Ingevulde Prikkaarten Van N. N. N. f2.50, f2.50, fl.— totaal 0_ Van W. C. M. L. J. 1 - 1.50 A. J. M. ,T. 3 - 4.50 A. M. C. B. J. 2 - 3._ P. 1. M. D. J. 1 1.50 R. M. L. C. J. 3 - 4.50 M. C. J. 2 - 3. H. 2 - 3.— M. v. d. S. 2 - 3. Kollebteer- of Prikkaarten 'zijn aan om Bureau te verkrijgen. Heden-ochtend is de Jongensafdeeling van het Koorgezelschap »Lof en Stichting" der St. Jans-kerk, parochiale afdeeling van de Ned. St. Gregorius-vereeniging, uitgetrokken om te 's-Hage en Scheveningen benevens in het nabu rige Delft een recht genoeglijken dag door te brengen. Wij maken van deze gelegenheid gaarne gebruik om van onze levendige sympathie blijk te geven voor de hier ter stede be staande afdeelingen van de Ned. St. Gre- gorius-ver. (in de parochie-kerk van den H. Jo annes den Dooper en de bijkerk O. L. Vrouw van den H. Rozenkrans) die zich met zooveel ijver aan de beoefening van den waren kerk zang wijden. De kerkelijke zang is gewis een der gewichtigste bestanddeelen van den liturgisohen eeredienst. Hare roeping is den luister der godsdienstoefeningen te verhoogen, de godsvrucht der geloovigen op te wekken, en lof en eer te geven aan den Schepper, Die den mensch de groote gave der taal schonk. Maar om aan deze grootsche roe ping te beantwoorden, behoort tie zang die in de kerk tén gehoore wordt gebracht, ge heel te zijn in den geest der Kerk en in overeenstemming met hare heerlijke liturgie; het moet inderdaad blijken, dat zij eene ge heel andere roeping heeft dan de wereldsche muziek, die slechts bedoelt het oor te streelen en aan den smaak, vaak aan den wansmaak, van het publiek te voldoen. En als wij alzoo de roeping van en de vere'schten voor den waren kerkzang nagaan, dan gelooven wij, dat die het meest nabij worden gekomen door den zang die door de genoemde afdeelingen van de Ned. St. Gre- gorius-ver. hier ter stede wordt beoefend. Werkelijk stichtend en opwekkend is de zang die in de St. Jans-parochie- en bijkerk wordt ten gehoore gebracht en ieder die gevoel heeft voor het waarlijk schoone, het zuiver kerkelijke in den zang, zal het met ons een genoegen achten, eene godsdienstoefening in genoemde kerken bij te wonen, vooral wan neer wij daar bij p'echtige gelegenheden het gemengd koor van jongens- en mannenstem men te hooren krijgen. Aan de betuiging van onze algeheele sympathie voor hen die dien waren kerkzang met zooveel toewijding beoefenen, kunnen wij dan o»k niet nalaten de opwekking te verbinden, om bedoelde korpo- ratiën zooveel mogelijk te steunen. Ouders en overheden vooral, die in hunne jeugdige ondergeschikten muzikalen aanleg ontdekken, kunnen niet beter doen, dan hunne kinderen of pupillen, voor alle andere, tot die kor- poratiën te doen toetreden. Voorzeker, treffend is het zijn kinderen aan het altaar te zien, maar schoon is het ook, hen den lof des Heeren te hooren zingenen zoowel het een als het ander laat op het zoo ontvankelijk kinderlijk gemoed een indruk achter, dien zelfs de later komende stormen des levens niet geheel vermogen uit te wisschen. Met den wensch uit te spreken, dat alle ouders die het wel meenen met hunne kin deren, hen, voor alle andere, tot de hier be doelde kerkelijke korporatiën zullen doen toe treden, willen wij deze uiteenzetting beslui ten. Mogen de parochiale afdeelingen van de Ned. St. Gregorius-ver., door alle welgezinden gesteund, steeds in bloei toenemen! Dat alle voorstanders van den waren kerk zang één zijn en hunr.e stemmen tot ééne melodie samensmelten één lofzang van de heiligste en reinste klanken ter eere van Hem, Die den mensch de groote gave der taal ge schonken heeft! In de Staatcourant no. 186 lezen wij het volgende Ministerie van Waterstaat, Handel en Nij verheid. Aan de Kamers van Koophandel en Fabrie ken te Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Dord recht, Gorinchem, 's-Hertogenbosch, Gronin gen en Middelburg is gezonden het jaarver slag van de centrale commissie voor de Rijnvaart over 1889. Waarom werd dit verslag ook niet aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Schiedam gezonden Het is toch genoeg bekend, welk belang Schiedam, de derde koopstad des rijks, bij de Rijnvaart heeft, en welke pogingen er zijn aangewend om Duitsch- land's handel én scheepvaart naar hier te bevorderen. legatie van België te Weenen, die eenige weken te 's-Hage vertoefde en thans naar Brussel is vertrokken. Volgens de Avondpost zou het wel waar zijn, dat de heer Croll vanwege het depar tement van binnenlandsche zaken belast is met de werkzaamheden voor de volkstelling. Het blad zegt dit »met de meeste zekerheid" te kunnen melden. i» De