13e Jaarg. Dinsdag 19 Augustus 1890. No. 3761. Y E R 8 C H IJ N T DAGEL IJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Itiad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentiën Van 46 regelsƒ0.60 Elk gewone regel meer»0.40 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. AFRIKA. Kardinaal Lavigerie heeft opnieuw in het belang der menschelijkheid en der christe lijke beschaving zijne diocezen in Afrika ver laten en is te Parijs aangekomen, om voor bereidingen te treffen voor het op 46 October te openen congres tegen de slavernij, dat onder zijn voorzitterschap zal gehouden wor den. De koning van Dahomey heeft den 42n Aug. weer een poging gewaagd om de 1' ran- sche stellingen bij Kotonoe te overrompelen. De oorlogsschepen Nojade en Roland verlicht ten echter het strand electrisch, zoodat de Franschen ondanks den nacht de Dahomeyers konden zien. Het garnizoen rukte terstond uit, maar de Dahomeyers zich ontdekt zien de, keerden haastig terug. Van Emin-pacha is bij zijn familie in Duitschland bericht ontvangen, dat hij 5 Juni zich nog te Mwappa bevond, maar nu onder groote moeilijkheden zijn reis zou voortzetten in noordelijke richting, tot aan de oevers van het Victoria-Njanza, AMERIKA. In verband met de befaamde Mc Kinley- wet in de Vereenigde staten van Noord- Amerika wordt gemeld, dat eenige republi- keinsche fabrikanten, die zich indertijd voor Harrison's verkiezing zware olfers getroosten en nu met leede oogen aanzien, dat Europa met alle kracht invoert en de markt overstelpt, hoogst ongeduldig worden en verklaren, dat als de nieuwe tariefwet nog twee maanden op zich laat wachten, zij voor het geheele jaar 4890 verloren zijn. Om die reden heeft nu de senator Quay voorgesteld, het debat over de wet in ieder geval op 30 dezer te sluiten. Aan de Times wordt uit Buenos-Ayres bericht, dat de Regeering bevel heeft ge geven, de directeurs der Nationale Bank te Cordova gevangen te nemen, ingeval zij voort gaan de wet te trotseeren. Indien de gou verneur ten gunste van Celman en zijne vrien den, zich er mede bemoeit, dan loopt hij gevaar, aan zijne eigen huisdeur te worden opgehangen. De nationale regeering gevoelt zich sterk. De toestand van de Nationale Bank daar ter stede zal ook geheel opge- helderd worden. De namen van de schulde naars, die betalen kunnen en niet binnen 44 dagen de quoten betalen, zullen openbaar gemaakt worden. Men beweert dat de Bank onvoorzichtig genoeg was, om 30 miilioen dollars uit te leenen hoofdzakelijk aan de camarilla van den afgezetten president. Het publiek juicht de energieke den bedorven toestand, door Lopez onderno men, toe. Voor de bij het jongste oproer te Buenos- Ayres gesneuvelden is aldaar een indruk wekkende lijkdienst gehouden. De nieuwe regeering bereidt een uitvoerig rapport over den financieelen toestand voor. Voor de aanstaande presidentskeuze wordt de oud-pre sident generaal Mitre kandidaat gesteld. BELGIE. Het eerlang weder te Luik bijeenkomende Katholieke Congres voor de belangen van den Arbeid en de Sociale Kwestie zal ook dit jaar een schoon verloop hebben. Niet enkel de bisschop van Luik, mgr. Doutreloux, maar het geheele Belgische Episcopaat zal de vergadering met zijne tegenwoordigheid opluisteren. Behalve de kardinaal-aartsbisschop Goos- sens van Mechelen en de bisschoppen van Luik, Namen, Gent en Doornik zullen ook van elders veel bisschoppen aanwezig zijn, nl. de kardinaal-bisschop Mermillod van Lausanne en de bisschoppen Cabrières, Fava, Vaughan en Korum (respectievelijk van Mont- pelliers, Grenoble, Salford en Trier) alsmede de wijbisschop Froher van Keulen, hebben reeds hunne komst als stellig aangekondigd, en deze elf bisschoppen vormen slechts een voorloopige lijst, daar