Y E R S C H IJ N T D A G E L IJ K S. Bü Dit luw Behoort een BirauL 13e Jaarg. Zondag 17 en Maandag 18 Augustus 1890. No. 3760. algemeen oveezicht. Bureau: Boterstraat, E 39. I'rijs der Adverteiitiën De Bekeering van Engeland. NIEUWE SCHIEDANISC Prijs van dit Itlud: Yoor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers 0.05 Het auteursrecht van iten inhoud dezer courant i» ver- zeherd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl. no. 124.) Van 16 regelsf 0-60 Elk gewone regel meer»0.I0 Yoor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Het mag voorzeker wel eene bijzondere beschikking der Voorzienigheid genoemd wor den, dat het Protestantsche Engeland in onze dagen meer en meer van den weg der dwaling afwijkt en terugkeert in den schoot der aloude Moederkerk, dien het te kwader ure verlaten heeft. Vele ouderen in jaren herinneren zich nog, welken diepen indruk de eerste opzienwekkende bekeeringen tot de katholieke Kerk in het protestantsche Albion, nu ongeveer vijftig jaren geleden maakten. Het was als de dageraad van eene nieuwe toekomst, welke zich voor het fiere Enge land, weleer genaamd »het eiland der hei ligen" opende. En toch stond dit verschijnsel niet alleen, maar was het slechts een schakel in de ke ten, in de reeks der gebeurtenissen, die het godsdienstig leven der Britsche eilandbe woners vanaf de vroegste tijden kenmerkten. Vanaf den Paus, die zich zijne angeh her innerde en den H. Augustinus met 40 zijner monnikken ter hunner bekeering zond, tot aan den Paus, die de katholieke hiërarchie in het rijk van den H. Eduard herstelde, gaat de rij der groote mannen, die zich aan de bekeering van Engeland gewijd hebben, onafgebroken voort. Be geschiedenis van hun leven en werken is de geschiedenis van het godsdienstig leven der Engelsche eilan ders. Zij hebben voor Engeland gebeden, geleefd en gewerkt. En na hun zalig ver scheiden hebben zij het nog meer zegen doen verwerven dan zij reeds in hun leven hadden gedaan. Zij zijn Albion's hemelsehe voor sprekers geworden, die het genade en barm hartigheid hebben doen verwerven, zelfs toen het zich allen titel op de Hemelsehe ont ferming menschelijkerwijs onwaardig had ge maakt. -yyjg met de geschiedenis van Engeland eenigszins bekend denkt niet aan een heiligen koning Eduard, aan den grooten kardinaal Fisher, die het hoofd moest ver liezen, dat bestemd was den rooden hoed te dragen, aan den edelen martelaar Thomas Morus, aan zoovele edele zonen van de So ciëteit van Jezus, en honderden andere pries ters en leeken, die onder de regeering van Hendrik VIII en Elizabeth in Engeland om des gelootswille tot den wreedsten martel dood verwezen werden. Zij allen te zamen zijn de groote mannen, die aan de bekeering van Engeland hebben gearbeid en den terug keer van Albion tot de aloude Moederkerk in de toekomst, hebben voorbereid. Hierin zien wij weder de. bevestiging van Tertuli- aan's heerlijk woordïHet bloed der mar telaren is het zaad der christenen." Enge land, door zulke hemelsehe voorsprekers beschermd, kon niet voor immer voor de Kerk verloren gaan, In het licht van deze waarheid moeten wij de verklaring zoeken van het opbeurend verschijnsel dat Brittannië ons thans te aanschouwen geeft. Vijftig jaar ongeveer is het geleden, dat de beweging begon, die in de universiteit van Oxford haar oorsprong vond. Evenals overal elders gaf ook in Engeland het pro- testantsch beginsel aanleiding tot twisten tusschen de verschillende kerkelijke hoogleer aren. Maar terwijl zij elkander hevig be- kampten, gevoelden velen hunner, dat het standpunt door hen ingenomen, onhoudbaar was. Zij die oprecht de waarheid ouder voorlichting des Hemels zochten, kwamen daardoor tot conclusiën, die zij aanvankelijk geenszins