13e Jaarg. Woensdag 23 Juli 1890. ,vo. 3739 V E R SCHIJN T D A G li L IJ K S. n Bureau: Boterstraat, E 39. ÓPn/ %^^§Êr ALGEMEEN OVERZICHT. BLNN ENLAND. Prijs van dit Itliul Moor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den' inhoud dezer courant is ver zekerd vojgeus de Wet van 28 Juni 1S81 Stsblno. 124 Prijs der Advertentiëii Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meer»0.10 'f Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AMERIKA. Fi de telegrammen uit New-York wordt gemeld, dat de troepen uit Guatemala, die een aanval tegen San Salvador hebben gedaan, in een bloedigen veldslag gevoelig geslagen e" uiteengedreven zijn met achterlating van het geschut en dat de generaal van het *eger van San Salvador met geforceerden 'Uarsch naar de hoofdstad van Guatemala °prukt. Fit Buenos-Ayres wordt van 20 Juli ge- Se'nd Er is eene samenzweering ontdekt, "'gevolge waarvan het gouvernement mili taire voorzorgsmaatregelen heeft doen ne- uien. Verscheidene officieren werden gear ceerd. Üe regeeringsbureau's worden door 'U'teiij bewaakt. De politieke toestand geeft tot groote ongerustheid aanleiding. In den 'dgeloopen nacht zijn hier troepen aangeko men tot versterking van het garnizoen. Nader wordt nog uit Buenos-Ayres ge beld Er is een vervolging ingesteld tegen v'or hoofd-officieren, die beschuldigd worden ""l" deelneming aan een komplot ter omver werping der bestaande regeering. De be- ''cfiten omtrent het komplot zijn intusschen 0v'ordreven. Over het algemeen is de toe- Star'd vreedzaam. BELGIE. Fe feesten ter viering van België's 60-jarig °"af harikehjk volksbestaan hebben Zondag II. ee" aanvang genomen. Onder den toevloed ee"er ontzaglijke menigte werden op het fileiu du petit Subion te 2 uur de 8 beelden Van beroemde mannen uit de 16e eeuw ont- 'uld als van Willem de Zwijger, Brederode en anderen. In den namiddag doorliep de istorische optocht, de belangrijkste episodes voorstellende uit den strijd dei- Vereenigde Provinciën tegen de Spaansche heerschzucht, °uder groote geestdrift van het publiek de straten der hoofdstad. Maandag-namiddag te twee uren werd ter gelegenheid van de 25-jarige regeering des Fonuigs en het 60-jarig bestaan van België's onafhankelijkheid in de hoofdkerk te Brussel (!en plechtig Te Deum gezongen, hetwelk vverd bijgewoond door den Koning, de Koningin en de geheele koninklijke familie, alle minis- ters, de volksvertegenwoordiging, het corps- 'liplomatique, de hooge magistratuur, hoofd officieren van het leger en de burgerwacht, euevens eene talrijke menigte. De aarts bisschop van Mechelen ontving de koninklijke amilie bij den ingang der kathedraal en Wenschte haar geluk met de plechtigheid. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft gisteren de minis ter Fergusson gezegd te gelooven, dat bij de onderhandelingen met Nederland, betreflende de conferentie te Brussel, de bezwaren van Nederland ten opzichte van de algemeené acte der conferentie zullen worden te boven gekomen. Op de gisteren gehouden parade van het tweede bataljon grenadiers, bij het welk onlangs muiterij heeft plaats gehad, heeft de hertog van Cambridge eene toespraak gehouden, waarin hij, het gedrag van het bataljon betreurende, er op wees dat de man schappen hunne uniform oneer hadden aan gedaan. Vervolgens werd het vonnis van den krijgsraad voorgelezen, waarbij drie man tot twee jaar en twee man tot achttien maan den gevangenisstraf zijn veroordeeld. Twee der veroordeelden rukten toen hunne medaille van de borst en wierpen die op den grond. Volgens de Daily News zou de premier van Newfoundland, zijnde vertegenwoordiger van Newfoundland te Londen, hebben aan geboden de wetgeving der kolonie tegen aasvanging in te trekken, mits Frankrijk de uitvoerpremie op visch opheft. Maar de eilanders repudieeren thans den genoemden vertegenwoordiger, dien zij als door de Er.