BINNENLAND. terwijl Emin noordwaats opereert, om zoo mogelijk zijn ivoorschat uit Wadelaï te halen. ENGELAND. In het Lagerhuis las gisteren de minister Fergusson telegrammen voor uit Buenos-Ayres van eergisteren. Deze bevestigen dat de wa penstilstand verlengd werd tot 2 uren. De President is in de stad teruggekeerd, en de re- geeringstroepen werden belangrijk versterkt. Des avonds te 6 uren waren de vijandelijk heden nog niet hervat. De onderhandelingen tot een vergelijk berusten op voorwaarden, welke het Gouvernement nog niet aangeno men heeft. De Times ontving een dépêche, uit Bue nos-Ayres, Maandag-avond ten 7 ure verzon den, volgens welke de president der Argen- tijnsche republiek heeft gezegd, dat de voorwaarden voor den vrede tusschen de re geering en de opstandelingen zijn vastgesteld. Die voorwaarden luidenalle burgers, die gevangen zitten, worden in vrijheid gesteld; de kapiteins en alle officieren van hoogen rang, die aan den opstand deelnamen, ver liezen hunnen rangmorgen wordt het artil lerie-park, dat de opstandelingen bezaten, aan de regeering teruggegeven. De gezant der Argentijnsche republiek te Londen heeft de volgende dépêche gekregen van den minister van financiën der republiek Buenos Ayres. 28 Juli. Wil aankondigen, dat de opstand geheel en al onderdrukt is. De president der republiek en het nationale Ka binet zijn in het paleis der nationale regeering, vanwaar zij bevelen zenden. ROME. Binnenkort wordt een schrijven van Z. H. den Paus verwacht aan de gezamenlijke bis schoppen. De H. Vader zal daarin het Epis copaat uitnoodigen het derde eeuwfeest van den H. Aloysius plechtig te vieren en dien heilige vooral als voorbeeld der jeugd prijzen en over de christelijke opleiding der jeugd spreken. Te Rome zal eene nieuwe Luthersche kerk gebouwd worden, hoewel er volstrekt geen tweede noodig is, daar die op het Kapitool altijd leeg staat. De bedoeling is dan ook niet anders dan Rome meer en meer zijn katholiek karakter te ontnemen, hetgeen ech ter, trots alles wat de secretarissen beproe ven niet zal gelukken. RUSLAND. Bij ukase van den Czaar wordt bepaald, dat veroordeelden niet meer naar Siberië zullen worden gezonden, maar naar land bouwkoloniën, die in den Caucasus zullen worden gesticht. Volgens bericht uit Berlijn aan de Standard, zal de oogst in Rusland de middelmaat te boven gaan. Men raamt dat hij gelijk zal staan met die van 4887 en 1888, die goed waren. Schiedam, 30 Juli 1890. Het Staatsblad no. 105 bevat de wet van den 17den Juli 1890, houdende .goedkeuring van de op 28 April 1890 te Parijs uitge wisselde verklaring omtrent de bevoegdheid van den scheidsrechter in het geschil nopens de grensscheiding tusschen Suriname en Fiansch-Guyana. Dé Minister van Oorlog hoopt aanst. Don derdag zijne audiëntie te hervatten. Door het hoofdbestuur der Belgische staatsspoorwegen is besloten thans ook over te gaan tot de invoering van hetzonentanef op hare lijnen. Naar de Haagsche Ct. verneemt, heeft Nederland van de overige betrokken autori teiten verkregen, dat eerlang het telegraaf- tarief voor Java zal worden verlaagd met 40 cents per woord, terwijl ook voor het overige Ned.-Indië eenige verlaging zou zijn verkregen. Het tariet van telegrammen naar Frank rijk zou waarschijnlijk van 12j op 9, misschien zelfs wel 8 ct. per woord worden vermin derd. De te Londen gevestigde commissie tot bescherming van inboorlingen tegen sterken drank heeft een adres gericht aan den ko ning der Nederlanden, met verzoek dat 's Konings Regeering medewerke tot de voorgestelde maatregelen om den ♦Afrikaan- schen dran kin voer te belasten en te contro le eren. Generaal Joubert is te Southampton per stoomschip Athenian aangekomen. Hij zal eenige weken in Engeland vertoeven en hoopt dan aan Nederland een bezoek te brengen. Generaal Joubert is vergezeld van zijn echtgenoote, den heer J. Hendriks, oud-ge zagvoerder van de Prins Hendrik, van de Stoomvaart-Maatschappij Nederland, als par ticulier secretaris, en den heer J. H. Jan- son Jzn. Te St. Petersburg zullen van 11 tot 14 Augustus afgevaardigden der verschillende spoorweg-maatschappijen bijeenkomen voor het opstellen van nieuwe invoertarieven voor het verkeer van Duitschlarid en Nederland