BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. HET OOSTEN. Uit Constantinopel wordt van gisteren ge seind: De Armeniërs hielden gisteren ge durende de mis een demonstratie in de kathe draal tegen den patriark, die geslagen werd en in eene particuliere woning de vlucht nam. De troepen herstelde de orde. Vier soldaten en drie Armeniërs werden gedood en vele personen gewond. De Trade, krachtens welke de bezetting der Bulgaarscbe bisschopszetels in Macedo nië door den Sultan bekrachtigd wordt, is Zaterdag 11. uitgegeven. Volgens de Daily News keert prins Ferdinand op 2 Augustus naar Sofia terug, om tot koning van Bulgarije gekroond te worden. Schiedam, 29 Juli 1890. Bij de te 's-Hage gehouden akte-examens voor de Fransche taal (lager onderwijs) is o. a. geslaagd de heer G. Eisberg, van Schiedam. De minister van oorlog heeft afwijzend be schikt op een adres van de Maatschappij van landbouw in Limburg, houdende verzoek om, evenals in België en Frankrijk plaats heeft, de onder de wapens zijnde zoons of knechts van landbouwers, in de groote drukte van den oogst, op hunne aanvraag voor 4 of 6 weken met verlof naar huis te zenden. Door de ministers van waterstaat en van financiën is de 15e Oct. a. s. vastgesteld als de dag waarop de Rijnspoorweg-Maat schappij, ingevolge de met haar gesloten overeenkomst, haar bedrijf met al wat daar. bij behoort zal hebben over te dragen aan den aangewezen regeerings-commissaris mr. J. Ph. Van Bosse. j samengesteld 1 kapt.-commandant, 1 le lui- I tenant, 1 eur. sergeant-majoor, 1 idem fou- 1 rier, 12 id. serg., 12 niet-eur, serg., 12 id. korporaals en 180 id. maréchaussees. De Nederlandsch Amerikaansche Stoom bootmaatschappij ontving eergisteren van haar Agentschap te Buenos-Ayres het volgende bericht De opstand is gisteren uitgebarsten vol gens de laatste rapporten hebben de opstan delingen de overhand men vecht overal in de stadhet stoomschip Edam is veilig. Door de hoofdingenieurs van Zuid-Holland en van Utrecht is een voorloopig plan opge maakt voor de verbetering van den Leidschen Rijn, van het in uitvoering zijnde Merwede- karmal bij Oog in Al tot Zwammerdam. De waarschijnlijke kosten zullen bedragen, naar gelang van de inrichting der omlegging van de vaart bij Woerden f 1,775,000 of f1,990,000. Aan verschillende lichamen is door Ged. Staten der beide - gewesten ge vraagd, of de te erlangen voordeelen, in ver band met de door de Staten van Zuid-Hol land ondernomen verbetering van het vaar water tusschen Rijn en Schie, en van Gouda over de ringvaart van de Haarlemmermeer naar Amsterdam, die kosten rechtvaardigen. Nu de spoorwegovereenkomsten door Z. M. den Koning bekrachtigd zijn, zal spoedig worden overgegaan tot het organiseeren van de afdeeling Spoorwegen bij het departement van waterstaat, handel ea nijverheid. Daarbij zullen eenige ambtenaren worden aangesteld, die reeds eenigen tijd bij genoemd departe ment werkzam waren. Een berichtgever van den Java-Bode maakt melding van het voorstel van den gouverneur van Groot-Atjeh, Van Teyn, om met kracht het onophoudelijk nachtelijk alarmeeren door de Atjehers tegen te gaan. Dit alamee- ren heeft geen ernstige gevolgen de waarde, die erdoor vernietigd wordt, bedraagt in het geheel geen duizend gulden, en het verlies aan menschenlevens, daardoor veroorzaakt, is ook uiterst gering. Maar het is lastig en stoort de rust der soldaten. Ten einde dit alarmeeren te beletten, zou de oprichting van «en klein korps maréchaussée voldoende zijn. Het zou op de volgende wijze moeten zijn Men schrijft aan het R. N. uit Amsterdam Een anderen grond voor de inhechtenis neming van Aafke Kuypers, dan die in ons vorig nummer vermeld, vond de Officier van Justitie in de omstandigheid, dat de ver dachte, nóg geen acht dagen na den dood van freule Smissaert, bij den commissionnair in effecten Van Marken, die vroeger met een zuster van de overledene gehuwd is ge weest, en die haar vermogen administreerde, aandrong, op de uitkeering van de nalaten schap, voor zoover zij, krachtens een akte van erfschenking, waarvan zij kopie over legde, daarop rechten kon doen gelden. Over deze daad van de overledene was de heer van Marken zoo verwonderd, dat zijn vermoeden, als zou de overledene in de laatste levensjaren door godsdienstwaanzin bevangen zijn geweest, voor hem thans ze kerheid was geworden. Hij was dan ook gansch niet genegen het vermogen van zijn schoonzuster af te staan, op deze eerste aanmaning en wendde zich tot mr. M. J. Pijnappel om raad. Aan dezen bekwamen rechtsgeleerde deelde hij enkele bedrijven uit de laatste levensjaren van de overledene mede, om aan te toonen, dat de erflating