Kerknieuws. GEMENGDE BERICHTEN. lieer Hoogendam waren, behalve de reeds genoemde, nog ingekomen de volgende stuk ken de gemeenterekening over 1889, welke m handen gesteld werd van de financ. comm. ten fine van onderzoek en rapport; eene voordracht ter benoeming van twee onder wijzers der 3e kl. aan de 2e openb. armen school een voorstel van B. en W. om de betrekkingen van Directeur der Hoogere Burgerschool en Directeur der Burger-Avond school, totnogtoe in één persoon (wijlen den heer Steynis) vereenigd, te splitsen en te salarieeren: de eerste met f3000 en de tweede met f600 terwijl de heer Steynis voor beide betrekkingen te zamen f3300 ge noot eene missive van de pi. comm. van toezicht op liet gewoon en meer uitge breid lager onderwijs, houdende mededeelmg van den tijd der examens aan bedoelde scholen. Deze missive, waarvan bereids aan de Raadsleden mededeeling was gedaan, werd voor kennisgeving aangenomen. Een adres van den heer B. Van der Zee om con tinuatie der huur van het in huur hebbende woonhuis aan het Broersveldadressen van de heeren H. J. Kreuger en S. J. en J. J. Zoetmulder, verzoekende afschrijving of ont heffing van pi. dir. belasting voor hunne resp. branderijen, werden ter visie gelegd en de behandeling tot eene volgende vergade ring aangehouden. Tot de behandeling der aan de orde ge stelde onderwerpen overgaande, werden achtereenvolgens goedgekeurd de vaststelling van den staat der oninvorderbare posten der Ph dir. belasting; de rekening over 1889 en begrooting voor 1891 van het St. Jacobs- Bast huis en de rekening over 1889 van de commissie van beheer der fondsen van het voormalige Oude Mannenhuis. Tot onder wijzers der 3e klasse aan de 2e openbare armenschool werden met algemeene slem pen benoemd de heeren J. van Meurs en ■b O. van Munster, beiden van Schiedam. Na eenige discussie werd aangenomen het voorstel van B. en W. omtrent het splitsen er> salarieeren der betrekkingen van Direc teur der H. B. S. en der B. A. S., teneinde zoo spoedig mogelijk tot eene oproeping van sollicitanten te kunnen overgaan. Op het adres van den heer B. Van der Zee, om continu atie der huur voor het in gebruik hebbende Woonhuis aan het Broersveld, werd gunstig be schikt. Een voorstel om aan de ïSchiedam- sche Kunstvereeniging" bij continuatie lokali teit in den St. Joris-Doele te verhuren, werd aangenomen met 16 tegen 2 stemmen, die van de heeren Visser en De Bruijn, welke er tegen waren, omdat niet tegelijkertijd aan andere korporatiën het gebruik van de noodige loka liteit verzekerd was. Aan het bestuur van het alnier gevestigde Nutsdepartement werd Op zijn verzoek een der lokalen boven de Koopmansbeurs tot een zeer billijken huur prijs in gebruik gegeven. Het voorstel van B. en W., om, naar aan leiding van de bekende missiven van den Min. van Binnenl. zaken en van Ged. Staten, in de verordeningen regelende rle heffing en invordering der pi. dir. belasting het bestaan eener commissie van controle te doen ver- Willen, doch het gewraakte art. 8 onveran derd te laten, gaf, zooals reeds is gemeld, tot breedvoerige discussie aanleiding. De heer Visser vreesde, dat, wanneer be doelde verordeningen, aldus gewijzigd, den Minister opnieuw onder de oogen zouden komen, ze weder door eene afwijzende be schikking zouden worden getroffen, en meen de, dat zelfs ingeval van goedkeuring er minstens weder vier weken zouden verloo- pen, oer deze stukken uit Den Haag zouden zijn terug ontvangen. Er zou in ieder ge val een belangrijk deel van het loopende dienstjaar zijn verstreken, en de tijd binnen welken de aanslagbiljetten der pi. dir. be lasting moeten worden voldaan, zeer be perkt zijn, wat vooral met 't oog op een hooger percentage voor zeer velen een dub bel inconvenient zou opleveren. Spr. stelde daarom voor, reeds nu te bepalen, dat 5 pet. van het belastbaar bedrag zal worden geheven, opdat de belastingbiljetten onver wijld zouden kunnen worden rondgezonden en voorts om te besluiten tot het aangaan eener geldleening van f 100.000, eensdeels tot aflossing der tijdelijke leening van f50.000 en ten andere voor het uitvoeren der voorgenomen openb. werken, o. a. het herstellen van den kaaimuur aan de Nieuwe Haven. Dit voorstel werd door den Voorzitter sterk bestreden. Hij deelde de vrees van den heer Visser voor eene herhaalde verwerping der bedoelde verordeningen n i e t. Integendeel geloofde hij, dat wanneer hij-zelf den Minis ter, zoo noodig in eene audiëntie, de noodige toelichting van hetgewraakte art. 8 ging geven, de verordeningen zeker door ZEx. den Koning ter goedkeuring zouden worden voorgedragen. Hetgewraakte artikel 8 heeft reeds zevenmaal (bij eventueele wijziging der verordeningen; onder verschillende regeeringen de spitsroede doorloopen, en er is nog nooit aanmerking op gemaakt. Het artikel bedoelt niet als zoodanig te treffen de zedelijke lichamen, waarvan de perceelen bestemd zijn voorden openbaren eeredienst, rijks-, provincie-, ge meente- en waterschapsdienst, inrichtingen voor