No. 3749. Bij fllt Huiler Moert een BjjToemeL V E li S C H J J IS T D A G E L IJ K S. 13e Jaar&r. Zondag 3 en Maandag; 4 Augustus 1890. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Klad Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentiëu Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. AMERIKA. Uit Buenos-Ayres wordt van 31 Juli geseind Er hebben onlusten plaats in de landbouw districten. De zuidelijke spoorweg en de spoorweg van Rosario is opengebroken. De troepen hebben bevel ontvangen er heen te vertrekken om de werklieden en het verkeer, dat thans tot stilstand is gekomen, te be schermen. De Kamers zijn bijeen. En gerucht loopt dat de regeering voornemens is den gedwon gen koers der bankbiljetten bij besluit af te vaardigenmaar dit gerucht schijnt niet gegrond. De wisselkoers is gedaald. De beurs is gesloten, maar de banken en win kels zijn geopend, en de handel is weer aan den gang. Uit Buenos-Ayres wordt aan de lïmes ge wield, dat aldaar nog een financieele chaos heerscht. De bankiers hebben hunne kan toren weder geopend, maar doen geen zaken. Do Regeering heeft bevel gegeven om voor- loopig de Beurs gesloten te houden. De notarissen weigeren het opmaken van wissel protesten, op grond van den staat van beleg, ken afdeeling staatstroepen vertrekt in zui delijke richting het heet naar Lomas. Buiten Uuenos-Ayres wordt er gevochten, maar het ontbreekt aan berichten uit de provinciën immers de drukperswet met de censuur is weder in werking gesteld, zoodat de volle waarheid niet mag gezegd worden ener slechts zooveel uitlekt als de Regeering kan goed vinden. Er is weder sprake van het vormen van een verzoeningsministerie, maar met het samenstellen van dat Kabinet vordert het niet hard. De 'limes meldt uit Buenos-Ayres, dat de president Celman een langdradig manifest van 2000 woorden heeft uitgevaardigd, hoofd zakelijk bestaande in eene zelfverheerlijking en in woorden van i>eeuwigen dank" aan hen die 's vaderlands zegen bekomen zullen omdat zij hem, dr. Celman, tijdens de crisis steunden. De president wil niets weten van heengaantrouwens aan zijne eigene regee- ïing schrijft hij Argentinië's voorspoed toe, terwijl de revolutionaire woelingen, volgens hem, slechts het werk zijn geweest van eene eerzuchtige partij in de stad Buenos-Ayres, welke de geheele republiek zou willen over- heerschen. Volgens de Londensche New-York Herald hebben de Vereenigde Staten en Mexico met elkander eene overeenkomst gesloten om door gemeenschappelijk optreden den strijd in Midden-Amerika te doen eindigen. DUITSCHLAND. Keizer Wilhelm heeft na te Wilhelmsha ven een paar dagen rust te hebben genoten de reis naar Engeland, aanvaard. Gisteren middag is hij met het jacht Hohenzollern in zee gegaan naar Ostende. Op de reede van deze havenstad zal de Hohenzollern het anker werpen, waarna de Keizer met een Belgisch vaartuig van geringeren diepgang aan land gaat, om koning Leopold een be zoek te brengen. Prins Bismark is van Friedruchsruhe naar Schönhausen vertrokken. Toen hij zijn land goed verliet, was zijn rijtuig gevuld met fraaie ruikers, meest van dames, d;e opzet telijk waren overgekomen om den Prins uit geleide te doen. Na een kort verblijf te Schön hausen gaat de oud-kanselier naar Kissin gen, van waar hij in September terugkeert. Graaf Herbert von Bismarck was dezer dagen in de Russische stad Reval. Toen de daar gevestigde Duitschen hem eene ovatie brachten, excuseerde hij zich, dat hij geer. Russisch kon spreken, over welke opmerking de Duitschers zich niet weinig ergerden. De Germania