13e Jaarg. Donderdag: 14 Augustus 1890. No. 3758. VERSO H IJ N T D A G E li IJ K 8. algemeen overzicht. Bureau: Boterstraat, E 39. BINNENLAND. Prijs van dit Klad Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den'iuhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsbL no. 124?) Trijs der Advertentie» Van 1—6 regelsƒ0.60 Elk gewone regel meer. »0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AFRIKA. Uit het officieele verslag omtrent de de- la itten in den Transvaalschen Volksraad blijkt, dat Kruger aan de vergadering een gedeel te voorlas van een schrijven der Britsche regeering, verklarende dat, zoodra alle aan gelegenheden in Swaziland zullen geregeld zijn, Engeland de wenschen van de trans vaal met betrekking tot Swaziland in over weging zal nemen, met het doel om aan die wenschen tegemoet te komen. AMERIKA. De groote werkstaking bij den New-lork Central-spoorweg is feitelijk mislukt, door dien de Arbeidsriddersvereeniging den strijd opgaf. Bovendien vond zij geenen steun bij de verwante vereenigingen, zoodat de bevelen tot werkstaking slechts gedeeltelijk werden opgevolgd. Inzonderheid de rnachinisten-ver- eeniging wilde niet meedoen, uit wraak tegen de Arbeidsridders, die in 1889 weigerden haar te steunen tegen der. Quincy-spoorweg. De wanordelijkheden te Syracuse hadden een ernstig karakterde werkstakers be zetten geweldadig het stationsterrein, totdat de staatstroepen hen verjoegen en de New- York Central-spoorwegmaatschappij in het bezit herstelden. De maatschappij heeft be kend gemaakt, dat zij overal de Sheriffs aan sprakelijk stelt voor de schade tengevolge van de onlusten. DUITSOHLAND. Uit Munchen wordt aan de G er mania ge schreven Een der meest belangwekkende tijdingen der jongste dagen zal wel zijn, dat de heer Von Lutz, die nog in November 11. het Vaticaan staatsgevaarlijk noemde, die achttien jaren lang de katholieke Kerk zoo vee) leeds heeft berokkend, thans in den schoot dier Kerk is teruggekeerd. De Bei- ersche oud-minister heeft dezer dagen in handen van mgr. den aartsbisschop Von Thoma de belijdenis afgelegd, dat hij alles gelooft, wat de katholieke Kerk te gelooven voorstelt. De bisschop van Straatsburg, mgr. Stumpf, wiens gezondheidstoestand reeds geruimen tijd ernstige bezorgheid inboezemde, is Zon- d g-avond overleden. Hij was 21 September 1822 te Egisheim, in den Elzas, geboren. Sedert 1883 was hij coadjutor van mgr. Rass met recht van opvolging, en aanvaardde na diens dood (Dec. 1887) de zelfstandige lei ding van het diocees, welks bisschoppelijke zetel hij dus nog geen drie jaren heeft mo gen bezetten. FRANKRIJK. De afgevaardigde Laguerre, een der meest bekende leiders van de vroegere Bonapar- tistische beweging, doet in de Pr esse de zonderlinge mededeeling, dat hem door vrien den in Italië een Franseh-ïtaliaanschen oorlog voor de naaste toekomst is aangekondigd. Reeds worden troepen geconcentreerd op de Fransche grens, en oorlogsschepen uitgezon den met verzegelde instructies, die eerst in volle zee mogen geopend worden. Laguerre waarschuwt zijn landgenooten om op hun hoede te zijn, en tevens de Italiaansche «broe ders" om aan Frankrijk te denken en aan de »ltaliaansche republiek." Sommige Fransche bladen nemen deze mededeeling ernstig op en brengen haar in verband met het feit, dat onlangs eenige Fransche toeristen een groep Italiaansche officieren en soldaten in uniform aantroffen op Fransch grondgebied. Die vreemde mi litairen gaven voor, dat zij, den Mont Blanc bestegen hebbende, door een onweer over vallen werden en niet meer langs den Ita- liaanschen kant