Burgerlijke Stand. Kerknieuws. GEMENGDE BERICHTEN. Handelsberichten. LAATSTE BERICHTEN. Beursprijzen der Eflecten. loiv, In verband met den overgang van den Rhijnspoorweg met 15 October a. s. zal, naar men verneemt, de winterdienstrege- ling op de spoorwegen hier te lande met dien datum aanvangen. Te Groningen zal zooals reeds vroeger gemeld is voor rekening van den beken den industrieel W. A. Scholten een kinder ziekenhuis gebouwd en aan de stad geschonken worden. Voor dit doel is in het midden der stad een groot huis met uitgestrekten tuin aangekocht. Op de plaats van het afgebroken huis, in de onmiddellijke nabijheid der Groote Markt, zal deze inrichting verrijzen. De aanbesteding zal 27 Augustus plaats hebben. MAASLAND. Tot nog toe hadden we hier driemaal per dag gelegenheid de brieven te ontvangen en te verzenden. De bestelling geschiedde evenwel voor de bewoners buiten de kom slechts eenmaal daags. Met den 16en dezer maand komt hierin een gunstige ver andering, daar de bewoners van de Zuid- buurt tot aan de Langebrug en van de Kerk buurt tot aan den Korenmolen dan ook des avonds nog hunne brieven zullen ontvangen. Bovendien wordt in de buurtschap het Huis ter Lucht nog een brievenbus geplaatst. PERNIS. Het plan van burgemeester en wethouders om in de havensluis duikers te maken, teneinde de slooten in de gemeente van versch water te voorzien, vindt bij in gelanden van den polder veel tegenkanting. De grondslag van den polder is lager tlan die der gemeente, en daarom is men bevreesd, dat de polderslooten door het vuile water zullen ontreinigd worden. Het eenige afdoende middel is, de slooten te dempen en dan te rioleeren. BRIELLE. Ook hier is besloten het 10e jaarfeest van onze geliefde Prinses op luis terrijke wijze te vieren op Maandag 1 Sep tember aanstaande. Muziekuitvoeringen, volks spelen, ringrijden, kinderfeest, zwemwedstrijd on fakkeloptocht beloven dien dag voor Brielle's in- en omwoners tot een drukken feestdag te maken. Een commissie uit de burge rij verzamelde daarvoor de benoodigde -gelden. De parochie van den H. Laurentius (Hout tuin) te Rotterdam herdacht gisteren het 10-jarig Priesterschap van haren geachten pastoor, den zeereerw. heer N. F. Taverne, deken van Rotterdam. De zeereerw. deken en pastoor had gewenscht dier. dag alleen voor zich-zelven in stilte te herdenken, doch de parochianen hadden een zoo levendig ver langen, om hunne achting en genegenheid voor den waardigen herder, die sedert twin tig jaar aan het hoofd der parochie staat, op welsprekende wijze te uiten, dat zij het niet van zich konden verkrijgen, dien dag te la ten voorbijgaan, zonder op eenige feestelij ke wijze hunne gevoelens aan den dag te leggen. Vandaar dat de kerk prijkte met fraaie arrangementen van bloemen en palmen ter weerszijden van het hoofdaltaar, terwijl op de Communiebank tusschen grootsche bouquet- ten nette bloemwerken waren aangebracht, waarin op blauwen grond in witte cijfers de jaartallen 1850 en 1890 en in andere kleu ren de datum der priesterwijding, alles in bloemen, was bewerkt. Te half elf cele breerde de jubilaris zelf in de eivolle kerk de plechtige H. Mis, waarbij de weleerw. heeren C. Van