13e Jaar ff. Zaterdag 2(> Juli I890. No. 3742. VERSCHIJN T D AG E L IJ K S. n Bureau: Boterstraat, E 39. I»lijs van dit Blad: l'rijs der Advertentiën ALGEMEEN OVERZICHT. BINNENLAND. NIEUWE SCHIEDA Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommersy> 0.05 Het auteursrecht van den'inhoud dezer courant ia ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 S/sblno. 124.?) ,:;ip V:.- Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AMERIKA. Uit Buenos-Ayres wordt aan de Times ge seind, dat verstoring der openbare rust verder onwaarschijnlijk wordt geacht. Ook de gezant der Argentijnsche republiek te Londen zond aan de bladen een geruststellend communiqué, "Waarin hij zegt, dat het zoogenaamde kom- plot zonder eenige politieke beteekenis is, en hij het eene poging noemt van beurs speculanten tot omkooping van het Argen- üjnsche leger. De Times vernam nader uit Buenos-Ayres dat de voornaamsten der onder verdenking van deelneming aan samenzwering in hechtenis genomenen, gisteren weder op vrije voeten gesteld zouden worden. De Regeering is over tuigd, dat de vrede gehandhaafd zal blijven. Een gedeelte van het garnizoen der hoofdstad vertrok gisteren weder naar het binner.land. Volgens een andere depêche uit Buenos- A-yres bevestigen de uit Chili ontvangen berichten, dat te Valparaiso vele magazijnen 611 winkels door de bevolking geplunderd 2ijn. Er zijn troepen aangekomen uit Santi ago. üe toestand is verbeterd. DUITSCHLAND. De Norddeutsche Algem. Ztg. bevestigt uitdrukkelijk hetgeen gisteren door de Natio- nal Zeilung is gemeld, namelijk dat het artikel van de Hamburger Nachrichten over den stand der buitenlandsche betrekkingen in ieder geval geheel en al in strijd is met de opvatting, welke er in de regeerende kringen in Duitschland lieerscht ten aanzien van het Drievoudig Verbond. In de llamb. Nachrichten is eergisteren een artikel opgenomen, dat blijkbaar van Bismarck afkomstig is. Daarin wordt de verzekering gegeven, dat Bismarck niet aan terugkeer in den staatsdienst denkt en geen persoonlijke politiek drijft, doch dat hij er behoefte aan gevoelt zich met dagbladschrij vers te onderhouden, omdat de actieve staatslieden hem niet willen opzoeken om zijn gevoelens te vernemen. In de sociaal-democratische pers open baart zich reeds eene groote beweging we gens het aanstaande buiten werking geraken van de Duitsche socialistenwet. In antwoord °P het zinspelen in andere bladen op de Waarschijnlijke scheuring in de sociaal-de mocratische partij, zoodra zij weder geheel vrij geworden zal zijn, zegt het hoofdorgaan te Berlijn, het Volksblatt, dat persoonlijk verschil van meening met besluiten, door de partijvergadering genomen, niet geduld kunnen worden en hij, die als franc tireur wil optreden, natuurlijk buiten de partij ge zet wordt. Tegen zulk absoluut heerschen der partijhoofden openbaart zich duidelijk verzet. Volgens te Berlijn ontvangen bericht uit Mexico zijn alle tijdingen, omtrent het kiezen van partij door Mexico in de Centraal-Ame- rikaansche verwikkelingen, onjuist. De pre sident zal de stiptste onzijdigheid in acht nemen. Naar geruchten zeggen, zullen de Vereenigde Staten van Noord-Amerika en Mexico hunne goede en uitsluitend vreedzame diensten aanbieden om de moeilijkheden in Centraal-Amerika uit den weg te ruimen. ENGELAND. In het Lagerhuis deelde gistèren de mi nister Fergusson mede, dat Portugal er in heeft toegestemd, dat door Zwitserland drie arbiters benoemd zullen worden tot het vast stellen van het bedrag der schadeloosstelling wegens het verbreken van het contract be treffende den Delagoa-spoorweg. Portugal zal onmiddellijk een bedrag van 28,000 storten. De dokwerkers te