Koloniën. werd overreden, is in den namiddag, na in het Drenkelingenhuisje alhier te zijn gekist, naar Deltt vervoerd. Nader vernemen wij, dat het lijk herkend is als te zijn dat van den bouwman Jacob van der Spek, te Delft, en dat volgens spoor wegarbeiders, die in de nabijheid van het ongeval aan het werk waren, de ongelukkige, door naar zijn pet te grijpen die afwoei, onder den trein zou zijn geraakt. Ook zou hij van zijn zoon vergezeld zijn geweest. Gisteren-avond omstreeks acht ure is de vijfjarige Gerrit Hoorman al spelende in de sloot aan de Groenelaan tegenover de Dirkje Meesterstraat geraakt. Zijn elfjarige broeder Hendrik, dit ziende, aarzelde niet onmiddel lijk te water te gaan, en had het genoegen, zijnen broeder weder ongedeerd op het droge te brengen. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van hen, die het examen van geëxamineerd en beëedigd landmeter wenschen af te leggen, dat zij zich daartoe vóór 15 Augustus schriftelijk bij het departe ment van binnenlandsche zaken moeten aan melden. Zij, die in het bezit zijn van de getuigschriften of diploma's bedoeld in art. 4 van het kon. besluit van 28 Juli 1865 (»Stbl." No. 97), zooals het gewijzigd is bij dat van 30 Juni 1882 (»Stbl". No. 78), be lmoren die stukken bij hun verzoekschrift om toelating over te leggen. De Berlijnsche Post verneemt uit Brussel naar het blad beweert van zeer geloof waardige zijde, dat de mogendheden die de anti-slavernij-akte hebben onderteekend, besloten hebben om, indien Nederland niet spoedig bedoelde akte mede onderteekent, haar ook zonder de toestemming dier mo gendheid van kracht te verklaren en de Con- go-tolfen ook van Nederlanders te heffen. Blijkens een telegram van den Gouverneur Generaal van Nederlandsch-Indië van 21 Juli 1890 wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 162.485 pikols. De minister van buitenlandsche zaken, de heer C. Hartsen, is bevorderd tot Grootkruis der Christusorde van Portugal. Wij waren verkeerd onderricht, toen wij mededeelden, dat het geheele personeel der firma Simon van den Bergh tegelijk met de verplaatsing der fabriek zich te Rotterdam zal vestigen. Slechts een gedeelte van dat personeel (ruim 100 personen met hunne gezinnen) zullen zich te Rotterdam vestigen^ terwijl de verder benoodigde werklieden te Rotterdam zullen aangenomen worden. (N. R. Ct In de gemeente 's-Gravenhage zijn de ma zelen epidemisch verklaard. Vorstelijk bezoek te Amsterdam. Het IJ leverde eergisteren gedurende den tocht, welken H. M. en het Prinsesje aan boord van de Ceres maakten, een schoon ge zicht op. Van een groot aantal vaartuigen, die allen met vlaggen waren getooid, werden herhaaldelijk saluutschoten gelost, terwijl ve le ranke sloepen en gieken der verschillende roei- en zeilvereenigingen den stoomer om stuwden, waarop de vorstelijke bezoeksters ziöh bevonden. Vooraf brachten de doorluchtige persona ges een bezoek aan de Both, het nieuwe stoomschip der Ned. Ind. Pakketvaart, waar de directeur der Maatschappij Nederland, de heer Boissevain, II. M.'complimenteerde, en bouquetten aan deze en aan het Prinsesje werden aangeboden. Behalve de werken bij Zeeburg werd door H. M. en de Prinses ook nog bezichtigd een groote stoomer, de Rotterdam, der Neder- landsch-Amerikaansche Stoomvaart-Maat schappij en daarna een tochtje langs de Han delskade gemaakt. Aan de Handelskade stapte H. M. aan wal, en bezichtigde aldaar nog een schip van den Kon. West-Indisclien Maildienst. Onnoodig te zeggen dat de vorstelijke bezoekers overal met geestdrift werden be groet. Na het IJ-tochtje werd toch nog gevolg gegeven aan het oorspronkelijke plan van een rijtoer te maken, gedurende welken een kort bezoek aan Artis en het Aquarium werd gebracht. Kwart over vieren keerden de vorstelijke bezoeksters naar Het Loo terug. (T-) van de beenen zouden ontstaan. Integendeel personen, die met deze kwaal behept zijn, kunnen veel beter loopen dan staan en zullen zich zelfs somtijds bij vrij krachtige bewe ging der beenen beter bevinden, dat bij vol komen rust. Immers, elk normaal mer.sch kan bij zich zelf nagaan, dat beweging den bloedsomloop bevordert, rust dien ver traagt. Wanneeer we uit een diepen slaap ont waken of na langdurigen stilzittenden arbeid een oogenblik verpoozen, is ons eerste gevoel een behoefte om ons uit te rekken, dit is niets anders dan de in de rust met bloed overvulde vaten door spierspanning leeg te persen. Ik kan dus niet begrijpen, dat eene bewe ging, die toch waarlijk hoofdzakelijk op de be weging der beenspieren neerkomt, in staat zou zijn, varices te voorschijn te roepen ja, ik stel mij zelfs voor, dat vele medici met mij aan iemand, die een weinig ontwik keld spier- en vaatstelsel heeft, zullen aan raden te gaan wielrijden opdat zij op late ren leeft ij d niet door ader spat ten geplaagd zullen worden. Het Dbl. v. Z.