R 13e Jaarg. Donderdag 24 Juli 1890. No. 3740. VER SC HIJN T DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit ltlad: Prijs der Advertentiën ALGEMEEN OVERZICHT. NIEUWE SCHEDAMSCHE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den'inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl. no. 124..} Van 16 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer»0.I0 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AMERIKA. Uit New-York wordt geseind, dat Mexico troepen bijeen trekt aan de grenzen van Guatemala. De regeering te Washington Protesteert tegen de dreigende tusschen- komst van Mexico in de zaken van dat land. De Herald bevestigt het bericht omtrent g-vechten, door de troepen van San Salva dor en Guatemala geleverd. De aanleiding daartoe is geweest dat de troepen van Gua temala de grens van San Salvador hadden °verscheden. De Guatemalanen zijn terug geslagen met 30 dooden en gewondeu. De ^alvadoranen hebben hen daarna niet ach tervolgd, omdat het hun alleen te doen was de onschendbaarheid van hun eigen gebied te handhaven. Een telegram uit Mexcico verzekert dat troepen van Mexico samengetrokken worden °P de grenzen van Guatemala, en deze zou den overtrekken als de Guatemalanen in ^an Salvador vielen. Het telegram voegt er bij> dat Guatemala een beroep zal doen op de Vereenigde Staten om haar te bescher men tegen de gewapende interventie van Mexico. Fe Buenos-Ayres hebben gisteren nieuwe Prestatiën plaats gehad. Er heerscht groote onrust. Ter beurze heerscht eene halve pa- hiek. De koersen der Cedula's daalden be- langrijk. Het goud-agio is 212 pet. BELGIË. De Koning heeft gisteren onder aanhou denden regen over de troepen en de garde eivique eene revue gehouden, welke te 9 uur begonnen met het defileeren der troepen eerst tegen 2 uur was atgeloopen. Na afloop van de kerkelijke plechtigheid in de St. Gudula-kerk had Maandag 11. eene andere plechtigheid plaats op het plein voor het paleis, waaraan dezelfde personen bene vens delegatiën van alle Belgische regimenten enz. deelnamen. Drie adressen van geluk- vvensching werden den Koning overhandigd, tamelijk van den Senaat, de Kamer van ver tegenwoordigers en de leden der rechterlijke Wicht. De Koning en de Koningin werden met groote geestdrift toegejuicht. Volgens gerucht zal keizer Wilhelm den 2 Augustus te Ostende aankomen om koning eopold een kort bezoek te brengen. Den volgenden dag zal hij weder van daar ver trekken. CHINA. De Avenir de Tokin meldt, dat de keizer van China voortdurend gekweld wordt door de vrees voor een moordaanslag. De staats kas is ledig, en de regeering is zwaar be kommerd wegens den dreigenden toestand in het zuiden des rijks. De Standard verneemt uit Shanghai, dat ten gevolge van eene dijkbreuk de provincie Kwantoeng opnieuw onder water is gezet. Ook de Pieho is buiten hare oevers getre den, waardoor alles overstroomd is, tot aan Pekin toe. DUITSCHLAND. Keizer Wilhelm was, op zijn noordsche reis, Zondag te Molde, waar hij aan boord van de Hohenzollern een diner gaf aan zijn broeder Heinrich en de admiralen Deinhardt en Schroder. Maandag maakte hij met zijn gevolg een uitstapje naar het Romsdal, waar Molde de hoofdplaats van is. Dit uitgestrekte dal wordt ingesloten door de ambten of districten van Drontheim, Bergen en Chris- tiania. Het door het Frankfurter Journal onlangs openbaar gemaakte onderhoud, dat zijn re dacteur Julius Rittershaus gehad heeft met Bismarck, schijnt nog een zonderlingen na sleep te hebben. De Berlijnsche Post, wie in dat weergegeven onderhoud geducht de les gelezen werd, beschuldigde den heer Rittershaus van vervalsching