BINNENLAND. Montpellier geseind, dat er zich te Saint Guilhem-le-Devert een geval van hevige cholera heeft voorgedaan. Het is eene van buiten gekomen vrouw, die er door aange tast werd. Na eenige uren is zij overleden. HET OOSTEN. Uit Gonstantinopel is bericht ontvangen, dat de Armenische patriark zijn ontslag genomen heeft, onder voorwendsel dat hij niet bij machte zou wezen, met goeden I uitslag zijne gemeente tot rust te vermanen. Volgens berichten uit Constantinopel duren de arrestaties van Armeniërs steeds voort en bedraagt het aantal aangehoudenen reeds meer dan 600. In de schermutselingen van den vorigen Zondag is het portret van den Sultan beschadigd en zijn wapenschild ver treden. De geest van opstand onder de Ar meniërs vindt weerklank ook onder de Grieksche bevolking. Men meent dat deze beweging zeer licht groote afmetingen zou kunnen verkrijgen. RUSLAND. De Czaar heeft een schrijven gericht tot den minister van Oorlog, generaal P. Van- novski, om hem met zijne 50-jarige ambts vervulling geluk te wenschen. De Keizer schiijft o. a., dat het vaderland een sterk legei noodig heeft, niet om aanvallenderwijs op te treden, maar alleen om de eenheid en de eer van den Russischen staat te hand haven en de onwaardeerbare zegeningen des vredes te beschermen, dien de Keizer met Gods hulp nog lang hoopt te bewaren. den man worden gehouden, waarvoor hooge prijzen zullen worden uitgeloofd. I De Ned. Bond voor oud-onderofficieren hield eergisteren te 's-Gravenhage eene feestelijke bijeenkomst met schietwedstrijd. Deputatiën uit BelgiëJ waren hun wapen broeders komen opzoeken. De Voorzitter der Antwerpsche afdeeling van den Bel gischen Bond schonk den algemeenen voor zitter van de Nederl. afdeeling, den heer J. L. Meere, uit Delft, een gouden medailje met een lint in de Belgische kleuren, en den algemeenen secretaris, den heer Issels, te Amsterdam, werd het eerelidmaatschap toe gekend. Van de korpswedstrijden werd de le prijs, gouden medailje, behaald door de afdeeling Rotterdam met 108 punten; de 2e prijs, zilveren medailje, door de afdeeling Breda met 89 punten. bewoonde huizen. Men heeft thans de hand I gelegd op den houder van een huis van ver- j koop met recht van weder-irikoop, bij wien door de rechercheurs voorwerpen zijn gevon den, welke toebehooren aan ds. Voorhoeve, in wiens huis onlangs was ingebroken. De deputatie der Belgische atdeelingen van actief dienende en oud-onderofficieren, welke hebben deelgenomen aan de alge- meene vergadering, den schietwedstrijd en de feestelijkheden van den bond der oud onder-officieren in Nederland keerden gis ter-ochtend naar Antwerpen en Gent terug, uitgeleide gedaan door eenige bestuursleden van de afdeeling 's-Gravenhage van genoem den bond. Schiedam, 5 Augustus 1890. J Voor het nieuw te stichten kerkje van het j H. Hart te Hemsworth, in Engeland, is in dank j aan ons bureau ontvangen: Ter eere van het H. Hart, een offertje voor de kerk te Hemsworth van moeder en doch ter f5. Naar wij met genoegen vernemen, zal onze stadgenoot, de eerw. heer J. D. Meijer, diaken van het seminarie Warmond, Vrijdag den 15 dezer de wijding van het H. Pries terschap ontvangen en Dinsdag d. a. v. in de parochie-kerk van O. L. Vrouw Visitatie zijne Eerste Plechtige II. Mis opdragen. Niettegenstaande er in Den Haag voortdu rend wordt gespuid, is er geen spoor van vervuiling of onaangename lucht aan het water op de kust bij Seheveningen te bemerken. In Den Haag is de toestand belangrijk ver beterd en de stank der grachten eenoe"- Aan het personeel van de Nederlandsche Rijnspoorweg-Maatschappij is vanwege de directie per brief en voor ieder in het bij zonder de vraag gedaan, of zij, ingevolge artikel 6 der spoorweg-overeenkomsten van 21 Januari 1890, met ingang van 15 Octo ber a. s. in dienst der Exploitatie-Maat schap pij wenschen over te gaan. De antwoorden daarop worden vóór 12 dezer ingewacht. Uit veel plaatsen van ons Land ontvingen wij berichten over de viering van den 32n verjaardag van H. M. de Koningin. Wij mee- nen echter te kunnen volstaan met te be richten dat overal met opgewektheid is deel genomen aan het nationale feest, en dat in plaatsen, waar garnizoen ligt, de feestelijk heden van den dag werden opgeluisterd door een parade. Ook in het buitenland is, waar Nederlanders gevestigd zijn of zich tijdelijk ophouden, de 2 Augustus niet onopgemerkt voorbijgegaan. (p^ Ter gelegenheid van het feest te Oud- Beierland op den verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina zal er ook eene hard draverij van paarden van zessen klaar, onder zaam verdwenen. Aan de electrische tram Den HaagSeheve ningen is gisteren-namiddag te twee uren aan de Koninginne-gracht tegenover den Dieientuin brand ontstaan. De passagiers vlogen er verschrikt uit. De Directie, over wegende dat nog eenige veranderingen en verbeteringen moeten worden aangebracht, heeft voorioopig den dienst gestaakt. Men schrijft uit Leiden aan het Handels blad De wet op den vrouwenarbeid heeft, wat de bleekerijen aangaat een tak van nij verheid, waarbij vooral de vrouwenhand wordt gebruikt nu ook de gemoederen in beweging gebracht. Vooral in de om- Men schrijft ons van 't Loo Het groot kinderfeest, onder leiding van den heer Okhuijzen uit Rotterdam, te 6£ uur op het Koninklijk paleis gegeven, is met den besten uitslag bekroond geworden, zoo wel de Magie en Prestidigitatie, als de kunst verrichtingen van het slang- en kikvorsch- mensch, den heer F. Etienne. De acrobati sche toeren en grappen der clowns, de 3 gebroeders Alexis, het groot sneeuwbom- baidement, enz., mochten met alleen de goed keuring van Hare Majesteit en het Prinsesje wegdragen, maar moesten zelfs op hoog verlangen meermalen worden herhaald. De muzikale leiding, aan den heer Jac. Blazer opgedragen, voldeed uitstekend. Na afloop mocht de heer Okhuyzen den bijzonderen dank van Hare Majesteit ont vangen. Te 9'A uur werd er voor het hek van het Paleis een schitterend en welgeslaagd vuur werk van den heer Ruijsch te Utrecht ont stoken. Het werd geopend met een »Leve de Koningin I" en besloten met een tempel van gekleurd vuur, waarin twee lauwertak ken met Oranjelint gestrikt, te midden daar van de letter E, van boven versierd met de woorden «Oranje boven" geflankeerd door de jaarcijfers 18571890, omgeven door gekleurde rosetten, canonnades, enz. De Koningin en het Prinsesje, die bet vuur werk aanschouwden voor het open midden raam der 2e verdieping van het Paleis, wuif den met Hare zakdoeken na afloop de tal rijke menigte herhaaldelijk toe. Tal van bouquetten, waaronder kunststuk ken voorkwamen, werden ter Paleize in den voormiddag aangeboden. (ft. j\.) streken van Haarjem en ook van onze ge meente wordt het bezwaar gevoeld, dat midden in den zomer het vrouwelijk perso neel te 7 uur in den namiddag den arbeid staken moet. Een adres zal worden opgesteld, uitgaan de van groote bleekers uit den omtrek van Haarlem en mede op aandringen van vak- genooten uit het geheele land, en ter tee- kenmg van alle bleekers in den lande wor den aangeboden, om 't daarna, met die handteekeningen voorzien, aan de Regeering te doen toekomen, en haar op die wijze bovengenoemde bezwaren kenbaar te maken. In de zaak der vermoedelijke vergiftiging van fieule Smissaert is van hoogerhand een onderzoek gelast naar de kwaliteiten van het zinkwit, om te weten in hoeverre het ge bruik daarvan doódèlijke gevolgen kan heb ben gehad. Van'eeiïe verwijzing der zaak naar de openbare terechtzitting is nog vol strekt geen sprake- Zooals men weet, komen in den laatsten tijd te Amsterdam vele inbraken voor in on- De Arnh. Crt. verneemt, dat H. M. de Koningin niet op Woensdag a. s. Arnhem met een bezoek zal vereeren. De juiste dag is nog niet bekendhoogstwaarschijnlijk zal in de eerste helft dezer maand het bezoek plaats hebben. Ruim negen uur gisteren-ochtend is uit de gracht te Zutfen nabij het gerechtsge bouw opgehaald het lijk eener dienstbode te dier stede, Naatje A. Niet ver van deze plaats werd gevonden de politiemuts van een huzaar. Korten tijd later is gevankelijk naar de kazerne gebracht de huzaar H. B., de vrijer der ongelukkige, die zich in den Hoven had schuil gehouden. Aan zijn uniform ontbra ken politiemuts en attila. In hoeverre de dood der dienstbode in verband staat met de arrestatie van haren vrijer zal moeten blijken uit het onderzoek, dat door de politie is ingesteld. (Z. Cf.) De personen, die betrokken zijn bij het springen van het kanon te Bredevoort, zi,n Zaterdag door den rechter van instructie gehoord. De gepasporteerde militair, die het onge lukkige schot lostte en daarbij kwetsuren bekwam, is bijna hersteld. (N. ft. Ct.) Als de geruchten waarheid bevatten zou een gerechtelijke dwaling aan het licht zijn gekomen. In het vorig jaar werd de veldar- artillerist v. P. uit Ginneken, niettegenstaande hij zijn onschuld volhield wegens manslag

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2