niet van kracht kon zijn. De raad, dien hij ontving, wasechter zeer schraal toen op de vraag van den rechts- kundige, of de freule bij haar leven wel eens onder curateele was geplaatst, een ontkennend antwoord volgde. »Dan zijt gij verplicht te bekwamer tijd de nalatenschap aan de krachtens akte wettige erfgenaam aftedragen, was het antwoord des heeren mr. Pijnappel. Kort daarop voldeed de heer Van Marken aan dezen raad, door al hetgeen hij voor freule Smissaert beheerde, ter beschikking te stellen van den notaris te Arnhem, voor wien de akte van schenking verleden was. Het bericht van de Avondpost, dat de winkelier te Amsterdam, bij wien zinkwit gekocht is, ontdekt werd, wordt door het Ilblad aldus bevestigd en aangevuld, dat zoo wel de heer H. Zirschky als zijn neef, de heer A. Zirschky, die mede op dat oogenblik in den winkel aanwezig was, in het hun ver toonde portret de dame herkende, die in Mei 11. in zijn winkel voor een stuiver zink wit kocht (1 10 kilogram). Eerstgenoemde heer had nog gevraagd of het was om verf aan te maken, waarop de dame ontkennend antwoordde. Nadat beide heeren Zirschky door den rechter van instructie waren gehoord, zijn zij Donderdag-avond 11. bij de verdachte in de cel gebracht. Pertinent en dadelijk her kenden beiden nu ook Aatke Kuypers als de vrouw, die in den winkel het zinkwit zich had aangeschaft. »God, dat is valsch, dat is valsch," zei de verdachte, overigens vrij onverschillig de zaak opnemende. Zij toonde eenige voldoening, toen de hee ren Zirschky den hun vertoonden mantel niet herkenden als een kleedingstuk dat de ver dachte dien avond zou hebben gedragen. Het moet echter reeds gebleken zijn, dat de mantel na Mei 11. is gekocht. Eene gewichtige getuigenis in deze ver- giftigingszaak zal, volgens de Amst. Ct., zijn die van mej. C. van Steenhoven, zoogzuster van de overledene freule Smissaert. De moeder van genoemde juffrouw is den 23 f ebruari dezes jaars overleden, onder even zonderlinge omstandigheden, terwijl haar ziekte met dezelfde verschijnselen gepaard ging als die der overledene freule, welker ziekte 9 dagen duurde en door dr. Butöt verklaard werd voor bronchitis. De gronden waarop deze beide sterfgevallen in verband zijn gebracht met al het geheimzinnige, dat deze geschiedenis omringt, zijn de volgende De overledene juffrouw Van Steenhoven was reeds 38 jaren met de familie Smissaert bekend, bij wie zij hare diensten als min vervulde. Dat zij bij de oude mevrouw Smissaert in zeer hooge gunst stond, kan blijken uit het feit, dat haar door de oude mevrouw bij testamentaire beschikking een maandgeld werd toegevoegd van f 10, dat bij haar dood zou ophouden. Mej. C. van Steenhoven heeft voor den rechter-commissaris hare vermoedens ge openbaard, in een gehoor, dat van eergiste ren morgen half tien tot twee uren duurde. De zoo algemeen gevreesde aardappel ziekte begint zich op de velden in de om streken van Reenen ook algemeen te ver- toonen. Omtrent het reeds medegedeelde ongeval dat plaats had in het Geldersche dorpje Bredevoort, gemeente Aalten, wordt nog het volgende gemeldZ. D. Hw. mgr. Snickers, aartsbisschop van Utrecht, kwam dien dagl ure ongeveer aldaar aan, om aan ongeveer 300 kinderen uit Aalten, Bredevoort, Win terswijk en Vragender het H. Sacrament des Vormsels toe te dienen. Niettegenstaande Z. D. Hw. verzocht had, uiterlijk ieestver- toon achterwege te laten, wapperde overal de nationale driekleur en waren voor de kerk een paar eerepoorten opgericht. De kerk was eenvoudig doch smaakvol versierd. Te onge veer 4 uur was de plechtigheid afgeloopen, en na ten huize van den zeereerw. pastoor Sanderick gedineerd te hebben, vertrok Z. D. Hw. te ongeveer half zeven naar Groenlo. Eerst daarna werden de kanonschoten ge lost, die zulk een diep betreurenswaardig gevolg hadden. Op den verjaardag van H. M. de Konin gin zal ten Hove ook een kinderfeest plaats vinden, waarbij wederom het zoo geliefde Ockhuijsen's groot sneeuwbombardement met caricatuur-poppen, enz., afgewisseld door excentrieke clowns, acrobatische kunstverrich tingen, enz. gegeven worden. De leiding daarvan is weder aan den heer Ockhuijsen uit Rotterdam opgedragen. Twee kinderen te Roermond, die van hun spaarpenningen een Antwerpsch premielot hadden gekocht, werden bij de jongste trek king verrast met den prijs van 75000 francs of circa f36000. Gisteren ontlastte zich boven Oirschot eene hevige onweersbui. Op het midden van het dorp sloeg de bliksem in eene woning, met het gevolg, dat eene oude vrouw, dicht bij het raam gezeten, werd getroffen. Zij gaf nog teekenen van leven, doch was een.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2