van Bismarck's uitdrukkingen. Rittershaus, hierop in toorn ontstoken, verklaarde toen, dat hij ter ver dediging zijner eer, ook als journalist, de Post gerechtelijk zal vervolgen. Nu antwoordde de Post, dat haar dit veel ge noegen zal doen, en dat zij dadelijk eene te gen-aanklacht zal instellen wegens de haar aangedane beleedigirig in het Frankfurter Journal. De National Zeitung, hierover ver schrikt, bezweert thans de beide partijen van haar proces af te zien, daar die proces sen der Duitsche journalistiek nog meer zouden benadeelen dan zij reeds benadeeld is. Andere bladen verheugen zich daarentegen reeds h> de mogelijkheid, dat Bismarck als getuige in die beleedigings-processen voor het gerecht zal moeten verschijnen. De Fransche vlootvoogd Plauche heeft de krijgshaven Kiel en de maritieme vesting werken bij Friedrichsort bezocht. Voorafhad hij zich aangemeld bij den Duitschen chef van het maritiem station, admiraal Knorr. Plauche was twee dagen lang in Kiel, aldus verzekeren de daar verschijnende bladen. Van Kiel is hij naar Kopenhagen en Gothen burg vertrokken. ENGELAND. De wet betreffende de overeenkomst met Duitschland tot afstand van Helgoland enz., is bij de eerste lezing in het Lagerhuis goed gekeurd. In het Lagerhuis verklaarde de heer Fer- gusson, dat de rapporten van de Engelsche consuls gewag maken van eene groote agita tie aan de Turksche, Servische en Albanische grenzen. Turksche troepen zijn daarheen ge zonden. De Engelsche consul te Scutari heeft order gekregen een onderzoek te dier zake te doen. Naar uit Weenen aan de Times gemeld wordt, heeft Bulgarije aan de Porte een plan voor een bondgenootschap voorgesteld, overeenkomstig hetwelk de Sultan prins Ferdinand zou erkennen, en Bulgarije's on afhankelijkheid desnoods met de wapenen zou helpen handhaven. In ruil hiervoor zou Bulgarije kosteloos 60,000 man troepen voor Turkije beschikbaar stellen, voor het geval dat Turkije aangevallen werd. Uit Buenos Ayres wordt aan de Times ge meld, dat de ontdekte samenzwering ten doel had den Staatspresident te verbannen. Ver scheidene hoog geplaatste staatsambtenaren, onder wie de vice-president, gingen den staatspresident waarschuwen dat eene om wenteling onvermijdelijk was zoo er niet on middellijk zekere hervormingen werden in gevoerd, waarop de staatspresident deze toezegde, evenals de onverwijlde bijeenroeping van eene volksconventie. Vele militairen zijn in hechtenis genomen, onder wie generaal Campos, kolonel Figueroa, de majoors Garenta en Casariego, en andere chefs van het garni zoen. De infanterie schijnt onbetrouwbaar te zijn. Voortdurend komen er troepen aan, wier bevelhebbers last krijgen alleen de be velen van den staatspresident, van den minis ter van oorlog en van den opperbevelhebber des legers op te volgen. Een particulier telegram uit Londen houdt in, dat hetgeen eergisteren werd gemeld over de gebeurtenissen in Midden-Amerika, was ontleend uit officieele dépêches uit San Salvador. Door degenen, die van de zaken in Guatemala op de hoogte gehouden worden, wordt het gerucht omtrent den veldslag be twijfeld, omdat er niets bekend is van eene oorlogsverklaring. In de officieele kringen in Mexico en de Vereenigde Staten houdt men het er intusschen voor, dat een bloedige strijd tusschen San Salvador, Nicaragua en Costa Rica eenerzijds en Honduras en Guate mala anderzijds in ieder geval op handenis. De ware aanleiding daartoe zou gelegen zijn in den aandrang waarmede Guatemala tracht Midden-Amerika te overheerschen door de voornaamste staat te worden van een staten-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1