Het Gemeente-Yerslag. Kerknieuws. V isscherij -Berichten GEMENGDE BERICHTEN. sen schade aangericht. Zoo sloeg de bliksem in de blauwververij der firma Elias, te Strijp in twee woonhuizen in de Willemstraat te Eindhoven, in een huis op den weg naar Tongelré, echter zonder ergens aanmerke lijke schade aan te richten. Van een huis te Gestel werd een stuk van den gevel en te Woensel een wiek van een windmolen ge slagen. Tot nog toe is het echter niet be kend, dat ergen6 brand werd veroorzaakt. uw■OPCQCPft*— MAASSLUIS. Met den eersten aanleg voor de buizen der waterleiding alhier is Maandag een aanvang gemaakt. Het werk wordt met den meesten spoed voortgezet, vooral in ver band met het reeds naderende najaar, zoo dat de hoop bestaat, dat ook deze gemeen te w d lra van zuiver drinkwater zal zijn voorzien. NIJMEGEN. De Gemeenteraad heeft be sloten om de adressen van de geestelijkheid en de kerkeraden betreffende de beperking van de kermis te renvoijeeren aan den bur gemeester, als hoofd der politie. Bij den Raad is ingekomen een dankbetuiging van H. M. de Koningin voor het haar gezonden album van fotografieën der gezichten in en om Nijmegen. BREDA. De heer De Roo, alhier, heeft aan den Minister van Oorlog kennis gege ven, dat hij wegens den weinigen lust tot deelneming aan het door hem op te richten vrijwillige jagerskorps te paard, heeft afgezien van de oprichting daarvan. ILL y De Brandweer verkeerde in goeden staat. Er zijn 9 brandspuiten, geplaatst als volgt Spuit No. 1 aan de Stads-timmerwertNo. 2 nabij de AschtaalNo. 3 achter de Groote Kerk No. 4 nabij den molen De Witte No. 5 nabij den molen De NoordNo. 6 idem No. 7 aan de BuitensluisNo. 8 aan de VarkenssluisNo. 9 aan de Stads-timmer- werf. Bovendien is een Reserve-Spuit geplaatst aan den Frankelandschen Maasdijk (onder toezicht van de brandmeesters van Spuit No. 7), en bevindt zich een tweede Reserve- Spuit afwisselend bij de overige spuiten. De vier groote Extincteurs zijn geplaatst als volgtéén bij den grafmaker der algemeene begraafplaatséén bij den brugwachter aan de Gerrit-Ver boonstraatéén aan de politie wacht aan de Buitensluisen één bij den opperbrandmeesterdeze laatste bij vorst aan het bureau van politie aan de Markt. Van de twee kleine Extincleurs bevindt er zich één aan de school aan de Warande, terwijl de andere aan het pulitie-bureau aan de Markt geplaatst is. De Annihilateur (een gemakkelijk vervoerbare handbrandspuit, waarvan de werking in hoofdzaak overeen komt met die van een Extincteuris in de woning van den gemeente-architect gebor gen. Voorts liggen door de geheele gemeente, tot het blusschen van brand, door middel van de waterleiding, 350 brandkranen in de straten. De daarvoor benoodigde opzetstuk- ken en slangen die, met de brandzeilen op wagentjes zijn geplaatst, zijn geborgen aan het polilie-bureau aan de Markt, aan de Stads-timmerwert, aan de 2e openbare tus- schenschool Warande), aan de Stads-met- selwerf, aan de Stedelijke gasfabriek, bij den opperbrandmeester, en bij den brandmeester J. Hoek aan den Singel. In 1889 had binnen deze gemeente geen brand plaats van eenige beteekenis. De brandweer behoefde dan ook geen enkele maal te worden opgeroepen. In de straatverlichting werd door middel van steenkolengas voorzien. De aangewende kosten voor hoofdstuk VIb bedroegen: a. voorde politie f27390.155 b. voor de nachtwacht f 3677.27® c. voor de brandweer f3445.16' d. voor de straat verlichting f21071.91. In het afgeloopen jaar is het niet noodig geweest de inwoners, overeenkomstig het bepaalde bij art. 192 der gemeentewet, tot persoonlijke diensten, ter handhaving van de openbare orde, of in het algemeen belang, op te roepen. Nationale Militie en Schutterij a. Nationale Militie. Het totaal der ingeschrevenen bedroeg 225 man. Van dit getal waren reeds, voor hunne inschrijving in dienst getreden bij de zeemacht, het leger hier te lande of het krijgsvolk in 's Rijks overzeesche bezittingen 10 man. Aangezien krachtens de laatste zinsnede van art. 2 der wet van 19 Augus tus '1861 Staatsblad no. 72), deze laatsten niet in rekening kunnen gebracht worden bij de bepaling van het contingent, bleef het getal ingeschrevenen, waarnaar het voor deze gemeente te leveren aandeel werd be rekend 215 man. Bij besluit van de Gede puteerde Staten dezer provincie van 8 Api il no. 20 werd het contingent voor deze ge meente bepaald op 63 man. Van het ge heele getal ingeschrevenen werden voor den dienst aangewezen 115 man.Vrijgesteld ■werden wegens gemis van de gevorder de lengte 2 man, wegens lichaamsgebreken 13 