Ingezonden. GEMENGDE BERICHTEN. terrein, waar men doorheeu moet. Een flinke tuchtiging van T. Tjihik Perlak, die ons op Atjeh's Oostkust altijd den voet dwars heett gezet, is zeker zeer gewenscht. Aan de Straits Independent ontleent de Deli Ct. nog het volgendeDen 11 dezer heeft te Edi een hevig en beslissend gevecht plaats gehad, waarbij door de Nederlandsche troepen al de bentings veroverd werden welke de Atjehers hadden opgericht. De Neder landers hadden een verlies van 23 gewonden onder welke twee officieren, de luit. ter zee Van der Hegge Spies en de luit. der inf. Swart. De Atjehers daarentegen liet80doo- den in hun handen en leden bovendien groote verliezen aan gesneuvelden en ge wonden. Na het eerste gevecht en toen alle rustig scheen, speelde de bataljons-muziek het Ne derlandsche Volkslied in een der veroverde bentings; plotseling echter vielen eenige schoten, afkomstig van Atjehers, die zich verborgen hielden in de loopgraven, welke zij in de onmiddellijke nabijheid van die ben- ting gemaakt hadden. De kommandant van de landingsdivisie van de Prins Hendrik gaf dadelijk bevel tot den aanval, en luit. Van Hegge Spies stelde zich aan 't hoofd zijner manschappen en viel de Atjehers aan Een hevig gevecht van man tegen man was hiervan het gevolg, en al de Atjehers die zich in de loopgraven bevonden, werden afge maakt. Gedurende dit gevecht sprong een Atjeher met een klewang gewapend op luitenant Van der Hegge Spies toe, die den voor hem bestem den houw met zijn sabel pareerde; dit wapen werd echterbijnaintweeën geslagen en wondde hem door den terugslag aan't voorhoofd. Al gemeen worden de houding en de moed van dezen officier zeer geroemd. De Atjehers, die aan het bloedbad ontkomen waren, vluchtten in de rimboeh, waar zij door de troepen vervolgd werden. Het blad verneemt verder dat de troepen eenigen tijd te Edi zullen blijven, om een militairen weg naar Deli te maken. Mijnheer de Redacteur, Nu de aanneming ook door de Eerste Ka mer der Staten-Generaal, van de wet tot bekrachtiging der Spoorwegovereenkomsten een teit is geworden, kan men spoedig de verbinding SchiedamMoercapelle verwach ten. Dat men nu alle pogingen aanwende om die zijlijn alhier tot aan de rivier de Maas te doen doortrekken, nl., zooals eenige jaren geleden de Nederlandsche Rijnspoorwegmaat schappij heeft voorgesteld, ten westen nabij de Westerhavon. Hierdoor wordt Schiedam ten minste gelijk gesteld met Vlaardingen en Maassluis. Aber man gehe nicht nacli Unter zu Linden, maar men rich te zijne schreden naar het Binnenhof, om Schiedam's recht eti belangen te bepleiten. •Met de opname dezer weinige regelen zult U., M. de R., wel verplichten, Uw abonné R. De influenza heeft in den laatsten tijd een ernstiger karakter aangenomen, wijl zij bij verscheidene personen (meest bejaarden) de middellijke of onmiddellijke oorzaak van den dood was. Sedert Maandag jl. is te 's-Idage een aan- vang gemaakt niet het uitzenden van wan delkolonies van schoolkinderen in de omstre ken van de stad. Onder behoorlijk geleide doen daartoe aangewezen kinderen wandel tochten in de Scheveningsche boschjes en andere geschikte oorden, waarbij zij onthaald worden op voedzame en bij de jeugd zeer gewilde versnaperingen. Dezer dagen is te Amsterdam bericht ont vangen dat te Nice is overleden de persoon, die verleden jaar de Amsterdamsche Bank met een valschen wissel voor f25,000 op lichtte. Hij hield daar geruimen tijd onder een valschen naam verblijf. Uit zijne papie ren bleek wie hij was. Te Gouda heeft een hond het leven van een 3 jarig kind gered, dat in de Wetering was gevallen. Daar niemand in de onmiddel lijke nabijheid was, zou het ongetwijfeld ver dronken zijn, als niet een hond (die daar aan een ketting lag) zoo'n luid geblaf aan geheven en zoo'n leven gemaakt had, dat men kwam toeijlen en het gevaar nog bij tijds opmerkte. Een wafelbakker op de kermis te Utrecht, wiens kraam aan de achterzijde belend is aan de tent van de waarheidsprekende ))La belle Normande" ontwaarde in het laatst der vorige week, tot zijn verbazing, dat de achter in zijn kraam tijdelijk bewaard wordende wafelen sterk verminderden, zon der dat zij nu juist in handen van het pu bliek waren overgegaan. Vruchteloos bleken zijn pogingen om achter de geheimzinnige wijze te komen, waarop het gebak telkens en telkens weer verdween. Ten einde raad besloot hij zijn buurvrouw te interviewen, maarwie beschrijft des wafelbakkers verbazing, toen deze bij het binnentreden van het heiligdom )>La belle Normande" bezig