Zaterdag 2 Au^uslus 1890. No. 3748. 1 «Ie Jaarg:. V E R SCHIJN T D A G E Ii IJ K S. O O Bureau: Boterstraat, E 39. ALGEMEEN OVERZICHT. O Prijs van dit Itlnd: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van <len'inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 2S Juni 1881 (Stsbl. no. 124Ï) y:1M Prijs der Adverteiitiën Van 16 regels Elk gewone regel meer Voor herhaalde plaatsing worden 0.00 »0.10 billijke overeenkomsten aangegaan. AMERIKA. Fit Buenos-Ayres wordt van 30 dezer ge meld, dat de opstand geëindigd is, de han del hervat wordt, de stad rustig is en dat de beurs en de banken morgen weder wor den geopend. Aan de Times wordt uit Buenos-Ayres gemeld Alle winkels en ook de beurs zijn gesloten. Het goud-agio is nominaal -480. Fe liquidatie ter beurze is tot 9 Augustus en de betaling der alsdan verrekende schul den eene maand uitgesteld. Omtrent de houding der vloot was het ware nog niet hekend, maar het heet dat zij heeft gecapi tuleerd. Het heeft zich bevestigd dat de °pstandelingen door gebrek aan patronen genoodzaakt zijn geworden, de wapenen ne- ''er te leggen. Zij hadden de patronenkis- ten, die volgens de officieele opgaven vol moesten zijn, ledig gevonden. De staatspre- s,dent neemt eene cynische snoevende hou ding aan en vertelt zelf aan de opstandelin gen, dat zij hem en den minister van oorlog gemakkelijk hadden kunnen gevangen nemen. Zijne vrienden verzekeren ook, dat hij er volstrekt niet aan denkt, heen te gaan. De minister van oorlog heeft een bombastisch manitest uitgevaardigd, waarin hij zegt, dat er 200,000 man nationale garde gereed staan om de Argentijnsche republiek te ver dedigen, en dat de roem der slagvelden thans hem en den staatspresident omstraalt. Het volk drijft met die taal den spot en vertrapt het manifest. De verbittering tegen Celman 18 O 'oeschrijlëlijkwanneer hij niet af- tieedt, volgt er zeker een aanslag op zijn leven. lu de telegrammen uit Rome wordt ge meld. dat de Italiaansche regeering voorloo- pig de landverhuizing naar de Argentijnsche i'epubliek heeft verboden. BELGIE. Be Duitsche keizer wordt morgen (Zaterdag) °P zijne reis naar Engeland te Ostende ver wacht. In die havenstad worden groote toe bereidselen gemaakt voor zijne ontvangst. Koning Leopold heeft drie generaals aange wezen tot het vormen van het eeregeleide hes Keizers. De ministers Beernaert, pi in» he Ciiimay, Devolder en generaal Pontus zul len aanwezig zijn bij de ontvangst. Met medewerking van twaalf militaire kapellen zal een groote taptoe met fakkeloptocht plaats hebben. Een stroom van vreemdelingen komt ,-eeds naar de stad. Een schermutseling tusschen Franschen en Belgen heeft eergisteren te Sartou plaats gehad. Eenige Fransche werklieden bevon den zich daar op straat, toen een van hen op onbeschofte wijze door een Belg werd aangesproken. De Franschman diende den Belg eenige slagen toe, waarop de landge- nooten van dezen laatste zich in grooten getale op de Franschen wierpen, die slechts vier man sterk waren, en die zich met ge weerschoten verdedigden. Vier Belgische werklieden werden gewond, één zelfs zeer ernstig. Twee arrestaties hadden plaats. Een gestreng onderzoek wordt ingesteld. DUITSCHLAND. Keizer Wilhelm's reis naar Engeland is thans op enkele kleine uitzonderingen na ge regeld. Zaterdag-avond of uiterlijk Zondag ochtend verlaat de Keizer Ostende en wordt Zondag-avond acht ure te Dover verwacht, waar de Duitsche gezant te Londen, graaf Hatzfeld, en de marine-attaché, kapitein Hase- clever, zich aan boord begeven. De overige leden der legatie zullen te Cowes den Keizer hunne opwachting maken. Daarna begeeft de Keizer zich door het kanaal naar het eiland Wight, waar hij ver moedelijk Maandag-middag zal aankomen. Aldaar wordt hij opgewacht door den prins van Wales en andere leden van het vorste lijk huis, met wie hij zich onmiddellijk naar Osborne begeeft, waar hij met de Koningin zal dineeren. 