13e Jaar»:. Donderdag 7 Augustus 1890. VERSCHIJN T D A G E LUES. o. O Bureau: Boterstraat, E 39. ALGEMEEN OVERZICHT. IMys van tiit lilad: Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den' inhoud de/er courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juui 1881 (Sfsfi/. no. 124Ï) l'rijs der Advertentiën Van 16 regels ƒ0.60 »0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Elk gewone regel meer. AMERIKA. Uit Buenos-Ayres wordt van gisteren ge seind: De staatkundige toestand blijft uiterst gespannen en men kan er de ontknooping van nog niet voorzien. De ministers van buitenlandsche zaken en van financiën hebben kun ontslag genomen. Aan de Times wordt uit Buenos-Ayres ge meld, dat de financiële stand van zaken beter wordt doordien de voornaamste bankinstel- lingen geweigerd hebben liet voorbeeld van de Nationale Bank te volgen, en ook doordien de verwachting toeneemt, dat Celman zal aftreden, waartoe hij zich verbonden heeft tegenover Rocca en Pellegrini, toen de opstan delingen de wapenen nederiegden. Tot dus- Vei' echter zijn de pogingen van Roca en Pelligrini om Celman te bewegen zijne be lofte na te komen, vruchteloos gebleven. Dien tengevolge heeft Pellegrini zijn ontslag ge nomen, terwijl Roca met den President in onmin is geraakt. Cetman heeft de openge vallen plaatsen in liet Kabinet aangeboden aan lieden van de oppositie, doch dezen heb ben allen geweigerd. Celman, wiens huis streng tegen overrompeling bewaakt wordt, beeft vervolgens vruchteloos getracht de stad Uuenos-Ayres voor zich te winnen, door haar allerlei voorrechten, zelfs geheele autonomie, voor te spiegelen. De" stedelijke bestuurders wilden daarvan niets weten, en bleven aan dringen op het heengaan van Celman, waar van^ alles afhangt. Feu telegram uit San Salvador meldt, dat generaal Grungardy aan het hootd derGua- temalaansche opstandelingen zich heeft mees ter gemaakt van Cluquimula. Volgens een ander bericht hebben de troepen van San Salvador weder vier veldslagen gewonnen. Hunne verliezen bedroegen 100, die der Gua- temalanen 400 man. DUITSOHLAND. In verband met de eergisteren door prof. Koch op het medisch congres gehouden voor dracht schrijft het Berliner TageblattVoor zoover wij mogen gelooven, zijn inderdaad de proefnemingen van Koch zóó ver gevor derd, dat zij eene geneeswijze bij menschelijke tuberkulose door zekere middelen met be slistheid in het uitzicht stellen. Het is, naar wij meenen, meer dan- waarschijnlijk, dat Robert Koch aan de oplossing van het vraag stuk, hoe tuberkulose te genezen, zeer nabij gekomen is. Gisteren-avond gaf de stad Berlijn aan het medisch congres in het prachtig ver sierde raadhuis een groot feest, aan hetwelk ongeveer 4000 gasten deelnamen. Dit feest gaf aanl eiding tot eene grootsche uiting van internationale sympathie. Ten slotte werd Virchow door eenige buitenlandsche gedele geerden op de schouders getild en als eene prima-dorina, onder ontzaglijken jubel, naar zijn rijtuig gedragen. Hij trachtte herhaal delijk tot de opgewonden gasten het woord te richten, doch kon zich bij deze storm achtige betooging niet verstaanbaar maken. In de eergisteren gehouden vergadering liet de algemeene secretaris van het Congres, dr. Lassari zich op de volgende welwillende wijze tegenover Frankrijk uit»De hooge regeering der Fransche republiek heeft de wetenschappelijke waarde van het Congres hoog genoeg gesteld, om 34 aanzienlijke en ver over de grenzen van hun land erkende autoriteiten voor persoonlijke deelneming daaraan belangstelling in te' boezemen". Deze wóórden werden begroet met luide toejuichingen, waarvan de hartelijkheid op de talrijke aanwezige Fransche geneösheeren (behalve de 34 officieele Waren nog ongeveer 200 niet-officieele Fransche artsen