onderwijs, kunsten en wetenschappen en instellingen van weldadigheid. Maar dat eene firma, waartoe nominaal meer dan één persoon behoort, niet als zelfstandig belastingschul dige zoude mogen worden aangesla gen, zou z. i. zeer onbillijk zijn; immers, hoevele firma's zijn er niet hier ter stede, die het traditiöneele Co." voeren, en waarvan het bekend is, dat zij slechts uit één enkel persoon bestaan het zou dan ge noeg zijn eene firma te voeren, om zich aan de pi. dir. belasting te onttrekken. Spr. zou dit den Minister wel doen inzien en was dan ook voor eene verwerping niet beducht. Ove rigens kon men nog altijd den belasting schuldigen, zoo noodig, uitstel van betalen verleenen. Eene leening onder de tegen woordige omstandigheden, met ontoereiken- bare middelen, aan de markt gebracht, zou zeker het krediet van Schiedam voor altijd benadeelen. De Voorzitter meende daar tegen dan ook als een ernstig gevaar te moeten waarschuwen, en drong overigens sterk op het aannemen van het voorstel van B. en W. aan, waardoor alles in het reine zou worden gebracht. De meerderheid van den Raad liet zich door den Voorzitter overtuigen. Hoewel het voorstelVisser door de heeren Den Breems en Schieveen werd ondersteund, vond het geen genade. Met '15 tegen 3 stemmen, die der voorstellers, werd het verworpen waarna het voorstel van B. en W. met al gemeene stemmen werd aangenom en. De behandeling van het bekende adres van de gemeente-ambtenaren, voor het tot stand brengen van een pensioenfonds voor hunne weduwen en weezen, werd aange houden. Aanleiding daartoe gaf het betoog van den heer mr. Schuurman, die aantoonde dat "Is gedeelte der requestreerende ambte naren niet door den Raad werd benoemd en dus dit college volkomen onbevoegd was om (zooals in het adres werd verzocht) die amb tenaren tot deelneming aan het ontworpen pensioenfonds te verplichten. Op voorstel van B. en W., op initiatief vun den heer Elzevier Dom, besloot de Raad het Dagelijksch Bestuur te machtigen, den heer C. Bentfort, eervol ontslagen volontair ter secre tarie, eene gratificatie van f 100 toe te kennen. Ten slotte deed de Voorzitter nog eenige mededeelingen betreffende den afstand, op de vroeger gestelde voorwaarden, der beruchte Singelsloot en het reeds gedempt zijn daar van, waarbij nog een extra-vergunning was verleend, evenals alle »tot wederopzeggens", en de aanschaffing, en het beschikbaar stellen van een brancard en verkregen B. en W. machtiging tot aanbesteding van verf- werk van gemeente-gebouwen en bruggen, waarna deze langdurige raadszitting werd ge sloten. Op 15 Aug. a. s., Maria Hemelsvaartsdag, zal in de St. Dominicuskerk te Nijmegen door mgr. Hamer, apost. vie. van Mongolië, de H. Wijding worden toegediend aan 4 priesters, 3 diakens en 5 subdiakens, allen van de orde der EE. PP. Predikheeren. Naar wij vernemen, is de plechtige in zegening van het vaandel der Nijmeegsclie Zouaven-Broedersehap bepaald op Zondag 14 September a. s. Zooals reeds vroeger werd gemeld, zal zij geschieden door den oudsten aalmoezenier van het pauselijk leger, Mgr. T. T. P. Sacré, apost. protonot. en deken der O. L. V. kerk te Antwerpen. Aan die inze gening is een feestavond verbonden, waarop wij later hope n terug te komen. {Geld.) Als middel tegen de vaak lastige mieren in broeibakken of bij muren, wordt aanbe volen het zaaien van goudsbloemen bij die muren en bakken. De beestjes schijnen het hierop niet recht begrepen te hebben, daar zij dan zeer spoedig hun woonplaats ontrui men. Een der verpleegden in het krankzinnigen gesticht te 's Gravenhage, de weduwe Van Guldemond, was heden juist 50 jaren in die inrichting opgenomen. Het 88-jarige oudje was dus het langst van allen in het gesticht aanwezig. De beheerders trachtten t haar heden door versnaperingen en kleine geschen ken, wat aangenamer dan anders te maken, maar veel besef van die attenties had het besje niet. Maandag II. overleed zacht en kalm de oudste inwoner van Zandvoort, Leentje Hol- lenberg, geb. Vis, in den ouderdom van bijna 92 jaren. Bij de vroegere badgasten en nog menigen thans de badplaats bezoekende was »Leentje" goed bekend en wel bemind. In 42 jaren toch heeft zij meer dan 50,000 ba denden geholpen. Toen in 't jaar 1828 het Groote Badhuis geopend werd, trad Leentje Vis als badvrouw aan die inrichting en bleef trouw en gewaardeerd haar moeilijke taak volvoeren, totdat zij na het badseizoen van 1870, op aandringen van haar familie, haar welverdiende rust nam en haar ambt over droeg aan haar thans nog als badvrouw aan het Groote Badhuis fungeerende dochter »Duifje". Zij heeft kinderen in 't bad gehol pen, wier kinderen zij weder mocht helpen! Bij het gedeeltelijk afbreken en hernieu wen van eenige gebouwen eener hofstede te Ossenisse, toebehoorende aan den heer D. Seidlitz te Hultz, vond men in een der muren gemetseld drie aarden potjes, die bij de opening bleken te bevatten pl. m, 11.00 gulden in rijksdaalders en geldstukken, dra-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3