Burgerlijke Stand. die hij in zijne laatste levensjaren genoten had, de eeuwige rust in den hemel te vinden. Msb Zondag 31 Aug. a. s. zal het van oudsher beroemde wonderbeeld, bekend onder den naam van O. L. Vr. van Tongeren, in die stad door Mgr V. Doutreloux, bisschop van Tongeren, namens Z. H. den Paus plechtig gekroond worden. Op dien dag wordt in de groote Lieve Vrouwekerk aldaar te 9 uren een pontificale Hoogmis opgedragen door Z. D. H. Mgr Fr. Boermans, bisschop van Roermond. Bij die gelegenheid zullen de gewijde schatten, relekwieën en kostbaarheden, welke aldaar sedert eeuwen bewaard zijn, gedurende acht dagen, tot en rnet den 811 September, ter openbare vereering staan uitgesteld. Gelijk men weet, was de aloude stad der Tungri een zeer belangrijke plaats tijdens de overheersching der Romeinen en is zij, dank daaraan, de zetel geworden van de eerste bisschoppen, die onzen voorouders het Christen dom verkondigden. De H. Servatius, tiende bisschop dier stad, beducht voor de invallen der barbaren, nam omstreeks het jaar 383 de wijk naar Maas tricht, waar de bisschopszetel der Tungri tot het begin van de 7e eeuw toen de H. Hubertus hem overbracht naar Luik gevestigd was. Het is dus een even schoone als juiste ge dachte, dit kroningsfeest te laten opluisteren door de tegenwoordigheid der beide kerk voogden, die met recht erop kunnen bogen, den herdersstat der heilige bisschoppen van Tongeren en Maastricht te voeren. {Maas- en Roerb.) GEMENGDEBERICHTEN. Een bewijs van groote zelfopoffering werd onlangs gegeven door een der passagiers van een uit Indië keerenden mailstoomer, de wegens ziekte repatrieerende 2e-luitenant der infanterie van het Nederlandsch-Indisch leger J. L. L. M. Wittich. Aan boord van een der mailstoomers in de Roode Zee bevond zich een Afrikaan, die, eenigszins aan verstandverbijstering lijdende, aan zijne bewakers ontsnapte en in volle zee overboord sprong. Tengevolge hiervan verspreidt zich plotseling aan boord de val- sche mare, dat een kind van een der pas sagiers overboord is gevallen. Luitenant Wit tich bedenkt zich geen oogenblik, ontdoet zich snel van zijne schoenen en springt tot redding van de kleine boven van de ver schansing in zee. In dergelijke gevallen is, in verband met de snelle vaart van het schip, snelheid van handelen hoofdzaak om zooveel mogelijk nabij den drenkeling te water te gaan. Weder aan de oppervlakte komende, bespeurt hij nergens eenig spoor van het kind, terwijl het schip inmiddels door de vaart een flink eind verwijderd is. Wel werd er direct ge stopt en teruggekeerd om zoo mogelijk den edelmoedigen Wittich te redden, doch door stroom of eenige andere omstandigheid was de afstand tusschen zwemmer en schip te groot, zoodat men van boord, niettegenstaande lang zoeken, niets meer van hem bespeurde. Wel trachtte de flinke zwemmer het schip te naderen, doch het bleek te vergeefs, en eindelijk is zijne eenige hoop op redding een vuurtoren, die zich in de verte boven de zee vertoonde. (De vuurtoren op een rotspunt van de twee Brothers). Gelukkig gespaard door de veelvuldig voorkomende haaien, gelukt hef hem na langen strijd tegen de golven den vasten wal bij den vuurtoren te bereiken. Hier werd hij na vier dagen opgenomen door een Engelsch kolenschip, naar Suez gebracht, en van daar is hij met de volgende mail gerepatrieerd. De jonge man, die pas eenigszihs'van zijne Indische ziekte herstellende was, bracht 3 a 4 uren in zee zwemmende door, en heeft natuurlijk veel geleden door het ontveldraken van de armen enz. Ongetwijfeld heeft hij zijn leven te danken aan der. energieken wil, die in hem moet zetelen. (Vad.) Tegen eene werkvrouw, die ten nadeele harer meestereseene winkelierster in schoenen te Leeuwarden, 2 paar pantoffels had ontvreemd en op heeterdaad werd be trapt, is proces-verbaal opgemaakt. Bij het onderzoek in deze zaak heeft de politie in de bank van leening aldaar nog 58 paar schoenen enz. in beslag genomen, welke door die vrouw reeds waren ontvreemd en be leend. Te UI ft is ten nadeele van den heer Van Raaij eene portefeuille met bankpapier ge stolen. De aldaar gestationneerde brigadier der marechaussées heeft den vermoedelijken dader, een marskramer, nabij Terborg op gespoord. De portefeuille tevens brieven van den bestolene bevattende, werd met een groot gedeelte van het geld nog in zijn be