Cardiff kondigen, te beginnen met Zaterdag, eene werkstaking aan, tenzij hun verzoek om verhooging van loon en vermindering van werkuren voor Zaterdag ingewilligd mocht zijn. Tillet is te Cardiff aangekomen. De directeuren der dokken weigeren elke concessie. Breekt de werkstaking uit, dan zal waarschijnlijk volkomen stilstand van handel aan het Bris- tol-kanaal daarvan het gevolg zijn. De Daily Chronicle bevat eene petitie aan de Koningin, die zij meent dat allen zullen onderteekenen die het onrechtvaardige inzien van het vonnis, waarbij zes man van het 2e bataljon grenadiers veroordeeld zijn, alleen omdat zij de oudsten zijn en thans met den geringsten gauwdief worden gelijkgesteld. Verscheidene officieren, die het best op de hoogte zijn van de redenen die tot muiterij hebben geleid, zijn in de laatste dagen op Windsor-Castle ontboden, om de Koningin van een en ander op de hoogte te brengen, die voor zich-zelf overtuigd is, dat geheime redenen aan de dienstweigering ten grondslag liggen, naar welke redenen zij dan ook voor nemens is een grondig onderzoek in te stellen. HET OOSTEN. De Servische regeering zond een her nieuwde nota aan de Porte om nadrukkelijk ge noegdoening te verzoeken voor de beleediging Servië aangedaan door het vermoorden van den consul te Pristina. Het besluit der Porte om de Macedonische bisschoppen te erkennen, in verband met het bezoek der Bulgaarsche regeering, is geno men in een buitengewonen ministerraad, gis teren in de Ildiz-Kiosk gehouden, nadat overleg gepleegd was met de gezanten van Duitschland, Oostenrijk, Engeland en Italië. Het was bekend, dat Rusland sterk tegen deze concessie gekant was. Daar de waar digheidsteekenen door den minister van eere- dienst zullen worden ter hand gesteld aan den Bulgaarschen exarch, om uitnaam zijner regeering de nieuwbenoemden daarmede te bekleeden, omvat het besluit der Porte de officieuse erkenning der tegenwoordige Bul gaarsche regeering. De Moskowya Wjedomesti melden, dat, op aanraden van Oostenrijk, diplomatieke onderhandelingen worden gevoerd tot her ziening van het Berlijnsch verdrag. Bulga rije zou binnenkort drie Regenten bekomen. SPANJE. Uit Madrid wordt van 24 Juli geseind De zwakke gezondheidstoestand van den jon gen Koning, hoewel van geene bepaalde ziekte sprake is, wekt bezorgdheid. Opnieuw hebben ongeregeldheden onder de werklieden te Manreza plaats gehad. Eenige werkstakers waren namelijk weder aan den arbeid gegaan, wat voor de anderen een re den was, om zich hoogst wanordelijk te ge dragen. De politie was onmachtig tegenover de rustverstoorders, die de ruiten van een fabriek inwierpen. Eerst toen de hulp der gendarmerie was gerequireerd, keerde de rust terug. Nader wordt omtrent de werklieden-be weging uit Barcelona nog gemeld, dat de gisting onder de arbeidersbevolking in het district voortdurend toeneemt. Schiedam, 25 Juli 1890. De Haarlemsche processie naar Brielle, steeds gewoon in de parochie-kerk van O. L. Vrouw Visitatie alhier hare dankzegging te houden, trok gisteren-avond, ten getale van ruim 600 pelgrims, met verhoogde gods vrucht het heiligdom binnen, dat den schat van St. Liduina's Relikwieën omvat. Het plechtig klokgelui had reeds lang van te voren hare komst aangekondigd en tal van geloovigen op de gewijde plaats te zamen gebracht, zoodat de ruime kerk na de komst der processie werkelijk overvol was. In het priesterkoor prijkten evenals de vorige avonden weder het beeld en de Relikwieën onzer H. Patrones te midden der bekende versiering. Het plechtig Lof werd gecele breerd door den zeereerw. heer J. P. Gallen- kamp, pastoor te Hoofddorp (Haarlemmer-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1