Dillen, T. Bosman en J. H. A. Thus, kapelaans der kerk, resp. als cere- moniarius, diaken en subdiaken fungeerden en door het koorgezelschap de derde Mis van Verhulst werd uitgevoerd. Na af loop dezer plechtigheid werd dén jubilaris een prachtig bewerkt exemplaar aangeboden van eene voor deze gelegenheid vervaardigd lied, bevattende een heilwensch, die hem op de melodie der Pius-Cantate werd toege zongen. Vanwege de leden zijner gemeente en verschillende andere zijden werden ter eere van den jubilaris fraaie geschenken voor de kerk aangeboden, Vooreerst het geschenk van de gemeenteleden. Dit bestaat uit een Smirnaasch tapijt voor de bevloering van het presbyterium en dergelijke tapijten voor de beide zijaltaren. Het zijn prachtige werk stukken, vervaardigd in de fabriek van den heer W. Stevens te Kralingen naar de des sin-ontwerpen der firma Gebr. Margrij en Snickers te Rotterdam. De hoofdgedachte der ontwerpers was, in de samenstelling der figuren en ornamentatie te doen uitkomen, dat het een geschenk is bij gelegenheid van dezen dag aangeboden aan de kerk van den H. Laurentius, patroon van Rotterdam. Bij deze werkstukken is den jubilaris tevens een prachtig album aangeboden, bevattende de namen der gevers, opgeluisterd door eene fraaie caHigrafische bewerking van den heer Roovers. Ook is daarbij nog een fraai zil veren wij wateremmer ten geschenke aan geboden. Door de koristen was daarbij nog gevoegd een altaartrapje ter bereiking van den ex- positietroon in fraai snijwerk van arabes- kenvorm samengesteld door de firma Margrij en Snickers en gedekt met een looper van gelijke bewerking als de tapijten. De familie van den jubilaris schonk twee zilveren Godslampen, het beneden-collectanten-college een bronzen kamerbeeld, voorstellende den kruisdragenden Christus enz. Vele andere ge schenken voor kerkelijk en persoonlijk gebruik werden den jubilaris nog aangeboden en gaven blijk van de achting en genegenheid die hem algemeen wordt toegedragen. Onze vroegere stadgenooten, de zeereerw. heeren M. Nolet, pastoor te Haastrecht, en A. M. M. Q Smildens, pastoor te Edam, vierden gisteren tegelijk met vele andere priesters van ons bisdom den dag, waarop zij vóór 25 jaar de H. Priesterwijding ontvingen. Aan een geacht ingezetene van Amster dam is bij een verblijf in het buitenland een noodlottig ongeluk overkomen. Mevrouw Westendorp nl. is, toen zij een rijtoertje maakte naar Zirl, bij Insbrück, met haar rij tuig omgeslagen en helaas 1 daaronder ge raakt. Toen men haar te hulp kwam, bleek zij door de wielen en de paarden deerlijk ver wond te zijn geraakt. Naar haar woning ver voerd is zij spoedig aan de bekomen ver wondingen overleden. Het lijk van de onge lukkige dame is gisteren naar Amsterdam overgebracht. Te Stadskanaal werd Dinsdag avond het lijk van den heer Waterman Smith, onder wijzer, uit het diepe kanaal opgevischt. On der een grooten toeloop van belangstellende nieuwsgierigen werd de drenkeling uit het water opgehaald, zoodanig, dat de voeten van den ongelukkige zorgvuldig van den wal in het water bleven hangen. Op het geroep van eenigen aan deze zijde van het kanaal»trek hem er toch heelemaal uit", werd van genen