BINNENLAND. Vervolg van de Gemeenteraadszitting- op Woensdag 30 Juli. Schiedam, 31 Juli 1890. Aan het commissariaat van politie zijn als op straat gevonden aangegeveneen knot donkergrijze wol, het onderstuk van een gDU- den oorbel, een stalen tabaksdoos, een ouder- wetsche gouden broche en een rozenkrans van witte koralen. De Schiedamsche processie ter vereering der HU. Martelaren van Gorkum, vertrok heden-ochtend ten 8± ure, ten getale van ruim 800 personen, onder geleide van eerw. heeren geestelijken der O. L. Vrouwe-pa- rochie, met drie stoombooten naar Brielle. Hede n-avond omstreeks zeven ure wordt zij hier ter stede terug verwacht, waarna in de parochie-kerk van O. L. Vrouw Visitatie een plechtig Lof tot dankzegging wordt ge houden, en door den hoogeerw. pastoor M. J. A. Lans een opwekkend woord tot besluit der bedevaart den pelgrims wordt toege sproken. In ons verslag van de gemeenteraadszit ting stelden wij het gisteren abusief voor alsof het raadslid G. Visser Bz mede-regent was der hofjes van Belois. Niet hij, maar de heer G. A. E. Visser is bij het bestuur van bedoelde hofjes betrokken. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin zal Zaterdag-middag ten één ure in liet Exercitieveld eene inspectie over de dd. Schutterij worden gehouden. De rijks-stoomriviervaartuigen Merva en Iaala zijn heden in onze haven gekomen. Door de heeren J. D. C. Steenberg uit Schiedam en Jos. Wap, uit Rotterdam, is te Purmerend aanbesteed het bouwen van een fabriek voor gecondenseerde melk. Er hadden zich 21 inschrijvers aangemeld. Hoogste in schrijver was de heer J. De Groot te Schar- woude voor f 4-1.000laagste de heer H. Wien- hoven te Schiedam voor f 29,200. Het werk is aan den heer Wienhoven gegund. Staatsblad no. 134 behelst de wet van den 22sten Juli 1890, houdende bekrachtiging van overeenkomsten met de Nederlandsche Rijn spoorwegmaatschappij, de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, en de Hol- landsche IJzeren Spoorwegmaatschappij. De minister van marine brengt ter alge- meene kennis, dat blijkens een ontvangen bericht van den kommundeerenden officier van Zr. Ms. stoomschip Sommelsdijk, kruisende in de Noordzee, eene reddingsboei van dien bodem is verloren geraakt op 54o 28' N. b. en 3o 15' O. L., zoodat het ontmoeten van dit voorwerp geene aanleiding tot bezorgd heid behoeft te geven. Van den civielen en militairen gouverneur- van Atjeh en Onderhoorigheden is te Batavia het volgende op 20 dezer te Penang aange boden telegram openbaar gemaakt «Dertiende kolonne Halewijn, op marsch naar Kwalabagoh eri Olehgadja, vijand ver dreven hóófd versterking Oleh-gadja genomen drie mindere militairen licht gewond; vijand het acht dooden achtertuchtiging gestaakt. Dooi' uitbreken van koorts met cholera-ver- schijnselen komt kolonne zeventien terug ziekte bij negen tienden bijna geweken;vijf fuseliers daaraan overleden." Naar men verneemt, is aan de belangrijke betrekking van directeur van het Rijkspen sioenfonds van weduwen en weezen van bur- gerlijke ambtenaren een jaarwedde van f 5000 verbonden en een bij Koninklijk besluit vast te stellen toelage. Het ontslag van den be noemden directeur van het fonds, den lieer I J. C. Mulder, als administrateur der Generale Legerkas, alsmede de benoeming van het verdere personeel is bij Kon. besluit gege ven. Bij het nieuwe pensioenfonds zal een statistiek bureau worden opgericht tot ver krijging van de noodige statistische inlich tingen betreffende het ambtenaars-personeel dat uit ongeveer 1G000 actief dienenden be staat. Bij de behandeling der pensioenwetten werd het gemis daarvan zeer gevoeld. Voor de vervaardiging der wetenschappelijke balansen zijn die gegevens onmisbaar. Dinsdag-avond, te ongeveer half negen uur, heeft in de benedenwoning van een huis aan den Kloveniersburgwal te Amsterdam, gewel dige gastontplotfing plaats gehad. De bewo ner, de heer Vos, en andere personen had den reeds den geheelen avond in de zijkamer en daaromheen een sterke gaslucht waarge nomen, maar om de oorzaak ervan na te gaan, had men de onvoorzichtigheid, meteen licht in de nabijheid van het lek te komen, waar zich tusschen het plafond en den bo dem der eerste verdieping klaarblijkelijk een groote hoeveelheid gas had opeengehoopt. Het gevolg was, dat het gas zich met een hevigen krial ontwikkelde endoor zijn uitzet tingsvermogen de twee boven elkander lig gende voorkamers verwoestte. De bewoner, die met liet licht was gaan kijken en op een trap stond, welke een bezoeker vasthield, werd van die