-H. vernam »uit goede bron", dat de fabrieken van de Maatschap pij tot exploitatie van Staatsspoorwegen te Tilburg naar Utrecht verplaatst en met de fabrieken der Nederlandsche Rijnspoorweg- Maatschappij aldaar vereenigd zullen wor den. Aan het hoofdbureau van de Maat schappij tot exploitatie van Staatsspoorwe gen, is echter hiervan, naar wij vernemen, niets bekend. (Utr. Dbl). Omtrent de onlangs vermelde steenkolen- laag, die in Oost-Overijsel ontdekt is, kan gemeld worden dat deze laag zich waar schijnlijk over Ahaus en Dasfeld tot in het Osnabrucksche voortzet, terwijl de kolen van goede kwaliteit moeten zijn. Te Venlo is eergisteren-avond de groote bierbrouwerij van den heer Boetzkes geheel uitgebrand, waarbij ook eene pas aangevoerde groote partij mout vernield werd. Alles was verzekerd. Naar aanleiding van een bericht, dat vele jongelieden aan de militaire academie te Breda waren afgekeurd wegens aderspatten, ontstaan door te snel wielrijden, schrijft in De Kampioen een arts. o. a. het volgende Is het werkelijk op medische gronden waarschijnlijk, dat wielrijden aderspatten, dat zijn plaatselijke uitzettingen der aders, die bijna uitsluitend aan de beenen voorko men, te voorschijn roept Ik betwijfel het zeer. In de eerste plaats komen ze zelden voor bij krachtig ontwikkelde individuen, daar de ruimere ontwikkeling van het lichaam meest al gelijken tred houdt met die van het bloed vatenstelsel, en juist een zwak vatensysteem is zeer bevorderlijk voor het ontstaan dezer spatten of varices. Veeleer zal men deze varices moeten zoeken bij individuen, wier spieren en vaten door weinig lichamelijke beweging zijn verzwakt en verplicht zijn, met de handen te werken en op de beenen stil te staan d. i. ze bijna werkeloos te laten. Zoo is hun ontstaan te verklaren bij letter zetters, waschvrouwen, bakkers (deegkneden). Ook ontstaan ze gemakkelijk bij dergelijke individuen, wanneer, door drukking op de vaten in het bekken, de afvoer van het bloed uit de beenen bemoeilijkt wordt, zooals b. v. bij zwangere vrouwen dikwijls het geval is doch niets pleit er voor, dat zij bij bewoging De justitie uit Maastricht is gisteren naar Elsloo vertrokken, waar gisterenavond bij een twist manslag is gepleegd op Hubert Frede- riks door Jan Penders, beiden brikkebakkers. De dader is gearresteerd. '"■■•WIOOQWW"*' LEEUWARDEN. Door Burg. en Weth. is aan den Gemeenteraad meegedeeld, dat zij op den verjaardag van prinses Wilhelmina der Nederlanden op het plein vóór het Pa leis van Justitie een vuurwerk zullen doen afsteken. ARNHEM. Naar men verneemt, moet bij H. M. de Koningin het voornemen bestaan om in het begin der volgende maand met H. K. H. Prinses Wilhelmina een officieel bezoek aan deze gemeente te brengen. NIJMEGEN. Maandag-avond maakte de commissie, die zich gevormd had om gelden iu te zamelen ten behoeve der missie van onzen doorl. stadgenoot, zijn opwachting bij Mgr., en werd Z. D. H. bij monde van den zeereerw. heer pastoor Erttemeijer (de de ken was absent) namens het katholieke Nijmegen de gecollecteerde som van f 2420 ten behoeve zijner missie ter hand gesteld, begeleid van een album, bevattende de na men der gevers. (Geld.) BATAVIA, 12 Juni. Omtrent den toe stand in Edi meldt de Deli-Courant De berichten, welke Zondag 15 Juni te Penang kwamen, luiden als volgtEen dag na aankomst van de Tambora met het 6e bataljon werd met volle sterkte uitgerukt. Heftige tegenstand vond niet plaats, de vijand scheen respect te hebben voor de groote machtsontwikkeling onzerzijds. Een klewang-aanval op de in de achterhoede marcheerende landingsdivisie van de Prins Hendrik door een troep Atjehers, die de hoofdmacht had laten passeeren, was het meest saillante feit van den dag. De luite nant ter zee Hegge Spies werd bij dien aanval door een klewanghouw gewond. Van de Atjehers vielen bij die gelegenheid de meeste dooden. De bentings werden ach tereenvolgens genomen en bezet. Wij had den één doode en een twintigtal gewonden. Generaal Van Teijn koestert het plan, van de aanwezigheid van een groote troepen macht in het Edische gebruik te maken voor een expeditie naarPerlak. Dit Staatje, op de grens van het Tamiangsche gelegen, heeft steeds de hand gehad in de Edische verwikkelingen en leverde altijd een contin gent kwaadwilligen bij de invallen. De tocht er heen is zeer moeilijk wegens het lage

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2