aar»;. Dinsdag 22 Juli 1890. No. 3738. 1_3e .1 V E R S C H IJ N T DAG L IJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. i»rljs van dit Itliid: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post dooi' geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 I'rijs der Adverteiitiën Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. DUITSOHLAND. Op het schietterrein bij Jueterbog is Zater- ,lg-avond eene granaat ontploft, waardoor eenige zwai'e en lichte verwondingen toegebracht. Llijkens een bericht uit Lauterberg am Harz ee't issmann aan Gravenreuth opgedragen, lri fle bladen dank te betuigen voor de be- yzen van deelneming, die hij naar aanleiding ^jner ziekte uit alle landen heeft ontvangen. et is hem onmogelijk, dit langs anderen weg e doen. Fe Indépendance Beige zegt, dat de Duit- le consul te Ostende van den kommandant V<1" het Duitsche keizerlijk jacht een briet °"tvangen heeft, waarin inlichtingen worden Sevt aagd over <]en ingang der haven te Ostende, 'nepte van het vaarwater en andere bij zonderheden betrekkelijk een aldaar met dat Jacl't te houden verblijf. Deze vragen doen te Ostende onderstellen, 4e Duitsche keizer van zijne reis naar "geland wil gebruik maken om te Ostende en honing van België te komen begroeten. ENGELAND. Fe Regeering heeft den inhoud der En- b'elsch-Duitsche overeenkomst in zake Hel goland enz_ ,joor algemeene aanplakking open baar gemaakt. Fe zes voornaamste muiters van het tat"ljon grenadiers uit de Wellington-kazerne e Londen staan terecht voor den krijgs- o'l Maitland spreekt het gerucht tegen, a hij zijn ontslag heeft genomen als kolonel 'ln het oproerig grenadiersbatuljon, maar 'U schijnt niettemin vast te staan, dat hij 't bataljon niet naar het buitenland zal ver- |eze'len. Het bestemmingsoord van het atuljon wordt geheim gehoudenhet heet, het naar Osheas is bestemd. e schade, veroorzaakt door den brand in 'fL kantoor der Western Union Telegraph °>npany te New-York zoo wordt uit onden gemeld wordt op millioen aamd. Tengevolge van dién brand onder- Vlndt de telegraafdienst, zoowel in het bin- als in het buitenland, veel vertraging. 1 geldt o. a. ook van de beurstelegrammen, "'"dat er vele particuliere draden van ma- <- aars vernield zijn, evenals het aangren- f'r"!e kantoor van de Amerikaansche dag- adpers, waar tevens de archieven sedert 840 bewaard werden. Gok te Liverpool heeft een hevige brand «A-Woed, waardoor een groot, geheel met waren gevuld dokgebouw, toebehoorend aa" de Manchester Scheepvaart-kanaal-Maat- schappij, vernield is. De schade beloopt 150,000. De bekende Engelsche voorvechtster voor vrouwenrechten, Lydia Becker, is Zaterdag te Genève overleden. FRANKRIJK. In den ministerraad heeft Zaterdag 11. de heer Deville het ontwerp betreffende de in trekking der surtaxe op Europeesche en vreemde suikers voorgelezen. Volgens de Temps biedt Engeland bij de onderhandelingen met Frankrijk over scha deloosstelling voor Zanzibar niet slechts groote uitbreiding van Frankrijk's invloed op Ma dagaskar aan, maar wil het ook Frankrijk's gebiedsuitbreiding van Gambia naar de Sahara erkennen, mits het meer Tchad en Westelijk Soedan aan de Britsche Neger- Compagnie komen en Frankrijk van alle aan spraken op Newfoundland afzie. De Temps zegt, dat het consulaat van San Salvador meldt, dat de troepen van president Egeta, na drie gevechten, de strijdmacht van Guatemala op de vlucht joegen en daarop in San Salvador binnendrongen. Het ontwerp directe belastingen is thans door de Kamer van afgevaardigden in zijn geheel aangenomen met 452 tegen 68 stemmen. HET OOSTEN. Uit Constantinopel wordt aan de Times gemeld, dat de ministerraad besloten heeft, de