zit gevonden een bankbiljet van f40 was reeds verzilverd. De dader is aan de politie overgeleverd. Een commissie van Duitsche spekslagers is te Berlijn bij den minister v. Bötticher op audiëntie geweest, om te spreken over den invoer van Amerikaansch spek over de Hol- landsche grenzen. De Minister verklaarde hun, dat onderhandelingen gaande waren hij wist echter niet hoe de zaak geregeld zou worden. De opheffing van het verbod van invoer van Amerikaansch spek en var- kensvleesch zou uit een gezondheidsoogpunt echter niet geschieden. «Generaal" Booth heeft aan al zijn soldaten in het «Leger des Heils" het gebruik van tabak verboden. Zij, die evenwel toch blijven rooken, verliezen alle aanspraak op bevorde ring. Bij een twist te Rheydt ("Pruisen) werd zekere Jos. Bours uit Susteren, welke aldaar werkzaam was, 11. Maandag door een mes steek gedood. Hij was niet bij de vechtpartij betrokken en wilde alleen de vechtenden scheiden. De dader is gearresteerd. M'Caffray, de bekende brugspringer uit Canada, heeft te Boston den dood gevonden. Hij zou daar van eene hoogte van 150 voe ten in de Charles-rivier springen, en werd terstond door den schok gedood. Nog on langs had M'Caffray met goed gevolg een sprong in het water van een hoogte van 75 voeten volbracht. Dat men bij het gebruik van rauwe eieren voorzichtig moet zijn, bleek weder bij iemand te Meppel, toen men, een ei stukslaande om aan een der kinderen te geven, daarin iets vreemds ontdekte. Bij nadere beschou wing bleek het een goed ontwikkelde lint worm te zijn. LAATSTE BERICHTEN. Heder. zijn alhier van de haringvisscherij binnengekomen de loggers Hamonie met 18 en Excelsior met 22 last. LONDEN 9 Augustus. De Duitsche Keizer is tegen middernacht vertrokken na een al lerprettigst familiemaal op het jacht van den prins van Wales te hebben bijgewoond. Tallooze jachten voeren middelerwijl rond, luisterend naar de keizerlijke kapel, welke als laatste nummer het Pruisische Volkslied speelde. Nadat de Keizer aan boord van de Ilohenzollern was teruggekeerd, beval hij de electrische speurlichten te richten naar het kasteel der Koningin, terwijl de Irene twee-en-twintig saluutschoten lostte. MADRID, 9 Augustus. Het bericht omtrent het verschijnen van de cholera alhier wordt gelogenstraft. Handelsberichten. BEURS TE SCHIEDAM, 9 Aug. 1890. Moutwijn, [Makelaars f10. I Commissie Verhandeld: f9'A. Stemmingonveranderd. Jenever f 15.50 Ct. per Heet. Amst. proef f 16.75. f10. Spoeling. Berlijn. (Slotkoers.) Keulen. Parijs. New-York. Amsterdam. j Vereeniging f0.50. Beurs - 0.40. Rogge, Aug. Sept./Oct. Spiritus Aug./Sep. Sept./Oct. Rogge dadelijk. Nov. Meell2Merk.l.md. 1 12 Sept. Rogge, loop. md. j y> Sept. Spiritus, loop. m. Sept. 164, 156, 39.40 38.50 18.25 14.95 58.75 57— 15— 15— 35.75 36.25 165.50 156.25 39.20 38.20 18.25 14.95 58.80 57.10 15.60 Maïs f0.56t 35.75 36.25 I f0.56£. 8 Aug. Rogge op levering lagerOct. f 130, 131, 132, 131, 130, 129, 130; Maart 1127, 128, 129,128. 9 Aug. Rogge op levering lager; Oct. f 128, 129; Maart f127. Keulen Rijnhoogte ('s nam. 1 uur) 8 Auo- 2.66 M. 9 Aug. 2.89 M. Bouwprijzen der Effecten. 1017, 717s 1237, 647, 167, 3 .s as Londen kort. f 12.12 Disconto 5 pCt. Parijs - 47.90 3 Antwerp. - 47.82' 3 GEBOREN: 7 Aug. Michiel Theodorus Petrus, zoon van N. van der Wilk en E. E. J. Jansen, Baan. 8. Petronella, dochter van R. J. van Rhijn en E. C. Hartendorp, Maasstraat. ONDERTROUWD: 7 Aug. L. van Til en A. van 't Wout. - H. J. Kreuger en J. C. Pruijmers. G. van Ophem en P. Hartman. H. van Leeuwen en D. Maltha. W. van Riet en A. W. van t Hofl. J. W. Duimel en E. Kleinekoort. H. van den Bout en E. Dinkelaar. A. J. Middendorp en E. van Loenhoud. Stoom-Boekdrukkery Gebr. V«i Noortwqk, SehiediM. 8 Aug. 9 Aug. 7 Aug. 8 Aug. te Amsterdam. 2'/j pCt. Nederland Buitenl. Spanje Portugal Rusland 1867/69 1875 Ooster. Lg. lie. Gr. Russ. Sporen Baltische Zilver Metall Papier Turkije Turksche loten Italië 1887 (Spw.) Peru Venezuela Central. Pacific Shares Denver Rio Grande Canadian Pacific Northw. and Pac. Hb. Missouri Kansas Oblig. Chic. Atlantic 6pCt. Prior Lien Bond. Zweedsche N. Spw. Mij Aand. Cultuur Mij Prolongatie 8 Augus. 81 96>/2 777, 76»/,, 187, 18»/,. 557,, 497/, 327, 17?/, 102 19 Per Telegraat. 9 Aug. ba 'E CU O) ■4-J O G G <D O) tO G 0> 13 a> Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 4