1 M 10 Binnenlandsciie Berichten. feüiTleton. BIJVOEGSEL behoorende bij de r\ Kerknieuws. Rechtszaken. Een Luchtreis op leven en dood. van 20 en 21 JULI 1890. (Vervolg.) Aan de Wint. Crt. schrijft men uit Hen gelo Hetgeen in mijne woonplaats thans stof levert voor gesprekken en beschouwingen van allerlei aard, is de enquête-commissie. Sedert eenige dagen houdt zij hare zittingen in het Beursgebouw alhier. Wat er verhan deld wordt, is thans nog geheim voor Hen- gelo's ingezetenen. Alleen ziet men zoo nu en dan troepjes meer of minder zenuw achtige personen in de koffiekamer van het gebouw, die straks voor de balie moeten verschijnen. Tot heden waren het uitslui tend bewoners van Enschedé. Onder dezen merkte ik op den burgemeester, den arrond.- schoolopziener, kapelaan dr. Arriens, de voor zitters der afdeelingen van den sociaal-de- mocratischen bond en Patrimonium, eenige hoofden van scholen, enkele fabrikanten, een paar geneesheeren, enz. Vijf stenografen brengen het gesprokene dierect op papier, zoodat men zijne eigen woorden in eene andere zaal, oogenblikke- lijk na liet verhoor, door den secretaris hoort voorlezen. Algemeen prijst men de voor komendheid van den voorzitter, den heer Veegens, die de zenuwachtigen direct op hun gemak weet te brengen. Met spanning ziet men het verslag der commissie tegemoet. Dat er veel licht zal ontstoken worden, spreekt van zelf. Naar ik hoor, onderging o. a. dr. Arriens, de be kende hoofdfiguur in de beëindiging van de Enschedesche werkstaking, een verhoor van ruim drie uren. KRALINGEN. Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen P. S., wo nende aldaar, als verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan het verbreken van een brief, bij hem door een brievenbesteller be zorgd en bestemd voor een ander. In dien hriet bevond zich een postwissel, waarvan het bedrag, f5, door hem aan het postkan toor te Rotterdam is in ontvangst genomen. DELFT. De werklieden aan de Ned. Gist en Spiritusfabriek alhier, hebben een reis- vereeniging opgericht. De heeren Knuttel, Marlet en Waller hebben op zich genomen als commissie van raadgeving dienst te doen. UTRECHT. De Utrechtsche kiezersver- eeniging heeft Donderdag-avond een verga dering gehouden tot het stellen van een kandidaat voor de Tweede Kamer en als zoodanig met algemeene stemmen gekozen den als Kamerlid afgetreden luitenant-kolonel A. L. W. Seyffardt. ARNHEM. De liberale kiesvereeniging Arnhem heeft tot voorloopige kandidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gesteld de heeren, Henry Tindal, W. Roose boom en H. J. Cordes, weth. van financiën alhier. Na een zeer langdurig en smartelijk lijden overleed Dinsdag-middag te Feijenoord (Rot terdam) de zeereerw. heer L. P. A. Gompertz, pastoor der parochie van de HH Martelaars van Gorkum, aldaar. In April 1836 te Amsterdam geboren, ont ving pastoor Gompertz den 15n Aug. 1862 de H. Priesterwijding en was in de eerste jaren zijner bediening achtereenvolgens als kapelaan te Overveen, Delft (parochie van den H. Hippolitus en te Amsterdam ('t Haantje) werkzaam, totdat hij (Jen 3n Juli 1876 door mgr. Wilmer z. g. benoemd werd tot pastoor van de nieuw te stichten parochie van de HH. Martelaren van Gorkum aldaar. Ontelbaar waren de moeilijkheden, waar mede pastoor Gompertz te kampen had, om on der de toen nog arme bevolking van Feijenoord de parochie te stichten. Hij begon met een hou ten noodkerk, waaraan een uiterst eenvou dige pastorie werd toegevoegdwant pas toor Gompertz leidde voor zich-zelven een gestreng en ascetisch leven. Aan aardsche genietingen of aan de overvloedige middelen, waarmede God hem had bedeeld, bleek hij geheel onthecht te zijn. Hij gaf ze den Algoede weder, door ze te besteden voor Gods huis, voor het onderwijs en vooral ook voor de armen. Geheel zijn aanzienlijk ver mogen toonde pastoor Gompertz daarvoor over te hebben o. a. schonk hij der Rotter- damsche Vereeniging voor Katholiek onder wijs de St. Nicolaasschool aan de Isaac Hu- bertstraat met het St. Antoniushofje, uit welks huuropbrengst de school moest onderhouden worden een geschenk dat den edelen gever op bijna f80.000 kwam te staan. Toen hij daarna een nieuwe kerk rnoest gaan stichten, bezat de waardige priester wei nig of niets meer maar geen nood hij nam den bedelstaf op en maanden en jaren reis de hij door Nederland om liefdegitten voor de arme parochie van Feijenoord in te zamelen, bij welken arbeid hij meer met zijn ijzeren wil dan met zijn zwak lichaam rekening hield. In 1885 mocht hij de voldoening smaken de kerk voltooid te zien, welk gebouw thans een sieraad is voor Rotterdam. Buitendien wist hij zijne parochie nog met een katholieke bewaarschool, en indenlaat- sten tijd zelfs met een katholieke leerschool te verrijken, wier voltooiing hij echter niet heeft mogen zien. Bij de viering van zijn zilveren priester feest, den 45n Aug. 1887, toonden de parochia nen, door hem tal van geschenken voor zijne kerk aan te bieden, hoezeer zij den ijver van hun pastoor bewonderden. Hij-zelf schonk aan