bedoeld hadden. Meerdere gees telijken, wier namen toentertijd in de ang- licaansche kerk een goeden klank hadden, zagen hunne dwaling in en bekeerden zich tot de katholieke Kerk. Maar niet allen gingen aanstonds zoo ver. Er kwam echter eene zekere toenadering tot Rome, die zich openbaarde in het navolgen der Roomsche Kerkgebruiken en het ritualisme, zooals deze beweging genoemd werd, bleek te zijn een brug, waarover velen uit het anglicaansche kerkgenootschap tot de katholieke Kerk gin gen. In dien tijd wekten ook de oveigang van Manning en Newman, beide predikanten der Engelsche Staatskerk, groot opzien en vooral de bekeering van den laatsten maakte zulk een diepen indruk, dat zij duizenden in Engeland zijn voorbeeld deed volgen. Van de rangen der anglicaansche geeste lijkheid, waar zij haar oorsprong nam, heeft de beweging zich onder alle rangen en stan den der Engelsche maatschappij verspreid. Niet alleen vele geestelijken, maar ook tal van adellijke of personen, die zich door ge leerdheid of het bijzonder standpunt dat zij in de maatschappij innamen, onderscheidden, volgden het voorbeeld door Manning en Newman en velen hunner ambtsbroeders gegeven. Men zal zich herinneren, hoe o. a. de bekeering van den grootmeester der Engelsche vrijmetselaars, den markies van Ripon, niet alleen door geheel Brittannië, maar ook in het overige Europa groot op zien wekte. Ook onder de lagere volks klasse wint de beweging die naar Rome leidt, voortdurend veld. Voor een paar ja ren gingen o. a. bij eene missie die in de stad Manchester werd gegeven, meer dan 200 Protestanten, behoorende tot de arbei dersbevolking, tot de katholieke Kerk over. De mildere wetgeving, die de straffen vroeger tegen het overgaan tot de katholie ke Kerk bedreigd, heeft opgeheven, en ne vens de vrije uitoefening van hun godsdienst, den Katholieken dezelfde staatkundige rech ten als hunne andersgezinde medeburgers verzekert, heeft gewis de bekeering van Engeland tot de aloude Moederkerk in onze dagen zeer bevorderd. Desondanks is het toch een zeer opmer kelijk verschijnsel, dat juist in onzen tijd het Engelsche volk tot de katholieke Kerk te rugkeert. Daarmede heeft de Voorzienigheid gewis Hare bijzondere oogmerken. Nu in onze dagen de natiën van het vasteland van Europa, doordien zij van de heilaanbrengen de beginselen der Kerk meer en meer afwij ken, steeds meer ontzenuwd en verzwakt worden, voert de Albesturende het nog krach tige Angelsaksische ras in den schoot der ware Kerk weder. Daardoor opent zich ge wis voor de Kerk een nieuwe toekomst. De Engelschen, over de geheele wereld verspreid, zullen de katholieke leer, de blijde boodschap des heils, brengen in streken, waar zij tot heden nog nooit verkondigd werd. En de Nieuw-Zeelander, dien de Protestantsche Macaulay in de verre toekomst plaats zag nemen op een der gebroken pijlers van de Londen-brug, om in de onafzienbare een zaamheid waar eens Londen stond, de bouw vallen ;te schetsen van de anglicaansche hoofd kerk van St. Paulhij zal gewis zijn een zoon der katholieke Kerk, die alle stormen heeft doorstaan, en die nog zal zijn en bloeien als de dwaling en het ongeloof en al wat haar in den loop der eeuwen heeft belaagd, reeds lang tot de geschiedenis zullen be- hooren. BELGIE. De beroemde processie, welke ieder jaar op den Zondag na O. L. Vrouw Hemelvaart te Antwerpen plaats heeft, zal dit jaar met bijzonderen luister gehouden worden, wijl er thans in de Scheldestad een Eucharistisch Congres vergaderd is. De Nuntius, drie aarts bisschoppen, acht bisschoppen, tal van abten en prelaten zullen aan de processie deel nemen, die met militair geleide, gilden met vaandels, enz. een indrukwekkend uiterlijk

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1