonderheden me degedeeld betreffende de deze maand aan vangende en over die haven loopende Duit- sche rijks-stoomvaartlijn van Hamburg op Oost-Afrika. Het eerste stoomschip Kaiserdat den 23en uit Hamburg vertrekt en den 25en te Rotterdam komt, meet 2300 registertonnen en wordt later gevolgd door de schepen Kaiser en Kanzier, van 2630 en Bundesrat van 2300 tonnen elk. Uit het tarief, dat aan de goedkeuring van den rijkskanselier onderworpen is, deelt de berichtgever mede, dat de vracht bedraagt voor goederen le klasse asphalt, ijzerwa ren, zeep, aardewerk enz. 30 Mark voor goederen 2e klasse bier, blik werk glas, werktuigen enz. 40 Mark; voorgoederen 3e klasse katoenen goederen, boeken, drogerijen, messingartikelen enz. 50 Mark de ton. De passagiersvracht is van Rotterdam in de le klasse 1000, in de 2e klasse 650, in Naar wij vernemen, vertrekt de bedevaart ter eere van O. L. Vrouw van Lourdes van Amsterdam naar de Grot te St. Pieter bij Maas tricht dit jaar op Dinsdag 5 Augustus, 8.40 van Amsterdam, over Amersfoort, Kesteren, Nijmegen, Venlo. Op de heenreis vereering der relikwieën van den H. Canisius te Nij megen en wordt hulde gebracht aan O. L. Vrouw van het H. Hart te Sittard, en op de terugreis aan het H. Bloed te Boxmeer. Te rugkomst Vrijdag 8 Augustus. Op 22 Juli a. s. zal men te Nieuw-Vennep (Haarlemmermeer) feestelijk herdenken het 25-jarig bestaan der R. Kath. parochie. Men schrijft ons uit het Westland: De verandering van weersgesteldheid dei- beide laatste dagen kan men in het West- land ook aan den arbeid van landbouwer en tuinder zeer duidelijk bespeuren. Men haast zich zooveel maar mogelijk is, de door het langdurige nat uitgestelde en ten achteren geraakte werkzaamheden zooveel mogelijk in te halen, terwijl de hoop verlevendigt, dat althans nog niet de geheele oogst zal mis lukken, mocht het weder zich nu maargoed houden. Met bezorgde blikken ziet men dan ook naar het kleinste wolkje, dat zich aan

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2