13e'.1 e «laarar. Zaterdag 9 Augustus 1899. No. 375 VERSO H IJ NT DAG E L IJ K S. O Bureau: Boterstraat, E 39. ALGEMEEN OVERZICHT. BINNENLAND. Trijs viin dit Klad Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van tien'inhoud (te/er courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl. no. 124.) Trijs der Advertentiëu 5 Van 16 regelsƒ0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AFRIKA. Uit Pretoria wordt van gisteren geseind De dagbladen veroordeelen eenstemmig de overeenkomst met Engeland, en Swaziland, ^ij achten het onwaarschijnlijk, dat de Volks raad haar zal goedkeuren. De consul-generaal van Portugal diende bij den president Kruger een protest tegen de overeenkomst in, omdat deze in strijd zou zyu met het tractaat tusschen Portugal en de Transvaal. Aan de Times wordt uit Durban gemeld, dat de Transvaalsche Volksraad het wetsont werp tot het stichten van twee Kamers be krachtigde. AMERIKA. Uit Buenos-Ayres wordt van gisteren ge seind: De verkiezing van Pellegrini werd met groote vreugde door het publiek be- g'oet. i)e algemeene stemming is vreedzaam en de tinancieele toestand is verbeterd. De lesident heeft den staat van beleg opgehe- Ven ea de vrijheid der drukpers geprocla meerd. "Vicence Lopez is benoemd tot mi nister van financiën. BELGIE. De regeeringsgezinde bladen in België be helzen het volgende entrefilet Gedurende zijn te kort verblijf in België oeft de Duitsche Keizer allen, die in zijne nabyheid geweest zijn, bekoord door zijne waar digheid en minzaamheid tevens. Het is de nede, dien de Duitsche souverein wenscht en wil, en hij meent dat door den eerbied vooi de 1 echten van allen, de vrede kan en moet veizekerd worden. Dit moet, volgens m, de taak z'Jn van alle vorsten. De Bel gische regeer,ng wenschte aanvankelijk dat ondeiJ1 l TtS Z°Uden zeSSen van het onde ho", van den Ke.zer met de regeenngspersonen. Het is naar den stelligen wensch des Kei zers dat dit entrefilet aan de dagbladen ge zonden is. 8 DUITSOHLAND. De minister Bötticher zal Zaterdag-avond met een oorlogsschip op Helgoland aankomen om het eiland als Duitsch bezit over te nemen van den Engelschen gouverneur. Op aanst. Zondag wordt de Keizer op Helgoland verwacht. Eene commissie uit de ingezetenen neemt, na overleg met geheimrath VVermuth, maatregelen tot eene waardige ontvangst. Bij de landingsbrug worden tri bunes opgerichtde trappen en de Queen- street worden met palmen versierd. Ter eere van het Geneeskundig Congres werd gisteren te Berlijn een schitterend feest met bal gehouden in den wintertuin van het Centraal Hotel. Het werd druk be zocht; de Duitsche en buitenlandsche cory- pheën waren bijna allen tegenwoordig. De buitenlandsche militaire artsen verschenen in uniform. Voorname leden van het geneeskundig congres uit Duitschland, Engeland, Rusland, Oostenrijk, Italië, Amerika, Denemarken, Nederland, Spanje, enz., namen gisteren deel aan het middagmaal bij den Geheimen Com- merzienratli Bleichröder. HET OOSTEN. Uit Constantinopel wordt gemeld, dat de berats der Bulgaarsche bisschoppen eergiste ren verzonden zijn aan den Exarch van Bul garije. Verscheidene bisschoppen zijn reeds naar de hun aangewezen standplaats vertrok ken. Het Journal de St. Petersbourg zegt, dat de Porte aan de wenschen van Stambulolf met betrekking tot het benoemen van Bul gaarsche bisschoppen niet zoo welwillend had behooren te voldoen, daar zij op staat kundige motieyen berustten, welke volstrekt niet te billijken zijn en welke de Porte min der dan andere belangen te behartigen had. I11 dezen zin heeft Nelidoff gesproken eene nota overhandigde hij niet. De Porte heeft in een telegram aan de Russische regeering uiteengezet dat de zaak der berats eene zuiver binnenlandsche aan gelegenheid is, er bijvoegende dat zij, de Porte, niet heeft gehandeld onder den indruk van de nota van Bulgarije, noch onder dien van het Drievoudig Verbond, alsmede dat dezelfde berats vroeger door Rusland zelf gevraagd zijn geworden. De Porte eindigt met de hoop uit te spre ken, dat hare betrekkingen met Rusland zul len voortgaan uitmuntend te zijn. De Ar- nauten in Oud-Servië zijn opgestaan er zijn troepen heengezonden. Schiedam, 8 Augustus 1890. Voor het nieuw te stichten kerkje van het H. Hart te Hemsworth, in Engeland, is in dank aan ons bureau ontvangen: Van M. Voor den weleerw. heer Speet f 2.50. Burgemeester en Wethouders dezer ge meente hebben gisteren-middag ten Raad- huize alhier aanbesteed het uitvoeren van verfwerken in twee perceelen en wel per ceel I het verven van eenige bruggen en hekwerken, perceel II het buiten verfwerk van eenige huizen enz. benevens de tien ankerboeien in de rivier de Maas. De navolgende inschrijvingen waren inge komen S. Goldsteen t e Haarlem, perceel I f450.—, perceel II f1565.J. E. Mar- chand Co., te Rotterdam, perceel II f1039.M. H. Eijsvogel en J. Slaton, te Rotterdam, perceel I f 363.perceel II f 1397. H. van Meurs en ZE van Eijck, alhier, perceel II f1428.— A. J. Schreuder, alhier, perceel If324.perceel II f1317. L. Perquin en M. van der Burg, alhier, per ceel I f370.perceel II f1570 Het werk is door Burg. en Wetli. gegund aan de laagste inschrijvers; en wel voor per ceel I aan A. ,1. Schreuder, alhier, voor f 324.en perceel II aan J. E. Marchand Co., te Rotterdam, voor f1039. Bij de aanbesteding door de directie der marine te Amsterdam, voor de levering van goederen en materialen, werd 0. a. inge schreven door de stearinekaarsen-fabriek Apolio" alhier voor perceel 60, stearine- kaarsen, f5,159.16. Een alledaagsch voorval, althans in het seizoen, het uittrekken eener vereeniging, die haren pot gaat verteren, bracht gisteren onze goede stad in beweging. De Zangver- eeniging »St. Gregorius", ten getale van ruim honderd leden, mannen en knapen, trok per stoomboot Maassluis I van af haar lokaal aan het eind der Boterstraat door de havens onzer stad naar buiten, om in het schoone Oostvoorne een recht vroolijken dag door te brengen. Gisteren-avond omstreeks half negen keer de zij hier ter stede weder. Die terugkomst bracht inderdaad heel de stad op de been. Langs de havens en bij de aanlegplaats op het Hoofd bewogen zich honderden, om ge tuige te zijn van het fantastisch schouwspel, dat de boot, geheel a giorno verlicht, in den avond zou opleveren. Ruim negen ure kwam het vaartuig langzaam door de Buitenhaven in het midden der stad. Het was werkelijk een prachtig gezichthet vaartuig met de verlichte lijnen en het transparent aan de voorzijde, vermeldende den naam der Ver eeniging, daar langzaam te zien aandrijven de talrijke lichten weerkaatsten zich in den gladden waterspiegel en stempelden het ge heel tot een Venetiaanschen nacht, zoo schoon als wij ons dien slechts kunnen droo- men. Daartoe hebben zeker het uitstekend weder, de opwekkende tonen der muziek van

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1