heer baron Van Tuijll van Serooskerken president van de Sophia-stichting te Scheve ningen, heeft door tusschenkomst van Het Vaderland een som van ongeveer duizend gulden ontvangen voor welk bedrag acht kinderen kosteloos in de stichting konden op genomen worden. Uit Amsterdam meldt men ons, dat de rechtbank aldaar Aafke Kuijpers gedurende eene maand op cachette heeft gesteld, zoo dat gedurende dien tijd niemand bij haar wordt toegelaten. Een uiterst zeldzaam geval in de Nederlaridsche rechtspleging. (A. R. Ct.) Het rijks cachet No. 148, in gebruik ge weest bij de ambtenaren te Rotterdam, is 16 Juli in het ongereede geraakt en niet terug gevonden. Ter voorkoming van misbruik is dientengevolge door den minister van finan ciën bepaald, dat merken, na genoemden dag met dit cachet gesteld, niet voor geldig mo gen worden gehouden, en dat bij ontdekking van zoodanig merk daarvan aan den hoog stel. ambtenaar in loco kennis moet worden gegeven, teneinde te onderzoeken, wie dit merk heeft gesteld en waar het werktuig zich bevindt. Dat er geen bepaalde reden tot bezorgd heid van 's Konings toestand bestaat, kan ook hieruit blijken dat eergisteren weereen kinderfeestje voor de Prinses was georgani seerd. Om één uur reed de Prinses met jeugdige speelgenooten, begeleid door de Koningin, in een vierspannig gezelschapsrijtuig naar buiten. De Lancet, het beroemde medische tijd schrift van Engeland, zegt dat nooit in de geschiedenis der geneeskunde zulk een bij eenkomst van geleerden plaats had als ver leden week te Berlijn. Het blad gewaagt met lof van professor Stokvis of Amsterdam, one of the soundest clinical physicians of the day. In de Temps is een brief uit Den Haag opgenomen over het socialisme in ons Land. Daarin wordt o. a. medegedeeld, dat ten huize van den heer Domela Nieuwenhuis het internationaal congres van Parijs en de de monstratie van 1 Mei 1890 zijn voorbereid. In die bijeenkomst waren tegenwoordig Paul Lafarge voor Frankrijk, Bebel en Liebknecht voor Duitschland, Anseele en Volders voor België, Bernstein voor Engeland, Reichel en Scherzer voor Zwitserland. Naar men aan het Dbl.v. Z.-H. verzekert, is bij de Belgische legatie een mutatie op handen. De heer Jules d'Anethan, eerste secretaris van legatie bij dit gezantschap, zou naar een andere ambassade worden ver plaatst, terwijl hij vervangen zou worden door burggraaf Van Beughem, secretaris van Maandag-avond bewogen zich duizenden menschen natuurlijk meest nieuwsgierigen, door de straten van Gorinchem en voorname lijk in de wijk waar de kerk van het Leger des Heils staat. Die straten werden door militairen afgezet nu kon het heilsleger on- gestoord zijne godsdienstoefening verrichten, hetgeen Zaterdag- en Zondag-avond onmoge- gelijk was. Een patrouille doorliep tot 11 uur de hoofdstraten toen rukten alle mili tairen in, doch bleven in de kazerne de wacht houden. Naar men zegt, was er onder de bevolking verbittering ontstaan, omdat het Heilsleger zich, bij het installeeren van heilsoldaten, van eene roode vlag bediende. De algemeene vergadering van het Ned. Zangersverbond werd Zondag te Arnhem ge houden in een der bovenzalen van het nieuwe Musis Sacrum". Er waren 13 vereenigingen vertegenwoordigd, terwijl van het hoofdbe stuur vier leden aanwezig waren. De heer M. A. Caspers, uit Utrecht, leidde als voor zitter de vergadering. De vereeniging ïAmi- cita". te Schiedam, trad toe tot het verbond en werd als lid geïnstalleerd. Nadat de re kening en verantwoording waren goedgekeurd en na langdurige discussie een wijziging van het reglement betreffende de verkiezing van hoofdbestuurders was aangenomen, ging men over tot de verkiezing van zes nieuwe bestuurders. Gekozen werden de heeren Caspers en F. T. N. Bianchi. (Amster dam, M. L. Honnerlag# Grete (Schiedam) allen aftredende leden J. G. liissink (Kam- penj, L. Dörr, (Utrecht), die beiden hunne benoeming in beraad hielden en J. van Rijn Gz. (Schiedam). De drie eerstgenoemde heeren bedankten. In hun plaats werden gekozen de heeren dr. J. Aghina (Hoorn), G. Kap penborg (Amsterdam) en J. H. Warning (Amsterdam). De benoeming van een voorzitter en de be paling van de plaats, waar in 1890 het zan gersfeest zal gehouden worden, zijn uitgesteld tot de op den 24sten Aug. te Utrecht te houden buitengewone vergadering. Een vreeselijk onweder heerschte Zondag middag omstreeks 2 uren boven Eindhoven en omstreken en werd gevolgd door een tweede omstreeks 5 uren. Als het ware heerschte overal eene Egyptische duisternis. Het hemelvuur heeft op verschillende plaat-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2