Ter overname levraaifl: zal hebben. De inwoners versieren hunne straten en huizen op grootsche wijze j ver lichtingen der heiligenbeelden op de hoeken der straten, groen, bloemen, draperieën en vlaggendat alles zal getuigen hoe door en door katholiek Antwerpen is en welk eene liefde er heerscht voor het aloud katholiek geloof. Nu heeft de liberale burgemeester, deze grootsche manifestatie niet kunnende verhin deren, gepoogd de beteekenis van het feest te verdraaien door de inwoners bij procla matie uit te noodigen tot vlaggen en illumi natie ter gelegenheid van de 60e verja- ïing der nationale onafhankelijkheid en van de 25e verjaring der troonsbestijging van Leopold II. Tot dit einde heeft de gemeente zelfs een krediet gegeven. Het is zeker eigenaardig om juist dezen dag te kiezen voor een feest dat reeds afgeloopen is 1 Geen wonder dat het Hbl. v. Antw. ironisch zegt »Dat M. de burgemeester de verlichting een andere beweegreden geeft, is maar oogen verblinding, ziet ge. Het bijzonderste doel is het kerkfeest op te luisteren." DUITSCHLAND. Keizer Wilhelm wordt op zijn Russische reis heden-nacht te Reval verwacht, van waar hij per spoor Zondag-namiddag om 5 uur te Narwa arriveert en door grootvorst Wladimir afgehaald wordt. Den 18n is er parade van het garde-regiment Preobras- jenski, op 19 en 20 Aug. groote legeroefe- ningen, 21 Aug. rustdag voor de troepen, 22 Aug. slot der manoeuvres. De Keizer vertoeft van 17-21 Aug. te Narwa, den 22n te Gomontof, 23 en 24 te St. Petersburg en aanvaardt op 24 Aug. de terugreis. Uit Kevelaer wordt aan de Niederrh. Volksz. gemeld, dat de ovale vensters der Gnadenkapelle, tot veiligheid en sieraad, voorzien worden van verguld rasterwerk, dat, kunstig uit de hand gesmeed, in derdaad veel ter verfraaiing bijdraagt. Ook in de groote bedevaartskerk is een nieuw sieraad aangebracht evenals ten vorige jaren reeds de muren om het hoofdaltaar met geïmiteerde gobelins, vol gens teekening naar die te Xanten, be kleed waren, zijn thans ook twee zijmuren van de noordelijke zijbeuk op soortgelijke wijze bekleed met gobelins, volgens teeke ning naar die van het Nationale Museum te Munchen, voorstellende de Geboorte van Christus en de Aanbidding der Wijzen. Voor de sacristie en de biechtkapel is een prach tige voorstelling geplaatst van den Hof van Gethsemanee, met de indrukwekkende Ge vangenneming des Heeren. In de biechtka pel is een begin gemaakt met een nieuwe muursehildering »De Dood" als pendant van het reeds voltooide »Laatste Oordeel." De Nordd. Allgem. Zeit. noemt het be richt, als zou Von Caprivi na zijn terugkeer uit Rusland een bezoek aan Weenen gaan brengen, zeer onwaarschijnlijk, daar de rijks kanselier spoedig na de Russische reis naar Silezië gaat, om daar de manoeuvres bij te wonen, waar hij de Oostenrijksche auto riteiten zal ontmoeten. De kroonprins van Zweden is Donderdag-ochtend om kwart over acht aan het Anhalter station te Berlijn aan gekomen, doch met den sneltrein te 8.25 on middellijk naar Stettin doorgereisd. Daar de Prins in streng incognito was, had er geene officieele ontvangst plaats. Een lijvig boekdeel met de diplomatieke briefwisseling tusschen Engeland en de Ver- eenigde Staten, over de robbenvangst in de Behringzee, is aan de leden van het parle ment rondgedeeld. In eene dépêche van 29 Mei protesteert lord Salisbury met nadruk tegen den eisch van Amerika, de booten van Engelsche visschers te mogen verjagen en zelf in beslag nemen. In eene dépêche van 2 Augustus weigert het stellig de uitsluitende jurisdictie van Noord-Amerika in de Behring zee te erkennen. Engeland is bereid aan de Vereenigde Staten gelijke jurisdictie toe te kennen als het indertijd aan Rusland toege kend heeft; stemt de regeering te Washing ton hierin niet met Salisbury in, dan stelt deze voor, de zaak door een scheidsrechter te doen beslissen. Het hoofd der Londensche politie, de heer Bradford, stortte eergisteren, toen hij door het park reed, van het paard, toen dit stei gerde. Bradford werd bewusteloos wegge dragen. FRANKRIJK. De graaf van Parijs vertrekt 24 September met zijn zoon, den hertog van Orleans, naar New-York per Germanic van de White- Star-Linegraaf 'd Haussonville, kapitein Mohrin, kolonel Perceval, de hertog d' Uzès, markies Las Steries en dokter Recamier, zul len hen vergezellen. Ook de slagvelden van Virginië