's Keizers verblijf op het eiland Wight is voorloopig op een week bepaald. Den kolonel H. Byng, opperstalmeester der Koningin, is opgedragen den Keizer tegemoet te reizen. Omtrent 's Keizers bezoek aan Schotland is nog niets vastgesteld. De Hamburgsche vischschoener Adele is op weg naar Aluska, om de robbenvangst te gaan uitoefenen in de Behringzee trots het verbod der Amerikaansehe regeering. Men verwacht dientengevolge incidenten en een aansluiten van de Duitsche regeering bij de Engelsche in haar verzet tegen het on wettig verbod van het Washingtonsch congres. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft sir Henry de Worms gisteren verklaard, dat het aan de Regeering onbekend is, dat de overeenkomst met de Transvaal betreffende Swazi-land, ge- teekend zoude zijn. Als de hem gestelde, desbetreffende vraag over enkele dagen her haald werd, hoopte hij in staat te zijn, een afdoend antwoord te geven. Reuters Office seint, onder dagteekening van gisteren, van Mozambique, dat luitenant Botinho, Portugeesch kommandant van het district Chiré, te Chiromo, het Engelsche vaartuig James Stephensonbehoorende aan de African Lakes Company genomen en de equipage naar Quilimane gezonden zou hebben, om daar te recht te staan. Volgens dépêches uit Victoria hebben Amerikaansehe douane-officieren een Engel- schen schoener, die bezig was met de rob benvangst bij Ounolaska, in beslag genomen, terwijl een Amerikaansehe sloep een ande ren Engelschen schoener aan boord geklampt en gewaarschuwd heeft, niet de Behringzee binnen te stevenen. Te Londen is bericht ontvangen, dat de cholera te Mecca is uitgebroken van de 13 zieken stierven er 7. De Turksche overheden hebben een cordon gelegd en andere maat regelen bevolen. ROME. Uit Rome wordt aan de Monde geschre ven, dat blijkens door den 11. Stoel uit Malta ontvangen bericht, de Bisschop, mgr. Pace, aldaar uiterst strenge maatregelen heeft moeten nemen tegen den verpestenden in vloed van zekere bladen in zijn diocees. Deze organen hielden niet op, het kerkelijk gezag en zelfs den persoon des Pausen te hoonen, naar aanleiding van de onderhandelingen tusschen Engeland en den II. Stoel. Teneinde het kaf van het koren te scheiden, heeft im de Bisschop al degenen die op de eene of andere wijze deelnemen aan het redigeeren of verspreiden van de dagbladen Malta, Movimento en Habbar Malti, welke »belee- digend voor den H. Stoel, opruiend, ongods dienstig en oproerig tegen het bisschoppe lijk gezag" zijn, in den grooten ban ge slagen. Ilams seint het volgende uit Rome, dat wij onder voorbehoud mededeelen Er zijn inoeielijkheden onstaan tusschen het Vaticaan en de Beiersche regeering. De Paus heeft geweigerd, de door dén Pi'ins-Regent gedane benoeming van dr. Schönfeld tot bisschop vaji Bamberg te bekrachtigen, omdat de benoe ming geschied is zonder voorafgaand overleg met den H. Stoel. In het Vaticaan wordt beweerd, dat dr. Schönfeld, gewezen rector der Munchener hoogeschool, in nauwe be trekking met Döllinger heeft gestaan. SPANJE. Uit Madrid wordt van 30 dezer geseind, dat de Spaansche gezant te Berlijn zijn ont slag heeft gevraagd. De toestand in geheel Catalonië blijft nog steeds zeer ernstig. De Regeering heeft naar verschillende plaatsen militaire versterking gezonden. Uit Bilbao wordt gemeld, dat in het district Somorostro maatregelen zijn ge-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1