.—■ucjct.ouh- Een geheimzinnig sterfgeval. meer), en de weleerw. heeren J. Kamel, kapelaan in de Haarlemmermeer en M. Moes, kapelaan te Noordwijk, terwijl verder nog een tiental geestelijken inliet priesterkoor aanwezig waren. Onder het Lof betrad de hoogeerw. heer B. Dankelman, kanunnik en plebaan der kathedrale kerk te Haarlem, den predikstoel. In eene korte rede zette ZEw. uiteen, hoe zijne pelgrims, nauwelijks teruggekeerd van het H. Land te Brielle, zich weder bevonden op eene heilige plaatsimmers, juicht Den Briel om de 19 helden, die daar de martel kroon verwierven, Schiedam juicht en jubelt om de Maagd op zijnen grond geboren, die met eer en heerlijkheid werd gekroond. Zijne rede vervolgende, betoogde spr., dat het ge loof èn aan de Martelaren van Gorkum èn aan de Maagd van Schiedam leerde, dat het Jijden van dezen tijd niet te vergelijken is met de toe komstige heerlijkheid, die in ons zal geopen baard worden. Door het geloof wisten zij, dat zij als ledematen van Christus door veel strijd en lijden zich de plaats moesten veroveren, die Hij ons in het rijk der heme len heeft bereid. De gedachte aan de kroon die hun was weggelegd gaf zoowel den H. Bloedgetuigen te Brielle als der [hei lige Maagd van Schiedam de kracht om met en voor Christus veel te lijden. In deze uit eenzetting vond spr. aanleiding zijn hoorderen aan te sporen, om, als zij straks in vertrou wen zouden liggen neergeknield voor de kostbare overblijfselen van de II. Patrones der Lijdzaamheid, door hare voorspraak van God te vragen datgene wat zij van de liefde en goedheid des Heeren zoo gaarne zouden ontvangen; maar vooral sterkte in het lijden en de kracht om steeds het heilig katholiek geloof met mannenmoed te belijden. Dan zou den zij, steeds meer aan Christus gelijkvor mig wordende, ook eens deelen in de heer lijkheid, die Hij in het rijk der hemelen geniet. Na deze treffende predikatie werd het Lol voortgezet. Heerlijk klonk het Te Deum, den Allerhoogste ten dank ook voor de ver heffing van Zijne Bruid, de groote Lijderesse van Schiedam. En nadat der Verborgen Godheid door het schoone Tantum Ergo hulde en dank was gebracht, werd de plech tigheid met het zingen van een pelgrimslied besloton. Evenals de vorige avonden werd bij het uitgaan der kerk weder gelegenheid gegeven de Relikwieën der H. Liduïna te ver eeren, en met blijkbare godsvrucht werd deze eerbiedige hulde aan de kostbare overblijf selen van de Maagd van Schiedam gebracht. Wel voldaan keerden daarna de talrijke pel grims omstreeks 8| ure per extra-trein naar het schoone Kennemerland weder de ge dachten met zich voerende aan die edele spruit uit Holland's stam, die heerlijke roos uit onze gaarde, die de roem was onzer voorvaderen, en die zal blijven de eerekroon van ons volk, de glorie van Schiedam tot in het verste nageslacht De minister van waterstaat heeft aan den directeur-generaal der Maatschappij tot ex ploitatie van staatsspoorwegen doen weten, dat het spoorweggedeelte Vlijmen's-Bosch op 4 October a. s. voltooid zal zijn, en alzoo in exploitatie kan worden genomen. Het voornemen bestaat, om de door de Eerste Kamer der Staten-Generaal aangeno men spoorweg-overeenkomsten, zoodra deze de bekrachtiging van Z. M. den Koning zul len hebben verkregen, op 45 October aan staande in werking te doen treden. Uit een Pruisisch blad werd door eenige organen het bericht overgenomen, dat de Kei zer van Rusland het arbiterschap in zake de Surinaamsche grenskwestie had aangenomen. Dit bericht is onjuist, want zelfs van de aanbieding van het arbiterschap, krachtens de gewijzigde voordracht, is nog geen sprake. Zoodra de wet, goedkeurende de nieuwe for mule van voordracht, door Z. M. den Koning zal zijn bekrachtigd, zal de uitwisseling der declaratie plaats hebben, waarna dan ge lijk wij vroeger reeds meldden door de beide Mogendheden bij gemeenschappelijke nota de opdracht van arbiter zal worden ge daan. (DU. v. Z-H.) Aan den heer Van der Vliet, te Amster dam, voorzitter der Ned. Hoofdcommissie voor de Parijsche Tentoonstelling, zal namens zijne vroegere collega's als blijk van waar deering voor zijne voortreffelijke leiding een tegelschilderij van Thooft en Labouchère ten geschenke worden aangeboden. Voor het Hof der Admiraliteit te Londen werd eergisteren behandeld de zaak der eigenaars van het stoomschip Prins Frede- rik tegen die van het stoomschip Marpessa, wegens de aanvaring tusschen die beide in den nacht van 25 Juni jl. Aangezien de feij- zonderlieden betreffende de toedracht dezer zeeramp hier bekend kunnen worden geacht, mogen wij de dienaangaande afgelegde ge tuigenissen der gezagvoerders van beide stoom schepen voorbijgaan en ons bepalen tot de bij monde van den heer rechter Butt gevallen uitspraak. Deze luidde in hoofdzaak als volgt De beide schepen