konden terugkeeren, zoodat zij uit lijfsbehoud genoodzaakt waren geweest langs den Franschen kant neer te komen en op Fransch gebied te overnachten. Hoewel men het vreemd vond, dat Italiaansche offi cieren en soldaten in volle wapenrusting een berg gaan beklimmen, liet men hen gaan, doch thans vraagt men zich af, of het geen verkenners waren, die liet terrein kwamen verkennen. ROME. De Moniteur de Rome bevestigt, dat de H. Vader, behalve de Encycliek over de «So ciale Kwestie" een nieuwe Encycliek voorbe reidt over het «Bijbelsch onderzoek," waar bij Z. H. de godsdienstige wetenschap zal oproepen om op dit terrein tegen het ratio nalisme en de vrijdenkerij op te treden. Op verlangen van den heer Soardo, afge vaardigde van Bergamo, heeft de Italiaan sche regeering de Bergamasker confrérie, welke de kerk van O. L. V. van Barmhar tigheid te Rome bestuurt, «gereorganiseerd." De heer Soardo werd tot koninklijk com missaris benoemd en deed eene nog grootere liberale meerderheid in het bestuur treden. Een treurig teeken SPANJE. De Spaansche bladen publiceerden dezer dagen een stuk, dat een leerzamen blik in de toestanden der Kerk van Spanje veroor looft en door zijn vastberaden taal in geheel Spanje groot opzien heeft gewekt. Kort na het optreden van het ministerie-Canovas zond de nieuwe minister van eeredienst aan de bisschoppen een telegram, waarin hij de vaste hoop uitsprak, dat de hartelijkheid der betrekkingen tusschen Staat en Kerk a 1 s tot dusverre zal behouden blijven." In antwoord daarop zond mgr. Lagunero y Menezo, bisschop van Osma, hem een schrij ven, waarin hij den minister ter kennisma king eenen brief zond, dien hij juist aan zijnen voorganger in het Kabinet had gericht. Deze brief is een zijdelings maar krachtig protest tegen de uitdrukking des ministers «als tot dusverre." In zijn schrijven aan den vorigen minister van eeredienst verzocht de Bisschop de Regeering «alles te doen, wat in haar vermogen was, opdat de priesters niet meer verÉolgd worden, wanneer zij de katholieke leer %epredikt en verdedigd heb ben dat de jdtjgelieden, die krachtens hun natuurlijk recht''een huwelijk willen sluiten, daarin niet door den dienstplicht worden ver hinderd dat men de afname van de getalsterkte der geestelijkheid, welke door den dienstplicht der theologanten wordt veroorzaakt, niet hand- have dat men voor het onderhoud zorge der geestelijkheid, die in de uitoefening van hun ambt gebrekkig worden dat men de kerken hersMie, die in verval zijndat men de pornografische pers onderdrukke dat men de geestelijken, die twee parochiën hebben te bedienen, ook de aan beide verbonden inkomsten uitbetale dat de Regeering den seminariën en kerkbesturen de gelden uit- keere, welke zij hun verschuldigd isdat ten slotte de Regeering het concordaat loyaal onderhoude, zooals liet loyaal door de Kerk wordt nageleefd. De Epoca, het orgaan van Canovas, ver genoegt zich met een^esumé van het stuk zonder commentaar. En dat is ook wel te begrijpen, daar het antwoord niet zoo ge makkelijk is te geven. Het is intusschen te hopen, dat het nieuwe conservatieve Kabinet wat beslister voor zijne beginselen zal op treden, en dat liet tegenover de Kerk her stellen zal, wat eene liberale regeering je gens haar heeft misdreven. Schiedam, 13 Augustus '1890. Voor het nieuw te stichten kerkje te Hems- worth, in Engeland, is in dank aan ons bureau ontvangen Totaal der vorige giften f54.50 Ter eere van het A. II. Hart - 2.50 Van Josephine f 2.50, van Henriette f l.van Gertrude f0.25, to taal 3-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1