naar Rusland. Den heer M. Groeneveld, te Vlaardingen, leerling van den heer H. J. P. Textor alhier, is Donderdag door de Nederlandscke Toon- kunstenaarsvereeniging na afgelegd examen, het diploma uitgereikt als njuziekonderwij- zer, afdeeling piano. Dat bij een oordeelkundige spuiïng van het Haagsche grachtwater naar zee het bad water niet verontreinigd wordt, bleek Vrijdag op overtuigende wijze. Een heer liet, om een proef te nemen, in den namiddag door een zeeman, een paar uren na de spuiïng, ter plaatse waar gebaad wordt, een flesch met water vullen. Het water bleek geheel kleur en reukloos te zijn en geen enkel spoor van onreine stoften te bevatten. Voor hen, die nog steeds gewagen van het «verontreinigen van het badwater" zou het wellicht van nut kunnen geweest zijn, indien zij het kristal-heldere water eens van nabij hadden gezien. Wie weet of het hen niet tot andere gedachten zou brengen. De naar den Haag gevluchte deurwaarder uit Friesland, die verleden week door de politie te 's-Hage werd aangehouden, zal, behalve wegens verduistering, ook vervolgd worden ter zake van het opgeven van eenen valschen naam en het dragen van een verboden wapen. De man was in de stad gezien met eene revolver in de hand en toen achtervolgd door eenen voorbijganger die de politie op zijn zonderlinge wijze van handelen aandachtig maakte. Een agent van politie verzocht den deurwaarder mee te gaan naar het politie- bureel. Aldaar aangekomen, bleek hij, na eenen anderen naam dan den ware te heb ben opgegeven, de deurwaarder te zijn, wiens opsporing wegens verduistering ver zocht was. Op het oogenblik zijner aanhouding bezat hij geen geld en had hij reeds eenige dagen te 's-Hage rondgezworven. Naar aanleiding van het bericht, dat in de coöperatieve broodfabriek De Volharding te 's-Gravenhage, de «normale werkdag, van 's morgens kwart vóór 5 uren tot 's avonds 9 uren, te zamen 16 uren, duurt, zonder aflossing door ploegen, deelt Recht voor Al len het volgende mede «Er zijn twee ploegen bakkers, dag- en nachtploeg, welke om de week verwisseld wordende nachtploeg werkt van 's namid dags 6 tot 's morgens 6 uur, dus 12 uur, en de dagploeg van 's morgens 6 tot 's namid dags 6 uur. Alzoo werken de bakkers door elkander 72 uur. De loopers door elkander 63 uur, hoog opgegeven." 'tVerschil tusschen theorie en practijk moge minder groot zijn dan aanvankelijk werd opgegeven, het staat met dat al nog een heel eind boven den door de sociaal democraten zoozeer aangeprezen normalen arbeidsdag van 8 uren, een van hun mid delen, om de maatschappelijke toestanden te hervormen. Hier te lande wordt verwacht de heer Gijsberti Hodenpijl, Hollander van geboorte, op 26-jarigen leeftijd tot hoogleeraar te New- York benoemd. Men schrijft uit 's-Hage aan de N. Gron. Ct. Bleef het in de maand Juli te Scheveningen nog bijzonder stil er zijn groote hotels met 4 en 8 gasten per dag in de maand Augustus verwacht men een grootcn toevloed van vreemdelingen. De groothertog van Saksen en zijn dochter, de groothertogin van Mecklenburg komen in het Hotel Garni lo- geeren reeds dit vorstelijk bezoek zal eenig leven aanbrengen. Daarenboven wordt ook van de zijde van Kurhaus en Seinpost alles gedaan, om het den vreemdelingen aange naam te maken. Het stoomvaartuig De Havik bewoog zich gisteren geruimen tijd te Scheveningen ter hoogte van de badplaats, tot het doen van waarnemingen. De Zwolsche Ct. deelt mede dat de erf prins van Meiningen niet erg best te spreken is over de Berlijnsche doctoren. Prof. v. Berg man en prof. Gerhardt hebben mijn toestand niet goed ingezien schreef hij. Dr. Mez- ger, te Wiesbaden, verklaarde de diagnose der Berlijnsche geneesheeren voor onjuist en heeft mij in eenige' dagen volkomen ge nezen. De aardappelziekte, die zich voor eenige dagen in de omstreken van Oosterhout bij Breda sporadisch vertoonde, is daar thans algemeen verspreid. Niet slechts het loof, maar ook de knol is aangetast. BRIËLLE. Naar men verneemt, zal het toenemend bezoek, dat in de zomermaanden aan het strand te Oostvoorne wordt gebi aeht, er toe leiden, dat tegen het volgende voor jaar op het duin een flink badhotel zal wor den opgericht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2