vond zich door een ope ning in haar tent en door middel van een puntig voorwerp de wafelen van haar buurman toe te eigenen. Op last der overheid is der schoone Norman- dische thans een zitplaats aangewezen, waar zij de gevolgen van haar snoeplust zal moeten afwachten. AmstCt.) De weduwe Kroem, te Appelscha, die ver leden week haar 99n verjaardag vierde, gaf bij die gelegenheid haar wensch te kennen, om de werkzaamheden bij de nieuwe sluis (stokers-vallaat) te zien. In gezelschap van een paar familieleden wandelde zij daarheen een afstand van ongeveer een kwartier en toen daalde het oudje in de sluis af, om alles goed op te nemen. De oude sluis, welke thans afgebroken wordt, had zij ook zien bouwen. Zij stond verbaasd over de werking der stoommachine, welke het water opmaalt. Bij nader onderzoek werd door de genees- heeren, die het lijk van den, onder vreemde verschijnselen, te Eindhoven overleden oud Indischen militair hebben geschóuwd en ge opend, verklaard, dat de man aan verstikking is gestorven door het overmatig gebruik van sterken drank. De gearresteerden zijn on middellijk op vrije voeten gesteld. Te Maastricht is een 14jarige jongen, die werkzaam was bij het herstellen van de muren der Zuid-Willemsvaart, in het water geraakt en verdronken. Zijn lijk is nog niet opgevischt. Te Maastricht heett eergisteren nacht een brutale diefstal plaats gehad. Door verbre king eener afsluiting hebben dieven zich toe gang weten te verschaffen tot de woning der gezusters V., aan de Haven, en daaruit het voorhanden zijnde gereed geld ontvreemd. Het zilver en de andere kostbaarheden ble ven onaangeroerd. Men vermoedt, dat het dezelfde dieven zijn, die onlangs ook in de St. Mathijskerk hebben ingebroken. Volgens een telegram van Dalziel staan de Tiroler dalen voor de helft onder water, en hebben landstortingen den spoorweg tusschen Waidbruck en Brixen vernield, zoodat de toeristen daar van rijtuigen gebruikmoeten maken. Een Deensch zwemmer, de heer Tra- garth, is de Sont overgezwommen. In 5 uur legde hij den afstand af tusschen Helsingoer en Helsingborg in Zweden, niettegenstaande de zee hoog ging en het hard waaide. Slechts één zwemmer, de Zweed Akei, had tot dus ver dit meesterstuk van zwemkunst uitge voerd. Gedurende de reis van het Nederlandsch- Amerikaansche stoomschip Rotterdam, dat laatstleden Vrijdag van New-York te Amster dam binnenkwam, werden na een dag of vier stoomens van New-York twee stokers na elkander aan boord ongesteld tengevolge der ondragelijke hitte. Geneeskundige hulp mocht er niet in slagen deze personen het leven te doen behouden zij stierven kort na elkander. Volgens de New-York. Herald heeft verle den Zondag een trein op den St.-Paul- en Duluth-Spoorweg (Minnesota) een ware wed ren met den windhoos gehouden, waardoor St. Paul en Lake City zoo geteisterd werden. De trein, welke anderhalve mijl in de minuut aflegde, won het. Men kan zich de spanning der reizigers voorstellen. Bij Bloomington, in Indiana, zijn een goederen- en een personentrein tegen el kander geloopen, met het gevolg dat tien personen het leven verloren. Een dergelijk ongeluk heeft in SanMateo (Californië) plaats gehad, waar een perso nentrein tegen een stilstaanden wagen liep. Hierbij kwamen 7 menschen om. Over den brand te Horn meldt de Maas- en Roerbode nader Donderdag-avond sloeg de bliksem in den toren der parochiekerk. In een oogwenk stond zij in lichte laaie. Terstond rukte de brandspuit aan en werd er met kracht ge werkt. Pastoor Veltmans bracht, geholpen door eenige inwoners, de kerksieraden in veiligheid. Eenige brandweermannen met spuit, de maréchaussée en politie-agenten, aangevoerd door kapitein Allard, uit Roermond, waren spoedig ter plaatse. Aan het wakker optreden der spuitgasten van Horn en Roermond is het te danken, dat de kerk is gespaard ge bleven en de brand zich heeft bepaald bij den toren. Juist hadden eenigen van hen het kerk portaal verlaten, toen een brandende balk met donderend geraas naar beneden stortte. De drie torenklokken zijngeheel onbruikbaar geworden ook aan het orgel is groote schade toegebracht. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. Ook het uurwerk, dat zich in den toren bevond, is vernield. De toren was herbouwd in het jaar 1838 en met de kerk verzekerd voor de som van ir. 41,000, terwijl het orgel en overige kerkmeubilair voor fr. 10,800 verzekerd waren. Tegen 12 uren in den nacht was men den brand meester en was het gevaar ge weken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3