acht het gezegde zeer ver- klaaibaar, daar de politiek der Bismarcken zich nooit bekommerd heeft om de Duitschers in den vreemde, maar zich steeds hield aan het beginsel, dat iedere staat de binnen zijn eigen grenzen wonenden volgens eigen regee- ringspolitiek te behandelen heeft. Het herstel van majoor Wissmann gaat goed vooruit. Hij heeft eindelijk zijne kamer kunnen venaten. Zijn verblijf in het gezond heidsoord Lauterberg zal evenwel nog eeni- gen tijd moeten voortduren en een volstrekte rust is den herstellenden Afrika-reiziger voorgeschreven. ENGELAND. Aan de Times wordt uit Zanzibar gemeld, dat Emin hevige gevechten heeft gehad met de inboorlingen van Oegoga, waarvan er velen door het Maximgeschut werden weg gemaaid, zoodat de aanvallers ten slotte ge slagen werden. Emin heeft 1200 runderen buit gemaakt. Zijne troep had echter zooveel ammunitie verschoten, dat hij ten laatste daaraan gebrek had. Stanley is nu geheel opgekomen van zijne ongesteldheid, die eerst een bedenkelijken vorm aannam, zoodat zijn huwelijk er bijna door ware vertraagd geworden. Dank zij den goeden zorgen hem door zijne echtgenoote in de verpleging bewezen, is hij reeds weer in zoo verre gezond, dat dr. Parke reeds afscheid van hem heeft genomen. FRANKRIJK. De France vermeldt, als van Madrid uit officieuse bron afkomstig, het gerucht van den dood van den jongen Koning van Span je. De Spaansche ambassade te Parijs spreekt evenwel het gerucht tegen. Omtrent het in October op initiatief van kardinaal Lavigerie te Parijs te houden anti-slavernij-congres worden nog de volgende bijzonderheden gemeld. Ieder «nationaal comité ter bestrijding der'slavernij" zal naar dit congres drie leden atvaardigen. De opening zal op 15 October a. s. plaats heb ben en kardinaal Lavigerie zal de eerste vergadering presideeren. Het program zal zich bezig houden met de volgende vraag stukken het aanwijzen van bepaalde stre ken in Afrika, waar ieder comité werkzaam zal zijn; het vormen van vrijwilligerskorpsen om den slavenhandel te beletten het ver krijgen van middelen om de slachtoffers der slavernij te hulp te komen het benoemen eener jury, die in naam van Z. H. Leo XIII uitspraak zal doen in den wedstrijd voor het beste populaire werk ten gunste van de afschaffing der slavernij. Voor het overige zal ieder comité gerechtigd zijn die kwesties aan de orde te brengen, welke het noodig zal oordeelen. Naar het heet, hebben Engeland en Frank rijk te zamen aan Argentinië eischen tot schadevergoeding gesteld voor de door hun ne, landgenooten geleden schade tijdens da onlusten. GRIEKENLAND. Begeleid door het Engelsche eskader kwam keizerin Frederik eergisteren in de Pyrhaeus aan. Ontvangen door den koning, begaven de vorstelijke personen zich onmiddellijk per spoor naar Athene en naar het paleis van den Kroonprins. De Keizerin blijft bij haar dochter, wier toestand onveranderd is. Er zijn weder geruchten in omloop dat koning George afstand wil doen van den troon. Sommigen meenen, dat zijn broeder, prins Waldemar van Denemarken, door den Czaar bestemd is vorst van Bulgarije te wor den en daar de belangen van Griekenland en Bulgarije in vele gevallen in strijd zijn, zou de Koning vreezen met zijn broeder in con flict te komen. De geruchten verdienen intus- schen nog alle bevestiging. HET OOSTEN. Uit Sofia wordt van 31 Juli geseind Eenige aanzienlijken te Varna hebben een maaltijd aan- O O O O Het auteursrecht van den' inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsbl. no. 124.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1