n Augustus 1890. V E li, S C H IJ N T D A G E L IJ K S. 13e Jaar»-. o n o. Bureau: Boterstraat, E 39. ALGEMEEN OVERZICHT. (•rijs der Advertentie» io* I»lijs mui «(it Blad: Voor Schiedam per 3 maanden 4.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht, van den' inhoud Je/er courant ia ver lek erd volgens de Wet van 2S Juni 1881 (S/sbt. no. 124.°) AFRIKA. Kardinaal Lavigerie zal op 15 October te Parijs het Congres, tot bestrijding van den slavenhandel openen, dat ten vorige jare in Luzern beraamd was, maar om gewich tige redenen moest verdaagd worden. Par ticulieren en afgevaardigden van vereenigin- gen zullen de zittingen bijwonen. De apostolische vicaris, mgr. Livinhac, is met de expeditie van dr. Peters van Oeganda of eigenlijk van het eiland Sesse in het, Victo- ria-meer naar Zanzibar teruggekeerd. De tocht werd in niet minder dan 46 dagen afgelegd. Mgr. Livinhac ontmoette de ex peditie van Emin-Pacha. Deze zelf was on gesteld, terwijl enkelen zijner officieren ern stig ziek waren. Oeganda is geheel dooi den oorlog uitgeput. Er heerscht groot ge brek, daar de grond in geen twee jaren be bouwd is. AMERIKA. Uit Buenos-Ayres wordt van gisteren ge seind: De opstand is geheel geëindigd, door dien de opstandelingen gebrek aan ammuni tie hadden; zij hebben zich overgegeven op voorwaarde van levensbehoud. Eene algemeene amnestie is uitgevaardigd. Wel zijn er nog enkele kleine schermutselingen in de straten, maar de orde zal toch spoedig geheel her steld zijn. In een dépêche te Rio Janeiro uit Buenos-Ayres ontvangen, wordt gemeld, dat het congres bijeengekomen is. De jongste dépêches aan de Times uit Buenos-Ayres bevestigen het einde der re volutie, maar niet de afdanking van den staatspresident, flet blijkt dat gebrek aan ammunitie de hooiden van den opstand, of schoon zegepralend, dwong tot capituleeren. Zij rekenden op een millioen patronen en vonden er slechts honderdduizend. Hunne manschappen, burgers, wilden met blanke wapenen den strijd voortzetten, hetgeen de aanvoerders weigerden. Zij bevalen dus aan de marine, het beschieten van de stad te staken en aan de manschappen, vreedzaam uiteen te gaan. Groote verontwaardiging heerscht daarover in de gelederen der revo lutie. Volgens de laatste berichten is liet twijfelachtig, of der aanvoerders bevelen zullen worden opgevolgd. Dezen loopen lijfsgevaar. Gisteren reed de staatspresident uit, doodsbleek, zonder eenigerlei geestdrift bij het volk. Slechts Indiaansche huurtroe pen beproefden een besteld vivatgeroep. De burgerij vreest de uitspattingen dezer Gau- chos, alsook van de door den staatspresident losgelaten tuchthuisboeven, zoodra de opstand Van 16 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer»0.J0 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. volkomen bedwongen zal zijn. Decorrespon dent verklaart het herstel der rust onmo gelijk, zoolang Celman aanblijft. Volgens New-Yorksche dépêches onthulde de Indiaan, die vruchteloos beproefde den staatspresident van Guatemala te vermoor den, het koinplot der revolutie. Oproerige plakkaten beschuldigen den staatspresident van verduistering van staatsgelden. DUITSCHLAND. De Nordd.. Allg. Zeit. bericht, dat de Kei zer, op zijn terugkeer van Engeland, Helgo land zal aandoen. In de Nat.