- gelsche regeering omgekocht voorstellen. Deze frontwijziging der eilanders schijnt te berusten op het advies van eenen eminen- ten Engelschen rechtsgeleerde, volgens, het welk de bestaande Anglo-Fransche modus vivendi onwettig, ja, geheel het visscherij- verdrag vervallen zou zijn. De Newfound lander pers predikt thans openlijk geweld dadig verzet tegen verdere toepassing. De British-East-Africa Company houdt Vrijdag aanst. hare algemeene vergadering van aandeelhouders. De directie deelt in haar verslag mede, dat eene uitbreiding van het maatschappelijk kapitaal noodig is wegens de uitbreiding der grenzen van het gebied als mede van de operatiën ingevolge de Anglo- Duitsche overeenkomst. De directie zegt de spoedige indiening toe van plannen voorden aanleg van een spoorweg tusschen Mombassa en het Victoria-meer, waarbij zij vertrouwt op fmancieele hulp van den Staat. De Com pany heeft reeds vier duizend slaven bevrijd. Naar de Times uit Lissabon verneemt, zijn de berichten uit Lourengo Marquez on rustbarend. Het heet dat de Engelschen hunne vlag heeschen in de betwiste land streken. De Engelsche zendelingen zouden de inboorlingen tegen de Porlugeezen ophitsen De aangekondigde komst van Engelsche j kanonneerbooten op de Zambes-3 verwekt groote verbittering. In eene volksvergadering op Helgoland is bij meerderheid van stemmen der voorname Helgolanders besloten, aan koningin Victoria een adres van dankbetuiging te zenden, tot afscheid »op het oogenblik hunner hereeniging met hun verwant volk." FRANKRIJK. In de Kamer van afgevaardigden heeft gisteren de heer Dupuis den minister van buitenlandsche zaken gevraagd, of hij in over leg met de Europeesche regeeringen onder handelingen heeft aangeknoopt met de re geering van Noord-Amerika, ter zake van de wet-Mc. Kindley, en of hij verkregen heeft, dat die wet geene terugwerkende kracht zal hebben. De minister heeft geantwoord, dat eenige inmenging van een anderen staat ten deze, naar de meening van alle mogendheden, eene uitwerking hebben zou tegenover gesteld aan die, welke men hoopte. De Amerikaansche regeering is van oordeel dat de zaak in kwestie geheel en al behoort tot het terrein der binnenlandsche wetgeving. Hij, minister, heeft evenwel beproefd, eenige stappen te doen maar met weinig gevolg. GRIEKENLAND. Jl. Zaterdag-ochtend is de Kroonprinses, geboren prinses Sofia van Pruisen, die het vorig jaar met den hertog van Sparta huwde, bevallen van een zoon, voor een der leden van de vorstelijke familie aanwezig was. De Prinses en de jeugdige troonopvolger zijn welvarende. Schiedam, 22 Juli 1890. Voor de nieuw op te richten parochie-kerk te Hemsworth in Engeland is in dank aan ons bureau ontvangen Van P. L., een coupon van de leening der stad Amsterdam f 1,50. Van C. G., vijf vierkante meter grond voor het kerkje van het Allerh. Hart f5. Van M. G., idem f5. De gewone audiëntie van den minister 1 van marine zal op Vrijdag 25 Juli aanst. niet plaats hebben. Na de aanneming door da Eerste Kamer der Staten-Generaal van de wet tot bekrach tiging der spoorwegovereenkomsten, is als re- geeringscommissaris bij de Nederlandsche Rhijnspoorweg-maatschappij opgetreden mr.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1