burgerlijke gouverneurs van Erzeroum terug te roepen en te vervangen door militaire gouverneurs. Naar de Daily News uit Constantinopel verneemt, woonden de minister van finan ciën en de ondersecretaris van buiten landsche zaken, beiden Armeniërs, de herhaalde minis terraden niet bij in welke het Armenische vraagstuk werd behandeld, en dit bij wijze van protest tegen de door de Turken onder de Armeniërs te Erzeroum aangerichte slach ting. Beiden zouden het voornemen hebben af te treden. In diplomatieke kringen te Berlijn wordt verzekerd, dat de onafhankelijkheidsverkla ring van Bulgarije óf terstond bij de terug komst van prins Ferdinand te Sofia zal plaats hebben, óf uiterlijk in Septembber na de bijeenkomst van de Bulgaarsche nationale vergadering. Prins Ferdinand wil daarom bij zijn vertrek uit Karlsbad niet Weenen aan doen, om eiken invloed, dien men daar op hem zou willen uitoefenen, te ontwyken. Naar men uit Constantinopel meldt, heeft de ministerraad besloten de investituur te verleenen aan een Bulgaarschenmetropolitaan in Macedonië. Omtrent de andere eischen der Bulgaren is nog geene beslissing genomen. ROME. Uit Rome wordt aan de Berlijnsche Post gemeld, dat thans tusschen Italië en het Vaticaan een conflict dreigt te ontstaan om trent het terrein, dat de Paus Dinsdag 11. bij zijn bezoek aan den beeldhouwer Aureli betreden heeft. De weg door Z. H. gevolgd is altijd beschouwd geworden als behoorende tot het gebied van het Vaticaan. Om nu voor het vervolg elk verschil omtrent dezen weg, die tusschen zijne gebouwde eigendom men loopt, af te sluiten schijnt de H. Stoel voornemens, dezen vanaf de Portone della Fondamenia tot aan de Cancello dei Musei door een muur of hekwerk af te sluiten en door de Zwitsersche lijfwacht te doen be zetten, ook al wordt daardoor de toegang tot de Museums bemoeilijkt. Volgens een Romeinscbe dépêche aan de Post zal de Itali- aansche regeering dan een proces inleiden over het bezitrecht van bedoelden weg. Ook de Romeinsche correspondent van het Berl. Tageblatt acht dit niet onmogelijk, maar het is toch zoo voorzichtig het slechts als eene vraag te stellen. »'tls de vraag", zegt hij, »of de Italiaansche regeering al dan niet een territoriaal geschil zal opwerpen." De slotsom is dus, dat de H. Stoel zeker is van zijn bezitrecht en dit voortaan zal aan schouwelijk maken door feitelijke afsluiting. Of Crispi eene gerechtelijke betwisting moge lijk acht, blijft af te wachten. Aan den Univers wordt uit Rome geschre ven, dat de Paus zijne encycliek over de sociale kwestie bijna voltooid heeft. Doch daar Leo XIII alle menschelijke voorzorgen neemt, vóórdat hij als universeele leeraar (idocteur nniversel) het woord voert, zoo kan het wel gebeuren, dat de openbaarma king van de encycliek nog eenigen tijd op zich laat wachten. De Heilige Vader staat 's nachts soms op, om een woord of zin, waarvoor hij een beter gevonden heeft, te veranderen, want zijn hoofd is onafgebroken bezig met den arbeid die hem bezighoudt. Het is vroeger dan ook wel gebeurd, dat Leo XIII op die wijze den aanvankelijken tekst van een stuk totaal omgewerkt heeft. Van daar op onthoud. Bovendien, de Heilige Vader pleegt raad alvorens te beslissen. Als de eerste redactie vaD een stuk gereed is, dan gebeurt het niet zelden, dat hij eenige exemplaren er van laat drukken, om ze aan sommige kardinaals of prelaten te doen geworden. Deze maken er dan voor hunne opmerkingen de kantteekeningen bij, die zij dienstig oor- O NIEUWE SCH Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver- erd volgens de Wet van 28 Jnui 1881 (Sts&L no. 124.) zijn Hp O O

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1