nog andere toezeggin gen verwacht worden. De kardinaal-aartsbisschop Manning kan wegens zijn hoogen ouderdom niet persoonlijk verschijnen, maar zal zich officieel laten ver tegenwoordigen om zijn hooge belangstelling in de gewichtige werkzaamheden van dit Congres openlijk te toonen. HET OOSTEN. Uit Constantinopel wordt aan de Standard bericht, dat er veranderingen in het diploma tiek personeel aanstaande zijn. De gezant te Berlijn neemt zijn ontslag; Chakir gaat waarschijnlijk naar Petersburg. De Daily Chronicle verneemt uit Cairo, dat in de vuile, overbevolkte voorstad Boulac twee cholera-gevallen zich hebben voorge daan, een met doodelijken afloop een derde cholera-geval deed zich in het middenge deelte der stad voor. Zes pelgrims, die langs omwegen over land te Cairo aankwa men, zijn door de politie in hechtenis geno men en onder geleide gebracht naar het Lazareth in de woestyn, De Czaar heeft koning Alexander van Ser vië per telegraaf gelukgewenscht met zijn verjaardag, dien hij te Nisch vierde, en waar hem vele ovatiën zijn gebracht. Het radicale ministerie hoeft den jongen koning een tele gram gezonden, om hem de gehechtheid van het kabinet aan de dynastie Obrenovitch te betuigen. Het telegram moet tevens als de menti gelden aan zekere bladen, uit Honga rije en Oostenrijk, die beweren, dat het ka binet de dynastie tegenwerkte. De Bulgaarsche ministers vertrokken Za terdag 11. naar Widdin om vorst Ferdinand tegemoet te reizen. De Bulgaarsche agent te Constantinopel, Voukovitch, is te Sofia aangekomen. Men verzekert, dat hij belang rijke mededeelingen aan de Porte heeft te doen. RUSLAND. De Czaar en de Czarina werden Zondag 11. te Narwa verwacht, waar zij keizer Wilhelm zouden ontvangen. Bij deze gele genheid wordt het Russische keizerspaar door de inwoners der stad eene enthousiastische ontvangst bereid. Na de gebruikelijke aan bieding van brood en zout zou der Czarina door den burgemeester een ruiker van goude bloemen met juweelen worden aangeboden. De Czarina keert daarop onmiddellijk naar St Peterburg terug, terwijl de Czaar bij zijn keizerlijken gast blijft en met deze den vol genden dag naar Krasnejo Selo opbreekt, waar Dinsdag de groote manoeuvres beginnen. Omtrent de vervolging der Katholieken in Polen wordt uit Podlachye het volgende be richt. Bij eene visitatie bemerkte de bis schop van Luck-Zytomir, dat vele kinderen en zelfs volwassenen van zijn diocees niet alleen totaal onkundig waren van hun gods dienst, maar zelfs geen gebed konden spre ken. De oorzaak daarvan is, dat de kinderen in 't geheel geen school bezoeken. Dorpen die scholen bezitten zijn zeldzaam en d§n katholieken geestelijken is het niet, zooals den rabbijnen en mufti's, veroorloofd bijzon dere scholen op te richten. Priesters die onderwijs durven geven, worden meedoogen- loos verdreven. In het dorp Maroefa besloten nu de boeren hunne kinderen zelf te onder wijzen. In het gansche dorp waren vijt boe ren die konden lezen. Dezen onderwezen de kinderen zoo ijverig, dat de laatsten niet al leen Poolsch maar ook Russisch konden lezen. Tegen deze vijf boeren is proces-verbaal opgemaaktWaarschijnlijk is dit geschied op beschuldiging van den pope. Deze Rus sische geestelijke moet spion der Regee ring zijnde popen, die niet aanklagen, staan slecht bij de Regeering aangeschre ven, en het is meermalen gebeurd, dat denzulken werd medegedeeld, dat zij onder politie-toezicht zouden gesteld worden, indien zij zich niet «verbeterden." Terwijl in gansch Europa een ontzaglijke NIEUWE SCHIEDAM COURANT Het auteursrecht van Hen inhond dezer courant ie ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsblno. 124?) .irfï.-Ui

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1