de kerk een oud familiestuk, een kelk, meesterlijk in goud gesmeed en gedreven. Ook richtte de pastoor in de kerk een prach tig Leo-monument op, in den vorm eener glas schildering, waarvan de kosten door bijdragen uit tal van plaatsen werden gedekt. Buiten dien wist hij in en buiten zijne parochie nog veel nuttigs en goeds tot stand te brengen. Dit werkzaam leven werd sedert lang on dermijnd door een hartkwaal, die het ergste deed vreezen. In den laatsten tijd verergerde deze zoo, dat den pastoor Vrijdag 11. de HH. Sacramenten moesten worden toegediend. Zondag d. a. v. verloor hij het bewustzijn en bleef in dien staat totdat de dood Dinsdag 11. dezen deed eindigen. Heden (Zaterdag) wordt het stoffelijk overschot van den diep betreurden priester ter aarde besteld. Naar wij vernemen, zal op 4 Aug. e. k. voor de rechtbank te Leeuwarden zich hebben te verantwoorden een 24-jarig schipper, te Koudum wegens het feit, dat hij zich in de gevangenis te Sneek in de plaats van zijn veroordeelden broeder had doen opnemen. Er zijn allerlei geruchten in omloop naar aanleiding der gerechtelijke schouwing van het lijk van freule Smissaert, in verband met de erflating dezer dame van een zeer groot gedeelte van haar vermogen. Het onderzoek ter goeder naam en faam bekend staande dame. door de justitie ingesteld, is nog in vollen gang en heeft tot dusverre niet tot eenige aanhouding of bijzonder toezicht op een of ander persoon geleid. Nader wordt nog omtrent de opgraving van het lijk van mej. W. J. Smissaert te Amsterdam gemeld, dat in het huis, waarin zij het laatst woonde, nog medicijnfieschjes zijn gevonden, waaromtrent een gerechtelijk on derzoek is ingesteld. Dit onderzoek heeft echter niet geleid tot aanhouding van de gezelschapsjuffer, eene in de kunstwereld ikend staanc (N. R. Ct.) Onder dit opschrift maakt de ballonschip- per Maximïliaan Wolff het volgend avon tuur openbaar, dat hem Zondag-middag na zijne opstijging uit den Kaisergarten te Keu len overkomen is. Het is heden de 8ste Juli de morgen begint te grauwenmijne zenuwen zijn he vig aangedaan, wijl mijn geschokte aandoe ningen nog niet tot bedaren zijn gekomen. Ik geloof, dat ik van mijne laatste opstijging een zenuwkwaal zal overhouden, misschien nog wel iets ergers. Dit alles is het gevolg van den laatsten tocht met mijn ballon »Stol- werck" een tocht zooals de jaarboeken der luchtscheepvaart en tot heden nog geen aanwij zen. Zoo wil ik dan trachten, zoo getrouw mogelijk een ware schets te geven van het ongeluk, daar ik de laatste was, die in de mand bleef van den ballon. Op den 3den dezer maand ontving ik van de directie der Krijgskunst-tentoonstelling de eervolle opdracht om den ballon sStolwerck" in gereedheid te brengen voor zijn vierde vrije vaart, die den 6den Juli zou plaats vinden. Hoewel ik steeds de vulling 's nachts bewerk stelligde om 's morgens bij tijds klaar te zijn, kon ik dit niet doen, maar begon daar mee eerst 's morgens om 6 uur, daar storm en regen het mij verhinderd hadden. Ik bad mij wel voorgenomen de vulling na te laten, maar als luchtschipper krijgt men dan slechts geld als men opstijgt. Eindelijk ging de wind liggen, wij konden den ballon vullen, ofschoon het om kwart voor twaalven nog vrij onweer achtig was en de bui niet ver van Keulen losbrak. Tegen 5 uur in den namiddag, toen de zon weer achter de wolken te voorschijn kwam, maakte ik alles voor de opstijging gereed. Toch zou ik nog teruggebleven zijn, maar er was te veel publiek op het terrein men zou mij van vrees beschuldigd heb ben, wellicht aan beleedigingen hebben bloot gesteld, indien de luchtreis niet was doorge gaan. De menschen toch kennen geen medelij den, als zij eenmaal betaald hebben om wat gevaarlijks te zien. Mogen deze regelen ertoe bijdragen, dat het publiek in dergelijke ge vallen wat menschelijker gaat oordeelen. Doch ter zake Orn half zes liet ik het bevel alles los hooren. In het schuitje zaten met mij de heeren Peter Schmitz, koopman en de heer Depenheuer, fabrikant, beiden van Keulen. De opstijging ging zonder de minste hindernisonze koers ging van het Zuid- Westen naar het Noord-Oosten. In eene minuut waren wij 1800 Meter gestegen, de temperatuur was koelbeneden ons lag Keu- Ier. in dikken nevel, een dikke regen viel op ons neer. Onze nStollwerck" gaat echter voortdurend hooger de nevel wordt dikker en dikker. De barometer wijst 2400 meter wij stijgen snelwant de mand begint op regelmatige wijze te slingeren. Een onweer ontlast zich beneden ons. Na een kwartier krijgen wij weer een vrij gezicht op de aarde wij da len en drijven in de richting van Bernsberg, dat noord-oostelijk van ons ligtwij zien niets dan bosschen en nog eens bosschen beneden onsde ballon daalt betrekkelijk snelde luchtlaag, waardoor wij heen gin gen, was koud. Eindelijk zie ik voor mij een lichte glooiing van een berg, welke voor nederdaling geschikt isde ballon nadert langzaam de aarde. De heftige wind doet den ballon nog eenige malen heftig op en

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 5