aanwezig) zichtbaar verrassend werkte, zoodat zij her haaldelijk voor de in hunne handen klap pende mede-leden in hun nabijheid een bui ging maakten. De Fransche gedelegeerde Bouchard antwoordde in gelijken geest als Lassar gesproken had, en ook zijne woorden werden luide toegejuicht. De vergadering beijverde zich om de Franschen met voor komendheid te bejegenen. Ook gisteren avond waren de Fransche artsen het voor werp van bijzonder hartelijke betoogingen, welke zij evenzoo beantwoordden. De Russische socialist Slavinsky werd Woensdag na eene gevangenschap van 3£ jaar uit de gevangenis te Plötsenzee bij Berlijn ontslagen. Een aantal zijner poli tieke tegenstanders wilden hem eene ovatie brengen, doch hij werd onmiddellijk weder door zeven agenten gearresteerd, daar Rus land zijne uitlevering gevraagd had wegens een in 1885 gepleegden moord. Vrijdag avond verliet de gevangene onder sterk po- litie-geleide Berlijn. Den volgenden morgen trachtten een aantal Russen bij het station Schneidemilhl hem te bevrijden, maar de poging mislukte. Twee hunner werden ge arresteerd en des middags werd Slavinsky uitgeleverd. Aldus luidt het verhaal van den correspondent der Daily Chronicle over dit geval, waaróver de Duitsche bladen het zwijgen bewaren. ENGELAND. In het Lagerhuis zeide gisteren de minis ter Fergusson, dat de liegeeringgeen inlich tingen heeft ontvangen nopens hetgeen er gezegd wordt te Momsh in Armenië gebeurd te zijn. De veiligheid laat te wenschen over in 'het district Arligira, op de grenzen van Rusland, waar Kurden onophoudelijk in- en uittrekken. Omtrent de tusschen de Transvaal en Zwasieland gesloten overeenkomst, die thans met de handteekening van president Kruger bij den Transvaalschen Volksraad is ingediend, verneemt men, dat de hoofdzakelijke inhoud bestaat uit het volgende Zwasieland blijft in naam onafhankelijk maar zal onder gemeen schappelijk Transvaalsch-Zwasielandsch be stuur staan met een afzonderlijke rechtsple- gings voor Europeesche kolonisten. Trans vaal legt een spoorweg aan door Zwasieland naar zee met vermoedelijke verlenging naar de Kosibaai. Engeland waarborgt het Trans- vaalsche eindstation van dien spoorweg tegen de hebzucht van elke vreemde mogendheid doch daarvoor moet Transvaal met de Kaap, Oranje-Vrijstaat en Bechuanaland een tolver bond sluiten. Ingeval deze unie niet binnen een half jaar tot stand komt, vervalt de waar borg van het eindstation, doch de overige bepalingen blijven van kracht, indien tenmin ste de wederzijdsche rectificatie volgt, wat niet te betwijfelen is. Behalve in den Trans vaalschen Volksraad is deze overeenkomst ook in het Engelsche Lagerhuis ter bekrach tiging ingediend. De Times verneemt uit Zanzibar, dat de Sultan eene groote vergadering van Arabie ren in zijn paleis bijeengeroepen heeft, in welke hij het decreet betreffende den sla venhandel toelichtte, met het doel de daar tegen gerezen bezwaren weg te nemen. De beschaafde Arabieren schijnen thans eeniger- mate tot kalmte te zijn gekomen zij keuren de manifestation af, gelijk er eene heeft plaats gehad bij het douarie-kantoor, waar dertig gewapenden binnendrongen, het aan geplakte decreet des Sultans afscheurden en daarna ijlings naar het binnenland vluchtten, waarheen zij achtervolgd werden. De correspondent van de Standard te Petersburg ontkent, dat in Rusland het voor nemen zou bestaan nieuwe maatregelen tegen de Israëlieten te nemen, maar bevestigt, dat de oude bepalingen met gestrengheid weder in werking zullen worden gesteld. De gouverneur van Helgoland heeft be kend gemaakt, dat de overgave bepaald is op 9 dezer. ROME. Z. H. de Paus heeft dezer dagen eene af doende beslissing genomen in zake het verzet

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1