kant geantwoord »dat mag niet»'k Zal er wel voor oppassen/" »Daar staat boete open meer dergelijke phrasen. Wanneer zal het toch nog in deze bijna tot duisternis toe verlichte negentiende eeuw zoover komen, dat zulke »oude wijven"praat- jes voorgoed hebben uitgediend {P. G. C.) lyken afloopeen derde cholera-geval deed zich in het middengedeelte der stad voor. Zes pelgrims, die langs omwegen over land te Cairo aankwamen, zijn door de politie in hechtenis genomen en onder geleide gebracht naar het Lazareth in de woestijn. NEW-YORK, 16 Augustus. Volgens bericht uit San Francisco zou in verschillende Japan- sche havens, bepaaldelijk te Jokohama e» Nagasaki, de cholera zijn uitgebroken. BEURS TE SCHIEDAM, 16 Aug. 1890. i Makelaars f 10. Moutwijn, Commisde fl0. Verhandeld: f95/a. Stemmingvast. Jenever f 15.50 Ct. per Heet. Amst. proef f 16.75. i Vereeniging f0.70. i Beurs - 0.60. Spoeling. Bij Z. K. H. den Groothertog van Saksen- Weimar in het Hotel Garni te Schevenin- gen hebben verscheidene personen hunne opwachting gemaakt en zich doen inschrij ven. De Groothertog bracht heden-voor middag een belangstellend bezoek aan de tentoonstelling van Floralia. LONDEN, 16 Augustus. De Daily Chro nicle verneemt uit Cairo, dat in de vuile, overbevolkte stad Boulac twee cholera-geval- len zich hebben voorgedaan, een metdoode- Berlijn. (Slotkoers.) Keulen. Parijs. 15 Aug. 16 Aug. 167.25168.25 158.25160.— Rogge, Aug. Sept./Oct. Spiritus Aug./Sep. 39.30 39.10 Sept./Oct. 38.40 38.20 j Rogge dadelijk. 18.25 18.25 I Nov. 15.10 15.15 Meell2Merk.l.md. 1 12 Sept. Rogge, loop. md. Sept. Spiritus, loop. m. t> Sept. 14 Aug. 15 Aug. New-York. Mai's 0.557. 0.55s/,. Amsterdam. 15 Aug. Rogge op levering vastOct. f 131, 132, 133 Maart 1128, 129. 16 Aug. Rogge op levering willigOct. f134,135; Maart f 131, 132. Keulen Rijnhoogte ('s nam. 1 uur) 15 Aug. 3.15 M. 16 Aug. 3.10 M. te Amsterdam. Per Telegraal. 15 Aug. 16 Aug. 2'/2 pCt. Nederland 80V, 807, Buiteul. Spanje 71'/4 01» 617, Rusland 1867/69 96' 1875 101'/, Ooster. Lg. lie 727* 73 Gr. Russ. Sporen 1237s 1237, Baltische 64"/,e 647» 787, 78'/, 767, 77 Turkije 18"/,, 187, 187» 187. Italië 1887 (Spw.) 55 55 Peru 13 517s Central. Pacific Shares 327, 82»/ Denver Rio Grande 18»/,. 187. Canadian Pacific 847,. 84'/, Northw. and Par. Hb. 102 102 Missouri Kansas 197s 197, Oblig. Chic. Atlantic 99'/, 6pCt. Prior Lien Bond. 1067,. Zweedsche N. Spw. Mij. 167s 167s Aand. Cultuur Mij 8 3-3'/, Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. f'12.105 Disconto 5 pCt. - 47.825 3 - 47.82s 3 kort. Londen Parijs Antwerp. GEBOREN: 13 Aug. Alphonse André, zoon van M. A. L. Reteririk en N. Leenmans, Lange Singel straat. 16. Franciscus Gerardus, zoon van J. F. de Vette en A. J. van Haastere, Over- schiesche weg. OVERLEDEN: 15 Aug. Jacobus Mulder, oud 71 jaar en 9 maanden, Dam. ONDERTROUWD: 14 Aug. A. van Dijk en M. M. Nederveen. P. van Oosterhoudt en A. Jansen. G. Bakker en J. G. M. Albers.- P. Poulus en J. C. Goudswaard. B. Hinten en A. van Steenoven. P. Bijlo en A. Zeilstra. A. van Maaren en T. J. Thijssen. Stoom-Roekdrukkerij Gebr. Van Kootwijk, Schiedam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 6