man, wegens te zijn eenige wettige zoon 20 man, wegens broederdienst 64 man, we gens eigen dienst 10 man. Overleden na de loting en vóór de eerste zitting van den Militieraad 1 man. Ingelijfd werden bij de landmilitie 59 man, bij de zeemilitie 4 man, waarvan er 1, vóór zijn inlijving, in vrijwil lige dienst was getredendoor de Gedepu teerde Staten werden, op grond van art. 116 der militiewet, vrijgesteldle. zeven lotelingen, die door anderen zijn vervangen 2e. twee nummerverwisselaars, die respec tievelijk zijn vervangen door den loteling zelf en door een plaatsvervanger 14 lote lingen hebben zich doen vervangen, als11. door het stellen van een plaatsvervanger en 3 door het stellen van een nummerverwisse- laar. b. Schutterij. De werkelijke sterkte der Schutterij in de gemeente wasactief 364, reserve 304, te zamen 668. De actieve sterkte der schut terij bestond, overeenkomstig Zr. Ms. besluit van 22 Januari 1868 Staatsblad no. 11) uit 375 man, met inbegrip van het kader. De sterkte van den lsten ban der Schutterij was actief 258, reserve 239, officieren 8. onder officieren 13, korporaals 16, tamboers 5, te za men 539 man. In den toestand der schutterij, die met het oog op de nog steeds in werking zijnde wet van 11 April 1827, als voldoende beschouwd mag worden, had geen verandering plaats. De indeeling, kleeding en wapening, de exer citiën en wapenschouwingen, de overgang tot de reserve en het ontslag uit den dienst, hadden geregeld plaats, terwijl de schutter- lijke tucht getrouw werd gehandhaafd. Tot plaatsvervangend auditeur is aangewezen de heer A. 11. W. van Luik. Gedurende den zomer gaf het muziekkorps eenige muziekuitvoeringen in den muziektem pel inde Plantage. Bij den stafhad geen ver andering plaats. In het personeel der offi cieren kwamen geen mutatiën voor. Bij Z. M. besluit van 6 November, no 29, werd het eereteeken voor eervolle langdurige schutterlijke dienst toegekend aan den ser geant-tamboer C. Gunnewegh en aan den muzikant A. P. Rammers terwijl de tam boer C. van Neck, door ons, namens den Minister van Binnenlandsche zaken, gemach tigd werd het reeds vroeger aan hem toe gekende eereteeken, voor een met hooger cijfer te verwisselen. Ter gelegenheid van het zilveren priester feest van den zeereerw. pater A. G. M. van Es, pastoor der St. Dominicus-kerk te Am sterdam, werd den jubilaris door parochianen en anderen een som van f30.000 aangeboden voor de verdere voltooiing der kerk en voor den bouw van eene pastorie. Mgr. F. Hamer, apostolisch vicaris van Mongolië, heeft den lOn 11. in de St. Domi- nicuskerk te Nijmegen tot priester gewijd de weleerw. paters Benedictus Moormann, Reginaldus Regorum, Thomas Sadelhofi' en Alphonsus De Bruijntot diaken de eer waarde fraters Hyac. Baars, Antonius Per- quin en Jordanus Langenwendelstot sub diaken de eerwaarde fraters Angelus Jans sen, Franc. Heijmans, Bernardus Van Breda, Jozef Van Weereld, Petrus Van den Tem pel, allen van de orde der Predikheeren. Het gerucht loopt dat er behalve de E. E. P.P. Schets, Jonkbloet en Wuste, nog zeven andere missionarisen van liet Gezelschap van Jezus naar onze Oost-Indische bezittingen zullen vertrekken. Wij deelen het echter voorloopig nog niet dan onder voorbehoud mede. (C-) De loggers Harmonie en Excelsior, de vorige week van de haringvangst hier bin nen gekomen, zijn weder naar zee vertrok ken de Harmonie vertrok gisterende Ex celsior is heden-ochtend uitgezeild. Aanstaanden Vrijdag 15 dezer begint de gesloten vischtijd naar zalm met zalmzegens en duurt tot 15 October. Voorheen vóór het sluiten van het Rijn- tractaat nam deze tijd met 1 September een aanvang. Deze vroegere sluiting is voor de pachters zeer nadeelig, daar juist gedu rende de maand Augustus zeer veel zgn. St. Jacobszalm wordt gevangen, en de visscherij dus thans te midden van den besten tijd eindigt. (R- N.) Door de politie te Rotterdam zijn verschei dene kwartjes in beslag genomen, welke ble ken valsch te zijn. Aan de slordige bewerking zijn zij gemakkelijk te herkennen. Door onbekende oorzaak ontstond Zater dag-avond ta Gestel brand in de branderij bewoond door Jonkers. Het huis werd met den geheelen inboedel, waaronders eenige duizenden kilo's hooi, door het vuur vernield Door gebrek aan water was het onmogelijk te blusschen. Alles was verzekerd. Een metselaar uit Harlingen, die op eene boerenhofstede in de nabijheid dier stad werkzaam was, had het ongeluk bedolven te worden onder een nieuw gemetselden muur welke voor een hevige wind- en stortbui be-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3