bevonden zich vóór het critieke oogeriblik feitelijk parallel, dus in tegenovergestelde richtingen. Wij koesteren geen twijfel, dat de werkelijke oorzaak dei- ramp te zoeken is in het over stuurboord aanhouden van de Prins Frederik dwars voor den boeg van de Marpessa. De getuigen van de Marpessa deden duidelijk uitkomen, dat zij den koers van hun schip niet veranderden, terwijl de Prins Frederik den zijnen aan merkelijk moet veranderd hebben. Ook op het punt van te groote snelheid in het mis tige weder, blijkt het verwijt, dat den ge zagvoerder der Marpessa gemaakt werd, on gegrond. De snelheid schijnt geweest te zijn twee knoopen op de Marpessa, en twee of drie knoopen op de Prins Frederik. De Prins Frederik (zoo eindigde de rechter) was een mooi schip, bevaren door eenen kapiteiq en stuurlieden, die ongetwijfeld voortreffelijke zeelieden zijn, en die in het algemeen haar goed hanteerden. Ik zeg dit omdat ik tot mijn leedwezen in dit geval tot de slotsom moet geraken, dat zij het waren, die de feil begingen. Ik verklaar de Prins Frederik alléén te laken. (N. R. Ct.) De IJsel-Stoomtram, tusschen Overschie en Rotterdam, welke reeds met zooveel te genspoed te kampen heeft, krijgt het nu nog harder te verantwoorden. Tusschen Rot terdam en Overschie is thans een omnibus- dienst ingesteld, welke omnibus van Over- sch-e en van het Slagveld te Rotterdam zes maal per dag afrijdt. Naar Het Vad. verneemt, heeft de be kwame en volijverige inspecteur van het ge neeskundig staatstoezicht in Z.-Holland, dr. L. J. Egeling, zich door den staat zijner ge zondheid genoopt gezien ontslag uit 's lands dienst te vragen. Het Handelsblad verneemt nader dat noch de rechter-commissaris mr. S. Sleeswijk, noch de officier van justitie mr. A. Looijen bij de arrestatie van de verdachte A. Kuijpers te Oosterbeek of Arnhem zijn tegenwoordig geweest. De Celebes, van de maatschappij Neder land, zal een reis maken van Java naar Australië. Voor zoover ons bekend is, is dit de eerste maal dat een der booten van de maatschappij Nederland van den gewonen weg afwijkt en de reis uitbreidt tot het vijfde werelddeel. (Nbl. v. Ned.) Te Groningen zijn weder acht kinderen aan de mazelen overleden, zoodat thans 56 personen aan deze ziekte bezweken zijn. Men schrijft cns uit Vlissingen dd. 24 Juli: Het gisteren-avond naar zee vertrokken Eng. stoomschip Electro, van Gent naar Goole, is bij het bankje van Zoutelande aan den grond gevaren. Sleepbooten vertrokken heden nacht ter assistentie derwaarts. Het is he den-ochtend ca. 5 uren, met eigen middelen, vlot gekomen en heeft de reis voortgezet. (N. R. Ct.) MAASSLUIS. Bij de op gisteren gehouden herstemming voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad, is gekozen de heer N. M. Keukenmeester, met 480stemmen, de heer J. P. "Wimmers verkreeg 176 stemmen. ROTTERDAM. De bouw van de op 18 dezer aanbestede nieuwe St. Ignatius-kerk, op het terrein der oude Engelsche gasfa briek aan den Westzeedijk, is gegund aan de heeren H. J. Heiman en Zoon alhier, die het laagst hebben ingeschreven voor den bouw dezer kerk zonder toren. Architect is de heer Nic. Molenaar te 's-Gravenhage. BREDA. De 10e verjaardag van ons lief Kroonprinsesje zal hier op 4 September al- ler-luisterrijkst gevierd worden, wijl haar eigenlijk geboortefeest (31 Augustus) op Zon dag valt. Omtrent het geheimzinnig stengeval, dat voor eenige weken in de Tesschelschade- straat te Amsterdam plaats vond, weet het VI. Blad van Amsterdam o. a. de volgende bijzonderheden mede te deelen Den 16n Juni overleed te Amsterdam op 33- jarigen leeftijd jonkvrouw Willielmina Jacoba Smissaert, ten huize van mejuffrouw A. Kuij pers, in de Tesselschadestraat, waar zij sedert 12 November 1885 woonde. Zij was slechts korten tijd, ongeveer veertien dagen ziek geweest, en de doodstijding trol enkele ha- rer familieleden zeer sterk, daar zij niets van haar ziekte hadden geweten. De ge neesheer dr. Foreman gaf als oorzaak van den dood opslagaderbreuk. Zeer opmerkenswaardig is 't, dat de aan kondiging van den dood het eerst ondertee kend is door A. Kuijpers. De tweede ondergeteekende is een zuster van de over ledene, ook zeer bevriend met de verdachte. Enkele familieleden schijnen reeds dadelijk redenen gehad te hebben om te twijfelen aan een gewoon verloopen ziektegeval, want bij de justitie werd aangevraagd, de begra fenis uit te stellen. Na de verklaring van den dokter vond men echter geen termen, zoodat het lijk den 20n Juni op Zorgvlied werd bijgezet. Bij de opening van het testament der overledene bleek dat zij het grootste ge deelte van haar vermogen had nagelaten aan haar vriendin Aafje Kuijpers. Dit feit, in verband gebracht met het afsterven, wekte achterdocht. Een broer van freule Smis-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2