zullen bezocht worden. Volgens den Parijschen Courier du Soir geeft de toestand van den gewezen presi dent der Republiek, Jules Grévy, die op zijn buitenverblijf te Mont-Sous-Vaudrey ver toeft, aanleiding tot ernstige ongerustheid. Grévy is zeer zwak en wordt gekweld door hevige koortsen. SPANJE. Op het eiland Jap, een der aan Spanje behoo- rende Carolinen-eilanden, is een detachement Spaansche soldaten overvallen door de inboor lingen. Een luitenant en vijf-en-zeventig man schappen werden vermoord. De gouverneur der Philippijnsche eilanden heeft terstond een oorlogsschip naar Jap gezonden, om de inboor lingen te tuchtigen. Volgens een telegram uit Tanger zijn de troe pen van den Sultan van Marokko, welke door zijn schoonbroeder werden aangevoerd, te Se- vro verslagen. 300 mannen zouden daarbij gevallen zijn. Mequinez wordt door de op standelingen belegerd. Er heerscht in Fez eene schromelijke onsteltenisde handel is verlamd. 2o. W. F. Tak, om vergunning tot uit breiding zijner b r a n d e rij aan de Nieuwe Haven alhier, wijk G., no. 188, kadaster sectie M., nrs. 390 en 391, o. a. doorplaat sing van een stoommachine van 2 p. kr., met ketel. Gelegenheid tot het inbrengen van bezwa ren tegen het toestaan van die verzoeken zal op Donderdag, den 28n Aug. aanst., deS middags ten 12 ure, ten Raadhuize worden gegeven. De commissaris van politie alhier verzoekt namens den minderjarigen zoon bekend te worden met de verblijfplaats van Caspar Frederik Kok, 52 jaren, vroeger touwsla ger alhier, die 11. Donderdag uit de ge meente is vertrokken, met het voornemen om naar 's-Gravenhage te gaan, doch sedert dien tijd niets van zich heeft laten hooren. Hij schijnt ouder dan hij is, loopt wat voor over, aangezicht smal, zonder baard of kne vel, haar grijzend, kale kruin, gekleed met oude zwarte gekleede jas, vuile p;low broek, lage zijden pet, halve laarzen en blauwen kiel onder de jas. De schermvereeniging sEendracht maakt Macht" alhier is voornemens, ter inwijding van haar nieuw lokaal in het «Stationskoffie- huis" van den heer J Knock, alhier, een na- tionalen wedstrijd op de wapenen uit te schrij ven den 23 en 24 Aug. a. s., voor welke wedstrijd 12 fraaie prijzen ter beschikking zijn gesteld. Onze stadgenoot, de weleerw. heer J. D. M. Meijer, theologant van het seminarie te Warmond, is gisteren in de kapel van ge noemd seminarie door Z. D. Hw den Bis schop van Haarlem tot Priester gewijd. Dins dag a. s., des ochtend ten 8 ure, zal de jonge priester in de parochie-kerk van OL. Vrouw- Visitatie zijne Eerste plechtige H. Mis op dragen. ENGELAND, fti het Lagerhuis heeft gisteren de minis ter Fergusson gezegd, dat de Engelsch-Por- tugeesche conventie nog niet is geteekend, maar eene bevredigende oplossing van het geschil weldra tot stand komen zal. BINNENLAND. Schiedam, 16 Augustus 189#. Voor het nieuw te stichten kerkje te Hems- worth, in Engeland, is in dank aan ons bureau ontvangen Totaal der vorige giften f106. Ingevulde Prikkaarten Van A. M. H. 2 - 3. D. H. 2 - 3.— M. II. 1 - 1.50 II. K. 1 1.50 H. 1 - 1.50 Koliek teer* of Prikkaarten zijn Maandag weer aan ons Bureau te verkrijgen. Bij Burgemeester en Wethouders dezer gemeente zijn ingekomen verzoeken van lo. L. V r ij 1 a n d, om vergunning tot uit breiding zijner b r a n d e r ij aan de Nieuwe Haven alhier, wijk G, no. 102/3, kadaster sectie L. no. 1374, o. a. door plaatsing van een stoommachine van 5 p. kr., met ketelen Gisteren-ocht end had J. Wagenmaker, oud 13 jaar en werkzaam in de smederij van den heer Offermans aan de Noordvest alhier, het ongeluk bij het schoonmaken der machine, m et den middelvinger der rechterhand be kneld te raken tusschen een paar kamraden, waardoor het voorste lid verbrijzeld werd. Na eerst naar de ouderlijke woning te zijn geloopen, is hij naar dr. De Bruijn gegaan, die hein dien vinger heoft afgezet. Da jon gen leed, zooals te begrijpen is, veel pijn. {Zie verder het Bijvoegsel.) ADVERTENTIES Voor de vele bewijzen van belangstel ling, ondervonden bij het overlijden van ons dochtertje DORA, betuigen wij onzen harte- lijken dank. H. W. M. ROELANTS. C. C. M. J. ROELANTS-Kerdel. 2 a 300 gebruikte, goeden staat zijnde doch in zeer Prijsopgaven en inlichtingen met franco brieven bij J. VAN ELSEN, Coolvest 58, Rotterdam, in te zenden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2