trap geworpen, doch bekwam geen ernstig letsel. De bezoeker evenwel kreeg vrij ernstige kwetsuren aan het hoofd en moest zich in het Gasthuis laten verbin den. De schade is zeer ernstig. De ramen en de luiken in de zijkamer zijn, gelijk men van buiten zien kan, geheel stuk geslagen. Binnen is de verwoesting even groot. Het plafond in de zijkamer en in de gang is bijna geheel weggeslagen, de vloer van de eerste verdieping is even ernstig vernield. Ook aan meubelen e. d. is de schade zeer groot. Jl. Dinsdag is de echtgenoote van den heer H. Zirschky, die aan den rechter-commissaris medegedeeld heeft, dat hij het zinkwit aan mej. Aatke Knijpers heeft verkocht, te haren huize gehoord. Zij heeft echter verklaard uit het portret, dat haar getoond werd, de beschuldigde niet te kunnen herkennen, daar zij haar uit haar huiskamer slechts van ter zijde heeft gezien. De beklaagde blijft nog steeds kalm en volhardt bij de betuiging van haar onschuld. Haar vriendinnen en ook het dienstmeisje, dat lange jaren bij haar in dienst is geweest, blijven onwrikbaar aan haar onschuld geloo- ven. Mej. Knijpers was zeer milddadig en zeer vroom. Haar vader, die apotheker ge weest is, heeft zij vroeg verloren, waarop zij door een kunstvriend naar Brussel gezon den werd, om daar aan het Conservatoire tot zangeres te worden opgeleid. Het huis in de Tesselschadestraat trekt veel bekijks. Het bovenhuis, waar mej. Knij pers woonde, is geheel gesloten en liet be nedenhuis, dat tot voor korten tijd bewoond is geweest door den vice-consul van Rusland, staat leeg en verhoogt daardoor nog den somberen indruk van het huis. De Amst. Ct. meldt thans, dat de konink lijke fabriek vaii stoom- en andere werk- tuigen (fabriek van Van der Made) te Am sterdam, is aangekocht door de firma Smul- ders, ijzergieters, te Utrecht. De Nederlandsch-Amerikaansche Stoom vaartmaatschappij ontving telegrafisch bericht van haar hoofdagentschap te Buenos-Ayres, waaruit blijkt dat haar personeel ongedeerd is, en dat de rust voor het oogenblik her steld is. Op den ln September zal op Texel het 10e verjaarfeest der Prinses worden gevierd door het organiseeren van een prettig daagje voor de schooljeugd te Oude Schild. Vermoe delijk zal ook op andere dorpen van Texel die dag feesteljjk worden herdacht. In verband met de te Utrecht op te richten Centraal contróle van de Staats- en Hol- landsche spoorwegmaatschappijen, worden met 1 October a. s. ongeveer '100 ambtena ren, thans bij laatstgenoemde Maatschappij te Amsterdam werkzaam, naar Utrecht over geplaatst. De zoo gevreesde aardappelziekte is op de Veluwe eensklaps hevig uitgebroken. De akkers worden dikwijls zoo snel aangetast, dat het loof 's morgens frisch groen is, ter wijl denzelfden avond alles reeds zwart is geworden. Voor de nog niet aangetaste akkers wordt sterk naar droogte verlangd. O O Men schrijft ons van de Langstraat van 30 Juli Heden liet eerie bejaarde vrouw, terwijl zij eene boodschap in een winkel ging doen, een kinderwagen met twee kinderen (een van 15 maanden en een van 6 weken) on bewaakt staan. De kinderwagen kwam in beweging en liep, zonder dat de vrouw het bemerkte, in eene sloot, waaruit na eenige oogenbikken de kinderen levenloos opgehaald werden. (IV. II. Ct.) Te Ulbachsberg, gem. Voerendaal (Limburg) hebben dieven de R. K. kerk bestolen, zoomede in de naburige grens-gemeente Moutzen. De kerkdieven steken iu den laatsten tijd in Zuid-Limburg het hoofd brutaal op. De heer d. R., gepensionneerd officier te Breda, die het voornemen heeft een vrijwil lig huzarenkorps op te richten, liep den hoed versierd met een groote roode pluim langs den weg, doch had tevens een degen aan gegord, een strafbaar feit, waartegen door een polietieagent proces-verbaal werd opge maakt. i' iiMcneuiKn" OVERSCHIE. Het kind, dat Maandag middag door den trein, komende uit de richting van Schiedam, is overreden, ge raakte onder deze gemeente, aan den over weg onder den trein en was onmiddellijk dood. Het kind liep uit de woning, die vlak daarbij is, achter den vader heen, die als wachter op post stond, zonder dat hij dit bemerkte. Het was den machinist onmo gelijk den trein tijdig stil te doen staan. De vader bracht zelf het deerlijk verminkte lichaam van zijn lieveling in de ouderlijke woning, die zij voor nog geen vijf minuten, vol kinderlijke levenslust had verlaten. In de gisteren gehouden zitting van den Gemeenteraad, die door nagenoeg alle leden werd bijgewoond afwezig"was alleen de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2