-lib. Corr. verklaart de afge vaardigde Kalle het beweren als zonden de Bismarcken, vader en zoon, geenerlei waarde aan Helgoland hechten, volkomen ongegrond. Hij zelf heeft indertijd, als lid der Rijksdag commissie voor liet ontwerp Noord-en Oost zeekanaal, een onderhoud gehad met graaf Herbert Bismarck, die evenals vooraf de toen malige chef der admiraliteit, Von Caprivi, hoogen prijs stelde op (ie aanwinst van dat eiland, maar het tijdstip voor onderhandelin gen met Engeland ongunst:g achtte. Zoodra men gelegenheid zou hebben, om iets in ruil aan te bieden, zeide hij, zou Duitschland onge twijfeld trachten liet eiland te krijgen. Terwijl de' vrijzinnige bladen zich hoogst tevreden toonen over het Memorandum van den rijkskanselier betreffende de overeen komst met Engeland, geeft de vrij-conserva- tieve Post onverholen hare onvoldaanheid te kennen, zoodat zij zegtDe vriendelijkheid jegens Engeland in de inleiding van het Me morandum gaat ons te ver. Met meer scherpte gispt de Kreuzzeitung liet staatsstuk. Wel is waar is de vorm, waar in zij hare afkeuring uitspreekt, zeer hoffe lijk maar zonder omwegen geelt zij te ver staan, dat zij liet Memorandum niet als een staatkundig meesterstuk beschouwt. De Duit- sche diplomatie had zich Frankrijk ten voor beeld moeten stellen, wilde zij leeren hoe zekere koloniale aanspraken van Engeland eenvoudig afgewezen moeten worden als niet vatbaar voor discussie. In dien geest gaat het artikel der Kreuzzeiting verder voort. Uit Athene wordt gemeld, dat de toestand der Kroonprinses sedert eergisteren aanmer kelijk is verbeterd. ENGELAND. De werkstaking in de Engelsche dokken breidt zich weder op schrikbarende wijze uit; niet slechts in Zuid-Wales, maar ook te Liverpool, te Cardiff; en elders formuleeren de dockers hun eischen en dreigen met de spoorwegarbeiders gemeene zaak te maken, om gezamenlijk te staken. Men berekent, dat alsdan het aantal stakers weldra 150.000 zou beloopen. De legatie van de Argentijnsclie republiek heeft eene dépêche uit Buenos-Ayres van 29 dezer 's ochtends ontvangen, waarin gemeld wordt, dat de regeeringstroepen eene volle- ledige overwinning behaald hebben en de opstand onderdrukt is. De opstandelingen onderwerpen zich en keeren in de kazernen teing en hebben het arsenaal en de vloot overgegeven. De staatkundige toestand is volkomen bevestigd en het land rustig. De Royal Niger Company vaardigde eergisteren eene verordening uit, waarbij den invoer van en den handel in sterken drank in het grootste deel van haar gebied verboden wordt. ITALIË. De gemeenteraadsverkiezingen, welke de zer dagen door geheel Italië gehouden zijn, zijn over 't algemeen in het voordeel der radicalen uitgevallen. Ook te Napels zijn deze verkiezingen ten gunste gekomen van de uiter ste linkerzijde welke, gelijk men weet, een heftige oppositie voert tegen het regiem- Crispi. Imbriani, liet bekende Parlements lid, dat den premier onlangs in de Kamer zoo ongenadig op de kaak heeft gesteld en den noodlottigen invloed der vrijmetselarij op het bestuur des lands heeft aangetoond, is met groote meerderheid te Napels ge kozen. De overwinning der radicalen is des te be langwekkender; daar deze partij niet alleen de binnenlandsche, maar ook de buitenland- sehe politiek van den heer Crispi hardnekkig bestrijdt, en met name de triple-alliantie, welke in strijd is met Italië's belangen en tradities, door een Fransch Italiaansch bond genootschap wil vervangen. De triple-alliantie is in Italië verre van populair, en 's heeren Crispi's ster verbleekt met den dag meer. De verkiezingen voor de gemeenteraden be wijzen het opnieuw. In verband met de nieuwe wet op de vrome stichtingen doet zich te Rome en elders een vraag op die nog al moeilijk op te lossen za] zijn. Vele legaten door weldadige personen aan de armen-gestichten vermaakt, werden gegeven met de stellige bepaling, dat de Staat er geen hand naar mocht uitsteken. In geval deze er tusschen komt, moeten de goederen aan de erfgenamen worden terug gegeven. Vele personen, die met spijt de rijke giften door hun familieleden aan de armen geschonken, door den Staat zouden zien ver kwisten, zijn voornemens zich tot de recht banken te wenden, om de teruggaaf der lega ten te eischen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1